Λούστρα με πιστόλι

διαβαζω σε αλλα φορουμ για τις τρυπιτσες οτι καθαριζουν με νεφτι την επιφανεια πριν το χερι λουστρου.ειναι συμβατο με την πολυουρεθανη η θα τα κανω ενα ματσο χαλια?
επισης μηπως να βαλω καινουργιο λαστιχο μηπως εχει κολλησει υγρασια και λαδι αυτα τα 2 χρονια?.το φιλτρο το εβαλα ΠΡΙΝ το λαστιχο αυτο…

http://www.emboridis.gr/25-p-39.html
αυτο εχω,αλλα βασικα ειδα κατι…ειναι αεροσυμπιεστης λαδιου!!!
αρα ειναι επομενο να τα κανει ολα αυτα τα κολπα!!
λοιπον πρεπει να παρω ενα oil free compressor…

Όχι καθάρισμα με νέφτι.Καθάρισμα με διαλυτικό.Το καινούργιο λάστιχο ναι βοηθάει. Δεν χρειάζεται να αλλάξης τον αεροσυμπιεστή, άλλωστε όλος ο κόσμος ,με αεροσυμπιεστή ελαίου δουλευει,χωρίς κανένα πρόβλημα.

το αλλαξα το λαστιχο…τζιφος…εχω απογοητευτει…τι στο κσλο γινεται???:mad::108::083:

Μήπως αν άλλαζες μάρκα υλικού σου “κάθοταν” καλύτερα;

Μήπως παιδιά, να συνεχίζατε με πμ; Τα 25 (μέχρι τώρα) μηνύματα αυτού του θέματος έχουν γραφτεί από δύο μέλη μόνο.

Παρακολουθώ από την αρχή το θέμα με ενδιαφέρον και πριν συνεχίσετε με π.μ., θα ήθελα να πω τη γνώμη μου, μήπως βοηθήσω.
Κατʼ αρχήν θεωρώ δεδομένο theodoropoulos ότι το λάστιχό του αέρα είναι συνδεδεμένο πάνω στην έξοδο του ρυθμιστή πίεσης και όχι σε κάποιο βανάκι απʼ ευθείας από το αεροφυλάκιο.
Θα βοηθούσε αρκετά, αν το λάστιχο του αέρα που έχεις βάλει εκτός από το μήκος που σου είπε ο nikosn να έχει και διάμετρο οπής 8mm και όχι μικρότερη.
Η μικρή διατομή ρίχνει την πίεση και αυξάνει την ταχύτητα του αέρα, με αποτέλεσμα αρκετά προβλήματα με χειρότερο όλων, υπό ορισμένες συνθήκες, ακόμη και την ηλεκτρικά στατική φόρτισή του.
Όσον αφορά τη μη σταθερή πίεση που ανέφερες, πρέπει να ξέρεις ότι τα μικρά αεροφυλάκια, θέλουν και μικρές καταναλώσεις. Επομένως, αν έχεις κανονικό πιστόλι βαφής πρέπει να ρυθμίσεις τις βίδες που έχει επάνω, στη μικρότερη δυνατή κατανάλωση αέρα (και κατά συνέπεια μικρότερη κατανάλωση λούστρου) και απλά θα δουλεύεις το πιστόλι πιο κοντά στην επιφάνεια.
Σε κάθε άλλη περίπτωση, με το αεροφυλάκιο των 24 lit, ότι ρύθμιση της πίεσης και να κάνεις στον ρυθμιστή, αν το μανόμετρό σου δείχνει π.χ. 6 atm μόλις πατήσεις τη σκανδάλη στο πιστόλι η πίεση θα πέσει μέχρι και στις 2 atm.

Υ.Γ. Συγνώμη κ. Νίκο Πολίτη για τη σφήνα αυτή
Από Ν. Πολίτη: ουδέν πρόβλημα, αφού κάποιος ενδιαφέρεται…

Προς κ.Πολιτη,
συγνωμη αν παραβηκαμε καποιους κανονες αλλα εφοσον συνεχιζεται μια κατασταση και δεν υπαρχει ενδιαφερον απο αλλους ,θεωρω οτι δεν πειραζει κανεναν ο διαλογος…:106:

ΝΙΚΟΛΑ συγγνώμη για την κατάχρηση του χώρου. Ήδη εδώ και 2-3 μέρες με τον συμφορουμίτη ΘΕΟΔΩΡΟΠΟΥΛΟ έχουμε έλθει σε τηλ. επαφή και με Π.Μ.
Είναι βέβαια ανιαρό να συζητούν μόνο δύο μέλη μεταξύ τους,αλλά είναι η φύση του θέματος τέτοια.
Είχα την εντύπωση ότι είχε κάποιο ενδιαφέρον για ορισμένα μέλη του φόρουμ,γι αυτό και συνέχιζα να απαντώ, με αυτό τον τρόπο. Να σαι καλά, να μπορείς να έχεις την δύναμη να μας “κουλαντρίζεις”.

