Μάζωξη (2008)

Ρε παλικάρια, πως την βλέπετε την δουλειά φέτος;;;;

Θα κάνουμε καμια μάζωξη ή οχι;;;;;;

…ακόμα τώρα βάλαμε μούστο Γιώργο. Άσε να βάλουμε πρώτα κάνουλα στα βαρέλια :247:
και σιγά-σιγά θα οργανωθούμε…

Καλά κρασιά. :019:

Στο Πέραμα υπάρχει ένα συμπαθητικότατο μαγαζάκι με φετινές μπύρες. Οποτε γουστάρετε, πάμε.

Ψηφίζω το μαγαζί που λέει ο Αρης.
Μόνο που θέλει GPS ακριβείας για να βρεις τη στροφή στα γηπεδάκια.
Δεν κάνω πλάκα: Για όποιον ενδιαφέρεται να του στείλω τις συντεταγμένες απ’ το δικό μου destinator.

θα ήθελα να θέσω ένα θέμα σχετικά με την επόμενη μάζωξη…

Την τελευταία φορά, θεωρώ πως ήταν πολύ ωραία που γνωριστήκαμε, τα είπαμε κτλ, αλλά όταν βγήκαν τα όργανα… ρε παιδιά πολύ βαβούρα. Δηλαδή παίζανε 40 μπουζουκομπαγλαμάδες, 15 κιθάρες και 100 φωνές και παρά το εντυπωσιακό του πράγματος σε μέγεθος, ήταν πάρα πολύ δύσκολο να συγχρονιστούν: άλλο τέμπο οι μισοί, άλλο οι άλλοι, άλλη εισαγωγή ο ένας, ξεκίναγαν ένα τραγούδι η μια παρέα, από πάνω έπαιζε άλλο κομμάτι άλλη παρέα… προσωπικά δεν το ευχαριστήθηκα.
Βέβαια (την ώρα που έφευγα) έπαιξε Δημητριανάκης, Μουτσάτσος, Καλαφάτης, είχε έρθει ο Μυστακίδης, και δεν ξέρω τί επακολούθησε (φαντάζομαι βέβαια).
Μήπως θα ήταν καλύτερο να γίνει κάτι τέτοιο (όπως ήταν και στη μάζωξη της κλίκας), δηλαδή να έρθουν κάποιοι μουσικοί που γουστάρουν και να μας… γλεντήσουν ?

χωριστήκατε σε παρεάκια στη μάζωξη?εννοώ,δεν παίζατε όλοι μαζί?άλλο κομμάτι οι μπρός άλλο οι πίσω?τώρα θα μου πείτε δικαίως…ρε σύ άννα,πως να μην χωριστούμε σε ένα μαγαζί!?δεν είναι συναυλία!ούτε ο χωρος αμφιθεατρικός…άν όμως έγινε έτσι,θάχε φασαρία και ένα σχετικό μπάχαλο…οπότε μάλλον σωστά μιλά ο μπάμπης…

δεν χωριστήκαμε…

αλλά σκέψου πέντε τραπέζια από 25 άτομα να παίζουν το ίδιο τραγούδι… Δύο μουσικοί μπορεί να είχαν απόσταση μεταξύ τους και 5 μέτρα…

δεν υπήρχε οπτική επαφή!πράγμα βασικό,για να συμπαίζουνε οι μουσικοί.το καταλαβαίνω απλά επειδή έτσι γίνεται και με μας που χορεύουμε,άν σπάσει ο κύκλος σε πολλούς(σε μεγάλο γλέντι),δεν μπαίνουνε όλοι απο το ίδιο σημείο,οπότε…δεν είναι ωραία!κι εμείς όπως και εσείς που παίζετε όργανα συννενοούμαστε με τα μάτια…όταν αυτό δεν γίνεται καπου χάνεται αυτό που επιθυμούμε…

Κώστα είναι το μαγαζι-καντίνα στον αρμό δεξιά από τα γηπεδάκια 5χ5 ή κάποιο άλλο; Αν όχι οι συντεταγμένες με ενδιαφέρουν.

