Καφετζοπουλος - Μπρας

Καλορίζικο Παναγιώτη, και σε καλή μεριά…:slight_smile:

Πόσο πήγε το μαλλί ?

Παναγιώτη καλορίζικο !!!
Μας…πρόλαβες, το είχα δει όταν ετοιμαζόταν κι ανυπομονούσα να το δω έτοιμο μήπως και το τσιμπήσω!
Ε, δε βαριέσαι, αφού πήγε σε συμφορουμίτη, χαλάλι.
Καλόπαιχτο, να το χαρείς όσο θες!:088:

Να είστε καλά. Ευχαριστώ. Μια φωτογραφία του μπουζουκιού έβαλα στο avatar. Αν και εσύ babis το ξέρεις.

Να γίνω κι εγώ αδιάκριτος:

Αυτο με τη βεργα πηρες? Το χα παιξει και ηταν ενα σωστο γλυκισμα. Να το χαιρεσαι φιλε μου.

Δεν πήρα αυτό με την βέργα. Το μανικι του μου φαίνεται τεράστιο. Πήρα κάποιο καινούργιο που έφτιαξε
Πολύ καλό δείχνει. Σε λίγο καιρό θα ξέρω να σας πώ περισσότερα. Είναι αυτό που φαίνεται στο avatar.

Το βάφτισα ‘‘Κατερίνα’’ διότι το αγόρασα της Αγίας Αικατερίνης - προστάτιδας των μπουζουκιών, μεγάλη η χάρη της.

Εκτος του οτι εισαι τρελλος … εισαι και θρησκευομενος !!!:091:
… λοιπον να την χαιρεσαι και σου ευχομαι μια μερα, να την καμαρωσεις νυφη…
μ` εναν καλο " μπαγλαμα " στο πλευρο της …:092::019:

Ετοιμαζονται 2 σκαφτα τζουραδακια απο τον κυρ-Παναγιωτη.Και εχει και ενα ετοιμο τζουρομπουζουκο.Λουκουμια!!!:109::088:

Με βλέπω χοντρό και με ζάχαρο λοιπόν, γιατί το πήρα εγώ λίγο πριν τα χριστούγεννα. Δεν είχε όμως καμιά σημαντική γιορτή εκείνη τη μέρα οπότε σκέφτομαι, αφού ο zabe το χαρακτήρισε γλύκισμα, να το βαφτίσω “μελομακάρονο” (το χρώμα το έχει το σχήμα το παλεύει) λόγω των ημερών.:78:

Με εντυπωσίασε κι εμένα ο κυρ-Παναγιώτης με τις κατασκευές του. Μερακλήδικα όργανα, με προσοχή στη λεπτομέρεια, χωρίς πολλά στολίδια και με πολύ ωραίο ήχο.

Για το συγκεκριμένο όργανο πέρα από τον ήχο και την αισθητική του μετρησα πολύ και το γεγονός ότι είναι κατασκευή του 2006 και δεν θα έχει τυχόν παιδικές ασθένειες (σκεβρώματα, τριξίματα κλπ) μέχρι να έρθουν τα ξύλα στην οριστική τους θέση.
Το λίγο φαρδύτερο μανίκι με βόλεψε από την πρώτη στιγμή ενώ η άρνηση που είχα αρχικά για τη βέργα ξεπεράστηκε όταν έπιασα το όργανο και είδα ότι δεν βαραίνει καθόλου το μανίκι (είναι ζυγισμένο στην ένωση σκάφους-μάνικου), σε σχέση με άλλα όργανα με βέργα που είχα δοκιμάσει, ούτε το όργανο συνολικά.

Φωτογραφίες και περιγραφή του οργάνου θα ανέβουν σύντομα.

Ως ευτυχής κάτοχος ενός μπουζουκιού 12 και ενός τζουρά 10 χρόνων, μπορώ να επιβεβαιώσω και να επαυξήσω τα καλά λόγια τόσο για τον άνθρωπο όσο και για τον μάστορα Πάνο. Το μόνο μειονέκτημα, σε σχέση με την εποχή που τα είχα παραγγείλει εγώ, είναι ότι τώρα τα έχει έτοιμα και ο αγοραστής χάνει τις ωραιότατες και πολύ ενδιαφέρουσες συζητήσεις πάνω σε λεπτομέρειες κατασκευής, υλικών κλπ.

Καλως ηρθα και εγω στην … οικογενεια.

Επ ευκαιριας της νεας κυβερνησεως, απεκτησα ενα μπουζουκι προ ολιγων ημερων με σκαφος -οχι απο λεφτα ρουσφετιου- λιγο μικροτερο απ το συνηθισμενο (“μεσοπολέμου και βγαλε” οπως ειπε και ο ιδιος). Μου αρεσε πολυ ο ηχος του και η αισθηση/αισθητικη του παροτι δεν ενθουσιαστηκα εξ αρχης (ισως λογω του χαρακτηρα μου γενικως). Παρολα ταυτα οταν το αντικρυζω στη βαση του, χαμογελαω αυθορμητα. Αν συνεχιστει αυτο για καμια βδομαδα θα βγαλω αδειες γαμου :063:

Να ευχαριστησω και παλι επ ευκαιριας οσους με βοηθησαν σε αλλα θεματα του φορουμ να αποφασισω.