Υ.Γ. Όση ώρα έγραφα, απάντησε ο ΡΕ ΜΙΝΟΡΕ που έβαλε πολύ σωστά θέματα,και ο ΘΕΟΔΩΡΟΠΟΥΛΟΣ

αυτες οι πληροφοριες σιγουρα θα φανουν χρησιμες στο μελλον,καλυτερα να μη κρυφτουν στα πμ.να σαι καλα φιλε nikosn:110:

Προσωπικα πιστευω οτι η υποθεση λουστρα και τα προβληματα που παρουσιαζει ειναι μειζονος σημασιας και εχουν προβληματισει ολους.Μπορει ενα οργανο να εχει φτιαχτει με τοσο μερακι και υπομονη και μολις φτασεις στα λουστρα να χανεις την υπομονη σου και να γκρεμιζωνται ολα τα ονειρα που εκανες για το οργανο μονο και μονο επειδη τα λουστρα οχι μονο δεν το αναδυκνειουν αλλα και το χαντακωνουν.Ετσι συνεβει και με μενα και με το τοσο παθος να τα διορθωσω ολα δεν καταλαβα οτι περασαν 25 μηνυματα και σε λιγο … χρονια και ολη μας η ζωη θα ειναι μια στιγμη στο μεγαλειο που ενωνει ολους εμας εδω μεσα…που να χωρεσει ολη μας η ψυχη σε δυο αραδες???

καλησπερα εδω και 2 μερες εχω μεγαλο προβλημα με το αεροσυμπιεστη μου μετα απο μια διορθωση μανικου προσπαθω να το βαψω με μια αμερικανικη λακα και καλα που μου εδωσε ενας τυπος το προβλημα ομως ειναι οτι το κονφλερ μου βγαζει και πολυ υγρασια και γεμιζει μπιμπικια και το αποτελεσμα δε μου αρεσει καθολου , πηγα λοιπων και αγορασα μια παγιδα νερου αλλα ο θειος εκει μαλλων δε το κατειχε το θεμα μου ειπε λοιπων να συνδεσω το βελακι της νεροπαγιδας κατω στο καζανακι (εκει που κανει εξαερωση ) να αφησω και καμποσο λαστιχο και να σφραγισω ολες τα ρακορια και να κοιταω ποτε θα γεμισει νερο το δοχιακι … μηπως μου τα ειπε αναποδα και πρεπει να συνδεσω την παγιδα πριν το πιστολι ?
το κονφλερ μου ειναΙ 25αρακι noname και το πιστολι ενα ιταλικο με το δοχειο απο κατω αξιας 25- 30 ευρώ ,ενταξει δεν περιμενα και τιποτα θεικο βαψιμο απο ολο το συνολο οποτε μαλλων σε κανα βαφεα αυτοκινητων θα το παω :frowning:

welcome to the club, με τα μπιμπικια!!!:):088:
εννοειται η παγιδα πριν το πιστολι.λογικο δεν ειναι??τι να φιλτραρεις απο τον αερα που εξαερωνεται?:019:αλλαξε το…
ασχετο…ρε παιδια τι διαφορα εχει η λακκα απο το λουστρο?σορρυ αμα φανω ασχετος αλλα ειχα παντα την απορια…:082::084:

η λακα ειναι χρωμα (αυτο που εχουν τα επιπλα μπανιου πχ η το πισω μερος του μανικου αμα ειναι λακα αυτο) το λουστρο ειναι βερνικι

Παιδιά χρειάζεται υπομονή και επιμονή. Μην πτοείσθε. Δυστυχώς δεν γίνεσαι μάστορας, λουστραδόρος, ή λακαδόρος, δι αλληλογραφίας. Εδώ απλά βρίσκετε κάποιες γνώσεις που σας βοηθούν να κατανοήσετε το πώς θα πρέπει να «κινηθείτε» σε αυτή την εργασία. Όσοι ασχολούμαστε με την οργανοποιία κάπως έτσι ξεκινήσαμε, με επιμονή ,υπομονή και διάθεση για έρευνα. Ψωνίστε «φρέσκα» υλικά, παίξτε με τις πιέσεις, ρίξτε σε σανίδια, ή και σε γυαλί (αυτό κάνουμε στις βιομηχανίες αν έχουμε υπόνοια ότι η επιφάνεια του ξύλου έχει επάνω της κάποια ουσία π.χ. ατμούς σιλικόνης η οποία δεν μας αφήνει να έχουμε σωστό αποτέλεσμα) γιατί το γυαλί είναι πραγματικά ουδέτερο, αλλάζουμε και κανένα υλικό γιατί μπορεί να μας κάθεται καλύτερα, και βρίσκουμε κάποια στιγμή άκρη. Μπορεί να έχουμε κουραστεί με αυτό τον τρόπο, - η άλλη λύση είναι να το στείλουμε σε κάποιον επαγγελματία -, αλλά η ευχαρίστηση που παίρνεις με την κατάκτηση της γνώσης δεν συγκρίνεται με τίποτα.

