Κυκλοφόρησε πρόσφατα το βιβλίο: «Ακριβές στιγμές στη "Σκάλα του Μιλάνου". Αυλαία μετά

ΑΚΡΙΒΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΣΤΗ «ΣΚΑΛΑ ΤΟΥ ΜΙΛΑΝΟΥ»

[CENTER]Αυλαία μετά από 120 χρόνια
[/CENTER]

Η ιστορία κάθε πόλης είναι ο βίος, η πολιτεία, προπαντός η δημιουργική προσφορά των κατοίκων της. Κυρίως η τελευταία, σαν έχει πανελλήνια, συχνά διεθνή εμβέλεια, χρειάζεται να αποτυπώνεται, να μένει «κτήμα εσαεί», να αποτελεί πηγή έμπνευσης στους επερχόμενους. Ποιος δεν γλέντησε ή δεν γνώρισε την «Σκάλα του Μιλάνου», το γραφικό βολιώτικο ταβερνάκι, το για τουλάχιστον 120 χρόνια κύτταρο αληθινής ψυχαγωγίας, στολίδι της πόλης.
Από τις «εκδόσεις ΒΟΛΟΣ» του Δημοτικού Κέντρου Ιστορίας και Τεκμηρίωσης Βόλου (ΔΗ.Κ.Ι.) κυκλοφόρησε πρόσφατα το βιβλίο: «Ακριβές στιγμές στη “Σκάλα του Μιλάνου”. Αυλαία μετά από 120 χρόνια», που έγραψε κι επιμελήθηκε ο δημοσιογράφος Ηλίας Βολιότης-Καπετανάκης με τη συμβολή χαροκόπων, που πέρασαν αξέχαστες στιγμές με τις πενιές του Στέφανου, του Κάρολου, του Στάθη, του Νίκου Μιλάνου. Δεν ήταν δυνατό να λείπει ο μνημειώδης ήχος της «Σκάλας». Την έκδοση συνοδεύει ψηφιακός δίσκος (cd), επιλογή από ερασιτεχνικές, αλλά μοναδικές ηχογραφήσεις, που έγιναν στο ταβερνείο. Η παρέα, που γλεντά καημούς, διασκεδάζει και δημιουργεί.
Εν αρχή ήταν το υπ’ αριθμόν 27 τεύχος του περιοδικού «Εν Βόλω», Δεκέμβριος 2007. Αφιερώθηκε στην «Σκάλα». Τέλος Ιανουαρίου 2008 εξαντλήθηκε και από τον Μάρτιο επωλείτο συλλεκτικό στο Μοναστηράκι. Όλοι το έψαχναν, όλοι το ζητούσαν. Δεν υπήρχε για δείγμα. Αντί το ΔΗ.Κ.Ι. να το ξανατυπώσει, αποφάσισε να εκδώσει εμπλουτισμένο καλαίσθητο βιβλίο
Πληροφορίες: ΔΗ.Κ.Ι. Μικρασιατών 81 κτίριο Σπίρερ, Τ.Κ. 38333, ΒΟΛΟΣ, τηλ. 24210-39644, e-mail: diki@diki.gr

Εγώ πάντως, ενώ είχα και το περιοδικό είμαι πολύ χαρούμενη που από σήμερα έχω και το βιβλίο. Το συνιστώ ανεπιφύλαχτα ,αξίζει να το χει καθένας στο αρχείο ή στη βιβλιοθήκη του.

πέρασα όμορφα εκεί μερικές φορές το 96.Υπάρχει ακόμη?

Δυστυχως απεβιωσαν και τα δυο αδελφια Νικος και Καρολος , οποτε εκλεισε
και το ταβερνακι … προσωπικα στην προσπαθεια μου να κλεισω τραπεζι ,
πετυχα στο τηλεφωνο τον τελευταιο Μιλανο , που μου το ανακοινωσε ο ιδιος …
Ηδη ειχε κλεισει μετα τον θανατο του ενος απο τους δυο …
Ας ειναι ελαφρυ το χωμα που σκεπαζει τα αγαπημενα αδελφια , τους εξαιρετους
αυτους μουσικους …

Καλημέρα Γιώργο, η «Σκάλα» όπως σου είπε κι Πελάγια έκλεισε. Τον κόσμο όμως και την ατμόσφαιρα της εποχής , μπορείς να συναντήσεις και να σήμερα κάποιες Πέμπτες στον «Θεόφιλο» .Μια ταβέρνα πίσω από το Δημαρχείο του Βόλου, όπου παίζει ο Σ. Μιλάνος με τον Κ.Καραμπερόπουλο χωρίς μικρόφωνα και περιστοιχιζόμενοι από παλιούς θαμώνες της Σκάλας. Αν και με δυο τεράστιες απουσίες τον Κάρολο και τον Νίκο Μιλάνο πιστεύω, πως αν πας, θα περάσεις εξίσου όμορφα

Κάτι που παρέλειψα νʼ αναφέρω χθες είναι πως παρουσίαση του βιβλίου θα γίνει την Δευτέρα 26/01/09 στον κινηματογράφο Αχίλλειον στο Βόλο.

Εκείνη τη χρονιά είχε κι ένα τσιπουράδικο πίσω από τα δικαστήρια.Η Γάτα του Κασίμ λεγόταν που είχε γ αμώ τις φάσεις με unplagged μουσική πανδαισία τα μεσημέρια.Αυτό υπάρχει?

Το εν λόγω βιβλίο το προμηθεύτηκα…ας είναι καλά μια φίλη στο Βόλο που πήγε το πήρε και το έστειλε. Είναι καλογραμμένο, έχει πολλά και ενδιαφέροντα στοιχεία και κυρίως πολύ καλό φωτογραφικό υλικό για την οικογένεια Μιλάνων.
Το cd δυστυχώς δεν έχω προλάβει να το ακούσω ακόμα…

Υ.Γ. Κάπου άκουσα ότι η σκάλα ξανάνοιξε με άλλη διεύθυνση αλλά στο ίδιο λίγο πολύ μοτίβο…αν κάποιος γνωρίζει κάτι περισσότερο ασ ενημερώσει κι εμάς τους υπόλοιπους.

Για τη Σκάλα σ’αλλη διεύθηνση, δεν έχω ακούσει κάτι. 'Αλλα αν υπήρχε και με το μοτίβο που λες, φαντάζομαι πως ο Στάθης ο Μιλάνος θα έπαιζε εκεί κι όχι στον “Θεόφιλο” τη ταβέρνα που εμφανίζεται φέτος το χειμώνα…

Αγόρασα - μόλις - την παραπάνω έκδοση με το cd που τη συνοδεύει. Απο τα πιο αυθεντικά σύγχρονα ακούσματα που είχα, μετά απο ‘‘το χάραμα’’ του - μεγάλου - Τσιτσάνη. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Παρεμπιπτόντως, με εντυπωσίασε η διασκευή, όχι ενός λαικού, αλλά, ενός ρώσικου τραγουδιού. Μπουζούκι και κιθάρα εξαιρετικά.

Ακούω και γράφω: επίλογος απρόσμενος. Επίδειξη δεξιοτεχνίας, ενταγμένης πλήρως στο πρόγραμμα.

Κυκλοφορεί το τευχος Οκτωβρίου - Νοεμβριου του περιοδικού ¨Λαικό Τραγούδι¨ με πολύ
σημαντικά θέματα οπως πάντα. Και με cd του Καραπατάκη.

https://pyrinoskosmos.gr/Αρχική/22978-ακριβές-στιγμές-στη-σκάλα-του-μιλάνου.html