Λαούτο House of Stathopoulo

Τάσο, νομίζω ότι είναι τρίτη μεγάλη, η αρμονική της βασικής συχνότητας.

Με όλο τον σεβασμό.

Ενδιαφέρον Δημήτρη,
Αν παρατήρησες ότι παραμένει μεγάλη τρίτη και σταθερή σε διάφορα λαούτα που έχεις φτιάξει (η κάπως αλλιώς) είναι σημαντικό, έχει κάποια βάση.:241:

Τάσο, στο πέρασμα του χρόνου όλες οι συχνότητες μεταβάλλονται, κάποιες περισσότερο και κάποιες ελάχιστα (όπως αυτή του αέρα ).

Μου έκανε εντύπωση αυτό που περιγράφεις !
Έκανα σήμερα το πρωΐ μερικά πειράματα συγκρατώντας ένα όργανο (μπουζούκι βρέθηκε εκείνη τη στιγμή) όπως λες και πήρα κάποια διαγράμματα FFT.

Δεν νομίζω πως η κύρια συχνότητα που με αυτό τον τρόπο ακούγεται έχει σχέση με το σκάφος η το καπάκι, δε φαίνεται να ταυτίζεται με καμμία ( κύρια η αρμονική) συχνότητά τους.

Βγαίνει όμως, πράγματι, ξεκάθαρα μιά συχνότητα ψιλότερη από την κύρια όλου του σώματος του οργάνου, που απέχει από αυτήν μιά πέμπτη περίπου.

Χωρίς να είμαι ακόμη σίγουρος, νομίζω πως έτσι ενεργοποιούμε το δεύτερο τρόπο δόνησης ολόκληρου του σώματος του οργάνου, στον οποίο έχουμε τρείς (και όχι δύο, όπως συμβαίνει με τον πρώτο) κομβικές γραμμές κάθετες στον κεντρικό άξονα. Ίσως όμως να πρόκειται και γιά τον επόμενο, αυτόν με τέσσερις κόμβους.

Θα επαναλάβω το πείραμα και με λαούτο, και αν έχω κάτι νεότερο θα επανέλθω.

Επεμβαίνοντας σε ποιά σημεία έχεις παρατηρήσει πως ρυθμίζεται αυτή η συχνότητα γιά την οποία μιλάμε ;

Βάζω και ένα γρήγορο σκιτσάκι, γιά να είναι πιό σαφή αυτά που λέμε.

Μην ξεχνάμε ότι η τρίτη είναι συγκερασμένο διάστημα, άρα όχι φυσικό αλλά συμβατικό. Κάθε σώμα δονείται σε ιδιοσυχνότητες που βρίσκονται στα φυσικά και όχι στα συγκερασμένα διαστήματα, όσον αφορά στις αρμονικές. Προσέξτε το αυτό, όταν μιλάτε για τρίτη μικρή ή μεγάλη.

Είδες τι πέτυχες Νίκο, γιά να βγάλεις το μπραβόκουμπο;

ΜΠΡΑΒΟ !!!:088:

Επειδή όλα αυτά είναι εξαιρετικά ενδιαφέροντα αλλά και όχι τόσο κατανοητά από μας τους “κοινούς”, θα παρακολουθούμε σιωπηλά μεν, αλλά και θα περιμένουμε όπωσδήποτε αναλυτικό άρθρο με επεξηγήσεις είτε εδώ είτε στην κλίκα. Μπράβο σε όλους σας! Προσωπικά οι συζητήσεις αυτές καθώς και τα σχετικά άρθρα, έχουν βελτιώσει τον τρόπο που προσεγγίζω ή εκτιμώ τα όργανα και αισθάνομαι υπόχρεος! Είχα την ανάγκη να το εκφράσω, γι’ αυτό και συγχωρήστε με που “διέκοψα” την ανταλλαγή πληροφοριών.

Γιατί ρε συνονόματε; Καλά δεν είναι κι έτσι; Θέλεις να καθήσω και να βγάλω στατιστική, πόσες εκατοντάδες ή και χιλιάδες μπράβο έχουν πέσει (και μετρήσει, εκεί είναι το θέμα…) εκεί όπου δεν το άξιζαν;

(μην απαντήσετε, θα αναγκαστούμε να δημιουργήσουμε καινούργιο θέμα για δεοντολογία χρήσης μπραβόκουμπων και βαρυέμαι…)

Τελικά ο Ν.Πολίτης σαν να μου έλυσε την απορία, και με έστειλε αδιάβαστο…
Μπράβο κι από μένα!!! :109: κάποιες απαντήσεις έρχονται από εκεί που δεν τις περιμένεις.

