Κρητική και Πολίτικη λύρα

Λυράρηδες ενωθείται:090:

paides eimai arxarios sto eidos… eimai apo to kilkis k asxoloumai me kritiki k politiki… dustuxes den exw akoma katastalaksei me poia tha sxolithw… akoam ta gnwrizw ta organa…:slight_smile:

Μήνυμα από συντονιστή: Φίλε tourick καλώς ήρθες στο Φόρουμ. Σε παρακαλώ να αποφεύγεις να γράφεις με greeklish. :088:

καλησπερα καλως σας ηβρα

μολις γραφτηκα στο φορουμ

ειμαι ο Γιωργος, απο την Καλυμνο

πριν πεντε μερες εγινα κατοχος μια κρητικης λυρας

εχω μουσικο αυτι , μια και παιζω και λιγη κιθαρα και τα ψιλοκαταφερνω σιγα σιγα και παιζω κανα σκοπο

θσ ηθελα, αν υπαρχουν και ξερετε τιποτα ον λαιν βιβλια με μεθοδο για λυρα, παρτιτουρες για λυρα και οτι αλλο θα μπορουσε να βοηθησει ενα αυτοδιδακτο οπως εμενα να δει προκοπη,

γιατι

θαρρω μου ειναι φυσικο, μου το γραψε η μοιρα
ολημερις και ολονυχτης να τραγουδω με λυρα…

ευχαριστω :109:
φιλικα γιωργος
:246:

Για το σταυροδρόμι, έχεις τίποτα ακούσει, Γιώργο;

Ένας φίλος, εθνομουσικολόγος, έχει κάνει μια πολύ ενδιαφέρουσα εργασία που την τιτλοφόρησε «Τι θαρρείτε; Αυτός τη λύρα την έμαθε στο σταυροδρόμι!». Αναφέρεται στην λαϊκή παράδοση μιάς εποχής όπου μέθοδοι, βιβλία και παρτιτούρες ήταν άγνωστα στην κρητική κοινωνία, δεν απέλειπαν όμως οι καλοί λυράρηδες. Και αν κάποιος παραήταν καλός, έμπαινε το ερώτημα: μα, ποιος του έδειξε; Η λαϊκή παράδοση λοιπόν θέλησε ώστε ο λυράρης αυτός να επιδιώξει να βρεθεί μεσάνυχτα και κάτι σε κάποιο ερημικό σταυροδρόμι, παίζοντας λύρα. Μία, δύο ώρες, περισσότερο δεν ήθελαν οι νεράιδες να μαζευτούν και να αρχίσουν το χορό, παίζοντας και αυτές και πολύ καλύτερα μάλιστα. Αν ο λυράρης κατάφερνε να μην ενδώσει στις προτροπές τους να τις ακολουθήσει (που μύρια δεινά θα επακολουθούσαν) τότε κατά το ξημέρωμα, που οι νεράιδες ήταν από το φυσικό τους υποχρεωμένες να εξαφανιστούν, αυτός έπαιζε πιά όπως κανένας άλλος θνητός.

Ο μύθος δηλοί, Γιώργο, ότι όταν έχεις μεράκι και πείσμα, όλα θα πάνε καλά και οι παρτιτούρες δεν θα χρειαστούν. Αν λοιπόν, όπως ωραιότατα λές, στο έγραψε η μοίρα, ακολούθησέ την και παράτα τις μεθόδους και τα τοιαύτα…

File kata prwton tha sumfwnisw me ton filo Niko… eixa dei mia ekpompi pou anaferotan se auton to mutho…“lurarhdes tou aigaiou”… den kserw an tin exeis parakolouthisei… :slight_smile:
Koita na breis arketa akousmata mesw internet k meta polu epimoni k upomoni… :slight_smile:
Uparxei k ena biblio ekmathisis pou kikloforise prosfata o Stelios Petrakis pou proswpika einai k apo tous agapimenous mou… aksizei na to koitakseis… tha ta ksanapoume
Good Luck

