Καφετζοπουλος - Μπρας

Ο Καφετζόπουλος είναι πάντα “πειρασμός”!! Η αισθητική του είναι άπαιχτη!!

Σε ποιά διεύθυνση είναι το εργαστήρι του;

Ζωοδόχου Πηγής, αλλά δεν θυμάμαι νούμερο. Το τηλέφωνό του: 210 3304185

Ευχαριστώ κ. Νίκο. Λέω να τον επισκευθώ προσεχώς.

Ζωοδόχου Πηγής 54. Είναι εκεί απο τις 9-9.30 έως τις 2-3 μετά το μεσημέρι.
Αυτές είναι οι πιό σίγουρες ώρες. Καλού κακού κάνε και ένα τηλέφωνο πριν πάς.

Σ’ευχαριστώ.

όποιος θέλει να δει δείγμα της δουλειάς του, ας πάει αυτές τις μέρες. έχει ετοιμάσει δύο μπουζούκια με μικρό σκάφος και μικρή τρύπα, μουριά το ένα και καρυδιά το άλλο. ό,τι πρέπει για πειραιώτικο!

Έχουμε ακούσει και εμεις καλά λόγια για τον μάστορα ,έχουμε κανένα νέο από αυτά που φτιάχνει ;

Έχει έτοιμα 2 μπουζουκάκια και μία κιθάρα, όλα της γνωστής εξαιρετικής ποιότητας ήχου και κτασκευής του Καφετζόπουλου.
Τιμή κάθε οργάνου 1600ευρώ+ΦΠΑ…εδώκαι μερικά χρόνια

ειχα περασει πριν 3 εβδομαδες περιπου απο τον κ.Καφετζοπουλο κ τα ειδα τα 2 μπουζουκια .Πραγματικα εξαιρετα οργανα κ με παραδοσιακο ηχο.
Μου εκανε επισης εντυπωση κ ενα “πειραματικο” οργανο οπως το αποκαλεσε εκεινος, το οποιο το εχει κρεμασμενο στην βιτρινα…!!!

Στα οποία μπουζούκια, θα έρθει οσονούπω να κάνει παρέα ένας σκαφτός τζουράς από μουριά, καπάκι έλατο και ταστιέρα βέγγε. Αλλά, ρε παιδιά, αυτή η κιθάρα. Αχ…

Βρε παιδιά , ψάχνω για 3χορδο μπουζούκι αχλαδόσχημο που να βγάζει πενιές παλιακές - προπολεμικές - πειραιώτικες τι θα με συμβουλέψετε ;

Δεν θα σε συμβουλέψουμε κάτι, τουλάχιστον όχι εγώ. Θα σου πώ να πάς από εκεί να δείς, να μιλήσεις και να ακούσεις. Έχει ο κυρ-Παναγιώτης τα δυο μπουζουκάκια έτοιμα τα οποία είναι με μικρό σκάφος και μικρή τρύπα αλλά το τί μπουζούκι θές είναι εντελώς υποκειμενικό. Μετά από δυο χρόναι με ένα μπουζούκαρο του κυρ-Παναγιώτη, το μόνο που μπορώ να πώ είναι πως η ποιότητα κατασκευής είναι σε υψηλότατα επίπεδα.

Αυτό το τζουραδάκι (απο καρύδες) με συμπαθητικές χορδές σε δεύτερο μάνικο, ανήκει πλέον στον Σαράντο. Καταπληκτικό όργανο.
Όσο για την ποιότητα δουλειάς του κ. Καφετζόπουλου θα συμφωνήσω με τον Στεφανάκο… Είναι σε υψηλότατα επίπεδα.

τα οργανάκια που υπάρχουν αυτή τη στιγμή στο εργαστήριο του καφετζόπουλου είναι μηχανές του χρόνου. ακούστε τα όσο υπάρχουν, και όποιος τυχερός έχει λεφτά… τσιλιαδόρε, νομίζω θα σε ενδιαφέρουν τα όργανα -αλλά η πενιά είναι θέμα παίχτη πρώτα απ’ όλα. τα όργανα αυτά πάντως σε προκαλούν να τα παίξεις πειραιώτικα, γεμάτα και δυνατά! και τα μπουζούκια και η κιθάρα (λαουτίζει). άμα έρχεται και τζουράς, στέφανε, θα έχουμε να παίζουμε και γιουβάν τσαούς!
υπάρχει επίσης το πειραματικό μπουζούκι που λέει ο σταύρος, με συμπαθητικές χορδές. κι όποιος είναι τυχερός θα πετύχει παλιούς πελάτες-φίλους με τα όργανά τους. σαράντο καλορίζικο!

