Κατασκευη τζουρα κλπ κλπ

χαιρετω…ειμαι καινουριος και εχω θεμα να θεσω.Με ενδιαφερει η κατασκευη σκαφτου τζουρα …και η υποθεση δουγιες με ενδιαφερει επισης.Το προβλημα ειναι οτι ειμαι τελειως ασχετος αλλα εχω πολλη θεληση και μερακι…Οσοι πιστοι προσελθετε!!

1.ποια ειναι τα ιδανικα ξυλα;
2.τι εργαλεια χρειαζονται;
3.διαδικασιες(αναλυτικα)
4.βερνικια κλπ…κλπ…(ονοματα)
5.μπορω να βρω ξυλα και σε αποθηκες ξυλειας η μονο σε καταστηματα με ειδη οργανοποιιας;

,και φωτογραφιες ευπροσδεκτες…(οχι δικες σας…χαχαχαχαχαχα)

Και τωρα ενα αλλο θεμα.Γιατι το καπακι πρεπει να ειναι φτιαγμενο απο 2 κομματια;
Τι λειτουργικοτητα εχει;
Εχω εναν μπαγλαμα που εχει καπακι απο ενα κομματι.Ειναι σκαφτος,χειροποιητος και αποτελειται απο 3 κομματια.Το εσωτερικο του σκαφους δεν ειναι ομαλο,παιζει ρολο;
Παιζει ρολο οτι ειναι ΜΟΝΑΣΤΗΡΑΚΙΣΙΟΣ;
Ως εδω ημουν…συγνωμη για την πολυλογια αλλα πιστευω μπορειτε να βοηθησετε…γεια μαςςςςςςς

Δημήτρη γειά σου

Θα σου απαντήσω λεπτομερώς για την κατασκευή, απλώς αντί να ασχοληθείς με σκαφτό τζουρά, καλλίτερα να αγοράσεις ένα σκάσος τζουρά έτοιμο και να ασχοληθείς με την υπόλοιπη κατασκευή.

Μπορώ να σου δώσω τηλέφωνα για να τη σκάφη του τζουρά καθώς και για τα υπόλοιπα υλικά.

ΧΑΙΡΕΤΕ κ.Κωστα
Θα ηθελα να κατασκευασω τον τζουρα ολοκληρο μονος μου,κομματι προς κομματι.
Ποιος ειναι ο λογος που μου συστηνετε να αγορασω ετοιμο σκαφος;
Η αληθεια ειναι οτι δεν γνωριζω λεπτομερως την διαδικασια…ισως να ειναι αρκετα μπελαλιδικη.
Παρ΄ολα αυτα νομιζω οτι εχω την υπομονη να προσπαθησω.Θελω (αν τα καταφερω)ο τζουρας που θα βγει να ειναι ολοκληρος απο εμενα.Δεν ξερω αν με καταλαβαινετε…παντως δεν θα ηθελα να υπαρχει ξενο κομματι πανω στον τζουρα μου.(το κατα δυναμην βεβαια…δεν νομιζω να μπορω να φτιαξω και τα κλειδια!!!)

Προφανώς ο Κώστας θέλει να σου κάνει την ζωή ευκολότερη γιατί είναι σπάνια τα κομμάτια ξύλου που μπορούν να σκαφτούν για τζουρα συνήθως στο εμπόριο βρίσκεις μέχρι 10χ10 ξύλα που δεν φτάνει για τζουρά.
Ακόμα κι αν βρείς κανένα που να κάνει το αποτέλεσμα θα είναι ένα βαρύ όργανο.
Μόνο φλαμούρι αν βρείς τέτοιο θα είναι ελαφρύ και αροζο αλλά κι αυτό είναι χαμηλής αντοχής ξύλο.
Τώρα για το ψυχολογικό κομμάτι του ολότελα δικού σου δεν διαφωνώ αλλά στη πράξη είναι πολύ δύσκολο.

ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ…
To καταλαβα οτι κατι τετοιο θα παιζει…
ξυλεια (για αυτο το σκοπο) μπορω να προμηθευτω μονο απο μαγαζια με ειδη οργανοποιιας η και σε αποθηκες ξυλειας…
Προς το παρον μαζευω πληροφοριες κ αποψεις για το αντικειμενο και το καλοκαιρι που θα εχω το χρονο μου(μιας και ειμαι φοιτητης)και θα βρισκομαι στο σπιτι μου(κερκυρα).Εκει που θα εχω αρκετο χρονο και χωρο θα κατσω να την παλεψω.
Εχω ακουσει οτι η μαυρη μουρια ειναι ενα πολυ καλο ξυλο…οτι βγαζει πολυ καλο ηχο…αλλα ειναι πολυ δυσκολο στο σκαψιμο…
Τι περισσοτερο να πω;
Πασης ψυσεως πληροφοριες(πανω στο αντικειμενο) ειναι καλοδεχουμενες…
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Η μουριά είναι η “χρυσαφιά” η κόκκινη , μαύρη δεν γνωρίζω.
Η κόκκινη είναι λίγο πιο ανθεκτική.
Για να σκάψεις μουριά για τζουρά χωρίς ηλεκτρικό εργαλείο θέλει “άντερα” πολλά.
Καλή τύχη κι εδω είμαστε.

Καπάκι

Πραγματικά όπως έχεις παρατηρήσει το καπάκι στα έγχορδα αποτελείται από δύο κομμάτια. Αυτό γίνεται διότι οι κορμοί των δένδρων και συγκεκριμένα στο έλατο το οποίο και μας ενδιαφέρει έχουν περιορισμένο πλάτος οπότε είναι πάρα πολύ δύσκολο να βρεθεί ολόκληρο κομμάτι ξύλου για μια κιθάρα ή για ένα μπουζούκι.

Όταν σχίσουμε έναν κορμό δένδρου στη μέση ή στα τέσσερα για ποιοτικότερα ξύλα, τότε αυτόματα το κομμάτι ξύλου που θα προκύψει περιορίζεται το πολύ στο μισό της διαμέτρου του καθαρού κορμού. Δηλαδή εάν ο κορμός υποθέσουμε ότι έχει διάμετρο 50 εκατοστά τότε το κομμάτι που θα προκύψει θα έχει ωφέλιμο πλάτος γύρω στα 20 cm.

Ένας άλλος λόγος είναι ότι πρέπει το καπάκι να παρουσιάζει κάποια συμμετρία έτσι ώστε αυτό να κατανέμεται η καταπόνηση από την πίεση του καβαλάρη ομοιόμορφα πάνω του για να μην παρουσιάζονται μελλοντικά σκευρώματα.

Επιπλέον μερικοί προτιμούν καπάκι με πυκνά νερά, γεγονός το οποίο κάνει την επιλογή μονοκόματου κομματιού ακόμα δυσκολότερη.

Βέβαια η φιλοσοφία αυτή εφαρμόζεται και στον τζουρά αλλά και στον μπαγλαμά, ειδικά όμως για τον μπαγλαμά μπορεί εύκολα να βρεί κάποιος καπάκι ποιοτικό και με ομοιόμορφη κατανομή στα νερά.

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην kostashalios 05 Μάρτιος, 2005)

Δημήτρη,
Για να κατασκευάσεις τζουρά μπορείς να χρησιμοποιήσεις διάφορα πρότυπα και μεγέθη αλλά μπορείς να φτιάξεις και το δικό σου σχήμα στη σκάφη του παίζοντας ανάμεσα σε ορισμένα όρια.
Ένα συνηθισμένο μέγεθος είναι όσο αφορά τη σκάφη πλάτος 16,5 cm και μήκος 26,5 cm. Όσο αφορά το βάθος της σκάφης είναι γύρω στα 12 cm .

Άρα θα προσανατολιστείς σε τέτοιες διαστάσεις ξύλου εκτός εάν θελήσεις να τον κατασκευάσεις με μονοκόματο μπράτσο οπότε θα πρέπει να υπολογίσεις και το μήκος του μπράτσου.

Για μονοκομματο τζουρα ποιο ξυλο μου συστηνετε;
Αλλιως αν τυχον δε3ν βρω ενα κομματι που να με βολευει…με ποια τεχνικη μπορω να ενωσω σκαφος με μπρατσο;
κ αν το μπρατσο απαρτιζεται απο δυο ξυλα;…πως τα ενωνω;
οταν λεμε μονοκομματο…μεσα στο μονοκομματο συμπεριλαμβανεται και το κομματι του μπρατσου που εχει πανω του τα κλειδια;

ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΝΤΑΝ…ΝΑ΄ΜΑΙ ΞΑΝΑ ΕΔΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ…ΦΡΕΣΚΑΡς ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΘΕΣΕΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ…ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΚΠΟΙΟ ΝΕΟΤΕΡΟ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ…
ΕΧΩ ΜΑΖΕΨΕΙΑ ΡΚΕΤΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΕΝΟΣ ΣΚΑΦΤΟΥ ΤΖΟΥΡΑ!!!
ΜΑ Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ…ΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΓΝΩΜΕΣ ΜΑΖΕΥΕΙΣ ΤΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΙΝΑΙ!