ηθελα και γω μια μικρη νεραιδουλα, οχι καμια σπουδαια απο αυτες τις μεγαλες, να μου ψιθυρισει στο αυτι κανα δυο μυστικα, απο αυτα που κανανε κεινο το λυραρη να ανασαινει με τη λυρα

ας ειναι

οχι δεν την ηξερα την ιστορια αυτη,ειναι πολυ ομορφη και σε ευχαριστω Νικο

οσο για τη μαντιναδα , την σκαρφηστικα για να δωσω μια ομορφη νοτα στο μηνυμα μου

εγω εδω ειμαι

ευχαριστω:109:

Υπηρχε κ ενα τορρεντ σε ενα site το οποιο μολις κοιταξα κ ειδα οτι δεν υπαρχει αλλο… :(:frowning:
Ηταν ενα dvd εκμάθησης λύρας… νομιζω οτι ισως βοηθουσε και αυτο…
Επιμενω παντως στα πολλα ακουσματα κ στην επιμονη…
Σιγουρα θα βοηθουσε ενας δασκαλος αλλα απο οτι περιεγραψες, για την περιπτωση σου θα ναι λιγο δυσκολο… μπορεις να δεις κ καποια βιντεο απο το youtube, εμενα με βοηθησαν κατακαιρους παρα πολυ τα βιντεακια…
Και μια συμβουλη αν θες για τα πρωτα βηματα… πολυ προσοχη στο δοξαρι, ειδικα αν ξεκινας τωρα νομιζω οτι ειναι το πιο σημαντικο…
Αντε κ γρηγορα να σου βγει ο 1ος Πεντοζάλης… :088:

ναι θα βοηθουσε αρκετα αυτο το dvd , γιατι ειμαι ακομα στα πρωτα βηματα και οσον να ναι το αυτι οσο καλο και να ναι δεν μπορει να πιασει ολα τα κατσουναρια που κανουν οι φτασαμενοι λυαραρηδες,οποτε ειναι αρκετα δυσκολο να ξεχωρισει κανεις ουσιατικα την μελωδια την καθαρη απο τα στολιδια του λυραρη

βρηκα εναν τυπο στο youtube http://www.youtube.com/results?search_query=learn+to+play+lyra&search_type=

αυτος ειναι , και με βοηθαει και πολυ μαλιστα θα ελεγα

το μονο προβλημα που εχουμε οι δυο μας ειναι οτι δε συμφωνουμε στο κουρδισμα

αν δειτε το λα το δικο του δεν ειναι και πολυ λα

την δικια μου την κουρδιζω με μηχανηματακι της κιθαρας ( ειναι οι ιδιες συχνοτητες)

(θα ηθελα αν ξερει καποιος να μου πει γι αυτο…)

οποτε για να παιξουμε μαζι καποιος αναγκαστικα υποχωρει,και αυτος ειμαι εγω,κουρδιζω λοιπον πανω του και ξεκιναμε

οποτε ο πρωτος συτρος χανιωτης ( το φα ειναι διεση) ειναι ο σκοπος που ξεκινω και τελειωνω

οσον αφορα το δοξαρι ,ο ωμος μου με εχει πεθανει λες και επαθα τραβηγμα στα βαρη,εχω πεσει βεβαια λιγο με τα μουτρα και παιζω αρκετες ωρες …

ευχαριστω για τις απαντησεις

οποιος αλλος ευκαιρει και μπορει
μη ντρεπεται:088:

φιλε μου μολις εριξα μια ματια στο link που εδωσες… αυτα ειναι αποσπασματα απο το dvd εκμαθησης που σου λεγα…:)(συμπτωση ε?) πιστευω ειναι μια καλη περιπτωση για να κανεις μια αρχη με το οργανο… πιστευω πως θα εκανε καλο να παρεις κ καποιο βιβλιο οπως αυτο του Μπουχαλακη (πληρης μεθοδος κρητικης λυρας) η ενα πιο καινουργιο αυτο του Στελιου Πετράκη κ του Ηλία Ανδρεουλάκη (ο οποιος ειναι κ ο δασκαλος μου) το οποιο κυκλοφορισε απο τισ εκδοσεις Φιλιππου Νάκα… βεβαια κ εγω αρχαριος ειμαι ακομα κ δεν ξερω αν κανω καλο να δινω συμβουλες… οποτε παρτο σαν μια ταπεινη γνωμη…
προσπαθησε να κοιτας πολλες λεπτομερεις στα βιντεακια γιατι αν ξεκινησεις κατι λαθος μετα δυσκολα διορθωνεται… να σαι παντα καλα! :088:

να σαι καλα φιλε tourick :slight_smile:

μπορεις σε παρακαλω να δεις το κουρδισμα του και να μου πεις τι γινεται?

ή αυτος ειναι ξεκουρδιστος ή το μηχανακι μου θελει να βγαλει φτερα και να απογειωθει απο το μπαλκονι

ευχαριστω:230:

η ανωμαλια στο κουρδισμα μπορει να οφειλεται κ στο youtube… η μαλλον οχι μπορει… στανταρ αυτο παιζει, επιδη εχω ανεβασει κ γω καποια βιντεακια εκει εχω προσεξει οτι οταν ανεβαινουν αλλαζει πολυ ο ηχος κ η ποιοτητα της εικονας… εγω θα σε συμβουλευα παντως οταν παιζεις μαζι του να κουρδιζεις συμφωνα με αυτον (ειτε φταιει το βιντεο, ειτε φταιει αυτος, δεν εχει σημασια…) για να μην ακουγεται πανικος, κ μετα οταν θα παιζεις μονος να το διορθωνεις… γιατι το να παιζεται μαζι με διαφορετικο κουρδισμα δεν αποσκοπει πουθενα… αυτα :slight_smile:

Εγώ άκουσα ένα παρόμοιο μύθο για τη λύρα απ’ τον Ρος Ντέϊλι στην Κρήτη κάπου στα τέλη του '90 *.

Ο μύθος (αν τον θυμάμαι καλά) λέει ότι ο υποψήφιος λυράρης πάει κάπου στην ερημιά και ζωγραφίζει ένα κύκλο στο χώμα. Κάθεται στη μέση του κύκλου και παίζει σκοπούς με τη λύρα του. Και παίζει μερόνυχτα ώσπου να μαζευτούν γύρω του οι νεράϊδες. Ο κύκλος όμως τον προστατεύει απ’ αυτές. Οταν αποκάμει, θα ξαπλώσει να κοιμηθεί, αλλά πρέπει να αφήσει έξω απ’ τον κύκλο το μικρό δαχτυλάκι του χεριού που κρατάει το τάστο για να τις εξευμενίσει και να σηκωθούν να φύγουν, να γλιτώσει απ’ αυτές και να φύγει κι αυτός. Οι νεράϊδες - λέει ο μύθος - όσο θα κοιμάται, θα του κόψουν το δαχτυλάκι και θα το φάνε, και έτσι θα μπορέσει να γυρίσει στο χωρίο και να γίνει σπουδαίος λυράρης.

Η ερμηνεία που δόθηκε είναι ότι το μικρό δάχτυλο δεν χρειάζεται στη λύρα, γιαυτό ο λυράρης το δίνει χωρίς άγχος στις νεράϊδες. Και έτσι γίνεται σπουδαίος λυράρης. Δηλαδή παίξιμο για μερόνυχτα στην ερημιά (προπόνηση;) και κατάργηση του μικρού δαχτύλου (τεχνική;) **

Αυτά. Και αν σας το μετέφερα λάθος, ζμπαθάτε με αλλά λύρα δεν γνωρίζω.


