Λειτουργικότερα κλειδιά για λάφτα

Γεια σας
Εχω μια ερωτηση, την οποια ελπιζω να επελεξα το σωστο τοπικ για να την υποβαλω.
Μπορω να χρησιμοποιησω καποιο υλικο για να καταφερω να κανω τα ξυλινα κλειδια της λαφτας πιο λειτουργικα?
Μεχρι στιγμης δοκιμασα λιγο ρετσινι που βαζουν στα δοξαρια με το οποιο μαλλον το κλειδι
σφιγγει καπως περισσοτερο απ οσο θα θελα.
Καθως και ταλκ το οποιο εχει τα ακριβως αντιθετα αποτελεσματα.
Ειναι καποιο απ τα υλικα αυτα ενδεδειγμενο?
Υπαρχει καποιο αλλο ?
Παρακαλω οποιον εχει γνωση του θεματος αν θελει να με βοηθησει

Κιμωλια νομιζω ειναι η καλυτερη λυση… μην το παρακανεις ομως, φυσιολογικα πραγματα. Καλα παιξιματα.

Έχω δει και ακούσει να δοκιμάζουν διάφορα… για να είναι λειτουργικά τα ξύλινα κλειδιά των οργάνων τους… ρετσίνι, πούδρα, κιμωλία, χαρτάκι από τσιγάρο, κραγιόν, βαζελίνη, σαπούνι, μέλι, τα ξύνουν με γυαλόχαρτα, μέχρι και σάλιο τα βάζουν για να φουσκώσουν… :112::112:
Όλα αυτά είναι τραγικά λάθη και τίποτα περισσότερο.

Αυτό που σπάνια κάνουν είναι να το πάνε σε κάποιο μάστορα να το δει.
(Τζαρτο, αυτό να κάνεις αν έχει στο νησί σου μάστορα)

Πολύ πιθανόν τα κλειδιά της λάφτας να χρειάζονται επισκευή ή αντικατάσταση, αλλά αν είναι κάπως <καλά> προσπάθησε να καθαρίσεις αυτά που έβαλες με ένα στεγνό σκληρό άγριο σφουγγάρι (όχι γυαλόχαρτο), μετά βάλε στα σημεία επαφής γραφίτη με ένα HB μολύβι.
Με αυτό τον τρόπο κάπως θα σωθείς.

Υπάρχουν κραγιόν και ειδικές κιμωλίες για αυτήν την δουλειά (όχι αυτές που γράφουν στον πίνακα) Hider sine lipstick, Joha peg soap, αλλά δεν θα τα βρεις στην Ελλάδα.

Το λουλάκι που χρησιμοποιούν στα μπιλιαρδάδικα για τις στέκες;

To κλασσικό πρόβλημα του εβένου με την υγρασία…όσο όμορφο δείχνει αυτό το ξύλο, τόσο εύκολα αλλάζει διαθέσεις. Οι παλιοί χρησιμοποιούσαν ενα μείγμα ρετσίνι με κιμωλία αλλα οπως πολύ σωστά ανέφερε ο κύριος Θεοδωράκης αυτό δεν είναι λύση. Εγω χρησιμοποιώ στη βιόλα μου μια πάστα που είναι σαν κραγιόν στην εμφάνιση παρασκευασμένη για αυτόν τον σκοπό ειδικά. Λεγεται pegpaste και δεν ξέρω πως φτιάχνεται αλλα λίγο απο αυτό το υλικό φαίνεται να βελτιώνει μικροπροβλήματα.
Στείλε μου ΠΜ την διεύθυνση σου να στο ταχυδρομήσω.2-3 ευρώ έχει σιγά το πράμα. Μην κάνεις τίποτε άλλο με το όργανο, θα το χαλάσεις. Περίμενε να σου στείλω το pegpaste.

Ερώτηση προς μάστορες.Τα κλειδιά μου είναι rosewood, οχι έβενος και βρίσκω οτι συμπεριφέρονται καλύτερα στις αλλαγές καιρού και πτήσεις…χρησιμοποιείται αυτο το ξύλο για ξύλινα κλειδιά στην Ελλάδα; Εγω το συνιστω ανεπιφύλακτα…

Ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση παιδια.
Φιλε alk πολυ γεναιοδωρη η προσφορα σου (οχι τοσο τα 3 ευρω οσο η τρεχαλα σου και ο χρονος σου).
Ενας καλος φιλος ερχεται την αλλη εβδομαδα στην Κω/
Θα ηθελα alk αν γινεται να μου πεις που μπορω να βρω αυτο το υλικο
ωστε να το φερει ο φιλος.
Να στε καλα ολοι καλες μουσικες

Εννοείς έρχεται απο το Λονδίνο στην Κω εαν κατάλαβα καλά; Εγώ για Λονδίνο μιλούσα, εδώ είμαι.

