Μ. ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ Αφιερωμα

(Γιώργος Βαβουλές)
Μεγαλο ΑΦΙΕΡΩΜΑ απο το περιοδικο “Λαϊκο Τραγουδι”
του Απρίλη - τευχος 11.
Γραφουν οι : Γ.Παπαδακης, Ε.Ζαχος, Γ.Κοντογιαννης,
Νεαρχος Γεωργιαδης, Βαγγελης Μαρινος, Σπυρος
Παπαϊωαννου, Νικος Μητρογιαννοπουλος, Αρ.Καλυβιωτης, Κωστας Χρηστιδης, , Γιωργος Αθητακης, αποσπασμα ομιλιας του Δομενικου Βαμβακαρη.
ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΑ (εντελως πληρης με πολυτιμα στοιχεια και ακομα τα τραγουδια αλλων στα οποια συμμετειχε ο ΜΑΡΚΟΣ !!) απο τον Αντωνη Κόντο.
Κ α τ α π λ η κ τ ι κ ο αρθρο στη στηλη
“Ρακοσυλλεκτικα” (του Κωστα Χατζηδουλη φανταζομαι) οπου αναδημοσιευεται αρθρο του Κωστα Μπεζου (πιθανον του Κωστη δηλαδη) γυρω στα 1938 που δημοσιευτηκε στην “Ελευθερια” ο 1945 δυο χρονια μετα το θανατο του !!
Πολλα νεα στοιχεια ερχονται στο φως για το πως ξεκινησε η “Ρεμπετολογια” απο τον Ν.Γεωργιαδη αλλα και αστοχες εκφρασεις οπως “…και να τα χαρισω στα πληθη” (!!)
Στα αρθρα αυτα γινονται διακριτα παραπονα, κοντρες, αντιδικιες και αλλες πολλες ιντριγκες μεταξυ των μεγαλων “ρεμπετολογων” απ’οπου κι εμεις μαθαμε πραγματα για μια μουσικη που ουτως ή αλλως μας συγκινησε οταν την πρωτοακουσαμε και ακομα μας συγκινει οταν την ακουμε αλλα και παιζουμε και τραγουδαμε, εντρυφωντας σε αυτην σε ολες τις εκφανσεις κανοντας την οσο το δυνατον βιωμα και οχι ντε και καλα ερευνα.
Το θεμα σηκωνει πολλη συζητηση οπως επισης το
οτι το καλο περιοδικο που ακοπως και αφιλοκερδως
“διαφημιζουμε” σε αυτο το Φορουμ δεν εχει σπαταλησει ουτε μια
αραδα για τουτη εδω τη ρεμπετικη γωνια …

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην yiorgosv 06 Μάιος, 2005)

Συνάδελφε την αράδα που λες την έγραψε στο τελευταίο (11ο) τεύχος. Δες σελίδα 11…

Πέρα απ’ τα όσα σωστά γράφει ο Γιώργος, ξεχώρισα και:

  1. το άρθρο του Βαγγέλη Παπαζαχαρίου (“Ζάχος”) για την εξαιρετική μεθοδολογική προσέγγιση στο φαινόμενο Βαμβακάρης και τις συνέπειες που είχε η απουσία της τουρκιάς στη Σύρα. Κοντολογίς, η πιό φρέσκια ματιά ήρθε από την πιό παλιά καραβάνα!

  2. το CD που είναι έκπληξη.

Αυτό το τεύχος του “Λαϊκού Τραγουδιού” δέον να θεωρείται συλλεκτικό.

Παιδια αυτο το περιοδικο το βρίσκεις εύκολα??? Ρωτησα σε κανα δυο περιπτερα κεντρικα και δεν το χαν…

Μπραβο ρε Γιωργο, ειμαι και γκαβος !!
Επεσα με τα μουτρα στο ΜΑΡΚΟ …
Οντως εχει τιτλο : Μουσικο περιοδικο στο Ιντερνετ
αλλα -παλι παραπονα εγω- για το φορουμ αναφερει :
Μια ομαδα φιλων που γνωριστηκαν μεσα απο το “Ρεμπετικο φορουμ” του Ιντερνετ εχουν σχεδον ετοιμο το δικο τους περιοδικο που θα βγει στο διαδικτυο αρχες Μαιου …
Στην ουσια αυτα αναφερονται για το φορουμ και λιγα ακομα για την “Κλικα”
Ας ειναι … κατι ειναι κι αυτο …