Κάποιο άλλο, ελπίζω. :019:

Και γω συμφωνώ με τον Μπάμπη!! Η καλύτερη λύση είναι Θύμιος Στουραίτης!!

Ρε παίδες … Καλά όλα αυτά…αλλά στο Πέραμα;;;;

Μήπως να πηγαίναμε στην Άρτα να μαζευτούμε;;; Και καλά…έγινε και πάμε…
Πως θα γυρίσουμε μετά;;; Τίποτα πιο κοντά δεν υπάρχει;

Εγώ πάντως ψήνομαι άγρια…και αν τελικά αποφασιστεί και στην Άρτα που προείπα θα έρθω ακόμα και εκεί…

Άιντε ψηθείτε και εσείς…

Εγώ τις συντεταγμένες θα τις βρω με το google maps…:slight_smile:

εγω ψηνομαι για Αρτα παντως,
εχω και κατι ξαδερφια εκει που εχω να τα δω 2 χρονια…

Ουί.
Αυτό είναι.
Πάντως δεν είναι καντίνα.
Εχει βάσεις beton τουλάχιστον 60x90 και οπλισμό 4Φ20 στις γωνιακές.
Δοκάρια δεν πρόσεξα. Πλάκα έχει αλλά έχει και τέντα.
Ολα αυτά για λόγους παθητικής πυρασφάλειας.
Να μπορείς να φύγεις αμα γίνει καμιά στραβή.
Για το λόγο αυτό επιλέχθηκε (χωροθετήθηκε θα έλεγα) να συνορεύει πλάϊ την υγρή μάζα του Περάματος (a.k.a. “θάλασσα”)
Οπότε εδώ κολλάει το άσμα του 1954 “ΒΑΘΕΙΑ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ ΘΑ ΠΕΣΩ” των Ζαμπέτα - Βασιλειάδη με Καζαντζίδη Γκρέυ και στα μπουζούκια οι Τατασόπουλος - Τσιμπίδης. Το παραθέτω για να μαθαίνουν οι νεώτεροι και να ενθυμούνται οι παλαιότεροι:

Βαθιά στη θάλασσα θα πέσω,
να με σκεπάσει το νερό
τη δύστυχη ζωή που κάνω,
να την αντέ - αντέξω δεν μπορώ
τη δύστυχη ζωή που κάνω,
να την αντέ - αντέξω δεν μπορώ

Να ξεχαστώ από τους φίλους,
να με ξεχάσουν συγγενείς
και να χαθώ σ’ αυτά τα βάθη,
που δε θα τα πά- τα πάτησε κανείς
και να χαθώ, σ’ αυτά τα βάθη,
που δε θα τα πά- τα πάτησε κανείς

Βαθιά στη θάλασσα θα πέσω,
να με σκεπάσει το νερό
τα κύματα να μ’ αγκαλιάσουν,
το φως να μη - να μην το ξαναϊδώ
τα κύματα να μ’ αγκαλιάσουν,
το φως να μη - να μην το ξαναϊδώ

Αυτά.

Συμφωνώ κι εγώ με τον Κώστα Π και τον Μπάμπη. Απ’το χέρι τον Θύμιο και βούρ για Πριγκηπέσσα. Τόσα χρόνια τη λιβανίζουμε τη συμπρωτεύουσα, καιρός είναι ν’ ανηφορίσουμε επιτέλους…:089:

Ρε παίδες και ότι έλεγα να μπορέσω φέτος να εμφανιστώ σε καμμιά μάζωξη για να γνωριστούμε κι από κοντά, τσουυυυυυπ! σκάει η ιδέα για Θύμιο και Πριγκιπέσσα!
Να κανονιστεί πάραυτα!
Εεεεεεεεεεεεεε ρε γλέντιαααααααααααααααα!!!
:110::110::110:

Μήπως τα μπερδέψαμε λιγάκι;
Αλλο το μαγαζί στο Πέραμα, άλλη η Πριγκηπέσα κι άλλη η …Αρτα.
Το μαγαζί στο Πέραμα είναι καταρχήν καλό. Το βασικό του όμως ατού είναι το ότι δεν …ενοχλεί κανέναν. Είναι στη “μέση του πουθενά”, με ένα πάρκινγκ εκατονοχτακοσίων θέσεων (όσα και τα κοντέινερ απέναντι). Τα μαγαζιά πλησίον του Κέντρου που μπορούν ευχάριστα να μας φιλοξενήσουν είναι ανύπαρκτα. Στο κάτω-κάτω της γραφής, δεν είδα κανέναν να κολώνει να φτάσει στον Ασπρόπυργο.
Το άλλο θέμα που προκύπτει είναι αυτό της μουσικής. Υπάρχουν δύο “τάσεις”:
α) Πάμε σ’ ένα γλέντι όπου θα βγάλουμε τα μπουζούκια και τις κιθάρες και θα παίξουμε, με ό,τι αυτό συνεπάγεται.
β) Πάμε σ’ ένα γλέντι όπου θ’ ακούσουμε μία ορχήστρα, που πιθανώς -στην περίπτωση που είμαστε πάνω από 40 άτομα- θα παίξει με μικροφωνική.
Διαλιέχτε!

ΥΓ. Το πρόβλημα σε αυτές τις συγκεντρώσεις δεν είναι το πώς θα γυρίσουν αυτοί που δεν έχουν όχημα, αλλά αυτοί που έχουν όχημα.:102:
Και χωρίς καμία πλάκα, προτείνω σε όλους να θυσιάσουν κάποιο δεκάρικο για ταξί.

Γιατί ρε παιδιά τι έχετε με το ΠΕΡΑΜΑ; κι αυτό στην Β! ΠΕΙΡΑΙΑ είναι… 'οπου λίγο πριν από το μαγαζί που ανάφερε ο ΚΩΣΤΑΣ υπάρχει ακόμα ένα ο ΓΛΑΡΟΣ, επάνω στην λεωφόρο (λίγο δύσκολο να το δείς λόγω των αναριχόμενων φυτών) όπου ο ιδιοκτήτης ο ΜΗΤΣΟΣ έχει και άποψη για το ρεμπέτικο.Εκεί κατα καιρούς συναντιόμαστε και κάνουμε ρεμπετοσυνεστιάσεις ΠΑΠΠΟΣ,Ν.ΚΡΑΛΛΗΣ,Λ.ΠΑΡΑΣΚΕΥΟΠΟΥΛΟΣ,κ.α.
Βέβαια το κακό είναι ότι δεν έχει προβατίνα ούτε σιτεμένη ούτε ασίτευτη.

Πέρα από την πλάκα ΟΝΤΩΣ το μαγαζί που λένε τα παιδιά είναι πολύ καλό για διαφόρους λόγους και ταυτόχρονα ΠΟΛΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ.Στα συν του η σύζηγος του ιδιοκτήτη η ΤΕΝΙΑ όπου με ταχύτητα αστραπής φέρνει διάφορους μεζέδες στο τραπέζι,(ψαρομεζέδες κυρίως χωρίς ωστόσο να λείπουν και κάποια κρεατικά).
Ελπίζω η νέα μάζωξη να μην ξαναγίνει στις 10 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ, ωστε να μπορέσω να έρθω.

Προφανώς Άρη, όταν έλεγα το πως θα γυρίσουμε εννοούσα οι οδηγοί…

Τώρα να πάρουμε ταξί από την Κυψέλη να πάμε Πέραμα κομματάκι δύσκολο το βλέπω, αλλά κάτι θα γίνει…

Στείλτε τις συντεταγμένες πάραυτα!!!

Εγώ προτείνω να γίνει μέσα στον Οκτώβρη…