Μ. κωνσταντινιδου

Χωρίς να έχω δει τα σβησμένα μυνήματα, σε γενικές γραμμές κι εγώ συμφωνώ με τον Φρανκ. Το σβήσιμο αποτελεί λύση ‘πονάει κεφάλι - κόψει κεφάλι’.

Άμα αρχίσει το σβήσιμο κάποιων ενοχλητικών ποστ, τότε πού σταματάει; Επίσης με ποιά υποκειμενικά κριτήρια θα σβηστεί κάποιο μύνημα; Κάποιους μπορεί να μην ενοχλεί και κάποιους άλλους μπορεί. Άπαξ και αρχίζει τέτοια διαδικασία μετά μπορεί να έχουμε το φαινόμενο χιονοστιβάδας.
Αν σβήνονται μυνήματα που είναι άσχετα με το θέμα, τότε δεν μπορεί να γίνονται διακρίσεις. Για παράδειγμα το τελευταίο μύνημα του Άρη (συγγνώμη ρε συ αλλά τυχαίο παράδειγμα είναι) είναι άσχετο με το θέμα του αρχικού μυνήματος, έτσι δεν είναι; Οπότε δεν θάπρεπε να σβηστεί; Θα μπορούσα να βρω ένα σωρό τέτοια παραδείγματα μέσα στο φόρουμ ‘αποπροσανατολισμού’…

Δεν έχω προσέξει αν υπάρχουν κάπου γραμμένοι κανόνες για posting ή netiquette, αλλά πολύ φοβάμαι ότι τέτοιου είδους πρακτικές κάθε άλλο παρά ‘δημοκρατικότητα’ δείχνουν.

Επισημαίνω πάλι ότι δεν έχω δει το περιεχόμενο των σβησμένων μυνημάτων αλλά εφόσον απ’ όσο κατάλαβα δεν βρίζει ή προσβάλει κάποιο μέλος εδώ, τότε imho δεν έπρεπε να σβηστούν.

Καταρχήν Dimitris (Mythos) το μήνυμά μου στο οποίο αναφέρθηκες είναι απάντηση σε παραπάνω ερώτηση που ίσως δεν πρόσεξες. Και για να μην υπάρξει καμιά παρεξήγηση, για την εκπομπή μου έχουμε μιλήσει μέσα σ’ αυτό το Forum 4-5 φορές μέσα σε 4-5 χρόνια. Δε νομίζω ότι μπορώ να κατηγορηθώ για “αυτοδιαφήμιση”, τη στιγμή που σ’ αυτό το χώρο έχουν αναφερθεί ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ πληροφορίες για άλλες εκπομπές, βιβλία, δισκογραφικές παραγωγές, μαγαζιά, ταινίες, θέατρα, συναυλίες κλπ.
Ηταν η πρώτη (ή δεύτερη) φορά μέσα σ’ αυτά τα χρόνια που αναφέρω την εκπομπή. Το θεωρώ λάθος μου, και καλύτερα θα ήταν να είχα απαντήσει στον mkalikan με προσωπικό μήνυμα. Θα προσέχω την επόμενη φορά…
Για το ζήτημα της “λογοκρισίας”.
Αν η προστασία αυτού του χώρου για κάποιους από εσάς λέγεται “λογοκρισία”, τότε καλά κάνουν και λογοκρίνουν.
Να θυμίσω όμως ότι από το 1996 που λειτουργεί αυτό το Forum ΜΟΝΟ ένας (1) ομιλητής “έφαγε πόρτα”. ΕΝΑΣ! Αυτός ο Αυστριακός.
Πήγα ποτέ εγώ στο site του κάθε Μαζωνάκη για να του εκθέσω τις διαφωνίες μου για το είδος μουσικής(:wink: που υπηρετεί; Πήρα τηλέφωνο τον Τσουκαλά να του βρίσω τον Ολυμπιακό του; Γιατί δεν πήγα; Γιατί είναι χώροι ενασχόλησης με συγκεκριμένα πράγματα. Είναι χώροι οριοθετημένοι.
Επειτα, σε ένα δημόσιο βήμα μεγάλης προβολής οι δικές μου “περιθωριακές” απόψεις (και δε μιλάω μόνο για τη μουσική αλλά γενικότερα) δε θα ακουστούν ΠΟΤΕ. Κανείς από αυτούς που ελέγχουν αυτούς τους χώρους δε θα δώσει “βήμα” ούτε σε μένα ούτε σε όποιοδήποτε άλλον διαφωνεί μαζί τους. Κι αν καμιά φορά ακουστεί κάτι, είναι είτε γιατί τους ξέφυγε είτε γιατί αναγκάστηκαν από συγκεκριμένες συνθήκες είτε (το σύνηθες) για να αποκτούν ένα “δημοκρατικό” άλλοθι.
Ερχονται λοιπόν κάποιοι από τους χώρους των μαζωνακηδοτσαλίκηδων σε έναν οριοθετημένο χώρο (ΡΕΜΠΕΤΙΚΟ) για να πουν τις απόψεις τους και σεις απαντάτε με το ύφος του χρόνιου χασικλή:
“Ντάξει μωρέ, …τι έγινε…”.
Αν αυτό γίνεται στο όνομα της Δημοκρατίας (όπως τη βλέπουμε θεωρητικά) τότε σας πληροφορώ ότι είναι λάθος.
Αν γίνεται στο όνομα της Δημοκρατίας (αυτής που υποτίθεται ότι έχουμε) τότε σας πληροφορώ ότι αυτή υπάρχει μόνο στο …χέσιμο. Ευτυχώς, κι εγώ,και ο Κόκκαλης, και ο Λαμπράκης τα “κάνουμε” με τον ίδιο τρόπο.
ΑΝ