<font color=“119911”>Από Admin: Αγαπητέ Φίλε Μπλέκο, προσπάθησε όταν γράφεις να χρησιμοποιείς πεζά γράμματα διότι τα κεφαλαία είναι δυσανάγνωστα</font>

Στείλε ένα προσωπικό mail στο Σωτήρη και θα σου δώσει ότι πληροφορία θέλεις. Αυτός έχει “καεί” στο αντικείμενο.

ΜΕΤΑ ΑΟΠΟ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ ΕΙΜΑΙ ΞΑΝΑ ΕΔΩ!!!
ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΣΤΗΝ ΚΕΡΚΥΡΑ ΕΨΑΞΑ ΓΙΑ ΞΥΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΜΣ ΞΥΛΟΣΥΝΑΙΤΕΡΙΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΓΕΡΟΞΥΛΟΥΡΓΟΥΣ ΠΟΥ ΜΕ ΕΣΤΕΙΛΑΝ…ΖΗΤΗΣΑ ΞΥΛΑ…ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΓΕΛΟΥΣΑΝ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΤΟ ΕΝΝΟΩ…ΖΗΤΟΥΣΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΙΔΗ ΞΥΛΩΝ…ΑΛΛΟΙ ΜΕΛΑΓΧΟΛΟΥΣΑΝ ΚΙ ΕΛΕΓΑΝ…ΠΟΥ ΤΕΤΟΙΑ ΞΥΛΑ ΣΗΜΕΡΑ?
ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΕΛΕΓΑΝ …10 ΧΡΟΝΙΑ ΞΥΛΟΥΡΓΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΩ…ΥΟΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ???

ΓΙΑ ΚΛΑΜΑΤΑ Η ΦΑΣΗ ΜΟΥ…

ΒΡΗΚΑ ΟΜΩΣ ΕΝΑΝ ΞΕΜΠΑΡΚΟ ΜΠΑΓΛΑΜΑ ΣΤΗΝ ΤΑΜΠΕΛΑ ΕΝΟΣ ΡΕΜΠΕΤΑΔΙΚΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΛΕΙΣΕΙ…ΤΟΝ ΞΕΚΡΕΜΑΣΑ ΤΟΝ ΠΗΡΑ ΣΠΙΤΙ(ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΙ ΦΩΤΟ ΤΟΥ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΤΟΥ ΜΕΤΑ ΓΙΑ ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΛΟΓΟ ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΣΤΟ ΦΙΛΜ…ΤΟΥ ΜΕΤΑ ΞΑΝΑΒΓΑΙΝΟΥΝ…ΤΟ ΠΡΙΝ ΟΜΩΣ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ)

ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΠΑΓΑΛΜΑΔΑΚΙ ΜΕ ΔΟΥΓΙΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΦΑΕΙ ΒΡΟΧΗ ΥΓΡΑΣΙΑ ΚΑΙ ΚΥΑ/ΖΕΣΤΕΣ ΜΕ ΤΟΝ ΚΟΥΒΑΣ ΑΦΟΥ ΗΤΑΝ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΤΑΜΠΕΛΑ.ΕΙΧΕ ΣΠΑΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΠΑΚΙ ΤΟ ΚΟΛΛΗΣΑ(ΚΕΡΚΥΡΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΠΤ)
ΚΟΛΛΗΣΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΟΥΓΙΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΑΝΟΙΞΕΙ…ΤΟ ΣΕΝΙΑΡΙΣΑ ΑΛΛΑ ΟΗΧΟΣ ΤΟΥ ΜΠΟΥΚΩΜΕΝΟΣ …ΤΙ ΛΕΤΕ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ???