Κωστα το cd δε νομιζω οτι ειναι εκπληξη,
πολλα απο τα τραγουδια υπηρχαν σε ενα παλιοτερο cd
του “Διφωνου” και πιστευω οτι δεν ειναι και τοσο
αντιπροσωπευτικα του πολυ ευστοχου τιτλου που
παραπεμπει στα τραγουδια που επηρρεασαν το ΜΑΡΚΟ
μια και πριν το Μαρκο ειχαν γραφει πολλα και διαφορα.
Δεν υπαρχει ΚΑΤΣΑΡΟΣ, ΚΑΡΑΠΙΠΕΡΗΣ, ΧΑΛΚΙΑΣ και ασφαλως ο ΚΑΛΑΜΑΡΑΣ
που ακουγεται απο το 1917 στη Γερμανια να παιζει “ταλε κουαλε” ΜΑΡΚΟΣ. Βλεπεις Συριανος ο μαγκας !!
Επισης πρωτη φορα ακουω οτι ο ΜΑΡΚΟΣ ειχε πει ο ιδιος οτι του αρεσε και τον επηρρεασε ο ΣΚΑΡΒΕΛΗΣ οσον αφορα τα χασαπικα πραγμα που ειχα αναφερει
παλιοτερα σε σχετικη κουβεντα στο φορουμ οτι δηλαδη “ο ΜΑΡΚΟΣ προσθεσε στους μπουζουξηδες του Πειραια το χασαπικο μια και ως τοτε επαιζαν ταξιμια και ζειμπεκικα επηρραζομενος απο τους Πολίτες συνθετες”.
Χθες βραδυ διαβασα και την κουβεντα με το Στελιο
οπου κανει μια αρκετα μεγαλη και χρησιμη αναφορα για τα ντουζενια. Οταν λεει ρε-σολ-ντο κλπ εννοει φανταζομαι οτι η σειρα ειναι απο την ψιλη χορδη (καντινι) προς τη μπουργανα (;:wink:

Γιώργη Β. με το Δίφωνο έχω κόψει σχέσεις απ’ πρώτα τεύχη (Νταλάρας). Οπότε… καταλαβαίνεις.

Α! Σχετικά με το Ρε-Σολ-Ντο, μάλλον είναι με καντίνι το Ρε αφού είναι το κούρδισμα με τα 7 ημιτόνια που έχουν και οι ταμπουράδες. Παρατήρηση: Εμένα μου ηχεί πολύ άσχημα το ανοιχτό Ρε-Σολ-Ντο. Βέβαια, όλες οι μινόρε κλίμακες από Ντο έχουν Ντο - Ρε - Σολ (εκτός απ’ το Κιουρδί που παίρνει Σολb και τον Ουσάκ που παίρνει Ρεb - είμαι στο γραφείο και αν κάνω λάθος ζμπαθάτε με). Επιπλέον, από Ντο-Ρε-Σολ περνάει και o Ντο Ματζόρε. Ισως για αυτό το προτιμούσε ο Μάρκος. Για τα Ματζορομινόρια του. Τι να πω; Δεν τα ξέρω τα ντουζένια.

Ερεβε, για το τεύχος που ψάχνεις πάρε στο 210-7568-887 απογ. ώρες και θα σου πούνε τι να κάνεις.

Πολύ ενδιαφέρον το θέμα και να που τελικά δεν λείπουν κάτι τέτοιες σημαντικές προσπάθειες. Τώρα μένει να έρθει στα χεράκια μας το περιοδικό.

Εν τω μεταξύ ψάχνοντας στο νετ για πληροφορίες σχετικά με το “Λαϊκό Τραγούδι”, έπεσα πάνω σε αυτό:
[i]
Κυκλοφορεί 30.00 € Βασίλης Τσιτσάνης
ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ
ΕΚΔΟΣΕΙΣ Περιοδικό “Λαϊκό Τραγούδι”, 2004

Πριν από δέκα χρόνια, στην πρώτη προσπάθεια που έκανα να παρουσιάσω ένα μέρος του έργου του Βασίλη Τσιτσάνη (329 από τα τραγούδια του), άρχισα τον πρόλογο εκείνου του βιβλίου επισημαίνοντας τις δυσκολίες που είχα συναντήσει. Στα δέκα χρόνια που μεσολάβησαν οι δυσκολίες δεν εξαφανίστηκαν, δεν είχαν εξαφανιστεί όμως ούτε και οι άνθρωποι που αγαπούν το λαϊκό τραγούδι και με βοήθησαν, να ολοκληρώσω την προσπάθειά μου.
Τώρα που η προσπάθεια έχει ολοκληρωθεί, παρουσιάζω το βιβλίο αυτό, που περιέχει ολόκληρο το έργο του Βασίλη Τσιτσάνη, τα άπαντα του μεγάλου μας συνθέτη. […] Η σκοπιμότητα αυτής της έκδοσης είναι, νομίζω, προφανής. Το έργο όλων των σημαντικών δημιουργών του λαϊκού μας τραγουδιού έχει τη θέση του στο σώμα της ελληνικής παράδοσης και περισσότερο το έργο του πιο σημαντικού απ’ αυτούς, του Βασίλη Τσιτσάνη. […] (από τον πρόλογο του Θεόφιλου Π. Αναστασίου)[/i]

Γνωρίζει κανείς τίποτε γι αυτό?

Εχει όλα τα τραγούδια του Τσιτσάνη (με τους στίχους).
Είναι η μοναδική πλήρης δουλειά που έχει γίνει για λαϊκό δημιουργό.

Kostas ευχαριστω…First thing Δευτερα απογευμα…

Μαργιάννα δες το και στο
http://www.laikotragoudi.gr/books.html

Εγώ το πήρα και ήδη το μελετάω…

Τώρα το πρόσεξα αυτό.
Ευχαριστώ παιδιά. Θα το βρώ εύκολα τώρα.

Γεια σας παιδια.
Εχει την καλωσυνη να απαντησει καποιος/α στα παρακατω.
Υπαρχει το βιβλιο σε διαδικτυακο βιβλιοπωλειο;
Συν τους στιχους εχει και την παρτιτουρα;
Ευχαριστω προκαταβολικα.

Ρε παιδια κανεις δεν απαντα;