Κεφαλαλγία απο καθαριστικά χορδών;

Αγαπητό ρεμπέτικο forum γειά.

Για αρκετό καιρό, ένοιωθα κάποιους πονοκεφάλους. Δεν ήξερα που να τους αποδώσω.
Τώρα που είχα πάει διακοπές, εξαφανίστηκαν οι πονοκέφαλοι. Έτσι το απέδωσα στο stress τη δουλειάς, κ.λ.π.

Μόλις επέστρεψα στην Αθήνα, εμφανίστηκαν οι πονοκέφαλοι.
Εμφανίζονται ΠΑΝΤΑ μόλις παίξω καμια ώρα μπουζούκι.

Η γυναίκα μου λοιπόν, εκανε την εξής παρατήρηση.
Πριν αρχίσω να παίζω και μόλις τελειώσω, χρησιμοποιώ εδω και κάποια χρόνια, καθαριστικά χορδών. (Kyser cleaner-lubricant-Dr. stringfellow {U.S.A} και Ghs-fast fret {U.S.A.}. (Περιέχουν non toxic, white mineral oil - δηλ. παράγωγα πετρελαίου)

Λέτε να δημιουργούν τους πονοκεφάλους ? (δερματική απορρόφηση?)

Υπάρχει καποιος που να έχει παρατηρήσει κάτι αντίστοιχο?

Οι παλιοί μπουζουξήδες βάζαν στα δάκτυλά τους ιδρώτα απο το μέτωπό τους.
Εγώ που δεν ιδρώνω τι να κάνω? (jogging πριν το μπουζούκι?, να παίζω με τον Σαράντο και με τον Γιώργη που ιδρώνουν?, να παρατήσω το μπουζούκι? να βάζω λάδι ελιάς ή βούτυρο Κερκύρας στα δάκτυλα?)

Ευχαριστώ.

Καλησπερα voulpan.Εχω μια απορια,δε βαριεσαι να ασχολεισαι τοσο με τιs χορδεs? Με ενα πανακι περασμα και τελειωνει το εργο. Παντωs λιγο βουτηρακι στα ακροδαχτυλα ειναι οτι πρεπει,αποφευγειs και το τρεξιμο και δεν εχειs αναγκη και τουs ξενουs ιδρωτεs.Bασανα που εχει ο κοσμοs.:019:

καταρχήν, βούτυρο κερκύρας δεν υπάρχει πλέων έχει σταματήσει η παραγωγή εδώ και κάτι χρόνια:019:

Εφόσων δεν ιδρώνεις, δεν έχεις λόγο να καθαρίζεις τόσο εντατικά τις χορδές σου.
Εγώ έχω υδρώτα που οξειδώνει τις χορδές και τα βερνίκια. Κατέληξα σε ένα προϊόν για ιατρική χρήση που λέγεται zoff και χρησιμοποιείται για την αφαιρεση επιδέσμων απο το δέρμα. Αποτελείται κυρίως απο οινόπνευμα αλλα και κάποια συστατικά που λειτουργούν σαν λάδι και είναι φιλικά για το δέρμα εφόσων προορίζονται για αφαίρεση επιδέσμων. Βρίσκω οτι καθαρίζει τις χορδές καλά και αυτό το είδος λαδιού (η οτιδήποτε είναι) σίγουρα μειώνει τις τριβές που νιώθουμε με παλιές η πολύ χρησιμοποιημένες χορδές.
το zoff είναι σε φακελάκια που περιέχουν ένα μικρό πανάκι εμποτισμένο με αυτό το υλικό.
ΠΡΟΣΟΧΗ!!! λίγες συμβουλές:
το οινόπνευμα προφανώς βλάπτει τα βερνίκια. Το πανάκι πρέπει να στιφτεί πρίν χρησιμοποιηθεί στο όργανο γιατι έχει περισσότερο υγρό απο ότι χρειαζόμαστε για τον καθαρισμό.
Πρίν ανοίξουμε το φακελάκι, καλύπτουμε το καπάκι του οργανου με κάποιο καθαρό πανί.
Πάντα χειριζόμαστε το zoff ΜΟΝΟ με ένα χέρι απο τη στιγμή που ανοίγουμε το φακελάκι ετσι ώστε να κρατήσουμε 1 χέρι καθαρό απο οινόπνευμα για να κρατήσουμε το όργανο.
το όργανο πρέπει να κρατηθεί ανάποδα (με τις χορδές προς τα κάτω) έτσι ώστε και να στάξει καμια σταγονίτσα να πέσει στο πάτωμα και όχι στο όργανο.
Η ταστιέρα προφανώς δεν έχει βερνίκι οπότε δεν θα τη βλάψει.
Εαν η ταστιέρα γλυστράει περισσότερο απο ότι θα θέλαμε μετα τον καθαρισμό, την σκουπίζουμε πάλι με στεγνό πανί.
Διαπιστώνω πάντως οτι ακόμα και τα καθαριστικά “κουράζουν” τις χορδές. το καλύτερο είναι να τις καθαρίζουμε 1-2 φορές τη βδομάδα και όχι καθημερινά.