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΠΟΥ ΘΑ ΑΝΕΒΩ ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΚΟΙΤΑΞΩ

Αγαπητοί φίλοι, καλησπέρα απο Κύπρο.Εγώ λόγω ενασχόλησης με τα παλιά ξύλα (συντήρηση αντικών) νομίζω ότι ο καλύτερος τόπος για να βρεί κάποιος άριστα ξύλα για κατασκευή οργάνου είναι απο ιδιοκτήτες συνεργείων που χαλάνε παλιά σπίτια. Προσωπικά εγώ έχω βρεί εξαιρετικά κομάτια μουριάς τα οποία χρησιμοποιήθηκαν σαν δοκάρια η ανώφλια (τα δοκάρια που τοποθετούνταν πάνω απο πόρτες και παράθυρα)η ελάτη, κέδρο,μαόνι, καρυδιά και πολλά άλλα απο πορτοπαράθυρα η παλιά σπασμένα έπιπλα τα οποία πλέον δεν επιδέχονται λόγω κατάστασης καμία συντήρηση. Ακόμη και έβενο βρήκα απο ένα παλιό πιάνο. Πολλές φορές τα δίνουν και δωρεάν γιατί δεν τους κάνει και τίποτα. Αυτά έτσει για να έχετε υπόψιν και αυτή την επιλογή.
Αυγουστής.

Δημήτρη γεια σου. Είμαι ο Γιώργος από Νέα Σμύρνη. Αν θυμάσαι είχες έρθει στον χώρο μου για τα μπαγλαμαδακια. Βλέπω ότι ξεκίνησες για κατασκευή και πήγες στην επισκευή. Το καλό είναι ότι έκανες την αρχή. Η άποψη μου είναι να βρεις ένα καλό ξύλο (στεγνό όπως λένε οι ξυλουργοί) και να ξεκινήσεις να φτιάξεις το πρώτο. Όταν το τελειώσεις (χωρίς να του κάνεις βαφές) και αρχίσεις να παίζεις με αυτό (ασχέτως με τι ήχο θα έχει) θα δεις τις ατέλειες και τα λάθη που έχουν γίνει. Τότε έχοντας την πείρα από το πρώτο όργανο θα μπόρεσης με περισσότερη ευκολία από την πρώτη φορά να κατασκευάσεις το δεύτερο σου όργανο που θα είναι σαφώς καλύτερο από το πρώτο. Τον τζούρα που είδες τότε που ήρθες σε ξύλο εδώ και αρκετό καιρό παίζει.
Έχει έναν ήχο πολύ δυνατό με ένα περίεργο χρώμα. Ακούγεται σαν παλιό ανατολίτικο όργανο. Επειδή δεν έχω κάποια άκρη ώστε να τον συγκρίνω με ένα καλό όργανο ώστε να δω τις διαφορές (ως προς τον ήχο) τον έχω άβαφο μήπως και προκύψουν τίποτα διορθώσεις. Ήδη έχει πάρει μια πάρα πολύ μικρή κλήση η ταστιέρα από το σφίξιμο των χορδών αλλά αυτό είναι διορθώσιμο και τον χειμώνα θα το διορθώσω. Το βασικότερο όμως για αυτά τα κόλπα είναι ο ελεύθερος χρόνος. Εσύ σπουδάζεις και θα είναι λάθος να ασχοληθείς με τις κατασκευές τρώγοντας από τις ώρες του διαβάσματος. Αλλά στον λίγο ελεύθερο χρόνο που μπορείς να έχεις το δουλεύεις σιγά σιγά. Εγώ για φέτος τον χειμώνα σχεδίαζα να φτιάξω μια ηλεκτρική κιθάρα μπάσο αλλά αυτό το όνειρο θα μείνει στο ράφι (δεν ξέρω για πόσο καιρό) γιατί δεν υπάρχει καθόλου ελεύθερος χρόνος. Καλή επιτυχία λοιπόν.

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΓΙΩΡΓΟ ΑΡΧΗΓΕ!!!
ΥΠΟΛΟΓΙΖΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΟΛΟ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΤΟ ΝΗΣΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΑ ΚΑΛΟ ΞΥΛΟ!!!

