Κυκλοφορησε βιβλιο για την ρενα σταμου του ν. γεωργιαδη και τησ τανιασ ραχματουλινα

ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ, ΝΕΑΡΧΟΣ – ΤΑΝΙΑ ΡΑΧΜΑΤΟΥΛΙΝΑ: Ρένα Στάμου. Μια εγκυκλοπαίδεια του ρεμπέτικου,
Αθήνα 2009, σελ. 324 [Περιεχόμενα: Εισαγωγή / Γεννημένη και εγκαταλειμμένη / Στο ορφανοτροφείο / Ένας άνθρωπος θηριώδης / Ρίτα Αμπατζή / Συμβόλαιο με την Κολούμπια / Γιώργος Μητσάκης / Στου Καλαματιανού – Ο Μάρκος και οι άλλοι / Τσιτσάνης – Τσαουσάκης / Στέλιος Χρυσίνης / Γιάννης Παπαϊωάννου / Απόστολος Χατζηχρήστος / Απόστολος Καλδάρας – Ο πρώτος μου έρωτας / Γιώργος Ζαμπέτας / Στέλιος Καζαντζίδης / Τουρνέ στο εσωτερικό / Σε Κύπρο και Αίγυπτο με τον Λουκά Νταράλα / Στην Κωνσταντινούπολη / Ο γάμος μου / Κλουβάτος, Σμυρναίος, Τιτάκης / Μέρες δικτατορίας / Καναδάς, Νέα Ζηλανδία, Αυστραλία / Στου Σαμπάνη / Δημήτρης Τσαουσάκης / Ρένα Στάμου εναντίον Ρένας Στάμου / Στιχουργός – Συνθέτρια – Τραγουδίστρια / Παραλειπόμενα / Παράρτημα Ι. Φωτογραφίες / Παράρτημα ΙΙ. Δισκογραφία]

Τιμή πώλησης: Από 20,00 ευρώ που κοστίζει, μπορείτε να το πάρετε 15,00 ευρώ

Όποιος φίλος ή φίλη ενδιαφέρεται για το συγκεκριμένο βιβλίο, ας στείλει μήνυμα στο zookout@windowslive.com

Νέαρχου Γεωργιάδη – Τάνιας Ραχματουλίνα «Ρένα Στάμου»
Από τις εκδόσεις «Σύγχρονη Εποχή»

Μια πολυεπίπεδη αφήγηση.
Από τη μια, έχουμε βέβαια μπροστά μας μια βιογραφία, την αφήγηση της συγκλονιστικής ζωής της μεγάλης μας τραγουδίστριας, τις γνωριμίες, τις συνεργασίες, επομένως και τις άκρως ενδιαφέρουσες αναφορές και κρίσεις της για τους: Μάρκο, Παπαϊωάννου, Αμπατζή, Χατζηχρήστο, Μπάτη, Κερομύτη, Καπλάνη, Χρυσίνη, Τσιτσάνη, Τσαουσάκη, Μητσάκη, Καλδάρα, Καζαντζίδη … έως τον Κορακάκη, από την πρόσφατη συνεργασία τους και βέβαια, αναλυτικά τη δισκογραφία της.

Παράλληλα, σε ένα άλλο επίπεδο, έχουμε όμως και την Ελλάδα της Μικρασιατικής καταστροφής, του ξεριζωμού, της εξωτερικής και εσωτερικής μετανάστευσης, της ορφάνιας, της φτώχειας, του πολέμου, τη μετεμφυλιακή Ελλάδα, τον ελληνισμό του εξωτερικού, τα πανηγύρια, τα κέντρα, τον κόσμο της δισκογραφίας…

Ένα βιβλίο που αποδεικνύει πως μια βιογραφία, γενικά ένα βιβλίο που αφορά στο αστικό λαϊκό μας τραγούδι, μπορεί να λειτουργήσει παράλληλα και ως εργαλείο κατανόησης της εποχής που διαπραγματεύεται.

Και όλα αυτά δοσμένα με γλαφυρότητα, ένα βιβλίο που διαβάζεται απνευστί και ξαναδιαβάζεται πολλές φορές…

Ένα βιβλίο που συστήνω ανεπιφύλακτα.

Δυο τραγουδια με την Ρενα Σταμου απο τον δισκο της “μας εχει ενωσει η αμαρτια” 1977
Μουσικη εχει γραψει ο Γιωργος Μαμμος και στιχοι Σωτηρια Χαραλαμπους.

[video=ΡΕΝΑ ΣΤΑΜΟΥ - ΦΥΛΑΚΙΣΜΕΝΗ ΜΕ ΚΡΑΤΑΣ]788[/video]

[video=ΡΕΝΑ ΣΤΑΜΟΥ - ΔΕΝ ΠΙΑΝΟΜΕ ΚΟΡΟΪΔΟ]787[/video]