Απευθύνομαι σε όσους δεν τον ξέρουν, ο Μιχάλης είναι άσχετος με τον τίτλο του forum, το οποίο, ας μου επιτραπεί να υπενθυμίσω πως είναι: “ρεμπέτικο”. Ετσι;

Απ’ την άλλη, ο υπόψη κύριος, έχει μυαλό σαρδέλας. Είναι μάλιστα (ή μάλλον ΛΕΕΙ πως είναι) νομικός ή γυναικολόγος ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Το τονίζω για να φέρουμε στη σκέψη μας την σπουδαία ρήση του Μολιέρου: “Ο μορφωμένος βλαξ είναι περισσότερο βλαξ απ’ τον αμόρφωτο βλάκα”.

Αυτά ως προς το άτομο.

Ως προς την συμπεριφορά σε δαύτο τώρα:
Είναι εξοργιστικός σε βαθμό αηδίας. Δεν υπήρχε στο παρελθόν συζήτηση στην οποία να μην ενεπλάκη και να μην την γάμησε. Απ τη μία μεριά, τρεις έως πέντε νοματαίοι κατεβάζανε βιβλία, κιτάπια, σημειώσεις, τραγούδια κλπ για να γράψουν για τον Μπάτη πχ, και… ΤΣΟΥΠ! να και ο Μιχάλης να διορθώνει τον Χ γιατί στην απάντησή του δεν είχε λάβει υπόψη του τον Ψ. Δηλαδή, χωρίς να φέρνει κάτι επί της ουσίας στην κουβέντα, έκανε τον τροχονόμο. Μια, δυο, τρεις του ρίξαμε ένα “σάλτα γαμήσου επιτέλους” και ησυχάσαμε για κάμποσο καιρό. Απόδειξη είναι οι (τουλάχιστον) δέκα - δεκαπέντε νέοι φίλοι που πλαισιώσανε το μαγαζί.

Τώρα τι κάνουμε;

Τώρα ξανα-προτείνω κάτι που λύνει τα χέρια όλων.
Τα posting του Μ. - αλλά και όσων posting δεν έχουν σχέση με τη όποια εν εξελίξει συζήτηση - να ΜΗΝ διαγράφονται αλλά να μεταφέρονται σε ένα μέρος όπου απλά θα διαβάζονται. Κάτι σαν αυτό που εφαρμόζουν τα ανά τον κόσμο indymedia. Ετσι, ούτε οι δημοκρατικές ευαισθησίες του καθένα θα θίγονται, ούτε οι συζητήσεις θα διαλύονται.

Αυτό σημαίνει πως κάποιος moderator πρέπει να διαβάζει ανελλιπώς και να παρεμβαίνει μερικές φορές ημερησίως.

Σ’ αυτό το ρόλο, προτείνω και ψηφίζω τον Σώτο γιατί ΚΑΙ τα θέματα του ρεμπέτικου τα ξέρει σε βάθος, αλλά ΚΑΙ είναι δίκαιος και διαλλακτικός άνθρωπος (εν αντιθέσει πχ προς εμένα και κάποιους άλλους από εδώ).

