Λαούτο Ιωάννη Γ. Σταθόπουλου?

Ένας φίλος συλλέκτης, από Τουρκία, μου έστειλε δύο δείγματα από ένα λαούτο που βρέθηκε στα χέρια του. Πρόκειται για ένα πολύ παλιό λαούτο σε άθλια κατάσταση, χωρίς το κεφαλάρι, μιζραπλίκι, καβαλάρη και πολλά άλλα μέρη του οργάνου.
Το βερνίκι του επίσης χάλια, και πιθανότατα όχι το αυθεντικό.
Ούτε αυτός, ούτε εγώ μπορέσαμε να βγάλουμε συμπέρασμα, ποιος το κατασκεύασε.

Το ύφος της ροζέτας, η κολάντζα, το καλούπι και το μιζραπλίκι φέρνει λίγο σε Ιωάννη Γ. Σταθόπουλο σαν αυτό που βρήκε ο ΓιάννηςΤ, αλλά πώς να το πει κανείς με σιγουριά! Ετικέτα δεν έχει μέσα το όργανο.

Έχει κανείς παρόμοιο λαούτο? ίσως μπορέσουμε να καταλάβουμε κάτι. :080:

Το σκάφος τι ξύλο είναι;Μου φαίνεται λίγο "ατεχνο"σε σχέση με αυτό το Ι.Γ Σταθόπουλου που είχα βρει.Ωστόσο η φώτο δεν δίνει στοιχεία.Αν έχεις διαστάσεις μπορούμε να τις αντιπαραβάλουμε

Το σκάφος δεν φαίνεται καθαρά απο τι ξύλο είναι.
Το καπάκι είναι ταλαιπωρημένο και ξεκολλημένο σε διάφορα σημεία, έτσι φαίνεται περισσότερο ασύμμετρο.
Και αν είναι από τα πρώτα λαούτα του Ι.Γ. Σταθ. λογικό μου φαίνεται να είναι λίγο «άτεχνο» στην κατασκευή.
Με τις διαστάσεις δύσκολα να βγάλει άκρη κανείς (τι κατασκευής είναι), αφού όλοι οι μάστορες πειραματιζόταν συνεχώς.

Περιμένω περισσότερα στοιχεία από αυτό, όταν τα έχω θα τα ανεβάσω.

ειναι μανωλης βενιοσ

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 11:00 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 10:58 —

καμε του μια καλη επισκευη και το οργανο θα δειξει και λουστρα μπαλα παντα

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 11:03 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 11:00 —

γιαννη ποσα παλια οργανα εχεισ εσυ εχεισ και το παναγη εχω 6 λαουτα