Κιθάρα Δημ. Μούρτζινος

Μήπως ξέρουμε κάτι για τις κιθάρες του Μούρτζινου? Μπορούμε να καταλάβουμε έτος κατασκευής στο περίπου?

1 «Μου αρέσει»

Νομίζω πως ο οργανοποιός Καρελάς παρουσίαζε στο σάιτ του (μέχρι πρόσφατα που το άλλαξε) κιθάρα δικής του κατασκευής, ακριβές αντίγραφο από κιθαρόνι του Μουρτζινου με ημερομηνία καυτασκευής… αρχαία!
Ίσως να τον ρωτήσεις. Ελπίζω να μην μπερδεύω τον Μούρτζινο με κανέναν άλλο.
Δες και την φώτο

Ο Μούρτζινος είναι ο κορυφαίος της νεοελληνικής οργανοποιείας.Εξαιρετικά λαούτα ,μαντολίνα(έχω δει χάρη στον φίλο 1980gms το περίφημο εβένινο),μπουζούκια και κιθάρες.Είχε βραβευθεί διεθνώς ενώ ένα μαντολίνο από ταρταρούγα που έιχε φτιάξει η κριτική επιτροπή μιας έκθεσης στο Παρίσι το απέρριψε λέγοντας ότι δεν μπορέι να φτιαχτεί ένα τέτοιο όργανο στην Ελλάδα.Ο ίδιος τους προκάλεσε λέγοντας τους ότι αν του δώσουν χρόνο θα φτιάξει ένα ίδιο ενώπιον τους.
Πέθανε στην Αίγινα νομίζω το 1934.Φήμες λένε ότι είχε κατηγορηθεί για φόνο και διέφυγε στο Παρίσι.
Ητάν μαθητής του Γομπάκη όπως αρκετοί άλλοι σπουδαίοι κατασκευαστες της εποχής του Ι.Γ.Σταθόπουλος,Εμμ. Κοπελιάδης.
Ο PAKAg σίγουρα θα ξέρει περισσότερα.Το κιθαρόνι σου πάντως (τυχερε!) πρέπει να έιναι των αρχών του 20ου αι. 1900-1910

Φίλε Δημήτρη Ν. ο Μούρτζινος ήταν από τους οργανοποιούς που έβαζαν ημερομηνία στηις ταμπέλες των οργάνων τους …για κοίταξε στο κάτω μέρος της ταμπέλας κάτω από τη διεύθυνση που είναι γραμμένη στα Γαλλικά και πάνω από την Ελληνική και ίσως δεις κάτι εκτός και αν έχει σβηστεί ή είναι σκισμένη…
Εδώ φαίνεται μια ταμπέλα από μαντολίνο του 1902. Βλέπεις την ημερομηνία?

Στις φωτογραφίες που παραθέτεις το 190… φαίνεται! Άρα είσαι από 1900 έως 1909

Δυστυχώς, δεν είμαι εγώ ο τυχερός αλλά ο πιο γνωστός τραγουδιστής της ελλάδος σήμερα, μαντέψτε ποιος!!!:108:κωλύομαι να το πω δημόσιος.

Φαίνεται το 190. τυπωμένο και το …2 με το χέρι. Στην κιθάρα υπάρχει μόνο το 190. Μήπως ξέχασε να βάλει τον αριθμό?

Μάλλον έχεις δίκιο Γρηγόρη.

Δημήτρη το όνομα του αρχίζει από Γ?
Αυτόν που είχαμε περιποιηθεί καταλλήλως παλιότερα στο φόρουμ? :slight_smile:

Φαίνεται το 190. τυπωμένο και το …2 με το χέρι. Στην κιθάρα υπάρχει μόνο το 190. Μήπως ξέχασε να βάλει τον αριθμό?

Μάλλον αυτό θα συνέβη. Θα πρέπει να τύπωνε εττικέτες με το 190… πάνω, αφήνωντας το τελευταίο ψηφίο να το συμπληρώσει με το χέρι ανάλογα με το έτος κατασκευής. Σ’ αυτό ίσως το παρέλειψε!

