Κώστας Τσίγκος

ΓΕΙΑ ΣΑΣ!ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥ ΜΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΩΣΤΑ ΤΣΙΓΚΟ?ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΑΕΙ ΤΟ ΕΛΑ ΑΠΟΨΕ ΣΤΟΥ ΘΩΜΑ,ΣΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ ΤΟ ΡΕΜΠΕΤΙΚΟ.

Μαθητής του Χρυσίνη, είχε ηχογραφήσει 4 τραγούδια του, ύστερα έκανε κι άλλα και ξεχάστηκε, τον θυμηθήκαμε στο “Ρεμπέτικο” (“Στου Θωμά” και “Εμένα λόγια μη μου λες”), κι ύστερα πήρε μέρος τόσο στο “Αμην Αμάν” του Ξαρχάκου όσο και στο “Ρεμπέτικο στου Θωμά” της Θέσιας, όπου τραγουδάει μεταξύ άλλων και το τραγούδι του Αθανασόπουλου, αλλά και τον Ισοβίτη. Ήτανε φίλος του Νίκου Μαραγκόπουλου, και ζει τώρα στα Λιώσια όπου… έχει κληρονομήσει ένα σπιτάκι! Μου τηλεφωνάει τακτικά, και προσπαθώ να βρω τρόπο να επανεκδώσω τα παλιά του τραγούδια.

Ο Κώστας Τσίγκος εχει ηχογραφήσει συνολικά 12 τραγούδια εκτός του “ρεμπέτικου” συνεργαζόμενος με τον Χρυσίνη τον Ακη Πάνου και τον Κριμιζάκη στην τελευταία του δουλειά.
Εαν σε ενδιαφέρει μπορώ να στα δώσω ( με την σύμφωνη γνώμη του)εκτός απο δύο που μου λείπουν.
Σημαντικότερες επιυχίες του είναι το “Σηκωθήκανε τα πόδια να βαρέσουν το κεφάλι” που λογοκρίθηκε κι απο τη χούντα και “Η θεατρίνα”.
Μένει κοντά μου στον Ασπρόπυργο και τα λέμε που και που.

Μεγάλε, Σωτήρη! Πες του πως μόλις ξεμπερδέψω με τις συναυλίες, θα τον πάρω τηλέφωνο.

Εγινε φίλε θα του το πώ