Το προϊόν αυτό το χρησιμοποιώ στη βιόλα μου χρόνια χωρίς προβλήματα…Εαν κάποιος ξέρει οτι δεν κάνει για μπουζούκι(αν και δεν βλέπω λόγο) ας το πεί σύντομα μην κάνουμε καμιά ζημιά…

για λιπανση ενδείκνυνται αμμος θαλασσης
χαλικι ψιλο
ή ρινίσματα σιδήρου κοινός γρέζια :019::019::019::019::019::019::019::019::019::089::089::089::089:

Γιαουρτι:mad:

μου εχει περισσεψει λίγο αντιηλιακό… Καλο θα είναι μαλλον… αυτο που μοιαζει με λάδι… :088:

Περα απο την πλακα εγω χρησιμοποιώ το φαστ (η καπως ετσι)
το εχω παρει απο νακα (θα υπαρχει και αλλου) και είναι ειδικο για χορδες.
Οποτε φανταζομαι δε θα κανει ζημια στο οργανο
Εκει που αλλαζα χορδες καθε 2η μερα (δε μπορειτε να φανταστειτε πως γινονται οι χορδες απο τα χερια μου :087: ) τωρα αλλαζω καθε μηνα και αν
Το συνηστω ανεπιφιλακτα…!!! :088:

…γιατί μου χαλάς την δουλειά:089: ρε μεγάλε?..εγώ πήγα πρωί-πρωί και αγόρασα μηχάνημα γυμναστικής το οποίο θα τοποθετήσω μέσα σε σκάφη-συλλογής-ιδρώτα, με σκοπό να το μοσχοπουλήσω στον voulpan!..πότε θα κάνω εγώ απόσβεση του μηχανήματος αν λέτε τέτοια πράγματα στον Πάνο?:mad:

…γι’αυτό είναι δύσκολο σ’αυτήν την χώρα να κάνεις σοβαρές επενδύσεις ρε γαμώτο…:108:

Καλημέρα! Το θέμα εδώ είναι αυτό που ρωτά ο φίλος voulpan!

Πριν αρχίσω να παίζω και μόλις τελειώσω, χρησιμοποιώ εδω και κάποια χρόνια, καθαριστικά χορδών. (Kyser cleaner-lubricant-Dr. stringfellow {U.S.A} και Ghs-fast fret {U.S.A.}. (Περιέχουν non toxic, white mineral oil - δηλ. παράγωγα πετρελαίου)

Λέτε να δημιουργούν τους πονοκεφάλους ? (δερματική απορρόφηση?)

Υπάρχει καποιος που να έχει παρατηρήσει κάτι αντίστοιχο?