Αυτά.

Δεν αντιλαμβάνομαι αυτό που λες ρε συ Άρη: “Αν αυτό γίνεται στο όνομα της Δημοκρατίας (όπως τη βλέπουμε θεωρητικά) τότε σας πληροφορώ ότι είναι λάθος. Αν γίνεται στο όνομα της Δημοκρατίας (αυτής που υποτίθεται ότι έχουμε) τότε σας πληροφορώ ότι αυτή υπάρχει μόνο στο …χέσιμο. Ευτυχώς, κι εγώ,και ο Κόκκαλης, και ο Λαμπράκης τα “κάνουμε” με τον ίδιο τρόπο”

Η προσέγγιση μου είναι απλή: δεδομένων των οικονομικών διαφορών μιας κοινωνίας, σαν αυτές που υπονοείς με τα ονόματα που αναφέρεις, τι μπορούμε να κάνουμε ως μεμονωμένοι πολίτες αλλά και ως διαμορφωμένες ομάδες (καληώρα τούτο δω το forum) ώστε να εδραιώνεται περισσότερο η δημοκρατία? Η λογική πως αφού δεν έχουμε οικονομική ισότητα δεν μπορούμε να έχουμε πραγματική δημοκρατία δεν με καλύπτει διότι έτσι ανοίγει η πόρτα για οποιαδήποτε παραβίαση.

ΟΚ, το αντιλαμβάνομαι ότι πάω μακρυά την βαλίτσα που ξεκίνησε εξ αιτίας ενός …καλάκα, αλλά είναι σημαντικό πρακτικό αλλά και θεωρητικό ζήτημα.

Aρη, ναι, είχα προσέξει ότι το μήνυμά σου ήταν απάντηση σε ερώτηση. Ίσως να μην το πρόσεξες όμως ότι τυχαία πήρα σαν παράδειγμα το μήνυμά σου. Δεν παύει όμως το γεγονός να είναι εκτός θέματος όπως και αυτό το δικό μου μύνημα και σχεδόν τα μισά μυνήματα σε αυτό το thread. Συνεπώς όλα αυτά τα μηνύματα θα πρέπει να σβηστούν γιατί αποπροσανατολίζουν από το αρχικό θέμα του κ. Βλησίδη (και ζητώ συγγνώμη που μαμήσαμε το thread που άνοιξες). Κατάλαβες που το πάω; ʼμα το μύνημα κάποιου Χ χρήστη σβήνεται γιατί αποπροσανατολίζει τη συζήτηση τότε θα πρέπει να γίνεται παντού. Σύμφωνα με τον admin: “Οι συγκεκριμένες συζητήσεις δεν προσέφεραν τίποτε στη συζήτηση που είχε ανοίξει”. Αρα λοιπόν αυτά εδώ τα μυνήματα (συμπεριλαμβανομένου και τα δικά μου) δεν θάπρεπε να ακολουθήσουν την ίδια τύχη;

Και τι θα πει ‘οριοθετημένος’ χώρος; Αν είμαι άσχετος με το ρεμπέτικο δεν μπορώ να πω την κοτσάνα μου; Κατσαδιάστε με αν είναι. Θεωρώ όμως λάθος το ban μελών.

Από την άλλη μεριά βλέπω στο μήνυμα του Michael ότι το Υ.Γ. του θίγει αυτούς που ισχυρίζονται ότι σε 45 λεπτά δεν μπορεί να γίνει παρουσίαση του ρεμπέτικου. Εξέφρασε τη διαφωνία του με έναν δυνατό ίσως τρόπο και χωρίς κάποιο επιχείρημα ή υπόδειξη του πώς θα έκανε αυτός σε 45 λεπτά τέτοια παρουσίαση. Δεν νομίζω όμως ότι αποτελεί λόγο διαγραφής. Αυτοί που θίγονται ας τον κατσαδιάσουν ή ας τον αγνοήσουν.