Αγαπητέ Νίκο Φ. πάντα με αγωνία περιμένω τα σχόλια σου, αυτόν τον τρόπο που εξήγησα τον χρησιμοποιώ περισσότερο στα λαούτα, (το είχα αναφέρει στο μήνυμα μου).
Το μπουζούκι που δοκίμασες σίγουρα δεν μπορεί να τσεκαριστεί έτσι γιατί έχει πολύ μικρό σκάφος και μεγαλύτερο μανικό, σε σχέση με ένα λαούτο. Άλλα δεδομένα.
(καλό το σκιτσάκι που έκανες, αλλά αν το μετατρέψεις σε λαούτο τα σημεία με τις κομβικές γραμμές θα μετακινηθούν αλλού).
Όταν με το καλό και πάντα με υγειά, ξαναφτιάξεις λαούτο δοκίμασε το προσεχτικά, ακούγεται λίγο η συχνότητα του σκάφους, η αρμονική της τρίτης της βασικής συχνότητας, και πολύ λίγο η βασική συχνότητα του καπακιού.
Βέβαια μπορεί να παίζει ρόλο λίγο και το σχετικό ταίριασμα του καπακιού που κάνω σε σχέση με όλο το όργανο, ποιός ξέρει.

(θα ετοιμάσω ένα σκιτσάκι με το πως κρατώ το όργανο)

Καλή φάση.Πράγματα που εντελώς αγνοούσα.Συνεχίστε παρακαλώ!:088:

Θα μπορούσε να παρεξηγηθεί, ως ειρωνικό το σχόλιο έτσι όπως ειπώθηκε.:slight_smile:
Δεν έχω φτιάξει ποτέ, κανένα όργανο (τις φλογέρες δεν τις λαμβάνω υπόψην). Μιλάω με μουσική γνώση για τους φυσικούς αρμονικούς.

Η 3η μικρή/μεγάλη στην κλίμακα είναι συγκερασμένη, στους φυσικούς αρμονικούς όμως δεν είναι, όπως σωστά παρατήρησες κ.Νίκο, αλλά όταν μιλάμε για δόνηση εννοείται ότι μιλάμε για φυσικό διάστημα.
Και στους φυσικούς αρμονικούς, η πρώτη 3η που ακούγεται είναι 3η μεγάλη.

Έχω κάνει το εξής απλό: πήρα μία πλαστική σωλήνα σαν αυτή που χρησιμοποιούν οι ηλεκτρολόγοι (11-13 χιλιοστά διάμετρο) και φυσώντας άκουσα τους αρμονικούς με την εξής σειρά-ντο-ντο1-σολ-ντο2-μι-σολ-σιb-ντο3 κ.λ.π.
Αυτή είναι η σειρά των 8 πρώτων αρμονικών, τους οποίους και άκουσα με την ίδια σειρά παίζοντας και την τρομπέτα.

Επομένως η πρώτη 3η στους φυσικούς αρμονικούς είναι μεγάλη.

Να τονίσω ότι από κατασκευή εγχόρδον και λοιπόν γνώσεων, είμαι άσχετος.

Μεγάλη, ναι, αφου δεν υπάρχει και μικρή, αλλά κατά δύο μόρια μικρότερη από τη συγκερασμένη μεγάλη.

Σε μήκος χορδής, νομίζω πως μιλάμε για το 1/5.

Δηλαδή σε μιά χορδή μπουζουκιού μήκους 68 cm, το φυσικό διάστημα θα ήταν στο 13,6 (αν ήταν κουρδισμένη Ρε , το τάστο που θα αντιστοιχούσε στο Φα #, την μεγάλη τρίτη).

Στη συγκερασμένη κλίμακα, το συγκεκριμένο τάστο μπαίνει στα 14,03 cm από το καποτάστο, δηλαδή 0,43 cm ψηλότερα.

Δηλαδή σε ένα τζουρά (ή Σταθοπουλοφρονιμόπουλο :)) που το μήκος χορδής είναι 63 - 63,5 και το 1/5 της 12,5 cm περίπου, “πέφτει” περίπου στο τάστο της Φα# (μεγάλης τρίτης); Με άλλα λόγια μήπως το μήκος χορδής στα μπουζούκια πρέπει να μικρύνει για καλύτερα ηχητικά-αρμονικά αποτελέσματα;

Αν ερωτώ βλακείες παρακαλώ να διορθωθώ με αυστηρότητα και με υπόδειξη συγγραμμμάτων προς μελέτη…

(*) και εθελοντική εργασία σε οργανοποιείο δεκτή…

Αν και η κουβέντα έχει πάει σε άλλα πιο ενδιαφέροντα μονοπάτια,συγχωρήστε μου μια διόρθωση καθότι έιχα χτήπημα από το δαιμόνιο δαίμονα του πληκτρολογίου και των σημειώσεων.
34,5 και 51 είναι οι σωστές αποστάσεις.

Με ποιο τρόπο το βρίσκουμε αυτό? Στο κουρδιστήρι δεν φαίνεται τόσο μικρή διαφορά όταν φυσάμε το όργανο.

Πώς βγαίνει το 1/5, επίσης? δεδομένου ότι μιλάμε για φυσικό αρμονικό.

Είναι ερωτήματα απορίας, όχι αντιλόγου και αμφισβήτησης.

Υποθέτω όχι, γιατί αλλάζοντας το μήκος της χορδής, αλλάζει και η θέση της αρμονικής. Εάν ισχύει, βέβαια, ότι η συγκερασμένη τρίτη είναι 2 μόρια ψηλότερη.

