Κιθάρες και ...κιθάρες

Οχι τίποτ’ άλλο, αλλά επειδή βαρέθηκα τι πατεντούλες που κάνουν οι δυτικοί, λες κι εμείς (η ανώτερη φυλή, που είχε χοληστερίνη όταν αυτοί ζούσαν στα δέντρα, κλπ., κλπ. κλπ.) δεν μπορούμε να φτιάξουμε καλύτερες πατέντες.
Εχουμε λοιπόν και λέμε:
Μπουζούκι “Βεντάλια” (αν θέλουμε να το πλασάρουμε στο ξωτερικό, μπορούμε να το ονομάσουμε και “βεντάλι” (ιταλιστί: ventali) ή “βεντάλ” (γαλλιστί: vental). Μια πλήρης μπουζουκοορχήστρα με συνοδό κιθαρίστα.

  1. Μάνικο μπαγλαμά, για ακορντάκια και σολάκι στη δεύτερη οκτάβα.
  2. Μάνικο μπουζουκιού, κουρδισμένο ΡΕ-ΡΕ-ΡΕ, για βαρβάτες ανοιχτές και σόλα αλά Καραπιπέρη.
  3. Μάνικο τετράχορδου μπουζουκιού, για αγώνες ταχύτητας στις μπουργάνες.
  4. Μάνικο μπουζουκιού, κουρδισμένο ΡΕ-ΛΑ-ΡΕ για να παίζουμε σαν άνθρωποι.
  5. Μάνικο μπουζουκιού, κουρδισμένο Καραντουζένι, για να την σπάμε στους γρήγορους που από χρώμα δε βγάζουν γρι.
  6. Μάνικο μπουζουκιού, κουρδισμένο ΣΙ μπεμόλ, για να κοπανάμε κανα Μπάτη στις ανοιχτές.
  7. Μάνικο τζουρά, για να έχουμε και την απαραίτητη βραχνάδα.
  8. Μάνικο κιθάρας, έτσι, χωρίς λόγο, για να μη μας πουν δογματικούς.

ΥΓ1. Απαγορεύονται αυστηρά οι μεταλλικές βέργες στα μάνικα, εκτός κι αν είστε ο Καχιασβίλι.
ΥΓ2. Για όσους αναρωτιούνται που “δένουν” οι χορδές: Σύστημα χορδοστάτη πάνω τον καβαλάρη (όπως περίπου οι ηλεκτρικές κιθάρες) και ταστιέρες τοποθετημένες με σύστημα “αερογέφυρας” (όπως η παλιά διασταύρωση Κηφισού και Πέτρου Ράλλη που έπεσε), ώστε να μη βρίσκουν οι χορδές μεταξύ τους.
ΥΓ3. Το ξέρω ότι θα τη χάσω κι αυτή την πατέντα από καναν επιτήδειο, αλλά αυτό συμβαίνει πάντα με μας τις διάνοιες.

1 «Μου αρέσει»

Καλά μιλάμε Άρη έγραψες πάλι…

Καμιά γωνίτσα και για μάνικο λαούτου μήπως περισσεύει;

Η έμπνευση και η πρωτοτυπία δεν έχουν τελειωμό…

Ελένη πολύ ωραία και πρωτότυπη η κιθάρα wind surf.
Μου έδωσες ιδέα.
Ευρώπη τρέμε!
Ξεκινάω κατασκευή παραδοσιακών ελληνικών οργάνων.

Ηπειρωτική Ελλάδα

  1. Κλαρίνο -γκλίτσα !!! (τι να πεί κανείς για αυτό το απαραίτητο εργαλείο - κόσμημα σε κάθε αξιοπρεπή τσοπάνη, γιδοβοσκό, αλλά και όλους τους λάτρεις της παράδοσης. Για δείτε το στο σαλόνι σαν διακοσμητικό!)

Νησιώτικη Ελλάδα

  1. Βιολί-τράτα, (ιδανικό για καθετή, συρτή, και τσαπαρί …μετά μουσικής)
  2. Λαούτο-μαούνα (Τ Ο εργαλείο για φορτωεκφορτώσεις και μεταφορές. Με μικρη τροποποίηση, ιδανικό για πυροφάνι, εύχρηστο, καλό και εύκολο για δώρο, αποστολή επί αντικαταβολή).

Και τ ο προιόν ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! !
Μπουζούκι-σκούνα (ιδανικό για εκδρομές με το παρεάκι, συνδυάζεται με διακοπές, καθε βράδυ και σε άλλη παραλία με το μπουζουκόσκουνο, με χώρους για κρασιά, μπυρώνια, ψησταριά, κ.α).