Εαν αυτο εννοείς, το αγοράζω απο ένα μαγαζί που ειδικεύεται σε βιολία και άλλα τέτοια οργανα. Πες του να ζητήσει PEGPASTE.
Λεγεται guiviers και βρίσκεται κεντρικό Λονδίνο, Mortimer Street 2 βήματα απο oxford circus.

Αμα το βρείς μην βάλεις πολύ, μια σταλιά θέλει.
Οτιδήποτε πρόβλημα ριξε ΠΜ

ΩΩΩΩΧΧ Αυτα παθαινεις αν εισαι ασχετος.
Πηρα απερισκεπτα σαν δεδομενο την Αθηνα
Τωρα πως θα βγαλω την υποχρεωση της αποστολης?
Τι να σου στειλω εγω απ την Κω που δεν υπαρχει στο Λονδινο?
Λαδι, αυγα, ψαρια, η καμμια κοτα αλανιαρα?:slight_smile:
Ελπιζω να καταφερω ν ανταποδωσω απο κοντα.
Ευχαριστω προκαταβολικα alk

no sweat mate.στείλε διεύθυνση σε πμ. θα το φροντίσω αύριο

Δεν ξέρω αν θα σε ενδιέφερε αλλά υπάρχουν και μηχανικά κλειδιά(4:1) που έχουν την μορφή των ξύλινων… Μπορείς να τα δεις στο www.knilling.com. βέβαια αυτά είναι για βιολί (υπάρχουν και για κιθάρα και για μπάντζο) αλλά τα έχω δει και πάνω σε ούτι… ακόμα άμα σε ενοχλεί η κεφαλή τους που είναι πλαστική μπορείς να κοιτάξεις και εδώ www.pegheds.com που ουσιαστικά είναι αυτός που τα εφηύρε (και έχει δώσει τα δικαιώματα στον knilling) στον οποίο μπορείς να στείλεις τα ξύλινα τα δικά σου και να σου τοποθετήσει τις κεφαλές σε μηχανικά… Το κακό είναι ότι εδώ και πάρα πολύ καιρό έχω επικοινωνήσει μαζί του για κάποια δουλειά δική μου και δυστυχώς δεν έχω πάρει απάντηση…
Για όσους θα ενδιαφέρονται να δουν πως γίνεται μία μετατροπή http://oudluthier.blogspot.com/2008/10/traditional-meets-technology.html

Πω πω πολυ ψαγμενα ολα αυτα που προτεινεις φιλε palx.
Θα σωσουν (και θα χουν σωσει) αρκετους οργανοπαιχτες και ειδικα επαγγελματιες.
Θα προσπαθησω να βρω γιατρια με το υλικο που θα μου στειλει ο alk
μιας και ειμαι και λιγο παραδοσιακος τυπος,
κι αν τα βρω σκουρα τοτε…

Αγαπητε φιλε alk πρεπει να σε ειδοποιησω οτι παρελαβα το pegpaste και σου ειμαι
καταυποχρεωμενος.
Δεν στελνω μονο π.μ.διοτι θελω να δημοσιοποιησω τη χαρα μου (αλλο να το ακους και αλλο να το βλεπεις)και τον ενθουσιασμο μου διοτι διαπιστωνω, ως σχετικα νεος στο ιντερνετ, οτι με τις καταληλες επιλογες και τη σωστη χρηση αυτου του εργαλειου υπαρχουν ελπιδες για την αλλαγη αυτου του κοσμου (πω πω μακρυα το εφτασα, τι να κανω ενθουσιαζομαι ευκολα) εχω την αισθηση οτι τετοιου ειδους απλες (φαινομενικα) κινησεις προαγουν τον σωστο ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ
Σε ευχαριστω παλι φιλε, και για το πραματουδι, αλλα περισσοτερο για τα συναισθηματα που μου προξενησες,να σαι καλα.