Μόνο με εξασκημένο αφτί ή σωστά “μπερντεδιασμένο” ασυγκέραστο όργανο. Μπορεί βέβαια να υπάρχουν και ηλεκτρονικά κουρδιστήρια με σχετικές ρυθμίσεις, δεν το ξέρω. Τώρα μου έρχεται στο μυαλό, ίσως με χρήση της δυνατότητας για Λα διαφορετικό από τα 440 χέρτς και με ένα σωρό υπολογισμούς, αλλά «πάρʼ τ΄αβγό και κούρεφʼ το…». Πάρε με τηλέφωνο, όταν κάνεις κάποιο πείραμα :019:

Αν ακουμπήσουμε τη χορδή απαλά στο συγκεκριμένο σημείο, θα ακούσουμε έναν ασθενή αρμονικό.

Φυσικά το τάστο μπαίνει συγκερασμένα. Το διάστημα αυτό όμως χρησημοποιείται τις περισσότερες φορές γιά να ορίσουμε τη απόσταση του καβαλάρη απο το πίσω σημείο του μπουζουκιού (π.χ. 13,6 για κλίμακα 68cm, 13,4 για 67 cm κ.λ.π.)

Στο βιολί αντίστοιχα, γιά να ορίσουμε το ελεύθερο τμήμα χορδής μεταξύ καβαλάρη και χορδιέρας (που έχει και κάτι σαν εβένινο τάστο γι`αυτό το λόγο) χρησιμοποιούμε το κλάσμα 1/6. Δηλαδή σε μιά χορδή 33 cm, το υπόλοιπό της μέχρι τη χορδιέρα θα είναι 5,5 cm.
Αυτό το υπόλοιπο , θα δώσει νότα μία οκτάβα και μία τέταρτη ψηλότερη από τη νότα της χορδής. Γιά παράδειγμα , το υπόλοιπο της χορδής Λα θα είναι Ρε, μιά οκτάβα ψηλότερα.

Για να είμαι πιο ακριβής σε αυτά που έλεγα παραθέτω μια φωτογραφία με το πως κρατώ το όργανο.

Νίκο, δεν έβγαλα ακόμη άκρη πως μεταβάλλεται αυτή η ρημάδα συχνότητα, αλλά νομίζω ότι διορθώνεται κοντά στα πλαϊνά του καπακιού και του σκάφους, κάπου εκεί.

Ο Πολίτης μου έβαλε ψείρες για τα δύο μόρια κάτω, (πιο κοντά σε αυτό που νομίζω), ο Δημήτρης για τρίτη μεγάλη καθαρή, εγώ την είχα περίπου για τρίτη μικρή που μεταβάλλεται… ε! θα τρελαθούμε όλοι μαζί… :112:

(Δημήτρη Ν. σε καμία περίπτωση δεν θα ακούσεις-ει κανείς ειρωνικά σχόλια από εμένα στο φόρουμ.)

Γιάννη!
Ένας φίλος μου, βρήκε στον δρόμο αυτό που λείπει από το κεφαλάρι του λαούτου σου…
:090:

Σε πολλά σημεία ακουμπώντας, ακούγεται και ένας αρμονικός και σε όλες τις χορδές, δηλαδή σε διαφορετικά τάστα ανάλογα την χορδή, και, κυρίως 4ες,5ες και 8ες καθαρές.

Πολύ κατατοπιστικά όλα αυτά κ. Νίκο, αλλά επιφυλάσομαι. Δεν προκύπτει τρίτη από τους αρμονικούς, αλλά τετάρτη καθαρή. Εκτός κι αν μου διαφεύγει κάτι, ώρα που είναι. Θεωρώ καλύτερο ένα πνευστό που βασίζεται στους αρμονικούς, όπως το φλάουτο ή η τρομπέτα. Γιατί έχεις να κάνεις με φυσικό ήχο, ασυγκέραστο. Τον ακούς, το σημαντικότερο.

Δεν υπάρχει τρίτη μικρή στους πρώτους 10 φυσικούς αρμονικούς τουλάχιστον και, φυσικά, δεν μεταβάλλεται. Αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Χτυπήστε μια καμπάνα ή ένα κουδούνι ποδηλάτου και θα το διαπιστώσετε.
Όσο για τα δύο μόρια, πρέπει να έχει τα αυτιά του superman κάποιος για να τα ακούσει ως διαφορά σε αρμονικούς. Τι να πω!!!

Να θυμήσω ότι, στην εποχή μπαρόκ(1600-1750) ένα μουσικό κομμάτι, ακόμα και σε μινόρε τονικότητα να ήταν, το τελείωναν σε ματζόρε(3η της πικαρδίας το έλεγαν) γιατί η 3η μικρή της μινόρε τονικότητας, έρχονταν σε κόντρα με την 3η των φυσικών αρμονικών που είναι μεγάλη(θεωρητικό το πρόβλημά τους τότε).

Κανένα πρόβλημα Τάσο.