Μαζώξεις στη Νάουσα (2009 - 2015)

Απ’ οτι εχω ακουσει, ο Θεος ο ιδιος, παιζει τριχορδο-οποτε οταν και αμα σε καλεσει, καλα θα ητανε να επαιζες τριχορδο κι εσυ, για να σε παρει με καλο ματι…

Κώστα (Luke) γεια σου από την γειτονική Βέροια.
Όπως και πέρυσι έτσι και φέτος η παρέα από την Βέροια δηλώνει (και δημόσια) συμμετοχή με μεγάλη της χαρά.
Ελπίζω σιγά σιγά να γίνει θεσμός η μάζωξη στην Νάουσα.

Καλησπέρα κι από εμένα,
κι εγώ μέσα φυσικά για την μάζωξη χωρίς τη σύζυγο λόγω μωρού,
αλλά μπορεί να ακολουθήσει κάποιος φίλος.

Στέλιος από Γιαννιτσά

Θα εμφανιστούμε εκτός απροόπτου κάποιοι από εδώ,αλλά αν καταφέρω να φέρω έναν παλιό κιθαρίστα απο την εποχή των μπουατ θα ακούσουμε και άλλα πράγματα νοσταλγικά και καλά ,θα είναι μια μικρή εκτροπή ευχάριστη κυρίως για αυτούς που έχουν μνήμες απο λαικό και …έντεχνο.Επαναλαμβάνω αν το καταφέρω, θα πρέπει να με βοηθήσει ο και κουρτούμης σ’αυτό

Τόμου ωρέ Μπλέκο εδιάβασα εφτούνη τη παρόλα
Πολύ μου εκαλοφάνηκε τα δίν’ ούλα για ούλα.:241:

Τα μέντε μου εστουπίρισαν κι αρέντεψε ο μπόλσος
Μου κάστηκε μιράκολο και ο σκοπός πρετσιόζος.:090:

Και κάζο μπλάνκο θα γενεί σ’ ούλη τη Κέρκυρά μας
το φόρο το ρεμπέτικο σα θα 'ρθει πίλιο σιμά μας.:088:

Ρεμπόμπο γκράντε θα γενεί σε ούλο το νησί μας
και του Αγιού μας η ευκή θα 'ρτει για πόρεψή μας.:089:

Μηνήπως φίλοι μου ακριβοί θα πρέπει να στιμάρουμε
σε μια λοκάντα στσου Κορφούς αρέκιες να καντάρουμε;:090:

Σημείωση:
Το συνήθειο το εκόλλησα από εούτους εδεπά:

Παναπεί:
[b]Ρε Μπλέκο μόλις διάβασα αυτά που έγραψες
μου καλοφάνηκε και είμαι μέσα εντελώς.

Αιστάνθηκ κατάπληξη και ο παλμός της καρδιάς χτύπησε πιο γρήγορα[/b] [b]
Μου φάνηκε θαύμα και ο σκοπός πολύτιμος.

Θα είναι μεγάλο γεγονός σε όλο το νησί μας [/b] [b]
και η ευχή του Άγιου Σπυριδώνου θα έλθει σε βοήθειά μας.

Μήπως φίλοι μου ακριβοί θα πρέπει να σεκφτούμε[/b]
να τραγουδήσουμε τραγούδια σε μια ταβέρνα στη Κέρκυρα;

Δικός σας
Δαμιανός.

Φίλε Luke, έχω το ΟΚ για να προσέλθω στη Νάουσα ή δεν επρόκαμα; Θά έλθω και με την συμβία μου βεβαίως όπως εδήλωσα και στο μήνυμα δήλωσης συμμετοχής:

Περιμένω απάντηση για να προγραμματίσω.
Να είστε όλοι καλά.
Δαμιανός.