Οι βιολονίστες πριν ξεκινήσουν κάποιο παίξιμο μαζεύουν τον ιδρώτα που μαζεύεται στην περιοχή που βγαίνει και το δάκρυ από τα μάτια , ή πίσω από τους λοβούς του αυτιού.

Εναλλακτικά βάλε λίγο ελαιόλαδο σε ένα πανάκι και πέρνα τις χορδές με αυτό

Όχι ελαιόλαδο! :258:Όσο λίγα οξέα και να περιέχει δεν παύει να είναι οξέα. Εκτός και αν οι χορδές είναι ανοξείδωτες.

Φίλε Ανδρέα καλημέρα και καλως όρισες στο forum. Μια μεγάλη αλήθεια είναι ότι βαριέμαι θανάσιμα να αλλάζω χορδές και για αυτό τις προσέχω.
Όση ώρα κάνω να περάσω τι χορδές με το πανάκι, την ίδια ΑΚΡΙΒΩΣ, (ισως και λιγότερη) κάνω για να περάσω το καθαριστικό.
Η αλήθεια είναι ότι οι χορδές μου κρατάνε πάρα πολύ (υπάρχουν αρκετοί φίλοι του forum που έχουν δεί τα μπουζουκάκια μου με χορδές ενός και πλέον έτους και δεν το πιστεύουν).
Ακολούθως αναφέρεις το γιαούρτι ως λιπαντικό. Με τι λιπαρά χρησιμοποιείς? Η μάρκα παίζει ρόλο?:slight_smile:

όχι φίλε μου, οι βιολονίστες δεν το κάνουν αυτό…τουλάχιστον αυτοί που ξέρω εγώ:079:

Φίλε Alk,
Σε ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σου.
Το προιόν που ανέφερες δεν υπάρχει (ή δεν το έχω δεί στην Ελλάδα), αλλά υπάρχουν αντίστοιχα.
Πολύ σωστή η παρατήρηση για τον καθαρισμό των χορδών όταν αυτές κοιτουν προς τα κάτω (πάτωμα), ώστε να μην στάξει οινόπνευμα πάνω στα βερνίκια του οργάνου.
Μήπως το οινόπνευμα εξατμιζόμενο, ξηραίνει τις χορδές?

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 13:42 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 13:39 —

Σαράντο καλού κακού κράτα ένα κουβά ιδρώτα και μου το δίνεις μόλις βρεθούμε. :slight_smile:

υ.γ. Έφερες κανα καλό τσίπουρο???

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 13:46 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 13:43 —

Φιλε αλχημιστή, το λάδι το χρησιμοποίησα, αλλά ενώ είναι καλό για λίπανση και δεν βλάπτει, παρατήρησα ότι μαζεύεται αρκετή βρώμα (και στις χορδές και στα τάστα) και τελικά οι χορδές θέλαν άλλαγμα συχνότερα και η ταστιέρα καθάρισμα.

Αλλά ήδη για αυτό το θέμα απάντησε και ο φίλος Ρε μινόρε.

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 13:48 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 13:46 —

ToFastfretπουλιέται στην Ελλάδα, 7,50 ?, και το βρήκα 4,9 $ (δολλάρια) μέσω Internetστην Αμερική. Παραγγελία άνω των 15 τεμαχίων, έρχεται δωρεάν.


Έψαξα σε διάφορα blogsκαι μίλησα με ένα 27-χρονο κιθαρίστα από Αγγλία. Παρατήρησε το ίδιο πράγμα (πονοκεφάλους), με κάποιο άλλο καθαριστικό, παρόμοιων συστατικών. Είναι ο μόνος που μου είπε κάτι τέτοιο.

Υπάρχουν δύο μεγάλες κατηγορίες καθαριστικών. (κατόπιν συνομιλίας με τον ευγενέστατο κύριο DavidReinstein).

