Λαούτο Πανηγύρη Παναγή

Ήθελα να κάνω μια ερώτηση, γιατί κύριε Καγιάφα, αυτές τις πολύ καλές (και σπάνιες δε λέω) φωτογραφίες, τις βάζετε τόσο έντονα αλλοιωμένες και χιλιοκατοχυρωμένες στο μπλόκ σας? Εσείς τις τραβήξατε η σε εσάς ανήκουν?

Αυτό το έχω δει και παλιότερα από άλλους στο ρεμπέτικο φόρουμ,
και μου κάνει εντύπωση για ποιο λόγο να γίνεται.

(Πάντα χωρίς παρεξήγηση, κι αν στην πορεία συνέβη κάτι τέτοιο ζητώ συγνώμη από τώρα!)

Καλό καλοκαίρι κι από μένα.

Καλημέρα σε όλους.

Αποφάσισα να γραφτώ στο Forum μιας και θα ήθελα περισσότερες πληροφορίες σχετικά με ένα λαούτο το οποίο έφτασε στα χέρια μου πριν από περίπου ένα χρόνο. Δεν είχα ιδιαίτερη σχέση με το ρεμπέτικο κ γενικότερα την παραδοσιακή μουσική μιας και ασχολούμαι με το πιάνο κ την ηλεκτρική κιθάρα. Αυτό βέβαια μέχρι πέρυσι όπου δειλά δειλά άρχισα να ασχολούμαι με το λαούτο κ φέτος παρακολουθώ κάποια μαθήματα κρητικού λαούτου. Το λαούτο είναι νησιώτικο και το έχω μετατρέψει σε κρητικό. Θα το εκτιμούσα αν κάποιος μπορει να μου δώσει περισσοτερες πληροφορίες για το όργανο αλλα κ την αξία του.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Κατ’ αρχάς καλωσόρισες και καλώς ανταμώσαμε.
Εγώ με το λαούτο καμία επαφή. Όμως μεταξύ άλλων παραπάνω, ανέφερες κάτι που μου τράβηξε την προσοχή και θα ήθελα να σε ρωτήσω. Είπες λοιπόν :

Και θα ήθελα να μας πεις εάν θες τι αλλαγές έχεις κάνει στο λαούτο σου. Αυτό φυσικά θα βοηθήσει και τους γνωρίζοντες να εκτιμήσουν ακριβέστερα την αξία του.

Ευχαριστώ και καλωσόρισες και πάλι.

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα,

Προφανώς δεν το διατύπωσα σωστά. Δεν έχω κάνει καμία μετατροπή απλά αντί για χορδές Λα-Ρε-Σολ-Ντο που έχει το νησιώτικο έχω βάλει Μι-Λα-Ρε-Σολ που είναι το κρητικό κούρδισμα. Σίγουρα αυτό έχει κάποια επίδραση στον ήχο, όπως κάποια τριξίματα, αλλά όχι κάτι ιδιαίτερα ενοχλητικό.

Ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα

Λευτέρη καλησπέρα,
εφόσον το κούρδισμα είναι χαμηλότερο δεν νομίζω να δημιουργηθεί πρόβλημα, εκτός από το ότι ίσως να μην αποδίδει τον αληθινό του ήχο το όργανο (προφανώς κάθε έγχορδο είναι ρυθμισμένο κατασκευαστικά για να αποδίδει σε συγκεκριμένες συχνότητες, χωρίς αυτό να σημαίνει από την άλλη ότι κι έτσι ο ήχος του δεν θα είναι καλός).
Για την αξία δεν μπορώ να σου κάνω κοστολόγηση, αλλά εφόσον έχεις ένα ιστορικό επώνυμο όργανο σε άριστη κατάσταση εμφανισιακά και λειτουργικά, η αξία του είναι αρκετά μεγάλη, υπερδιπλάσια από ένα εξαιρετικό καινούργιο όργανο. Να είσαι καλά να το προσέχεις και να το χαίρεσαι.

Εγώ το μόνο που θα ήθελα να πω -και συγχωρέστε με γιατί είναι είναι άσχετο με το θέμα της αξίας του οργάνου- είναι η συγκινητική για εμένα λεπτομέρεια της ταμπέλας όπου ο οργανοποιός δηλώνει την καταγωγή του : ‘‘ΕΚ ΜΑΚΡΗΣ ΤΗΣ Μ. ΑΣΙΑΣ’’. Είναι η πρώτη φορά σε ταμπέλα πρόσφυγα οργανοποιού που βλέπω κάτι τέτοιο και το θεωρώ σημαντικό γιατί υπήρξε ίσως σε ένα βαθμό και μια πιο σκεπτικιστική αντιμετώπιση ως προς την καταγωγή των Μικρασιατών προσφύγων τότε…

Χμμ… Είναι σίγουρο αυτό; Χαμηλότερο κούρδισμα δε σημαίνει κατ’ ανάγκην μικρότερες τάσεις. Το κρητικό λαούτο παίρνει πιο χοντρές χορδές.

Εγώ Λευτέρη δε θα τολμούσα τέτοια αλλαγή πριν συμβουλευτώ κάποιον μάστορη που να τον εμπιστεύομαι για τέτοιας ηλικίας και (υποθέτω) αξίας όργανο.

όχι, γι αυτό γράφω δεν νομίζω

αλλά το λέω μιας κι ο φίλος δεν αναφέρει πιο χοντρές χορδές.

