Λαούτο House of Stathopoulo

Ναι ρε γαμώτο μου χε πέσει καπου στη βόρεια Ελλάδα!
Tι ωραίο ρε Τάσο!:088:
Από Σταθόπουλο πρέπει να ναι και μάλιστα αναστάσιο αν κρίνω απ΄το κεφαλάρι

Τάσο,

Σήμερα πήρα μερικές γραφικές παραστάσεις από ένα δικό μου λαούτο,που φαίνονται παρακάτω.

Η μπλέ γραμμή είναι αυτή από την οποία φαίνεται ο συντονισμός όλου του σώματος του οργάνου, στα 88 Hertz (Φα 2ης οκτάβας).

Στην πράσινη, φαίνεται ο συντονισμός του αέρα (Helmholtz) τα 123 Hz.(Σι 2) και οι υπόλοιποι του καπακιού (242 Hz. Σι 3 , 295 Hz. Ρε 4 κ.λ.π.).

Στην κόκκινη γραμμή είναι αυτό που ακούς εσύ, με το συγκεκριμένο τρόπο κρούσης.
Φαίνεται λίγο και ο συντονισμός του αέρα, αλλά και τρείς δυνατές κορυφές:
Η πρώτη, είναι σαφώς ο βασικός συντονισμός του καπακιού.
Η δεύτερη και η τρίτη ( 282 και 326 Hz., χαμηλό Ντο # 4 και ελαφρώς χαμηλωμένο Μι 4 ) δε φαίνεται να αντιστοιχούν σε κάτι γνωστό !

Ίσως να πρόκειται για υψηλότερη διέγερση του σώματος μιά και κάτι διακρίνεται και στο δικό μου τρόπο κρούσης (μπλέ γραμμή) κάτω από αυτές τις κορυφές, όπως είχα αρχικά υποπτευτεί !

Περίφημα Νίκο, :088:
Βλέπουμε τον συντονισμό του οργάνου 88 Ηz, την βασική του αέρα 123 Ηz και του διπλασιασμού της 242 Ηz, και την τρίτη μικρή (αρμονική?) τις βασικής του αέρα 295 Ηz.

Πάντως και με την δικιά σου μέθοδο φαίνεται αυτό που έλεγα για το διάστημα τρίτης ότι βγαίνει μικρό 123 Ηz - 295 Ηz.
Δεν ξέρω αν είναι σωστό που το ονομάζω αρμονική μικρή τρίτη αλλά αυτό το διάστημα εννοούσα (αν κάνω λάθος διορθώστε με).

Σε ένα δικό μου λαούτο θα βλέπαμε λιγάκι υψηλότερες συχνότητες, και σε αυτές στην κόκκινη γραμμή, αλλά η λογική με το διάστημα τρίτης παραμένει ίδια.
Κάθε φορά σχεδόν αυτό το διάστημα βγαίνει ίδιο, και καμιά φορά λίγο ψιλότερο, αλλά όπως λες κι εσύ, με τον καιρό κάποιες συχνότητες μεταβάλλονται.

Αυτό το διάστημα που έχει σχέση και με τις κλίμακες, σχετικό μινόρε-ματζόρε, θεωρητικά μπορεί να είναι λάθος, αν πρέπει να ονομάζεται αρμονική η ότι δεν υπάρχει μικρή τρίτη στις αρμονικές, η είναι λίγο χαμηλότερο.

Τάσο,
Να διορθώσω μερικές παρατηρήσεις:

Η πράσινη κορυφή στά 242Hz. δεν είναι ο διπλασιασμός της βασικής του αέρα, παρ`όλο που βγάζει σχεδόν τέλεια την οκτάβα του (παρά τέσσερα Hz. ). Άλλωστε, η κορυφή αυτή είναι κατά πολύ υψηλότερη σε ένταση ! Στα 242 Hz. είναι ο βασικός συντονισμός του καπακιού, κουρδισμένος σε οκτάβα με τον «αέρα». Με αυτή την κρούση και τοποθέτηση μικροφώνου που πήρα το διάγραμμα, φαίνεται πάντα ο συντονισμός του καπακιού υψηλότερος σε dB.

