Κοίτα τι έκανες - Αφιέρωμα στον Μάρκο Βαμβακάρη

Αυτό το Σάββατο έχει αφιέρωμα στον Μάρκο Βαμβακάρη. Οι 2 βασικοί καλεσμένοι είναι ο Στέλιος και Δομένικος Βαμβακάρης.
Σίγουρα θα έχει ενδιαφέρον.

poy einai to afierwma agapite synonomate?

Το αφιερωμα ειναι στον ΑΛΦΑ στην εκπομπη ΚΟΙΤΑ ΤΙ ΕΚΑΝΕΣ.Θα ειναι και ο Π.Κατσιμιχας μαζι με τον Δομενικο και το Στελιο

Ευτυχως θα δουλεύω εκεινη την ωρα!!!

Μία από τα ίδια, δηλαδή. Ελπίζω αυτή τη φορά να μη γεμίσουμε πάλι πολλές σελίδες με σχόλια, δεν τους αξίζει!

Τουλάχιστον για τον Στέλιο αξίζει τον κόπο. Είναι απ’τους λίγους που παίζουν τα τραγούδια του Μάρκου όπως πρέπει.

Διαφωνώ καθετότατα. Δεν ήσουν πέρσυ στην Ύδρα να τον ακούσεις. Δεν είναι βέβαια τόσο “μοντέρνος” όσο ο Δομένικος αλλά όχι, δεν ανήκει σε εκείνους που λές. Αποψή μου, φυσικά.

Συναγωνιστές,έκατσα και το είδα το αφιέρωμα.
Είμαστε στο έλεος της τηλεοψίας.Αν απο κάπου έβλεπε το αφιέρωμα αυτό ο Μάρκος,σίγουρα θα είχε πολλές απορίες.Οι κ.κ.Δήμαρχοι που κόλλαγαν?

Μου άρεσε η Φιλαρμονική και ο Ξηντάρης.Και σαν (σεμνή) παρουσία ο Δομένικος.Θάθελα να μου εξηγήσει ο κ.Πολίτης τις ενστάσεις του για τον Στέλιο.

πω πω ρε παιδιά! είδατε τα βιντεάκια;
δεν ήξερα ότι υπάρχει τόσο πολύ υλικό.
κρίμα αυτά τα πράγματα να μένουν στα συρτάρια…

O Στελιος και ο Δομενικος ξερουν και παιζουν καλυτερα απ τον καθενα τα τραγουδια Του Μαρκου.

Εμενα μου σπασανε τα…(μπιπ) με τα κωλοντραμς! ελεος ρε παιδια, ελεος… αλλο πραμα ειναι ο Μαρκος απο αυτο που κατα κορον προβληθηκε. Διεκρινα και μια αδικαιολογητη εμμονη στα τραγουδια της δευτερης καριερας του Μαρκου. Ο Στελιος Βαμβακαρης επρεπε να τους το ειχε ξεκοψει: θελετε Μαρκο? θα εχετε Μαρκο αλλα γνησιο. Με τα καραντουζενια του, με τα ταξιμια του, με,με,με… Αμ, αυτοι οι χορευτες με τα μουστακια? πολυ μουστακι ρε παιδι μου… εμεις ενα σωρο ατομα που ασχολουμαστε με τα ρεμπετικα γιατι δεν καλλιεργουμε παχυτριχο μυστακα ετσι για να ειμαστε ασορτι με δαυτους; Καλλιεργειται εσφαλμενα και συστηματικα στον πολυ κοσμο μια λαθος εντυπωση για εμας τους σημερινους λατρεις και ασχολουμενους με το ρεμπετικο. Τελος παντων παλι θα κρατησω τα θετικα. Ολο και καποιοι νεωτεροι κατι θα βρηκαν, κατι θα ειδαν απο τη χθεσινη εκπομπη και ισως να αποτελεσει για αυτους μια θαυμασια αφορμη για να ανακαλυψουνε τον πραγματικο Μαρκο. Και οχι μονο το Μαρκο φυσικα. Και η αφεντια μου απο τις εκτελεσεις του '60 τον γνωρισε, ασχετα αν τωρα αγνοω σε ποιο μπαουλο εχω καταχωνιασει δισκους και κασετες με τις επανεκτελεσεις και ακουω πρωτες και μονο πρωτες.

Οντως τα ντραμς χαλανε ολο το συνολο,μαζι με την κωλοηλεκτρικη κιθαρα που μου θυμιζει παρακμιακο πανυγηρι.Επισης ασχημο ηταν οτι τα μπουζουκια παιζανε με καρφια

Δεν μπορούσα ποτέ να φανταστώ αφιέρωμα στον Μάρκο με ήχο σκυλάδικο και με ντράμς.
Θα έπρεπε να είχαν θέσει βέτο οι βασικοί καλεσμένοι.

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην kostashalios 06 Νοέμβριος, 2005)

και τον Κατσιμίχα τι τον θέλανε; όλο φιγούρα ήταν, άσε που ήταν και κατάφαλτσος…

Μέτρια πράγματα,το αφιερωμα στο Λευτερη Παπαδόπουλο ήταν μακράν πιο “εύηχο”

Μετρια πράγματα.Το αφιερωμα στον Λευτερη Παπαδόπουλο στη ΝΕΤ ηταν μακράν πιο “ευήχο”

Τάσο είναι πολλά και δεν εξηγούνται εύκολα σε μία κόλλα χαρτί ή σε ένα πληκτρολόγιο. Θα προσπαθήσω να αναφέρω κάποια πιό βασικά.