Άρη, πότε ξεκινάμε?
.
.
.
.
.
.
.
Παιδιά, εγώ ξεκίνησα.
Δεν μπορώ να περιμένω άλλο.
Έχω βαλει κατάρτι στο μπουζουκόσκουνο και τώρα δένω τα παλαμάρια.

Άρη αργείς?

1 «Μου αρέσει»

Επειδή σήμερα νιώθω χαρούμενος (έτσι στα καλά καθούμενα), θα μοιραστώ μαζί σας άλλη μία από τις τεράστιες κατασκευαστικές εμπνεύσεις μου. Κι απευθύνομαι κυρίως στους ερασιτέχνες, αρχάριους και μη, κιθαρίστες.
Θα σας έχει τύχει φαντάζομαι να συνοδεύετε με την κιθάρα έναν μπουζουξή σε κάποιο γλέντι και να πιάσουν πιάσουν οι υπόλοιποι τα συρτά. Γυρνάει λοιπόν ο μπουζουξής και σας λέει: “Φα ματζόρε”.
Αντε εσύ τώρα να κοπανάς τον μπαρέ για κανα μισάωρο…
Ζοριστήκατε;
Εγώ είμαι εδώ, για να σας λύσω και πάλι τα χέρια. Αυτή τη φορά κυριολεκτικά.
Ηλεκτρομαγνήτης ταστιέρας!

Πατέντα:
Πηνίο “φυτεμένο” μέσα σε κούφιο σημείο του μάνικου (οι κλασικές έχουν χώρο αβέρτα) και περαστό καλωδιάκι που φτάνει στο καπάκι και καταλήγει σε ένα κουμπάκι, κάπου κοντά στο δεξί χέρι.

Λειτουργία:
Πιάνεις τον μπαρέ που θέλεις με το αριστερό χέρι και ύστερα με το δεξί χέρι πατά το κουμπί. Ο μαγνήτης μπαίνει σε λειτουργία, οι χορδές μένουν κολλημένες εκεί που τις αφήσαμε και το αριστερό χέρι μένει πια εκεύθερο να πίνεις και να καπνίζεις, μέχρις ότου ο μπουζουξής αποφασίσει ν’ αλλάξει τόνο.

Παρελκόμενα:
α) Κατανομέας μαγνητικής ισχύος στην ταστιέρα, για τα καλά όργανα που έχουν πολύ χαμηλά τις χορδές, έτσι ώστε να αποφεύγονται τυχόν “παρεμβολές” άλλων τάστων.
β) Επαναφορτιζόμενη μπαταρία, μέσα στο σκάφος, δίπλα από αυτή του μαγνήτη. Για μεγάλα γλέντια, γάμους, βαπτίσια, πανηγύρια κλπ. προτείνεται η καλωδίωση με δύο 12βολτες μπαταρίες των 80 Αμπέρ, συνδεδεμένες παράλληλα, όπως συνηθίζουν σε ηλεκτρικά γερανοφόρα οχήματα, κλαρκ κλπ. Για τους δε βλάχικους ή τσιγγάνικους γάμους προτείνεται κατ’ εξαίρεση η χρησιμοποίηση μετασχηματιστή και η απευθείας σύνδεση με πρίζα ή γεννήτρια.
Αντε, με τις υγείες σας.

1 «Μου αρέσει»

Λοιπόν, την έκανες την μαλακiα και το ξεφούρνισες δημοσίως. Προλαβαίνεις δε προλαβαίνεις!
====> http://www.epo.org :019:

Άρη βάλε και ένα ποδοδιακόπτη με 12 κουμπιά κα 3 για ντιμινουίτες ώστε να έχουμε preset συγχορδίες και να μην χρειάζεται να αφήνουμε ποτήρι ή τσιγάρο εάν η αλλάγή συγχορδίας προκύψει νωρίτερα απ ότι πρέπει.:089:

1 «Μου αρέσει»

Γελάμε, αλλά κάτι παρεμφερές ήδη υπάρχει και πωλείται: ένα “κουτί” που καπακώνει το επάνω μέρος της ταστιέρας, τα 4 πρώτα τάστα θαρρώ, και διαθέτει και κουμπιά, σαν μαντάλια: φα ματζόρε, φα μινόρε, ντο ματζόρε κλπ. Φαντάζομαι πως εκείνοι που το αγόρασαν (αν βρέθηκε κάποιος σοβαρός να το αγοράσει) γρήγορα το έβαλαν στην άκρη, όπως στην άκρη φοβάμαι ότι θα μπεί και η πατέντα του Άρη, όταν εκείνος που θα προσπαθήσει να την εφαρμόσει θα πήξει στα πειράματα με αυξομειώσεις πεδίων, υπερθερμάνσεις και σκασίματα μπαταριών, μπουρδουκλώματα μεταξύ χεριών και κρεμαμένων καλωδίων και ότι άλλο ήθελεν προκύψει…