Σε άλλο διάγραμμα που έχω πάρει έτσι ώστε να φαίνεται περισσότερο ο «αέρας» , στά 295 Hz. υπάρχει βύθισμα αντί για κορυφή! Τα 295 Hz. λοιπόν, είναι άλλος (ο δεύτερος) τρόπος δόνησης του καπακιού. Θα φαινόταν πολύ καλά και σε διάγραμμα Chladni (σκόνης).

Αυτό που με παραξενεύει είναι ότι με το δικό σου τρόπο συγκράτησης και κρούσης (κόκκινη γραμμή) , επίσης στα 295 Hz. υπάρχει βύθισμα. Οπότε λογικά αποκλείεται να ακούς αυτή τη νότα. Ακούς μόνο 242,282 και326 Hz. Δηλαδή, Σι 3 (καπάκι), χαμηλό Ντο# 4 και Μι 4. Όλα αυτά βέβαια στο δικό μου λαούτο, στο δικό σου θα ακούγονταν διαφορετικά.

Αυτές οι δύο τελευταίες κορυφές (282, 326) μπορεί να είναι συντονισμοί του μπράτσου του οργάνου.

Αυτό είναι το περίεργο Νίκο, ότι ακούω αυτή την νότα.
Δεν ξέρω αν στο λαούτο σου τα 295 hz είναι ένα τυχαίο γεγονός, αλλά σε δικά μου αυτό το διάστημα (σε σχέση με την βασική) ακούγεται σχεδόν πάντα.

Εσύ πιστεύεις ότι αυτή η συχνότητα είναι(ο δεύτερος) τρόπος δόνησης του καπακιού.

Μήπως τελικά αυτό που ακούω και ονομάζω αρμονική μικρή τρίτη(γιατί ακριβώς είναι το ίδιο διάστημα ) είναι πιο σωστά, η πρώτη συχνότητα από τον δεύτερο τρόπο δόνησης του καπακιού?

Τέλος πάντων, αν έχω κάτι νεότερο θα σου στείλω π.μ.
Ευχαριστώ που ασχολήθηκες αρκετά με την απορία μου. :088:
Τάσος

Θα’θελα να σας παρουσιάζω ακόμα όργανο με ετικέτα ‘House of Stathopoulos’. Το βρήκα εδώ που μένω σε μιά επαρχεία της Ν.Υόρκης και σε λίγους μήνες θα ταξιδεύψει στην Ελλάδα γιά αναπαλαίωση.

Διαβάζοντας τα διάφορα posts μου φαίνεται οτί οι περισσότερες πληροφωρίες που έχουμε για τον Α.Σ. παραπέμπουν αυτό το επιφάνιακό κείμενο στην ιστοσελίδα της ετερίας Epiphone. Μηπως μπορούμε να μάθουμε κάτι παραπάνο για το συνέδριο που οργανώνεται στη Σπάρτη σε λίγες μέρες με θέμα τον Σταθόπουο?

Η κοινή γνώση λέει οτί το 'House of…" μετονομάστηκε από τον Επαμεινόνδα, καποια στιγμή μετά από το θάνατο του πατέρα του, το '15. Αλλά φαίνεται οτί αυτό δεν είναι και τόσο βέβαιο, καί άλλοι έχουν απορίες…

Και μέχρι πότε φτιάχναν παραδοσιακά Ελληνικά όργανα? Στο δικό μου, μπορώ και διακρίνω τη μέρα και το μήνα 6/26 και η χρονιά ίσως να είναι το 18, αλλά δεν φαίνεται πολύ καλά. Ελπίζω οτί το συνέδριο στη Σπάρτη να δημιουργήσει μερικές απαντήσεις.