:088::110:
εγω προσωπικα εχω εναν εχθρο …την αδυμονια και την λυσσα για το καλυτερο.αυτο ακριβως θολωνει στιγμιαια το μυαλο και δεν αφηνει τη λογικη να κανει την δουλεια της.Νικο μου με εχεις βοηθησει παρα πολυ και δημοσιως σε ευχαριστω και πανω απο ολα η βοηθεια εγκειται στο προηγουμενο μυνημα συμπυκνωμενο και οχι ποιο διαλυτο να χρησιμοποιησω η οχι…:):109:

εγω παλι το παιδεψα το παιδεψα αλλα επηδει ειναι και ακριβω το οργανο το πηγα σε φιλο λουστραδορο ο οποιος θα πεταξει λακα αυριο οπωτε την βολεψαμε!

γνωριζει κανεις πως θα ψαξουμε στο youtube για βιντεακια που πετανε λακα (προεργασια κτλ αλλα και λουστρα) επισεις καλο θα ηταν να μας πει ο Νικος αν με κονφλερ 25 αρι και 50 αρακια γινεται δουλια η τζαμπα παιδευομαστε καθως και να μας προτινει ενα καλο πιστολι οικονομικο η καποιον αερογραφο για το μανικι ισως , και το βασικοτερο αυτες οι δουλιες θελουν φουρνο η καμια πατεντα τουρμπινα - αποροφητιρα , η δεν χρειαζεται ?

Για δοκίμασε αυτόν το σύνδεσμο.

http://www.youtube.com/watch?v=MZeuFBTH-YI
Έχει και άλλα πολλά. Δοκίμασε στην αναζήτηση με spraying techniques, laquers application ή κάτι άλλο σχετικό. Νομίζω και παλιότερα είχαν ανεβάσει κάποια σχετικά βίντεο από αμερικάνικη εταιρεία κατασκευής κιθάρας.
Ψάξτε ακόμα σε ιστοσελίδες οργανοποιών ερασιτεχνών που περιγράφουν την βαφή των οργάνων (βασικά για κιθάρες). 'Εχω βρεί κάποια κατά καιρούς αλλά δεν τα έχω σημειώσει γιατί δουλεύω λούστρο μπάλας.

Να πω και εγώ την άποψή μου μέχρι να απαντήσει ο nikosn.
Όπως και στο ρεύμα, έτσι και στον αέρα όλα είναι θέμα κατανάλωσης (όπως είπα και στο μήνυμα #27).
Με μικρής χωρητικότητας αεροσυμπιεστές έχεις άμεσα και έμμεσα προβλήματα.
Τα πιστόλια βαφής ως από τα πλέον “δαπανηρά” εργαλεία σε κατανάλωση συμπιεσμένου αέρα, όταν συνεργάζονται με μικρούς αεροσυμπιεστές και δεν ρυθμιστούν σωστά, υφίσταται το άμεσο πρόβλημα της κατακόρυφης πτώσης της πίεσης κατά την λειτουργία τους (τα πράγματα γίνονται βέβαια λίγο καλύτερα με το αεροφυλάκιο των 50 lit).
Τα έμμεσα προβλήματα που είναι και πιο σημαντικά, είναι ότι αυτοί οι μικροί αεροσυμπιεστές για λόγους χαμηλού κόστους, έχουν μονομπλόκ κεφαλές (μοτέρ και κεφαλή μαζί, χωρίς ιμάντες) οι οποίες κατά κανόνα είναι οικονομικής σειράς. Η δε ικανότητά τους για γρήγορη αναπλήρωση του αέρα, βασίζεται κυρίως στον υψηλό αριθμό στροφών. Όλα αυτά σημαίνουν ότι όταν έχουμε συνεχή και αυξημένη κατανάλωση, ο συμπιεστής είναι σε συνεχή λειτουργία (με μικρές διακοπές), οι θερμοκρασίες του συμπιεσμένου αέρα είναι υψηλές και κατά συνέπεια οι υγροποιήσεις του πολύ υψηλότερες, από ότι σε έναν μεγαλύτερο αεροσυμπιεστή, με ότι αυτό συνεπάγεται για την ποιότητα της τελικής επιφάνειας του λούστρου.
Όλα λοιπόν έχουν να κάνουν με το μέγεθος της επιφάνειας και από τις απαιτήσεις του πιστολιού.