Λαούτο"άγνωστης...;" κατασκευής;;; (οργανοποιός ΛΥΓΙΝΟΣ)

Γεια και χαρα σε ολους!
Επεσε ενα οργανο στα χερια μου, το οποιο εχει μια προχειρη ετικετα κατασκεαυστη μεσα Θ. Λυγινος.
Με την πρωτη ματια φαινεται οτι το καπακι εχει ανοιχθει αλλα οτι και το οργανο ειναι πιο παλιο απο το 64 που αναγραφει.
Επισης θεωρω λιγο δυσκολο να εχει κατασκευαστει απο εναν μαραγκο στην Τσακωνια!!
Ειναι εμφανεις καποιες επεμβασεις απο ατεχνο ανθρωπο, οπως το συρμα που συγκρατει την βαση των κλειδιων, πραγμα που ο αρχικος κατασκευαστης του, αποκλειεται να εχει κανει…:112::112::112:
Βεβαια μετα τον θανατο του ισχυριζομενου κατασκευαστη, επεσε σε αλλα 2 χερια.
Ο φιλος Γιωργος Γεωργαλας θα ανεβασει καποιες φωτο σε λιγο.
Υπαρχουν και αλλες πληροφοριες αλλα λογων του οτι απουσιαζω απο Καλαματα, Θα σας τις αναφερω μολις επιστρεψω!
Αν καποιος μεσω της τεχνοτροπιας αναγνωρισει καποιον κατασκευαστη, καλως εχει!
Ειδαλλως Ισως γνωρισουμε καποιον αλλο, καθως οι συγγενεις του ισχυριζονται οτι ειχε κατασκευασει αλλα 3 λαουτα, και 2 βιολια.

Υ.Γ. Ο ανθρωπος εχει πεθανει αρκετες δεκαετιες…!

καλημερα
Το συγκεκριμενο θεμα είχε ενα προβλημα και δεν εμφανιζότανε το κουμπι απαντηση μετα τη μεταφορά του στη σωστη κατηγορία…
Με τη βοηθεια συντονιστή διορθώθηκε το πρόβλημα…

Ελπίζω οι γνωστες να το δουνε και να απαντήσουν τωρα αν γνωρίζουν κατι…
ευχαριστω!!!

Κανενας Χριστιανος (η και οποιουδηποτε αλλου θρησκευματος΄για να μην δημιουργηθει διπλωματικο επεισοδιο…) να βοηθησει???:082:

Φίλε Στράτο, ο κατασκευαστής είναι ο παππούς μου, και χαρηκα ιδιαιτερα οταν διαβασα το ποστ σου.
Σε παρακαλώ πολύ θα ήθελα να επικοινωνήσεις μαζί μου, και να μιλήσουμε ιδιαιτέρως καλύτερα.
Το τηλέφωνο μου είναι 6972205778 και λέγομαι Νίκος, ειδάλλως στείλε μου ένα μήνυμα με το τηλέφωνό σου ώστε να επικοινωνήσω εγώ μαζί σου.
Περιμένω νέα σου το συντομότερο.
Ευχαριστώ.

Καλησπέρα φίλε aeturnus.Καλό είναι τηλέφωνα να μην δίνουμε στον “αέρα” παρά μόνο με προσωπικό μύνημα,για ευνόητους λόγους.Όμως θα μπορούσες να αναφέρεις το όνομα του παππού σου,καθώς και όποιες άλλες πληροφορίες έχεις για εκείνον.Π.χ. που εργάστηκε ,τι είδους όργανα έφτιαχνε,κ.λ.π.Καλές συζητήσεις στο φόρουμ.

ΟΚ!
Το όνομα του παππού μου ήταν Θεόδωρος Λυγινός και ζούσε στο Τυρό Κυνουρίας.
Ήταν οργανοπαίχτης-οργανοποιός αλλά όχι σαν κύριο επάγγελμα,περισσότερο ώς δεύτερο θα έλεγα, καθώς η επόχη εκείνη απαιτούσε να ήσουν πολυτεχνίτης.Έπαιζε κυρίως βιολί,αλλά και λαούτο, από όσο γνωρίζω είχε παίξει με Σαλονικιό και Ογδοντάκη από όπου και είχε πάρει τα ακούσματά τους.Έχει κατασκεύασει βιολιά(από τα οποία περισώζονται 2) και τουλάχιστον άλλο ένα λαούτο(πέραν από αυτό που αναφέρεται στο τόπικ).
Για περισσότερες πληροφορίες θα σας απαντήσω αύριο.

Ας γράψω λίγα λόγια για τον ανωτέρω κατασκευαστή του λαούτου.

Ονομαζόταν Θεόδωρος Λυγινός, η καταγωγή του ήταν από τον Πραστό Κυνουρίας αλλά ζούσε στο Τυρό Κυνουρίας.
Γεννήθηκε καπου στο 189?-190? δεν γνωρίζω ακριβώς.
Ήταν αρχιτέκτονας και όχι μαραγκός,είχε κατασκευάσει αρκετά μουσικά όργανα, κυρίως λαούτα και βιολιά(και όχι μόνο 2-3 που αναφέρονται πιο πάνω).
Έπαιζε βιολί σε διάσημα στέκια όπως αυτό του “Περιβόλα” και του “Κεφάλα”, πλάι σε γνωστά ονόματα της περιοχής.Χαρακτηριστικά που ανέφεραν, όταν έπαιζε μαζί με τον Κώστα Νούρο, ο οποίος κρατούσε ένα μεταξωτό μαντήλι και αρκετές φορές όταν τραγουδούσε κάποιον αμανέ, από το ζόρι του το έσκιζε με τα χέρια.
Δάσκαλός του ήταν ο Σαλονικιός.

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 20:47 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 20:31 —

πως μπορώ να ανεβάσω μερικές φωτογραφίες; όπου υπάρχει ντοκουμέντο με το συγκεκριμένο λαούτο.

Στο χώρο που γράφεις το μήνυμά σου έχει κάτι εικονίδια. Πατάς αυτό που φαίνεται στην επόμενη εικόνα και έχεις δύο δυνατότητες:
α) να ανεβάσεις μία εικόνα από τον υπολογιστή σου (From computer) και
β) να βάλεις μία εικόνα από το web (From URL)
Όταν την ανεβάσεις κάνοντας πάνω της δύο κλίκ μπορείς και να κάνεις μερικές βασικές ρυθμίσεις για τη θέση που θα μπει καθώς και για το πόσο μεγάλη θα είναι σε σχέση με την πραγματική.

anevasma_eikonas.jpg

img504.jpg
Αυτός με το λαούτο είναι ο Θεόδωρος Λυγινός και ο διπλανός με το βιολί ο γιός του Μιχάλης Λυγινός.Και τα δυο αυτά όργανα τα έχει κατασκευάσει ο Θεόδωρος

2 «Μου αρέσει»


Εδώ είναι και πάλι ο Θεόδωρος Λυγινός(βιολί),μαζί με τον άλλο γιό του Γιάννη Λυγινό(δεν είναι εν ζωή),όπου κρατάει και το εν λόγω λαούτο για το οποίο μιλάμε στο τόπικ.

Επίσης να σημειώσω μια ακόμη πληροφορία που έμαθα, ότι ο Θεόδωρος Λυγινός έκανε μαθήματα στον Μανώλη Χιώτη όταν αυτός ήταν ακόμη σε νεαρή ηλικία.

2 «Μου αρέσει»