  • Πάντως εκείνη τη νύχτα, εκτός απ’ τον Ρος που έπαιξε πολύ καλά (αλλά έντονα “δυτικά” για τα γούστα μου) άκουσα και έναν ντόπιο πιτσιρικά με το μπουλγαρί που μας μάγεψε όλους. Θυμάμαι επιπλέον, ότι είχε-δεν-είχε οχτώ με δέκα δεσμούς όλους κι όλους στο μπουλγαρί του.

** Τη θυμάμαι (μέσες άκρες) την ιστορία γιατί παρόμοιες προτροπές είχα ακούσει να κυκλοφορούν και για το τρίχορδο μπουζούκι.

1 «Μου αρέσει»

ναι φιλε tourick ετσι κανω οπως λες, πανω του κουρδιζω
και με τον μπικακη που παιζω παρεα τωρα τελευταια ( χεχεχε ) παλι ξεκουρδιστος ειναι μωρε κι αυτος :080: καμια συνομωσια ηκαμασι ολοι μαζι?

και ο μπικακης εχει το ιδιο κουρδισμα με τον τυπο,
το παραξενο ειναι οτι εμρικα βιντεακια εχουν το κανονικο

ας ειναι

ευχαριστω :063:

Κώστα, ακριβώς όπως το λές το έχω και εγώ διαβάσει, με μόνη τη διαφορά ότι πρέπει το ερημικό μέρος να είναι σταυροδρόμι, στο μέσον του οποίου ο λυράρης θα χαράξει τον κύκλο του. Και πρέπει να προσέξει πολύ γιατί λίγο να ξεφύγει, θα του φάνε ολόκληρο το χέρι οι νεράιδες και, τζάμπα η όλη ιστορία και με ένα χέρι λιγότερο.

Κύριε Πολίτη για το σταυροδρόμιο το ακούσα όπως το γράψατε , στα κάτω μέρη ,οι ψυλωμερήτες , σφακιανοί π.χ το λένε με το ζελζεβούιλη (Σατανά :092: Belzebu) στην θέση των νεράιδων , μα μετά που ο λύραρης μαθένει χροστάει την ψυχή του σε αυτόν …Και το δακτιλάκι είναι η πρωκαταβολή στο κοντράτο …

Ναί Νικολάρα, έτσι είναι και οι παραλλαγές επιβεβαιώνουν τον κανόνα. Χωρίς αντάλλαγμα τίποτα δεν χαρίζεται σ’ αυτή τη ζωή, και απ’ ότι φαίνεται και στην άλλη…

Καθείς έχει το δικό του κούρδισμα ας πούμε ο Ζωιδάκης πάντα παίζει μισό τόνο ποιο πάνω από το κανονικό
και όταν λέγω κανονικό εννοώ το κούρδισμα σύμφωνα με τα συγκερασμένα όργανα (πιάνο κλπ) της δυτικής μουσικής.
Η μουσική που ασχολούμεθα εμείς καμία σχέση δεν έχει με την δυτική από τόνους, από διαστήματα κλπ
ευτυχώς δηλαδή γιατί τέτοια πανέμορφα κομμάτια δε τα παίζεις με πιάνα και κιθάρες.
Μπορώ να πω με σιγουριά ότι μετά από 11 χρόνια στην κλασσική και jazz με σαξόφωνο κλαρινέτο και πιάνο η μουσική της περιοχής μας δεν συγκρίνεται με τίποτα φίλοι μου. Και όταν λέω περιοχής εννοώ της μεσογείου και των γύρω περιοχών.
και ειδικά το όργανο που έχω την τιμή να παίζω κατ αποκλειστικότητα πλέον που είναι η θεϊκή λύρα.
Οπότε μην κολλάτε σε κούρδισμα και παρτιτούρες. ότι λέγει το αυτί είναι το σωστό, που λέει και ο δάσκαλος μου.
καλή συνέχεια