Λύγισμα δουγιών

Καλημερα. Υπάρχει καμία περιγραφή για το μηχανισμό με το σωλήνα που λυγιζούμε τις ντούγιες ώστε να κατασκευάσω και εγώ ένα;

Ευχαριστώ

οριστε φιλε!

Σχετικά με το παραπάνω site έχω δυο απορίες. Πήγα και αγόρασε ντουι και λαμπα μου είπανε ότι βγαίνει μέχρι 100 watt oxi 150. Φτάνει αυτή με τα 100? και επίσης έψαξα για σωλήνα και βρήκα μόνο inox. Απο που μπορώ να βρω αλουμινίου;

Με 100 watt θα κάνεις δουλειά αλλά δύσκολα. Θέλει πολύ υπομονή.


Με αυτό το εργαλείο που βλέπεις το οποίο έχει 100 watt λάμπα και σωλήνα σιδερένια νικελωμένη, λύγισα τις ντούγιες ενός τζουρά με πάχος ντουγιών 3 και κάτι χιλιοστά. Η κολάντζα όμως με σταύρωσε. Επομένως θα σου πρότεινα ή να βρείς λάμπα πυράτωσης 200 watt και σωλήνα να την χωράει ή να βάλεις μέσα στην σωλήνα αντίσταση με θερμοστάτη. Προσοχή όμως να συμβουλευτείς έναν ηλεκτρολόγο έτσι ώστε η κατασκευή σου να είναι ασφαλής, προς αποφυγή ατυχημάτων.

http://www.luthier.gr/index.php?topic=75.msg1272#msg1272
Aν δε θελεις να χαλασεις λεφτα τσεκαρε κι αυτη την προταση,το δουλευω περιπου ενα μηνα τωρα χωρις κανενα απολυτως προβλημα.Λυγιζω ανετοτατα ντουγες πλατους 3cm και 1 ντουγα 6cm πλατος.Ειναι ευκολο και οικονομικο.

Όταν πιέζουμε στο σωλήνα τις ντούγιες την βρέχουμε με νερό η κάποιο άλλο υλικό?

Μιχάλη τις ντούγιες τις λυγίζουμε βρεγμένες. Δες αυτό το πολύ καλό Video του Δημήτρη Ανδρέου για την κατασκευή σκάφους. Θα λύσεις πολλές απορίες σου

Το έχω δει αυτό το βίντεο κ όντως βοήθησε πολύ, απλά όταν βρέχει τις ντούγιες το κάνει με νερό η είναι κάποιο άλλο υλικό?

νερακι του θεου…απλα νερακι.
Εγω τις αφηνω ενα βραδυ στο νερο και τις πιανω την επομενη μερα που εχουν μαλακωσει και εχουν γινει πιο ελαστικες λογω του νερου

γεια σας και απο μενα,ειναι το πρωτο μου μηνυμα, για φιλετα τι χρεισημοποιητε?τι ξυλο,και πως τα κοβετε τοσο μικρα?ευχαριστω πολυ για ολουσ εσας που με κανατε να καταλαβω πολλα για το οργανο που πληρωσα 1370 ευρω,και οταν το εδειξα σε παλιους μπουζουκοcaptainμου ειπαν οτι την πατησα …

Τα φιλετα που μπαινουν αναμεσα απο τις ντουγες συνηθως αγοραζονται ετοιμα,υπαρχουν σε διαφορα χρωματα κι ειναι λεπτες λωριδες καπλαμα.Ο καπλαμας ειναι λεπτο φυλλο ξυλου και υπαρχει σε πολλες ποικιλιες και παχη.

με λιγα λογια εαν παω εδω στην ξανθη που μενω σε εναν και του ζητησω και μου πει οτι σε τετοιες διαστασεις δεν εχει αλλα εχει κατι μεγαλυτερες τι να κανω? να τις παρω?θα ειναι αυκολο νατις κανω τοσο μικρες?

Μπερδευτηκα…μιλας για ντουγες η για τα φιλετα που μπαινουν ενδιαμεσα;

Αν μιλας για ντουγες θα παρεις το ξυλο σου και θα πας στον ξυλουργο να στο πλανισει και να σου κοψει στην κορδελλα λωριδες(ντουγες)
μηκος αναλογα με το καλουπι σου,πλατος 3-3,5 εκατοστα και παχος 3-4 χιλιοστα.

Αν μιλας για τα φιλετα που σου ειπα παραπανω…δυσκολα θα βγαλεις ακρη με τοσο λεπτοκοψιμο,οποτε αγοραζεις.

απο μουσικους οικους τα περνω?η παραγγελια?ειναι ακριβα?πως τα ζηταω? ειναι απλες ερωτησεις,δεν ειμαι γκαουμπιου,αλλα ρωταω για να ξερω…υπαρχει καποιος που να εχει ιστοσελιδα να την δω απο τον η/υ,αν οχι σας παρακαλω βοηθηστε λιγο,τι χρωματα υπαρχουνν και γενικα διαφορα χαρακτηριστηκα… σας εχαυριστω εκ τον προτερων…!!!

Δες εδω μεσα…υπαρχουν ολα οσα ζητας…ορεξη για ψαξιμο να εχεις!

Αλεξανδρε υπαρχει και ενας οργανοποιος στην Ξανθη που ισως να μπορει να σε βοηθησει με καποια ξυλα η καπλαμαδες η οτι αλλο…

Θέλω να φτιάξω ένα μαντολίνο πλακέ. Εχω ρωτήσει οργανοποιούς σε τι πάχος πρέπει να είναι τα πλαϊνάρια και μου έχουν πει 2,5 έως 3 χιλιοστά. Εμένα μου έγινε 2,3 χιλιοστά. Να το φτιάξω ή όχι. Το ξύλο είναι ασφενταμος. Το είχα 3 αλλά προσπάθησα να το παω στα 2,5 χιλιοστά γιατί την τελευταία φορά στα 3 δεν κατάφερα να το λυγίσω. Έσπαγε. Γι’ αυτο είπα να το λεπτύνω λίγο αλλά λεπτύνε παραπάνω. Να το φτιάξω ή κρίμα το ξύλο;

Ρε παιδιά δε γνωρίζει κανείς; Να το φτιάξω το οργανάκι ή θα σπάσει αμέσως. Γενικά το 2,36 χιλιοστά είναι πολυ λεπτό;

Φίλε Filomoysos να το κατασκευάσεις το σφεντάμι είναι φοβερό ξύλο το καλύτερο στην Ελλάδα για σκάφη αν εξαιρέσουμε την τσουκνίδα που είναι πολύ σπάνιο απλώς είναι πολύ σκληρό και θέλει υπομονή στο λύγισμα,στα μπουζούκια το πάχος είναι απο 2,5 εως 2,8 γιατί θα υπολογίσεις και το τρίψιμο. Καλή συνέχεια.