Οι αφηγήσεις της Ρένας Στάμου είναι συνολικά ενδιαφέρουσες,ιδιαίτερη αξία,όμως,πιστεύω πως έχουν οι αναφορές της στη στάση που κράτησαν απέναντί της όλοι οι παλιοί λαϊκοί καλλιτέχνες με τους οποίους συνεργάστηκε,από τον Μπάτη,τον Μάρκο και τον Χρυσίνη μέχρι τον Τσιτσάνη και τον Τσαουσάκη.
Έχοντας περάσει τραγικά παιδικά χρόνια, σημαδεμένα από τη φτώχεια,την ορφάνια και τις σεξουαλικές επιθέσεις του πατριού της, η έφηβη Ρένα Στάμου θα εισέλθει στον σκληρό χώρο του λαϊκού τραγουδιού και των νυχτερινών κέντρων.
Εκεί θα δεχθεί τη στοργή και προστασία όλων ανεξαιρέτως των αρρένων συναδέλφων της.
Λέει χαρακτηριστικά η Στάμου:’‘Ο Μπάτης,που ήξερε την ιστορία μου,την είπε και στους άλλους κι όλοι κοιτάξανε να μου φερθούν όσο πιο αδερφικά,πιο φιλικά,πιο πατρικά γινότανε…Οι άνθρωποι αυτοί δεν με κοίταζαν ποτέ σαν θηλυκό,σαν γυναίκα’’
Οι ρεμπέτες μπορεί να ήσαν επιρρεπείς στις καταχρήσεις,τη μικρή τους όμως προστατευομένη προσπαθούσαν να την αποτρέψουν από τις κακές συνήθειες.’‘Θυμάμαι και τον Μάρκο Βαμβακάρη που μου θύμωνε να μην καπνίσω ποτέ.Να προσέχω τη φωνή μου.’’
Επίσης ο εκ πρώτης όψεως αυστηρός και βλοσυρός Τσαουσάκης θα είναι ο κύριος δάσκαλός της πάνω στην τεχνική του τραγουδιού.’'Έτσι διδάχτηκα από τον Τσαουσάκη πάρα πολλά…Αυτά δεν μου τα είχε πει κανείς άλλος,κανείς δεν μου ‘δωσε τα μηνύματα αυτά και τη διδασκαλία που μου έδωσε ο Τσαουσάκης.’’
Παρομοίως άψογη και η στάση του Τσιτσάνη ‘’…για μένα ήτανε πατέρας μου…μου έλεγε πάντοτε: Πρόσεξε!Οτιδήποτε σου συμβεί,εγώ είμαι παρών πάντοτε…Είτε δεν έχεις χρήματα είτε οτιδήποτε άλλο…Ο Τσιτσάνης έτυχε κάποτε να μου πληρώσει και το ενοίκιο.’’
Πιθανότατα για μέγα μέρος της κοινωνίας εκείνης της εποχής οι άνθρωποι του λαϊκού τργουδιού να ήταν ηθικό μίασμα,μέσα,όμως, από τις αυθεντικές αφηγήσεις της Ρένας Στάμου προκύπτει ότι δεν τους έλειπε η ανθρωπιά και το ήθος.

Μια και το ανέφερε ο Παναγιώτης.

Η Ρένα Στάμου μνημονεύει τον Μπάτη, ο οποίος όταν έμαθε τι είχε περάσει και μάλιστα σε τόσο τρυφερή ηλικία από τον πατριό της - με την ανοχή της ίδιας της της μάνας - βρήκε τη μητέρα της και της είπε:
"Κυρία Κούλα, είναι κρίμα! Είναι παιδί, προστάτεψέ το ".

Για το Μάρκο αφηγείται:
Κάποια φορά στο πάλκο, όπως καθόταν η Ρένα, σηκώθηκε λιγάκι η φούστα της. Και ο Μάρκος, γνωρίζοντας από …θαμώνες … της είπε άγρια: “κατέβασε τη φούστα σου, μωρή, μη μας βάλεις σε κανένα μπελά…”.
΄Ηταν έτοιμος για καυγά, έτσι και την πείραζε κανείς και το δήλωνε απερίφραστα.

Ο Μάρκος επίσης τη συνόδευε, όταν τέλειωναν από τη δουλειά γύρω στις 6 το πρωί, με το λεωφορείο και την άφηνε απέξω από την πόρτα της, αναγκαζόμενος ο ίδιος στη συνέχεια να γυρίσει πάλι πίσω, στην αφετηρία, και να πάρει άλλο λεωφορείο για να φτάσει σπίτι του, και όλα αυτά παρά την κούραση…

Και αναλογίζεται και η ίδια η Ρένα Στάμου αν τέτοια συμπεριφορά τη βρίσκει κανείς και σήμερα, όπου οι περισσότεροι κοιτάζουν να κατασπαράξουν ένα νέο κορίτσι σ’ αυτό το επάγγελμα και όχι μόνο, ειδικά αν είναι αδύναμο, αν δεν έχει τη στήριξη της οικογένειάς του…

Οι ρεμπέτες μας μάς δίδαξαν και ήθος !
Όποιος μιλάει για περιθώριο, απλά έχει μια επιφανειακή, τουριστική, σχέση ή προσέγγιση με το ρεμπέτικο…

Ο ωραιότερος επίλογος για μια παλαιότερη σχετική συζήτηση!..:089::110:

Το Σάββατο 7/11 και ώρα 18:00 Στο Δημαρχείο της Νίκαιας.
Η Ρένα Στάμου θα παρουσιάση το βιβλίο της.

Υ.Γ. Στην παρουσίαση θα παρευρίσκεται και ο Γιάννης Μωραΐτης

[b]Ελένη:Μετά από υπόδειξη του φίλου Κώστα, διορθώθηκε η ημερομηνία: είναι 7/11.
Σ’ ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση, Κώστα ![/b]

Μερικες φωτογραφιες απο τους σταθμους της ζωης της, απο το βιβλιο της!!!

1 «Μου αρέσει»