Κλάπηκε τζούράς στην Σύρο!!

Στις αρχές του Ιούλη στην άνω Σύρα, σε μια πολύ γνωστή μουσικό-ταβέρνα εξαφανίστηκε κατά περίεργο τρόπο ένα τζουραδάκι σκαφτό, αυτό στην φωτογραφία.
Το μαγαζί ήταν τίγκα από κόσμο, κέφι, μουσικές και αρκετό αλκοόλ. Το όργανο στάθηκε πάνω στο τραπέζι για ένα διάλειμμα πέντε λεπτών. Από εκεί και πέρα δεν το ξαναείδε κανείς.

Θα παρακαλούσα εκ μέρους του Βαγγέλη Νομικού, αν μυριστεί κανείς αυτό το οργανάκι πουθενά, ας του κάνει ένα τηλεφώνημα (6932643902) μήπως μπορέσει και το βρει, αν και οι πιθανότητες είναι λίγες.
Μέσα έχει ετικέτα με το όνομα μου και ημερομηνία κατασκευής 5-09.

Το τζουράς δεν είναι μεγάλης χρηματικής αξίας, αλλά είναι πολύ άσχημο πράγμα η κλεψιά, ειδικά σε όργανα που αγαπάς.

να βγαλει φουσκαλες στα δαχτυλα οποιος το πηρε κ να μην μπορεσει να βγαλει σωστη νοτα ποτε…:mad: ντροπη!!!πρεπει να φυλαγομαστε τελικα…θα βαλω συναγερμο σε ολα μου τα οργανακια…

Εμένα την προηγούμενη εβδομάδα μου κλέψανε από το γκαράζ το σάκκο με τα φωτογραφικά αξίας 10000 ευρώ (έξι φακοί standar L, σώμα, φλας…όλα canon). Πήρα έναν Ρωσοπόντιο για μερικές εργασίες στην αυλή και σε πέντε ημέρες μου χτύπησαν το σπίτι. Εχουμε κάτι κ…παιδα Ρωσοπόντιοι εδώ πέρα που ρημάξανε την περιοχή. Από τότε που ήρθαν αυτοί έχασε η κοινωνία την ησυχία της. Ζούσαμε όλοι με ξεκλείδωτες πόρτες, και τώρα δεν ξέρουμε πως να φυλαχτούμε. (Παρεξηγούνται κιόλας αν τους τους αποκαλέσεις Ρωσοπόντιους).

Λυπάμαι γι`αυτό που έγινε, όπως και για αυτό που ο Τάσος περιγράφει παραπάνω, αλλά Φίλε μου, λυπάμαι επίσης και για αυτά που εσεί αναφέρεις!

Η κακομοιριά κάθε τύπου δεν είναι θέμα καταγωγής…Ας μην πάμε σε τέτοιο δρόμο

Ήθελα να συμπληρώσω κάτι στο πρώτο μου μήνυμα.
Ο κάτοχος του οργάνου ο Βαγγέλης, είναι ντόπιος Συριανός και μόνιμος κάτοικος του νησιού, δεν ήταν απλά περιηγητής στο νησί λόγο καλοκαιρινών διακοπών και του φάγανε οι ντόπιοι το όργανο.
Τα καλύτερα έχουν να λένε στο νησί γιαυτόν όπως και για το μαγαζί που παίζανε.

Περιπτώσεις κακομοιριάς κάθε τύπου (κλεψιάς) δεν έχουν να κάνουν με την καταγωγή κανενός, όπως λέει και ο Αλέξανδρος, το διευκρινίζω κι εγώ προς αποφυγή παρεξηγήσεων.

Οποιος βουτησε το οργανο δεν το πηρε για να ‘‘παιξει’’.κριμα γι αυτον που το εχασε!αλλά οταν εισαι '‘φυσιολογικος’'άνθρωπος και μαλιστα σε στιγμες κεφιου…δεν μπορεις να λειτουργησεις ‘‘παραλογα’’!ητανε μεγαλη ατυχια,μακαρι να βρεθει!
και για τη δευτερη περιπτωση λυπαμαι,εχασε ο φιλος πραγματα αξιας…χωρια το ποσο αγριο ειναι το οτι καποιοι εισβαλανε σπιτι του…οποιοι και αν ητανε,μακαρι να βρεθουνε.