Δαμιανε, η δηλωση του Kωστα ειναι απο την περσινη συναντηση, οποτε για φετος, ελα χωρις δευτερη κουβεντα…

Φίλε Δαμιανέ,

σε διαβάζω και σε θαυμάζω (όπως κάνουν και οι περισσότεορι εδώ στο forum).
Εννοείται οτι καταγράφηκε η δήλωση συμμετοχής σου. Αν καταφέρεις και πείσεις και τον BLEKOS να έρθει, θα χαρούμε ακόμα περισσότερο.
Όσο για την 1η επαφή με το μπουζούκι, θα έχεις μπόλικη και πίστεψέ με, με την επιστροφή σου θα πέσεις με τα μούτρα στην εκμάθηση.

Αναμένουμε και άλλους.

ΑΚΟΥΤΕ!!!;

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 17:37 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 17:35 —

Ναι,

αυτό με την σύμπτυξη των δυο θεμάτων σε ένα είναι ένα ζήτημα.
Σαφώς και δεν μας χαλάει αλλά να, μπερδεύτηκε ο κόσμος και δεν ξέρει σε ποια μάζωξη να έρθει, αυτή του 2009 ή του 2010!

Παιδιά μην μπερδεύεστε. Ο φίλος damker δήλωσε συμμετοχή στην μάζωξη που θα γίνει στις 5 Δεκεμβρίου 2010. Γιατί αυτή η αναστάτωση? Αν νομίζετε ότι είναι καλύτερα όπως ήταν πριν κανένα πρόβλημα το διορθώνω. Αλλά πιστεύω ότι καλύτερα είναι όλες οι μαζώξεις την Νάουσας να είναι σε ένα ποστ, όπως και για τις άλλες πόλεις της Ελλάδας.

Ωρές παιδιά, για δώκετε και σ’ εμάς τσου ξενοχωρίτες καμιγιά συμβουλή για διαμονή, αμιά! Για 3-4 μέρες είναι. Μέσα στη Νάουσα, βέβια, γιατί το βράδυ τση μάζωξης (μάλλον στο τέλος τση, το πρωί ορπίζω) δεν είναι να κάνουμε και μεγάλα βιάτζα, τόμου θα ειμάστενε δαυλιά από το πιετό και αλαλιασμένοι από τσι καντσονέτες!!!
Δαμιανός.

Κερκυραιε συναδελφε η Νάουσα είναι υπέροχη και για διαμονή πάνω στον Αγιο Νικόλαο είναι φανταστική …περισσότερα θα σας πει ο συνάδελφος μου εκπ/κος και συνστρατιώτης Λούκας …(έχω κέφια σήμερα και να δώ που θα τα βγάλω)

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Νασαι καλά.
Δαμιανός.

Για τους φίλους που θα μας έρθουν από πολύ μακριά και δεν θα μπορέσουν (για ποιους λόγους άραγε;) να ξεκινήσουν το ταξίδι της επιστροφής τους άμεσα, υπάρχουν αρκετά ξενοδοχεία στην πόλη μας (για κάθε βαλάντιο) που θα τους υποδεχθούν όπως πρέπει:

Σε αυτήν την σελίδα θα βρουν όλα(:wink: τα διαθέσιμα ξενοδοχεία - http://www.naoussa.gr/city/info/hotels.htm

Θα μου επιτρέψετε να προτείνω κάποια:

Ένα πολύ κοντινό στο χώρο όπου θα τελεστεί το έγκλημα (λίγο πριν μπεις στην πόλη, όπως και το καζάνι) είναι το Εσπερίδες - http://www.esperideshotel.gr/

Ένα άλλο μέσα στην πόλη αυτήν τη φορά είναι το Χαγιάτι - http://www.hayati-naoussa.gr/index_gr.html

Και το πολύ γνωστό επάνω στον Άγιο Νικόλα (κυριολεκτικά πάνω στο ποτάμι) είναι το Βέρμιο - http://www.hotelvermio.gr/

Έχει και πιο κεντρικά και πιο απόμερα, και πιο ακριβά και πιο…… τέλος πάντων με ένα τηλεφώνημα όλα τακτοποιούνται.

Με το καλό λοιπόν.

Θα προσπαθήσω να έρθω και γω με την γυναίκα μου. Κώστα επειδή είμαι μακρυά ίσως να σε ενημερώσω τις τελευταίες μέρες. Θα σου στείλω π.μ.