  1. Αυτά που βασίζονται στην αλκοόλη. Καθαρίζουν τις πρόσφατες και τις παλαιότερες εναποθέσεις λιπωδών από τις χορδές (τέτοια είναι : BigbendGstring, stringfellow). Η τεχνολογία τους βασίζεται στα παράγωγα των benzethonium, chloride, και isopropanol.
    Με αυτά επιβραδύνεται η οξείδωση των χορδών από το λίπος των χεριών μας, και οι χορδές παραμένουν καθαρότερες και με πιο λαμπερό ήχο.
    Η λίπανση σε αυτή την κατηγορία των προϊόντων έρχεται σε δεύτερη μοίρα, διότι εξ αιτίας της αλκοόλης, εξατμίζονται πολύ γρήγορα (σχεδόν άμεσα) και έτσι θα έπρεπε να χαρακτηρίζονται ως καθαριστικά χορδών και όχι ως λιπαντικά.

  2. Καθαριστικά που βασίζονται σε mineraloil (παράγωγα ή έκδοχα πετρελαίου) [κανας χημικός ρε παιδιάαααααααα]. Αυτά, σταδιακά απελευθερώνουν τα έκδοχα πάνω στην χορδή και εναποθέτουν πετρέλαιο, που παραμένι και δεν εξατμίζεται. Τα παράγωγα του πετρελαίου καθαρίζουν πολύ καλύτερα τις χορδές από τα λιπώδη του ανθρωπίνου δέρματος. Και πάνω στην χορδή χτίζουν μια δική τους μεμβράνη.
    Το ανθρώπινο λίπος θεωρείται κακό για την χορδή (οξειδώνεται, σκουριάζει), με αντίκτυπο στον ήχο της. Τα πετρελαιοειδή, αντικαθιστούν την λιπωδη μεμβράνη με μία άλλη με βάση το πετρέλαιο. Σαφώς η χορδή είναι πιο καθαρή, ζεί περισσότερο. Ο ήχος της δεν αλλάζει. Δεν γίνεται μουντός. Σαφώς επίσης δεν συμβαίνει αυτό που διαφημίζουν τα προιόντα αυτά. Δηλαδή ο ήχος να γίνεται πιο λαμπερός, πιο καθαρός, πιο δυνατός.

Η προσωπική εκτίμηση του κ. Reinstein, είναι ότι δεν θα ήθελε να χρησιμοποιεί καθαριστικά, αλλά να αλλάζει πολύ συχνά τις χορδές του. Το κόστος όμως είναι πολύ μεγάλο.
Έτσι προτιμά να καθαρίζει πρώτα με βάση το αλκοόλ και μετά να περνά τις χορδές με πετρελαϊκά παράγωγα.

Άλλα καθαριστικά περιέχουν ναφθαλίνη και αρωματικά κίτρου. Με τον ίδιο τρόπο, καθαρίζουν την χορδη και αυξάνεται ο χρόνος ζωής της.

Ένας τύπος (δεν μου είπε όνομα), ανέφερε ότι η RIC (Rickenbacker για τους μη γνωρίζοντες), μαζί με τις κιθάρες της δίνει και τα καθαριστικά της. Επειδή η ταστιέρα στις κιθάρες αυτές είναι λουστραρισμένη (πάντα στο χέρι-ως ανέφερε), έχει δικά της καθαριστικά που δεν χαλάνε τα λούστρα. Δίνουν επίσης πανάκια από βαμβάκι Αιγύπτου παρακαλώ, διότι τα συνθετικά γρατζουνάνε τα λούστρα.!!! Ακου κύριε πράματα.

Άλλος ένας από Αμερική (Rick το μικρό του) μου είπε ότι χρησιμοποιεί srpay γιατί βαριέται τα πανάκια και τα λάδια και τα βούτυρα, και οι κιθάρες του είναι μια χαρά, τα λούστρα τέλεια, αψεγάδιαστα, χρόνια τώρα. Βάζει αυτό το σπρει ακόμα και στις δύο RIC που έχει (www.smilingfacedown.com).

Άλλος ανώνυμος, χρησιμοποιούσε το wd40, αλλά δήλωσε απογοητευμένος.