Πρώτον, δεν βαράει ντουζένια. Άκουσε το «Ντερβίση» με το Μάρκο (1933) για να πάρεις μιά ιδέα. Και τα περίφημα κουρδίσματα που έμαθε από τον πατέρα του, ποτέ δεν τα έχει παρουσιάσει ή έστω χρησιμοποιήσει, απ ότι τουλάχιστον εγώ ξέρω, κατά τρόπο καταληπτό.

Δεύτερον, συνδεδεμένο με το πρώτο, έχει «μοντέρνα» πενιά, δηλαδή παίζει όπως οι μπουζουξήδες της δεκαετίας του 60 και πέρα, «δεξιοτεχνικά».

Τρίτον, τα κομμάτια τα παίζει όπως στις επανεκτελέσεις του 60, με τον αργό («μάγκικο») ρυθμό και τις μετατροπές (όπως οι παύσεις στο «μαύρα μάτια, μαύρα φρύδια») των τότε ενορχηστρώσεων. Άκου τη Φραγκοσυριανή του 1935 και σύγκρινε το τέμπο αλλα και τις «ενορχηστρώσεις» με τις επεμβάσεις στην οργανική εισαγωγή.

Βασίζεται όπως και οι σημερινοί, στην ορχήστρα για ρυθμό και συγχορδίες. Η πενιά του είναι «απέξω» από το ρυθμό πολύ συχνά. Και δεν ενοχλείται καθόλου από τις μοντέρνες (αυτές κανονικά μοντέρνες, όχι δεκαετίας 60) συγχορδίες της κιθάρας. Στις αρχικές ηχογραφήσεις του Μάρκου, είτε ο ίδιος έπαιζε είτε ο Περιστέρης, η κιθάρα ουσιαστικά απλά «γέμιζε» σεμνά, κρατώντας ρυθμό με συγχορδίες τονικής, δεσπόζουσας και υποδεσπόζουσας και με ελάχιστα αλπέκια.

Στην Ύδρα πέρσι έφερε 7 – 8 άτομα που όμως δεν βρήκαν φαίνεται τον καιρό να κάνουν και καμμία πρόβα και το τι βγήκε, μην το συζητάς. Από τρείς ή τέσσερις ώρες πρόγραμμα δεν άντεξα πάνω από μισή ώρα.

Και για τους αδμίνορες: εντάξει, τώρα με άφησε να στείλω μήνυμα!

Ποιοι ηταν καλεσμενοι στην εκπομπη για τον Παπαδοπουλο στη ΝΕΤ?Μπουζουκι ποιος επαιζε?

Νίκο απ’ότι είχα δει σε ποιο παλιές εκπομπές που εφανιζόταν έπαιζε μόνος του μπουζούκι και σ’όλα τα τραγούδια του έπεζε ανοιχτά.
Πιστεύω να χεις δει το «Μ’αρέσουν οι καρδιές σαν τη δική μου» στο τέλος που παίζει μόνος του το ταξίμι ζεϊμπέικικο και μετά το γυρνάει στο ζεϊμπέκικο. Εκεί κάνει ακόρντα μόνος του.
Στην εκπομπή όμως πολύ ηλεκτρικός ήχος…δεν είχε εκείνο το γκραν γκραν να καυ****με…

Είπα ότι δεν θα έπεφτα στην λούμπα να ξαναδώ την εκπομπή της Σεμίνας αλλά την πάτησα επειδή μ’ άρεσε ο Στέλιος την μοναδική φορά που τον είδα πέρυσι στην Ύδρα.

Τί να πρωτοσχολιάσει κανείς:

α. Τον Κατσιμίχα που πρέπει να ήταν τόσο πίτα που έχανε τα λόγια, το ρυθμό, μάλιστα έχασε κι ένα ολόκληρο στίχο σε μιά φάση. Μεγάλε η παρέα με τον Στέλιο θέλει γερή κράση, άμα σε χαλάει τί το πίνεις το ρημάδι.
β. Το καταΠΛΗΚΤΙΚΟ πάνελ των πολιτικών;! Τί θέλανε και τους ταλαιπωρούν Σαββατιάτικα τους ανθρώπους και δεν τους αφήνουν να φάνε κανένα κοντοσούβλι παρά τους τρέχουνε.
γ. Τη Φραγκοσυριανή ρέγκε!
δ. Τον ασταμάτητο χορό. Ρε μάπες, άλλο να χορέψεις ένα ζεμπέκικο να κάνεις το κέφι σου κι άλλο αυτό το πανηγύρι.
ε. Οι ντράμς που σκέπαζαν τα πάντα.

Ξεφτίλα. Απορώ που δεν σηκώθηκαν να φύγουν οι Βαμβακάρηδες. Κρίμα. Τουλάχιστον τον Στέλιο τον συμπαθούσα, κυρίως από μία συνέντευξη του στην Παναγιωταρέα που μου φάνηκε απλός και “όμορφος”. Μάλλον η κονόμα είναι γλυκειά, γιατί καλύτερα να μην εκθέτεις τον εαυτό σου σε τέτοια κατάντια.Εκτίθεσαι!
-Νίκο Πολίτη είχες δίκιο: Μιά απ’ τα ίδια ήταν.
-Γιατρέ καλά που δούλευες και το’χασες.
-Κώστα Χάλιε νομίζω ότι οι βασικοί καλεσμένοι ήταν οι πιό μάπες απ’ όλους τους καλεσμένους και οι κύριοι υπαίτιοι του σκυλάδικου που εξελίχθηκε η εκπομπή.

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην isaac 07 Νοέμβριος, 2005)

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην isaac 07 Νοέμβριος, 2005)