Σε κάθε περίπτωση πρέπει να ρωτήσει οργανοποιό

ίσως να απευθυνόταν κατά βάση σε πρόσφυγες πελάτες, ίσως να εκφράζει μαι περηφάνια και ελπίδα (το όργανο φτιάχτηκε μόλις 4 χρόνια μετά την Καταστροφή), σε κάθε περίπτωση είναι συγκινητικό

Με χορδές νησιώτικου, απλώς κουρδισμένες μια 4η πιο κάτω, αποκλείεται μεν να προκληθεί ζημιά αλλά τι ήχο θα βγάζει;

αλλο πραμα ομορφο οργανο.μπραβο παιδια καλή δουλεια

Καταρχάς να σας ευχαριστήσω για τις πολύτιμες πληροφορίες κ υποδείξεις σας. Μπήκα σε σκέψεις όσον αφορά την αλλαγή κουρδίσματος και σε καμία περίπτωση δεν περίμενα οτι το όργανο μπορεί να έχει τέτοια χρηματική αλλά κ ιστορική αξία. Σε κάθε περίπτωση αυτό που θα ήθελα απο δω και πέρα είναι να δώσω το όργανο σε κάποιον πολύ καλό μάστορα που θα μου δώσει πληροφορίες κ για την αλλαγή κουρδίσματος και ενδεχομένως να του κάνει κάποια συντήρηση. Οπότε εδώ θα χρειαστώ και πάλι την βοήθειά σας ώστε να μου προτείνετε κάποιον καλό οργανοποιό.

Ευχαριστώ

καλώς ήρθες! πολύ χαίρομαι που το φόρουμ είχε τέτοια καλή επιρροή, αλλά που κι εσύ τη δέχτηκες με καλή διάθεση. με πρόλαβαν ο περικλής κι ο μπάμπης, με τους οποίους συμφωνώ απόλυτα.
για επισκευή προτείνω ανεπιφύλακτα τον μιχάλη τον μουντάκη (κολωνού 17 στο μεταξουργείο, 2105245283), θα σου πεί και ένα σωρό ιστορικά στοιχεία για τους παναγήδες. επίσης εξαιρετική δουλειά κάνει ο τάσος ο κατσιφής (καυκάσου 1 στην κυψέλη).
να το χαίρεσαι το όργανο και να το προσέχεις! θέλει παίξιμο αλλά με ρέγουλα -ούτε να εκτεθεί σε γλέντια, ούτε να μαραζώσει στη βιτρίνα…
καλά παιξίματα!
νίκος

Θα συμφωνήσω με τον Νίκο για τον Μουντάκη… Είναι άκρως κατάλληλος στα λαούτα και πολύ προσιτός άνθρωπος…

καλοριζικο φιλε μου

ξερετε εαν πωλειται λαουτο του βελουδιου ή του πανυγηρη παναγη ευχαριστώ καθε πληροφορια σας είναι σημαντική στρατος

μαγκες ραμπακοσιος μπρας μουντακης τοφας δεν ξερουν που παν τα τεσσερα μονο ο βιτζιλαιος το παλευει και αυτο καπως γιατι μπορει και καλύτερα

Κάτι που δεν αναφέρθηκε εδώ για την ιστορία τον αδερφών Παναγή είναι οτι οι συγκεκριμένοι κατασκεύασαν το τετράχορδο μπουζουκι

Ο chrispanag, διαχειριστής του φόρουμ, είχε πριν λίγα χρόνια μαζέψει σε ένα ποστ τα νήματα όπου υπάρχουν συζητήσεις για τα θέματα Τετράχορδο, Χιώτης, Σπιτάμπελος, Αφοί Παναγή, Ζοζέφ και άλλα σχετικά. Το θέμα, αγαπητέ Χάρη, δεν είναι τόσο απλό όσο το παρουσιάζεις παραπάνω σε δυόμισυ αράδες. Όποιος θέλει, μπορεί να περιηγηθεί στα νήματα αυτά, ενδεχομένως και σε άλλα, για γενικότερη σχετική ενημέρωση.

1 «Μου αρέσει»

Το νόημα της ανάρτησης δεν ήταν να πω όλη την ιστορία σε 2 σειρές , ήταν να γίνει μια μικρή συζήτηση όπου ενδεχομένως θα βοηθούσε αυτούς που δεν ήξεραν ότι έχουν γραφτεί κι άλλα παρόμοια νήματα (συμπεριλαμβανομένου κι εμένα) . Μόλις βοηθήσατε να λυθούν οι απορίες μου , και πολλών άλλων . Αυτό ήταν και αυτό που ήθελα . Ας μην τα παίρνουμε λοιπόν όλα αρνητικά και ας σκεφτομαστε πρώτα αν αυτό που ήθελε ο άλλος ήταν να αντλήσει πληροφορίες για το θέμα ή να αναλύσει το θέμα σε δύο σειρες . Με συγχωρείτε για την ερώτηση.

Μην υπερβάλλουμε Χάρη. Κανείς δε σ’ τα βγάζει όλα αρνητικά.

Παραδέχομαι ότι αρκετές φορές δέχτηκες σχόλια του τύπου «κάνε αναζητηση» και άλλα παρόμοια, αλλά ποσοστιαία, σε σχέση με τα μηνύματά σου, δεν είναι δα και πολλά. Όποιος είναι καινούργιος (στο όργανο, στο φόρουμ, σε οτιδήποτε) θα χρειαστεί και λίγη βοήθεια, αυτό είναι όλο.

1 «Μου αρέσει»