(Λαϊκή?) κιθάρα άγνωστου κατασκευαστή!

Κάποια στιγμή φέτος το χειμώνα έπεσε στα χέρια μου αυτή η κιθάρα. Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης της μου την χάρισε και όταν πήγα να του δώσω ένα συμβολικό αντίτιμο μου δεν το δέχτηκε και μου είπε ότι πολύ θα ήθελε να ξανακούσει την κιθάρα του παππού του να ξαναπαίξει. Η κιθάρα είναι αγνώστου κατασκευαστή (αν γνωρίζει κανείς ας στείλει), το καπάκι της είναι από έλατο (και είχε μόνο 3 καμάρια), τα πλαϊνά της είναι από κελεμπέκι, η πλάτη της είναι από κόντρα πλακέ και το μπράτσο μάλλον από φλαμούρι. Η κιθάρα είχε πάρα πολλά προβλήματα όταν ήρθε στην κατοχή μου:
Μια τεράστια ρωγμή στα πλαϊνά της λόγω μάλλον της τάσεως των χορδών ξεκολλημένη πλάτη εξαιτίας του ίδιου λόγου έλειπε ο κινητός καβαλάρης δεν ήταν απλώς σκευρωμένη αλλά τόξο στο καπάκι είχε διάφορες τρύπες από καρφιά που της είχαν καρφώσει κατά καιρούς αλλά και κάποιες τρύπες που ήταν κλεισμένες πρόχειρα με διαφόρων ειδών ξύλα. Την κιθάρα αυτή την εμπιστεύτηκα στον φίλο ερασιτέχνη οργανοποϊό Ευριπίδη Κυπριώτη εδώ στην Κομοτηνή (εκτός από εξαιρετικός μάστορας είναι και εξαιρετικός κιθαρίστας) και μαζί αποφασίσαμε και έκανε τα εξής:

  • ανοίχτηκε η πλάτη της κιθάρας (η οποία δεν είχε κανένα καμάρι)
  • τρίφτηκε όλο το εσωτερικό της κιθάρας
  • τοποθετήθηκε ένα επιπλέον καμάρι στο καπάκι πίσω από τον καβαλάρη
  • τοποθετήθηκαν 3 καμάρια στην πλάτη της κιθάρας
  • αποφασίστηκε να αντικατασταθεί η χορδιέρα και ο κινητός καβαλάρης με σταθερό καβαλάρη
  • κλείστηκαν οι τρύπες από τα καρφιά με λεπτές φέτες έλατου
  • αποκαταστάθηκε (κολλήθηκε) η ρωγμή
  • ενισχύθηκε ο μπροστά τάκος με μια επιπλέον σφήνα (προκειμένου να ευθυγραμμιστεί το όργανο)
  • αλλάχτηκαν τα κλειδιά της με άλλα με μαύρα αυτάκια
  • αλλάχτηκαν τα τρία πρώτα τάστα ενώ λιμαρίστηκαν όλα τα άλλα.
  • ξαναβάφτηκε από την αρχή.

Το αποτέλεσμα είναι αυτό που φαίνεται στην τελευταία φωτογραφία. Η κιθάρα δεν γνωρίζω αν μπορεί να χαρακτηριστεί λαϊκή αλλά ο ήχος της μόλις στέγνωσαν καλά τα λούστρα είναι πολύ καλός. Στακάτος με έμφαση στα μεσαία χωρίς να της λείπουν τα μπάσα!

Συγχαρητήρια για την αποκατάσταση. Η κιθάρα είναι λαική. Έχει όλα τα χαρακτηριστικά της ρεμπέτικης - λαικής κιθάρας. Και πάλι μπράβο σε σένα και στον μάστορα. Μακάρι κάποια στιγμή να ακούσουμε και ήχο.

μετα απο πολυ καιρο αλλα ετυχε και το ειδα…