Δημήτρης

  1. Και μόνο που μας αναστάτωσε γιά άλλη μιά φορά, τον καθιστά “εχθρό της Δημοκρατίας” που… επικαλείται, κι έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στην (τόσο φειδωλή) “λογοκρισία” του Γιώργη, του Σώτου και όλων ημών.
  2. ʼρη, αλλίμονο αν η ενημέρωση γιά την εξαιρετική εκπομπή σου, αποτελεί… αυτοδιαφήμιση! Ό,τι περνάει σ’ αυτό το φόρουμ, είναι από τη φύση του αντιδιαφήμιση του life style και των άλλων προπαγανδιστών της χυδαίας κατανάλωσης.
  3. Γιά τη Μαρία: Εντάξει, βρε παιδιά, εκφράστηκε βιαστικά και κάπως άτσαλα, δεν είναι ανάγκη να πιανόμαστε από τις αδεξιότητες μιάς τσαντίλας της στιγμής… Το ουσιώδες θέμα που έβαλε, είναι πραγματικό: Όντως, δεν υπάρχει καμμία εμπεριστατωμένη “Ιστορία του ρεμπέτικου τραγουδιού”. Κάποια βιβλία είναι δημοσιοποίηση των συλλογών, κάποια άλλα είναι συνεντεύξεις και υποθέσεις, συγκροτημένη όμως Ιστορία πουθενά.
  4. Στη Μαρία: Ν’ αποφύγεις σαν το διάολο, τόσο την φολκλορική Gail Holst, όσο και τον προχειρολόγο Βολιώτη-Καπετανάκη. Όμως ψάξε να βρεις την “Κοινωνιολογία του ρεμπέτικου” του Στάθη Δαμιανάκου, είναι σοβαρή.
  5. Τέλος, έχω ετοιμάσει σε συνεργασία με τη Θέσια Παναγιώτου (είναι ακόμα ανολοκλήρωτο, αλλά πολλοί από το φόρουμ τόχουν διαβάσει) το “Ρεμπέτικο, το τραγούδι των Ελλήνων”, που είναι ακριβώς μιά προσπάθεια ανάπτυξης της Ιστορίας, της Κοινωνιολογίας, της Μουσικολογίας και της Στιχουργικής του ρεμπέτικου τραγουδιού. Αν θέλεις -και συμφωνεί κι ο Φρανκ-, μπορώ να σου το στείλω attached.

ΣΥΓΝΩΜΗ, ΛΑΘΟΣ!!!
Η “Μαρία” δεν είναι η Μαρία…
Την είδα σήμερα, τη Μαρία μας του Φόρουμ, και τη ρώτησα. Ξεκαρδίστηκε στα γέλια, και με διαβεβαίωσε πως δεν είναι εκείνη, και θεώρησε περιττό να παρέμβει.

Αν υποπτευτώ κ. Μάϊκαελ πως παρεμβαίνετε και με κλοπιμαία ψευδώνυμα, θα σε πάρει και θα σε σηκώσει.

Όπως και νάχει το πράγμα, αν δείτε κανένα παράξενο πόστινγκ με τ’ όνομά μου, μη βιαστείτε να μου απαντήσετε.

Και δε θα εκπλαγώ αν ο αληθινός Μελτέμης, διαψεύσει το πόστινγκ πούχει τ’ όνομά του…

Αν η άποψη μου για το Νταλάρα ως μη έχοντα
ισοπεδωτική φωνή, ενοχλεί τον αγαπητό Φέρρη,
τότε να πω, ναι δεν αυτή τη γνώμη έχω.
Ο κάθε καλλιτέχνης έχει τα υπέρ και τα κατά.
Αλλά το θέμα εδώ είναι η κοινωνιολογία του ρεμπέτικου ,οπότε ας περιοριστούμε καθότι το
θέμα Νταλάρα παραμένει πάντα ανεξάντλητο.
Και να τελειώνω γιατί σε λίγο πάω να δω
Αθηναϊκή Κομπανία.
Νόμιζα ότι δεν δούλευε αυτό το συγκρότημα.
Ζεστές αναμνήσεις από Μινόρε της Αυγής, Μεσθεναίος
και Καφετζόπουλος.

Α βρε system τι βγάζεις στην επιφάνεια!
Δεν ξερω τι εχω πάθει, κάθομαι και τα διαβάζω…
20 χρονακια πριν,οταν ο Άρης εκανε ραδιόφωνο!
οποίος ειχε διαφορετική γνωμη, διαγράφονταν?
δεν το θυμάμαι αυτό
τελος πάντων είμαστε πολυ καλύτερα σήμερα.
βοηθάει και το AI των καιρών μας :blush:

1 «Μου αρέσει»