Ευχαριστώ για τα καλά νέα , λέω να κατέβω κατα της 20 του μήνα , να τα δω από κοντά και να αγοράσω και εγώ η να δώσω την παραγγελιά μου , σας είπα τι γουστάρω και γιατί το θέλω , έχει στο εργαστήρι φωτό από άλλες του δουλειές ; μήπως κανένας από σας έχει στο φώτο-άλμπουμ του , κανένα εργαλείο όπως το θέλω εγώ για να το δω (δικτυακά πάντα ) ; η ότι άλλη πληροφορία καλοδεχούμενη .

ΒΑΣΙΚΟ!!! Ο κυρ Παναγιωτης δεν δεχεται παραγγελιες. Πας-βλεπεις-σου αρεσει-αγοραζεις. Ουτε δεσμευσεις,ουτε τιποτα.

Χα χα! Όταν παρήγγειλα εγώ το δικό μου (πριν 14 χρόνια, ήταν ήδη κορυφαίος μάστορας) μόνο παραγγελίες δεχόταν. Ό τι κρεμόταν στο μαγαζί, ήταν ήδη πουλημένο. Η δική μου παραγγελία εκτελέστηκε μέσα στους υπεσχημένους τέσσερις μήνες και ο ήχος ήταν ακριβώς εκείνος που του είχα περιγράψει ότι θέλω. Το ίδιο συνέβη και με το τζουρά μου, δύο χρόνια αργότερα. Και τα δύο οργανάκια είναι σήμερα ώριμα και εξαιρετικά. Γειά σου Μάστορα!

Στο μαγαζί δεν έχει φωτογραφίες, αλλά αν κοιτάξεις στα άλμπουμ των περισσότερων μελών που γράφουν σ’ αυτό το θέμα θα δεις δουλειές του μάστορα.

Εγώ πάντως μπουζούκι από τον Καφετζόπουλο δεν νομίζω ότι θα ξαναπάρω…

…έχω ήδη δύο :090::090::090: φτάνει, δεν θα έχω τι να το κάνω κι άλλο μπουζούκι.

Πέρνα πάντως από το μαγαζί, δες τα όργανα και σχημάτισε μόνος σου άποψη. Αν δεν σε εντυπωσιάσουν μπορείς να περιμένεις το επόμενο ζευγάρι που θα φτιάξει.

Να εκφράσω και εγώ την ευγνωμοσύνη και ικανοποίησή μου για τον μάστορα, όντας κάτοχος πλέον ενός εκ δύο ωραιότατων και φρεσκότατων τζουράδων, προηγηθέντος και μπουζουκιού ενός έτους και κάτι.

Φωτογραφικό και ηχητικό υλικό δεν είναι εφικτό να υπάρξει αλλά εν μέρει δεν έχει και νόημα, οπότε αν κάποιος ενδιαφέρεται για τεχνικά στοιχεία: ταστιέρα και σκάφος -με δούγες- βέγγε, κέδρινο καπάκι και μπράτσο από φλαμούρι. Ήχος 100% τζουρά όπως ακριβώς πρέπει και τιμή … κρίσης (800+ΦΠΑ) .

Δεν θα καταφύγω στα χιλιοειπωμένα στο θέμα για την αξιοπιστία του, την εμμονή και προσοχή του σε κάθε λεπτομέρεια, τη μοναδική αισθητική του κλπ κλπ, απλώς ήθελα να μοιραστώ μαζί σας το…χαρμόσυνο και επιπλέον θεωρώ πως δεν πρέπει να είμαστε αγνώμονες σε μερικά θέματα.

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 13:02 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 12:59 —
Συγνώμη για τη διπλή καταχώρηση, αν θέλετε σβήστε το τελευταίο μήνυμα. Ευχαριστώ.