ΛΑΖΑΡΟΣ Β. ΨΥΛΛΑΚΗΣ Κατασκευαστής ρεμπέτικης κιθάρας

Παιδια, καλησπερα και καλως σας βρηκα!
Επεσα τυχαια απο το Google εδω περα…
Δηλωνω περηφανη εγγονη του παππου μου, αν και ειδα οτι εχετε ηδη συστηθει με τον ξαδερφο μου το Λαζαρο…
Δεν εχω να προσθεσω κατι αλλο αυτη τη τη στιγμη, περα απο το οτι ειμαι πολυ συγκινημενη που αυτος ο εξαιρετος ανθρωπος και οργανοποιος αναγνωριζεται απο καποιους και εχει κερδισει μια θεση στο Πανθεον των μεγαλων “καλλιτεχνιτων” (δικη μου λεξη, αλλα ταιριαζει πιστευω).
Καποτε, ενα περιοδικο του εκανε αφιερωμα (τελος 70 ή αρχες 80, δεν καλοθυμαμαι, εχει ο πατερας μου το αντιτυπο, δεν το εχω προχειρο εδω) και τον αποκαλεσε “Ελληνα Στρατιβαριους”… Αυτο τα λεει ολα!!!

Γεια σου Catherine Psy,

πες μας αν θες πότε και πού γεννήθηκε ο παππούς σου; Αν έμαθε την τέχνη μόνος του ή δίπλα σε άλλους τεχνίτες; Έχω ακούσει ότι μεταξύ άλλων οργάνων κατασκεύασε και λίγα βιολιά, αλλά ασχολούνταν κυρίως με τις επισκευές βιολιών, έτσι είναι;

Ο Λάζαρος Ψυλλάκης γεννήθηκε γύρω στα 1900 και ήταν κατασκευαστής οργάνων της οικογένειας του βιολιού. Κατασκεύασε και άλλα όργανα, όπως κιθάρες και μαντολίνα και ένα και μοναδικό μπουζούκι. Ήλθε στην Ελλάδα από την Πόλη το 1922. Στην Πόλη ήταν ήδη οργανοποιός και μεταξύ άλλων είχε σπουδάσει οργανοποιία στη Βιέννη. Πέθανε το 1986.

Εδώ και αρκετό καιρό μαζεύω τα σχετικά στοιχεία (με τη βοήθεια κυρίως της οικογένειας Ψυλλάκη την οποία και ευχαριστώ) και ετοιμάζω μια ολοκληρωμένη παρουσίαση σε σύντομο χρονικό διάστημα. Θα σας ενημερώσω σχετικά.

Εύχομαι ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ σε όλους.

Σε συνέχεια του προηγούμενου μηνύματός μου, σας προσκαλώ να διαβάσετε μια πλήρη βιογραφία του Λάζαρου Ψυλλάκη στο blog “ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ”.

Το απεθευθείας link για τη συγκεκριμένη δημοσίευση είναι αυτό.

Να σαι καλά Παναγιώτη με τις πληροφορίες σου.Καλή χρονιά.

Υπέροχο! Καλή χρονιά!!

Ακόμη περιμένουμε την ολοκληρωμένη παρουσίαση.

Βλ. λινκ στο επόμενο μήνυμα από αυτό που παρέθεσες.

4 «Μου αρέσει»

Η παρουσίαση έχει γίνει εδώ και 7 χρόνια όπως φαίνεται στο ακριβώς επόμενο μήνυμα από αυτό που παραθέτεις.

Ξαναδίνω το λινκ:

4 «Μου αρέσει»

Για κοίτα πως τόφερε η τύχη! Χωρίς να το γνωρίζω, το παραπάνω κείμενο που το αναδημοσίευσα χθές στο Facebook, λειτούργησε σαν “κατευόδιο” για τον οργανοποιό Γιώργο Ψυλλάκη (1933-2020), τον ένα από τους γυιούς του Λάζαρου Ψυλλάκη που φαίνεται αριστερά στη τελευταία φωτογραφία του άρθρου. Τον είχα γνωρίσει στο πλαίσιο της έρευνάς μου και πολλές από τις πληροφορίες του άρθρου, μου τις είχε διηγηθεί εκείνος. Για τη δυσάρεστη είδηση με ενημέρωσε γυιός του, ο Λάζαρος Ψυλλάκης (εγγονός του παλαιού οργανοποιού) που φαίνεται και αυτός στην οικογενειακή φωτογραφία (στη μέση). Ο Γιώργος Ψυλλάκης έφυγε την Κυριακή 15-3-2020. Τα θερμά μου συλλυπητήρια στους οικείους του!

6 «Μου αρέσει»

τα συλλυπητήριά μου… πρέπει να ήταν ο τελευταίος από εκείνη την εποχή.

1 «Μου αρέσει»