… ή δεν χρησιμοποίησε σινική και με τα χρόνια και τις περιβαλλοντικές συνθήκες, το μελάνι σβήστηκε.

Γιατί εγώ βλέπω αρκετά καθαρά, μετά το 190, ένα 2 γραμμένο με το χέρι, που προχωράει σε ύψος (βάθος) λίγο παρακάτω από τη νοητή υπογράμμιση του 190, και κάτι σαν κλείσιμο παρένθεσης λιγάκι δεξιότερα;

Σωστά!..αλλά είναι η ταμπέλα του μαντολίνου, όχι της κιθάρας…:256:

Ά.


(το κενό στη μέση της υπογράμμισης το δημιούργησε το σύστημα, δεν έχει καμμία σημασιολογική ερμηνεία)

Λοιπόν μάλλον κι’ αυτό είναι του 1902 και έχει σβηστεί η μελάνη.

Επειδή μπορεί τα μάτια μου (τα πενήντα μου γ…) να με γελούν ακολουθήστε την διαδικασία μια και ο firefox δεν δίνει zoom, ο δε explorer δεν δίνει αρκετό.

Δεξί κλικ στην εικόνα και επιλέξτε αντιγραφή.

Ανοίξτε ένα αρχείο word και επικολλήστε την.

Κατόπιν κλίκ στην εικόνα, τοποθέτηση κέρσορα στην κάτω δεξια γωνία και σύρσιμο στην μέγιστη μεγένθυση.

Αν κοιτάξουμε προσεκτικά, υπάρχει ένα αποτύπωμα από σβησμένο 2. Εκτός αν… Είπαμε, 50 τα ρημάδια!:240:

Τα 50 χρόνια δεν είναι και τόσα πολλά τελικά, γιατί καλά είδες ένα σημάδι, μόνο που δεν είναι 2 αλλά 3.

Η κιθάρα είναι του 1903, έχει σβήσει η μελάνι αλλά άφησε αποτύπωμα.

Μηπως θα μπορουσε καποιος (ισως ο ιδιοκτητης της) να βοηθησει σε οτι αφορα τεχνικα στοιχεια της εν λογω κιθαρας οπως το καμαρωμα της ,τα ξυλα της,την κλιμακα του οργανου και τις εξωτερικες διαστασεις του σκαφους.Ασχολουμαι ερασιτεχνικα με την κατασκευη κιθαρας και ενδιαφερομαι πολυ να κατασκευασω μια ρεμπετοκιθαρα-κιθαρονι οπως αυτη του Μουρτζινου.Οποιος βοηθησει θα του ειμαι ιδιαιτερα υποχρεος…

Δημήτρη σε ενδιαφέρει σχέδιο Martin 1918?
Είναι κάτι σαν οχταράκι, με διαφορετικά κακαρώματα φυσικά, σε σχέση τις λαϊκές κιθάρες. Πολύ ιστορικό μοντέλο. Αν ενδιαφέρεσαι στείλε μου email.
Τάσος

βεβαιως θα με ενδιεφερε …το email μου ειναι panathinaia2004@yahoo.gr

Eαν μπορει να βοηθησει και καποιος που γνωριζει την κατασκευη ρεμπετικης κιθαρας ,ιδιαιτερα στο καμαρωμα της ,ειναι ευπροσδεκτος να καταθεσει την γνωση του.Μπορει να βοηθηθουν και αλλοι σε αυτο το πεδιο…Ευχαριστω προκαταβολικα

Προφανώς δεν διαβάζεις την Κλίκα. Ο συμφορουμίτης ΓιάννηςΤ έχει δημοσιεύσει τρία άρθρα πάνω στην κατασκευή λαϊκής κιθάρας.

…και θα συνεχίσει μέχρι τέλους!:slight_smile:

Σου τα έστειλα…

α) Σου εύχομαι καλό κουράγιο,
β) >> >> καλή διασκέδαση.
γ) Όποιο θες διάλεξε.

Τάσος