Πολύ μουγκαμάρα έπεσε βρε αδέλφια.
Μείνατε αποσβολωμένοι από τις εξελίξεις;
Το σκέπτεστε;
Εμείς πάντως προχωράμε ακάθεκτοι γιατί…http://www.youtube.com/watch?v=Rbi-3Mr-8-c

Άντε να ακούω δηλώσεις συμμετοχών!

Δεν παίζεσαι ρε Κώστα με τίποτε, ακόμη και στα δύσκολα όταν είμασταν τότε, χαμόγελο και άντε ρε παιδιά θα το περάσουμε κι αυτό…συνέχισε έτσι,τώρα για τη Μάζωξη θα …φορτίζουν μπαταρίες τα παιδιά φαντάζομαι σε παραπέμπω σε νταλκά… φτωχόπαιδο με γνώρισες τσιτσάνης… θυμίσου να το παίξουμε

Κώστα γεια σου !

Με χαρά σου ανακοινώνω, Θεού θέλοντος, θα συμμετέχω στην Ρεμπέτικη Μάζωξη
μαζί με άλλους επτά (7) φίλους μου, οι οποίοι αγαπούν τα τραγούδια μας !!!

Σήμερα τους το είπα και η πρόταση μου έγινε αποδεκτή με χαρά !!!
Ελπίζω να μην υπάρξει πρόβλημα με τον χώρο … :):088:

Πολύ με χαροποίησες Πελαγία με τη δήλωση συμμετοχής σου. Βεβαίως και είσαι ευπρόσδεκτη μαζί με τους 7 φίλους σου.

Από εκεί και πέρα να υπενθυμίσω ότι την Δευτέρα 29-11-2010 είναι η τελευταία μέρα δήλωσης συμμετοχής. Για να κανονίσω και εγώ τις προετοιμασίες μου (χορεύτριες, ζογκλέρ, φίδια κλπ)

Προς το παρόν, από τα μέλη του forum έχουν δηλώσει συμμετοχή οι παρακάτω:

Pelagia x8
Damker x2
Anastashos x3
Δασκαλάκος x4
μίμης x4
KwstasP x2 (αν όλα πάνε κατʼ ευχήν)
tsiotri – δεν γνωρίζω ακόμα ακριβή αριθμό
ΤΣΙΤΣΙΜΠΕΟΣ x2
theos – δεν διευκρίνισε αν έρθει μόνος ή με παρέα
panosekoz – αίνιγμα ακόμα πόσοι φίλοι από Κοζάνη θα μας έρθουν.
Γκόγκος_Δ – ελπίζω να φέρει και τον καταπληκτικό αδελφό του

Η αλήθεια είναι ότι περίμενα μεγαλύτερη ανταπόκριση από τη Θεσσαλονίκη. Θα δούμε στην πορεία.

Φέτος θα έχουμε και ικανοποιητική συμμετοχή οργανοπαικτών από τη Νάουσα (πέρσι μας έφαγαν οι υποχρεώσεις).

Εμπρός λοιπόν, ποντάρετε κυρίες και κύριοι!

Εγω ειμαι παντα ενας στα εκτος εδρας…

Αγαπητοί γειά σας.
Όταν κάτι δεν σε πάει τελείωσε, ΔΕΝ ΣΕ ΠΑΕΙ!!!
Λόγω ανωτέρας βίας η δική μου συμμετοχή στη μάζωξη της Νάουσας ματαιώνεται, δυστυχώς και είμαι απαρηγόρητος.
Ας πάρει, λοιπόν, κάποιος άλλος τη θέση μου και ας τραγουδήσει και κανένα άσμα και για μένα.
Θα μπορούσατε να ηχογραφήσετε τα άσματα ή καλύτερα να τραβήξετε και βίντεο και να δούμε κι εμείς οι άτυχοι την μάζωξη.
Αιαθάνομαι κάπως έτσι:
ΚΡΙΜΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!
Φιλιά.
Δαμιανός.