Χωρίς να σας κουράζω με τα ίδια, θα ήθελα πολύ να ακούσω τις απόψεις σας…




Κώστα Καλορίζικο!Έχουμε μιλήσει και στο παρελθόν και απ΄ότι είδα το πήρες και σε καλή τιμή.
Αναφορικά με την ασάφεια που γράφεις έχεις δίκιο.Υπάρχει κιθάρα House of Stathopoulo από το 1910,άλλωστε και ο ίδιος ο Σταθόπουλος δεν ήταν και πολύ σταθερός στις ταμπέλες που χρησιμοποιούσε.
Πάντως αν(και) είναι του 1918 δηλαδή μετα το θάνατο του Αναστάσιου διατηρεί ακέραια όλα τα στοιχεία του λαούτου του Αναστάσιου της ονομαζόμενης “Λύρας του Ορφέα”.
Φαίνεται ότι ο Επαμεινώνδας διατήρησε πράγματι την παραγωγή(προσέξτε την συνηθισμένη ροζέτα με το A.S.) αν και συχνά διαφωνούσαν, πατέρας και γιος, στις κατασκευαστικές τεχνικές αφού ο πατέρας έκανε αυτό που ήξερε ενώ ο γιος ήταν νεωτεριστής,στοιχείο που επιβεβαιώνεται και απ΄την μετέπειτα πορεία του.
Αναφορικά με το συνέδριο ελπίζουμε να δώσει πράγματι απαντήσεις ή να μας βοηθήσει να καταλάβουμε το μέγεθος(μικρό ή μεγάλο )της προσφοράς των Σταθοπουλαίων στην οργανοποιεία και στη λαΙκή μας μουσική.
Προς το παρόν τσακωνόμαστε με δήμους -νομαρχίες κλπ διεκδικώντας κάποια χρήματα που θα βοηθήσουν το μικρό μας σύλλογο να φέρει την διοργάνωση εις πέρας.
Σε λίγες μέρες θα ακολουθήσει ένα δελτίο τύπου.
(Μαντολίνα του βρήκαμε ,λαούτα του βρήκαμε ,μπουζούκια έχουμε,άντε να βρούμε ένα βιολί και μία κιθαρίτσα του !)

ο καλυτερος είναι ο ιωάννης:230::230:

Photo on 2012-05-28 at 23.22 #3.jpg δυο βενοιυ 1861&1863

Σίγουρα Βενιού;

Μην είναι Κοπελιάδη ή κάτι τέτοιο;

βενιοι βαρβατοι

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 14:51 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 14:49 —

εχεις ωραιο σταθοπουλο εσυ

Από συντονιστική ομάδα:

Φίλε Στράτττακα, όταν θες να γράψεις καινούργιο μήνυμα χωρίς να παραθέτεις κάποιο προηγούμενο, πάτα «απάντηση στο θέμα», όχι «απάντηση με παράθεση».

Ωραία όργανα!

Μήπως μπορείς να βάλεις καμιά φωτογραφία από την ταμπέλα στο εσωτερικό των οργάνων;

Οκ, δεν το αμφισβητώ, απλά προσπαθώ να μάθω.
Εξηγώ τις αμφιβολίες που είχα, όχι για να προκαλέσω τριβή απλά ελπίζοντας ότι θα γίνει σχετική κουβέντα.

Καταρχήν το στεργιανό λαούτο δεν περιλαμβάνεται στην Πολίτικη ζυγιά. Δεν γνώριζα ότι υπήρχαν κατασκευαστές στην Πόλη που τα κατασκεύαζαν…γιατί δεν γνώριζα ότι υπήρχαν μουσικοί που τα ζητούσαν. Ο Μανόλ όσο γνωρίζω έκανε Πολίτικα λαούτα και ούτια.
Εχω δει όργανα του και, αν και διαφέρουν πολύ μεταξύ τους, δεν έχω δει κάτι στο ύφος που βλέπω εδώ.

Δεν γνώριζα επίσης ότι υπήρχε όργανο με μεταλλικές χορδές στην Ελληνική μουσική το 1860τοσο. Νομίζα ότι επικρατούσαν τα ταμπουροειδή, ούτια κλπ. Πάντα θεωρούσα ότι δανειστήκαμε τα χαρακτηριστικά κατασκευής οργάνων που αντέχουν μεταλλικές χορδές , απο την οικογένεια του μαντολίνου. Το μπουζούκι του μούρτζινου ήταν μέχρι τώρα το παλαιότερο παράδειγμα που είχα στο μυαλό μου.
Τέλος, το πλαστικό στο καπάκι με έκανε να πιστεύω ότι αυτό το όργανα είναι νεότερα σε ηλικία.

τα όργανα είναι πανέμορφα και ελπίζουμε να δούμε περισσότερες φωτογραφίες

Με όλη την καλή διάθεση για συζήτηση και ανταλλαγή πληροφοριών.

Αλέξανδρος