Σημειωτεον,νομιζω οτι εχω μια μικρη κωφωση στο αριστερο αυτι απ οταν το αγορασα (χωρις πλακα).

Ήμουν εκεί την 1η μέρα που τα είχε έτοιμα ο Πάνος και νόμιζα ότι θα το αγόραζε ο Βαγγέλης Κορακάκης το οργανάκι αυτό…γιατί δεν το άφηνε από τα χέρια του(ευτυχώς γιατί ακούσαμε και κάτι ωραίες πενιές:78:) και έλεγε συνέχεια “πολύ το γουστάρω αυτό το μικρό ρε παιδιά”…

Καλόπαιχτο φίλε μου, είναι ένα υπέροχο όργανο από έναν οργανοποιό που είναι μία κατηγορία από μόνος του, κατά την γνώμη μου!:088:

Καλορίζικο. Το είδα το οργανάκι στον κ. Καφετζόπουλο και είναι καταπληκτικό.
Να το χαίρεσαι.

Όσο για την κώφωση ξεκίνα απο ΩΡΛ

Καλορίζικο και καλές πενιές.

Καταπληκτικό όργανο (ήμουν κι εγώ εκεί με Σαράντο και voulpan) και είχαν αρχίσει να μου μπαίνουν ιδέες:089:. Ευτυχώς το πήρες εσύ και βγήκα από τον πειρασμό, δεν έχω και λεφτά αυτή την περίοδο:242:.

Υ.Γ. Σαράντο να καθαρίσεις το προφίλ σου, έχει πιάσει μαμούνια! (χε χε χε)

Καλορίζικο!
Χουζάμ, —αν θέλεις φυσικά— ανέβασε και καμιά φώτο :088:

Ευχαριστω δια τας ευχας, και στα δικα σας

Για φωτογραφιες δυσκολο καθοτι δεν εχω τα μεσα, αλλα στα υπ οψιν.

+Μοναδικα ανεπαναληπτα οργανα ,απο εναν σπανιο ανθρωπο,για οσους την ψαχνουν.-
Χαιρετω σας ταπεινα.-

Από την περασμένη Τρίτη έχω στα χέρια μου το νέο μωρό της οικογένειας δια χειρός Παναγιώτη Καφετζόπουλου:):):).
Μικρό αμυγδαλόσχημο ηχείο, σκάφος κελεμπέκι και καπάκι έλατο με κέδρο μαζί:110:.
Απίστευτη προσοχή στις λεπτομέρειες της κατασκευής (όπως σε όλα τα όργανα του μάστορα)

Ο ήχος πολύ δυνατός και ξύλινος σαν τις ηχογραφήσεις πριν τον πόλεμο :090:.
Απίστευτα ελαφρύ χωρίς καμία όμως αίσθηση ότι είναι ευαίσθητο.

Από όταν είδα το συγκεκριμένο καλούπι στον πάγκο δεν πέρναγαν οι μέρες μεχρι να τελειώσει το όργανο και να το ακούσω (ευτυχώς αυτή τη φορά είχα και τη δυνατότητα να το πάρω αν ήταν αυτό που φανταζόμουνα).
Κάθε τρεις και λίγο πέρναγα από το εργαστήριο και είδα σχεδόν όλα τα στάδια τις κατασκευής με τον μάστορα να μου εξηγεί και την τελευταία λεπτομέρεια.

Για τον Καφετζόπουλο ότι και να πω είναι λίγο, είναι καταπληκτικός άνθρωπος και μάστορας (κατά τη γνώμη μου πάντα) και είμαι πολύ χαρούμενος που έχω δύο διαμάντια του στην κατοχή μου.

Φωτογραφίες έχουν αναρτηθεί ήδη στο άλμπουμ μου.

Υ.Γ.: Περίμενα πως και πως να επανέλθει το φόρουμ να μοιραστώ τη χαρά μου :112:

είχα βρεί οργανοποιούς για γερά-αμάσητα όργανα, για απλές-φτηνές επισκευές, για προσεκτικές αναπαλαιώσεις, αλλά όχι για καινούριο όργανο. πραγματικά όμως από τότε που γνώρισα τον καφετζόπουλο, βρήκα αυτό που έψαχνα σε καινούριο μπουζούκι, από έναν εξαίρετο άνθρωπο! τα μπουζούκια του δεκέμβρη και του γενάρη είχαν προπολεμικό ήχο και άψογη αίσθηση. επίσης με εντυπωσίασε πως δεν ήταν ούτε στο ελάχιστο τυχαίο, αλλά αποτέλεσμα γνώσης και εμπειρίας. κάθε ζευγάρι όργανα ένα νέο σχέδιο που πάντα όμως πετυχαίνει -με παλέττα από προπολεμικό μέχρι σύγχρονο! αν μ’ αξιώσει ο θεός (ο μάρκος δηλαδή) λεφτά και αποκτήσω, θα ξεροσταλιάζω απ’έξω μέχρι να ξαναφτιάξει όργανο της παλιάς σχολής… δεν ξέρω αν φαίνομαι υπερβολικός, απλά κάντε μια βόλτα από κει.
καλόπαιχτα και καλοτάξιδα!

Ο κ. Καφετζόπουλος, ετοιμάζει δύο νέα κουκλιά. Είμαι σχεδόν καθημερινά εκεί και προσπαθώ να μην ενδώσω. Απίστευτη δουλειά!!!.
ΜΠΡΑΒΟ