Κιθάρα Δημ. Μούρτζινος

Τάσο και σε μένα πληηζ !!!

βεβαιως και εχω δει τα σχετικα αρθρα για την κατασκευη λαικης κιθαρας.Αυτο ομως ειναι η αφετηρια για μια γονιμη και δημιουργικη συζητηση και καταθεση αποψεων για την συγκεκριμενη κατασκευη .Γιατι η γνωση να ειναι παντα συντεχνιακη και εσωστρεφης .Εαν καποιος μπορει να δωσει τεχνικα στοιχεια για την συγκεκριμενη κιθαρα του Μουρτζινου ας το κανει.

Άν είναι εύκολο θα τα ήθελα και εγώ.

Στο youtube εαν βαλεις να παιξει στο search η Kalogria με την Αρβανιτακη θα καταλαβετε για ποια κιθαρα γινεται η ολη κουβεντα-προφανως ειναι η ιδια κιθαρα που απεικονιζεται στην αρχικη σελιδα .Εμενα μου αρεσει πολυ ο συγκεκριμενος ηχος.

Mπορει εκεινος που παρεθεσε τις φωτογραφιες της κιθαρας του Μουρτζινου που απεικονιζεται στην αρχικη σελιδα να μας δωσει καποιες τεχνικες πληροφοριες για την κιθαρα αυτην?
Η σελιδα www.crane.gr.jp δινει παντως καποιες πληροφοριες για οσους ψαχνουν για κιθαρονια.

Ο Καρελλάς έχει κάνει ένα αντίγραφο από κιθαρόνι Μούρτζινου.Δεν χανεις τιποτε να ΄τον ρωτήσεις.

την συγκεκριμενη κιθαρα την εχω δει και ακουσει στο youtube εαν βαλεις στο search Karellas.Βεβαια δεν περιμενω να ακουσω τεχνικες λεπτομερειες οπως το συγκεκριμενο καμαρωμα που εχει αυτη του Μουρτζινου η αλλα στοιχεια που θα ηθελα να ακουσω.Πρεπει να αγορασω ενα αντιγραφο που κοστιζει 1200 ευρω η να βρω γνωστο η φιλο που θα μου εμπιστευτει καποια αναλογη κιθαρα ωστε να την μελετησω με την ησυχια μου μεσα -εξω η να βρω στην αγορα καποια παλια ρεμπετοκιθαρα σαν του Μουρτζινου σε καλη τιμη που φυσικα να εχει και τον ηχο που ζητω.
Βεβαια απο το φορουμ αυτο ολο και καποιος μπορει να βοηθησει και σιγουρα υπαρχουν πολλοι κατοχοι τετοιων παλαιων οργανων που μπορουν να δωσουν καποια βοηθεια.Εγω εβαλα τον ‘‘σπορο’’ ας δουμε αν θα πιασει .

Αν βρεις παλιά κιθάρα μούρτζινου,και χωρίς τον ήχο που θέλεις πάρτη

Πρόσφατα αγόρασα μία κιθάρα απο το ebay.Είναι περίπου 80 χρονών.Στο μέγεθος είναι περίπου 3/4 και παρόλο που το ξύλο της δεν είναι ακριβό, δεν έχω ακούσει καλύτερο ήχο.(βραχνός και πολύ δυνατός). Την πήρα 160 μαζί με τα μεταφορικα και θέλει άλλα τόσα για ξεσκεβρωμα κλπ δηλαδή σύνολο 320 πάνω κάτω. Πιστεύω πως για τέτοια ποσά αξίζει το ρίσκο.

Καλά, μπορείς ακόμα να αγοράσεις ελληνικό όργανο πρώτου τρίτου 20ού στο eBay που να παίζει, για 160 Ευρώ; Gogos, αφού τα παρακολουθείς, την επόμενη φορά που θα εμφανιστεί τέτοιο κομμάτι, οποιοδήποτε, ακόμα και σουραύλι αγόρασέ το, παράλαβέ το και σου το αγοράζω εγώ, βάζοντας τα επιπλέον μεταφορικά από το σπίτι σου στο σπίτι μου και 10 % δική σου προμήθεια επιπλέον. Τα ξεσκεβρώματα κλπ. δικά μου. Άκου, 160!

Καλά, μπορείς ακόμα να αγοράσεις ελληνικό όργανο

Είναι φτιαγμένο στη Γερμανία.

την επόμενη φορά που θα εμφανιστεί τέτοιο κομμάτι

Aν γράψεις στο ebay antique guitar στην αναζήτηση όλο και κάτι έχει.Και τώρα έχει μία αλλα είναι σε πληστηριασμό και έχει ακόμα 9 μέρες, και δεν ξέρεις που μπορεί να φτασει η τιμή της.Αυτήν που πήρα μάλλον δεν την χτύπησαν επειδή ήθελε επισκευή.

Γκογκο να σε ρωτησω τι καμαρωμα εχει αυτη που αγορασες απο το ebay-αρματωνεται με συρματινες η ναυλον χορδες και αν μπορεις να ανεβασεις καμια φωτο .Επισης τι κλιμακα εχει το κιθαρονι αυτο?



Οι χορδές είναι συρμάτινες. Κλίμακα και καμάρωμα δεν ξέρω τι είναι…

καμαρωμα ειναι τα καμαρια που απαρτιζουν το καπακι και οι μεταξυ τους αποστασεις και κλιμακα ειναι η απαοσταση μεταξυ πανω και κατω καβαλαρη.Με ενα καθρεπτακι μπορεις να δεις ποσα καμαρια και σε τι διαταξη ειναι.

Μαγκες ο Τσακιριαν πουλαει ενα κιθαρονι του Μουρτζινου για 1500 ευρω.Το εν λογω κιθαρονι το επαιξα αλλα ο ηχος του ηταν πολυ σφικτος σαν να επιανες το οργανο απο το λαιμο -βεβαια για τις διαστασεις του ηταν ο αναμενομενος ηχος-καλο οργανο για συλλεκτες - το μεγεθος του ομως ολιγον κουραστικο για μπαρεδες ,δεν στεκεται εργομικα πανω σου οπως αλλωστε ολα τα κιθαρονια .δεν συνίσταται για βαρια χρησηδηλαδη για δουλεια σε μαγαζια διοτι εχει πολλα χρονια πανω του αλλα για παιξιμο μονο στο σπιτι.

Φίλε Δημήτρη στον Κάρολο ή στον Αράμ το είδες?

To ειδα στην Αριστοτελους 5 -δεν γνωριζω ποιος ειναιαπο τους ιδιοκτητες .Παντως ο ηχος του δεν ειναι ο αναμενομενος για το προσωπικο μου γουστο συγκρινομενο με αλλα κιθαρονια που εχω πιασει στα χερια μου κατασκευασμενα απο Παναγη ,Απαρτιαν κλπ.Αξιζει ομως συλλεκτικα εαν το δεις ,οχι παικτικα if you know what i mean my friend…

Σε ευχαριστώ φίλε Δημήτρη για την απάντηση! Θα περάσω μία βόλτα να το δω κάποια στιγμή και θα σου πω και εγώ την γνώμη μου για τον ήχο της.