Κιθαρόνι " Gipsy " ( μέ χορδοδέτη )

Φωτογραφίες καί βίντεο μέ ήχο από τήν τελευταία μου κατασκευή μέ πολλές ευχαριστίες στό Νίκο liga rosa , γιά τή συνεισφορά του .

IMGP5468 small.jpg
IMGP5472 small.jpg

1 «Μου αρέσει»

ωραία προσπάθεια έκανες φίλε μου.
Πολλα μπράβο απο εμένα.

Έχεις δοκιμάσει να περάσεις πιο μικρό και μεταλλικό χορδοδέτη οπως αυτόυς π.χ?

Πιστεύω ότι θα ταίριαζαν καλύτερα.Αυτός που έχεις τώρα πάνω απευθύνεται σε archtop ηλεκτρικές κιθάρες κατά κύριο λόγο.
Ο μεταλλικός θα σου δώσει πιο μεγάλη τάση λόγο μεγαλύτερης απόστασης από το σημείο που δένουν οι χορδές μέχρι τον καβαλάρη όποτε θα δυναμώσει η ένταση του οργάνου.Επίσης αυτός ο χορδοδέτης απευθύνεται σε όργανα μεγαλύτερης κλίμακας.

Απόσπασμα απο την wikipedia:
Setting up tailpieces A well-set-up instrument from the violin family will have attention paid to the tuning of the afterlength, or string length on the tailpiece side of the bridge. On many instruments it is set to 1/6 the playing length, or length between nut and bridge, sounding two octaves and a fifth above the open note of the playing length.[2] This tuning may be varied to give certain desired effects.[3]

Και πάλι μπράβο για την κατασκευή…

Φίλε Παύλο μπράβο για την κατασκευή και τον ωραίο ήχο,

θα σε προέτρεπα (όπως κάνω με όλους τους φίλους οργανοποιούς) να βάζεις ακόμα περισσότερα στοιχεία -αισθητικά και κατασκευαστικά- από τον τύπο κιθάρας που θες να πετύχεις: στην προκειμένη περίπτωση θα μπορούσες να βάλεις cutaway, 14 τάστα έξω από το σκάφος, D hole τρύπα, γενικά λίγα παραπάνω χαρακτηριστικά της manouche κιθάρας.

Περιμένουμε τη συνέχεια !

Υ.Γ. κι ένα σχετικό ανέκδοτο: γιατί οι τσιγγάνοι παίζουν κιθάρα κρατώντας την σχεδόν κάθετα προς το έδαφος; Γιατί, πού να την κρατήσεις οριζόντια, με 16 άτομα μέσα στο τροχόσπιτο…

μπραβο μαστορα μου με της ομορφες κατασκεβες που φτιαχνης,:slight_smile:

και το κιθαρονη αψογο και με τον νικολα γληκες πενιες που της ρηχνη,
περα απο τα εμορφα τζουραδακια που φτιαχνης κανης και η περοχα κιθαρονια…

χα χα χα για σου και σενα μπαμπη με τα εμορφα σου ανεγδοτακια, σου.:088:

Aeron καλησπέρα . Ευχαριστώ γιά τά καλά σου λόγια . Όσον αφορά τίς συμβουλές / προτροπές , θά τίς έχω υπ’όψιν μου στίς επόμενες κατασκευές .
Μπάμπη μου ευχαριστώ . Όσον αφορά τήν προτροπή σου , δέν ήταν πρόθεσή μου νά φτιάξω μιά καθαρόαιμη κατασκευή αλλά μάλλον ένα " μπασταρδάκι " , μέ έμφαση στό ρεμπέτικο ήχο , αλλά μέ στοιχεία από άλλα είδη πού επίσης μού αρέσουν όπως blues καί gipsy .
TAKO ευχαριστώ γιά τά καλά σου λόγια . Νάσαι καλά .

Τίποτα, να σαι καλά, να ξέρεις σε ζηλεύω για τις κατασκευές.
Πάντως αν βρεις κάποιον πιο κατάλληλο δοκίμασε τον δεν είναι τίποτα, και θα ανέβει και το όργανο αρκετά.
Οι πιο απλοί έχουν γύρω στα 20 ευρώ.

Καλή συνέχεια με τις κατασκευές.

Aeron Νάσαι καλά κι ανε σέ βγάλει ο δρόμος σου Μακρύ Γιαλό πιέ καί μιά ρακή γιά μένα .

Περνάω κάθε βδομάδα από το ωδείο…Πάω και μέχρι Γούδουρα για αναψυχή…Αν κατηφορίσεις ενήμερωσε!!

Νάσαι καλά , καλή Ανάσταση .

Μπράβο Παύλο για την κατασκευη σου πολυ ωραια και καθαρή δουλειά

Κατ’αρχην σορρυ για το πρόχειρο παίξιμο, ήταν βιαστική η συνάντηση λόγω ταξιδιού. Ειδικά στα “σουίνγκ”, δεν κατέχω (αν και πολύ θα ήθελα) το συγκεκριμένο είδος.
Στην ουσία τώρα, ή κιθάρα έχει τυπικό ήχο οργάνων με χορδοστατη. Δυνατό και ξερό, με χαρακτήρα στα καντινια και σαφήνεια στα μπάσα. Ελπίζω να την δω και με τις τελικές ρυθμίσεις όταν γυρίσω.

Να σαι καλά Παύλο με τις κατασκευές σου.