Αυτάααααααααα
Γειά σας.

Βρε σεις, μπας κι είμαι αρρωστος με το μπουζούκι γι αυτό έχω πονοκέφαλο όποτε το πιάνω?

Το σκέτο οινόπνευμα νομίζω κουράζει τις συνθετικές χορδές της βιόλας μου και δεν θα το χρησιμοποιούσα ποτέ σε εντέρινες.
Δεν έχω παρατηρήσει μεγάλες διαφορές στον τζουρά μου όμως, αφού οι χορδές είναι μεταλλικές.
Το zoff πάλι κουράζει λίγο τις συνθετικές αλλα όπως προανέφερα έχω acidic ιδρώτα ο οποίος μετατρέπεται σε κρύσταλλους όταν στεγνώνει. Οταν γίνεται αυτό , το εξωτερικό των χορδών μου ξετυλίγεται και πάνε για πέταμα. Οπότε προτιμώ το zoff.

Δεν θα συνιστούσα λάδια, βούτυρα, βαλβολίνες, κερι απο τα αυτία η οτιδήποτε άλλο εμπειρικό γιατροσόφι πάνω στο όργανο:112:. Ασε τις χορδές όπως είναι, και καμιά φορά καθάριζε τες με zoff η κάτι που να τις καθαρίζει τέλος πάντων όχι να τις βρωμίζει.
ελπίζω αποφεύγοντας το καθαριστικό που χρησιμοποιείς τώρα να γλυτώσεις απο τους πονοκεφάλους.

!!!
Alk thanks.

Alk wrote: ¨ελπίζω αποφεύγοντας το καθαριστικό που χρησιμοποιείς τώρα να γλυτώσεις απο τους πονοκεφάλους΄΄.

καλού κακού, στείλε καμια ασπιρίνη εγγλέζικια μπας κι ειναι καλύτερες απ τις δικές μας.
:slight_smile:

Στο μπουζούκι μου έχω τις ίδιες χορδές τρία χρόνια και στο λαούτο σχεδόν δεκαπέντε χρόνια.
(Στη δε λύρα μου, είκοσι τρία χρόνια!!!) :slight_smile:

νομίζω φίλε μου ότι το παραπήρες σοβαρά με την οικονομική κρίση… :slight_smile:

αναφέρεις το γιαούρτι ως λιπαντικό. Με τι λιπαρά χρησιμοποιείς? Η μάρκα παίζει ρόλο?:slight_smile: Γεια σου Πανο και καλωs σε βρηκα.Εγω χρησιμοποιω Τοtal πληρεs και δεν το αλλαζω με τιποτα.Βεβαια θελει προσοχη η ημερομηνια ληξηs.Ολα τα αλλα γιαουρτια δημιουργουν υγρασιεs στα ξυλα.:063:

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 23:33 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 23:22 —

Πληρωνω αδρα σ’οποιον μου βρει χορδεs του Ζαμπετα, που να’χουν παιξει σε Ελληνικη ταινια,τιs οποιεs και θα καθαρισω-λιπανω με Τοtal και με αυτεs να γερασω:245:

Έτσι έχω δει, τώρα τι να σου πω…

Εντελώς άκυρη ιδέα: Αν δοκιμάσεις και βάλεις από το φαρμακείο γλυκερίνη ελάχιστη στις άκριες των 4 δακτύλων (ή όσα τέλος πάντων χρησιμοποιείς);;

Προσοχή, λέω να βάλεις στα δακτυλά σου ούτως ώστε να γλιστράνε αλλά και για να μην “μείνει” πάνω στις χορδές.

(Δεν ξέρω όμως αν -έστω και αυτή η ελάχιστη γλυκερίνη- κάνει κακό στο ξύλο της τοστιέρας)

Υ.Γ.: εξαιρώντας κάτι προτάσεις για γιαούρτια -χεχε-, στο παραπάνω μήνυμά μου μιλάω σοβαρά!