ΕΦΤΑΣΑ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΣΤΑ ΚΑΡΝΑΓΙΑ(ΝΑΥΠΗΓΕΙΑ)…ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΤΠΤ!!!
ΖΗΤΟΥΣΑ ΦΛΑΜΟΥΡΙ ΚΑΙ ΓΕΛΟΥΣΑΝ ΜΑΖΙ ΜΟΥ…ΕΝΙΩΣΑ ΤΡΕΛΛΗ ΑΜΗΧΑΝΙΑ!!!
ΩΣΤΟΣΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΠΑΓΛΑΜΑΔΑΚΙ ΠΟΥ <<ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΑ>> ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ(ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΝΕΡΑ ΤΑ ΚΡΥΑ ΚΛΠ ΚΛΠ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΦΑΕΙ)ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΤΟΣΟ ΜΠΟΥΚΩΜΕΝΟ ΗΧΟ.
ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΑΠΙΣΕΙ ΚΑΜΙΑ ΝΤΟΥΓΙΑ?
ΝΑ ΦΤΑΙΝΕ ΤΑ ΣΠΑΣΙΜΑΤΑ ΠΟΥ ΚΟΛΛΗΣΑ ΣΤΟ ΚΑΠΑΚΙ???

ΠΑΝΤΩΣ ΑΠΩΣ ΤΟ ΠΕΣ…ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΚΕΥΗ!!!

ΠΑΝΤΩΣ ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΕΝΝΟΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΙΣ ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΠΑΓΛΑΜΑΔΕΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ ΑΚΟΜΗ ΠΟΥ ΕΣΤΕΙΛΕ Ο Κ.ΧΑΛΙΟΣ!!!
ΞΥΛΟ ΝΑ ΒΡΩ!!!
Ο ΑΥΓΟΥΣΤΗΣ ΕΡΙΞΕ ΚΑΛΗ ΙΔΕΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΛΙΟΣΠΙΤΑ ΣΤΗΝ ΚΕΡΚΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΜΠΟΛΙΚΑ!!!

<font color=“119911”><font size="-1">Από Admin: Αγαπητέ φίλε Bleko επειδή τα κεφαλαία δεν διαβάζονται εύκολα, προσπάθησε να γράφεις με μικρά.</font></font>

Συνήθως στα παλιά σπίτια όπως γραφεί ο Αυγουστής έχουν δοκάρια από μουριά αλλά εδώ υπάρχει και κάποιο μυστικό σε όλα αυτά. Τα δοκάρια στα παλιά σπίτια της Κύπρου μπορεί να είναι από μουριά πράγμα που συμμένει ότι στα παλιά τα χρόνια υπήρχαν μουριές στη Κύπρο και μπορούσαν να βρουν ξύλα οι τεχνίτες για να φτιάχνουν τις κατασκευές τους. Σίγουρα θα ήταν πολύ απίθανο να τα φέρνουν τα ξύλα από κάπου μακριά. Φαντάσου τι κόστος θα είχαν. Αν εκεί που είσαι υπήρχαν παλιά τέτοια δέντρα τότε έχεις πολλές πιθανότητες να βρεις το ξύλο που ψάχνεις. Για κάνε μια έρευνα προς αυτήν την κατεύθυνση.
Γιώργος

Ασχετο αλλά μήπως ρε φίλε Μπλέκο έχεις καμια σχέση με έναν οργανοποιό Μπλέκο με εργαστήριο στα Στουρναραιίκα Τρικάλων???

Οχι…δεν ειμαι εγω!!!
Δυστυχως δεν εχω και πολλες γνωσεις πανω στο θεμα.
τωρα ψαχνομαι!!!
βασικα μπλεκος ειναι το παρατσουκλι μου στα φορουμ.καμια σχεση με επιθετο.

}Καλησπερα!!!<font size="+1">εχω και παιδευω αυτο το μπαγλαμαδακι που προανεφερα και προσπαθω να το επισκευασω.
παρατηρωντας το ξανα και ξανα ειδα οτι μια απο τις ντουγες του εχει αλλαξει ελαφρα σε σχεση με τις αλλες,με αποτελεσμα να μην εχει και την πιο τελεια εφαρμογη.
το συμπερασμα ειναι οτι το σκαφος ειχε αλλη μια σχισμη(μεταξυ 2 ντουγιων) που ηταν ανοικτη,επειδη ηταν καλοκαιρι κλπ κλπ,αντι να παω σε ενα ιντερνετ καφε και να απευθυνω ερωτηση εδω μεσα,τη βουλωσα…με εναν καλο ξυλοστοκο,οσο για την ντουγια που πετουσε λιγο,την εφαγα λιγακι με ενα λεπτο γυαλοχαρτο ωστε να ερθει στα ισια κατα καποιον τροπο,δεν την εφαγα και πολυ ωστε να την κανω λεπτη και ευθραυστη.
το καπακι ειχε καποιες ραγισιε¨ς,σπασιματα τα οποια φροντισα να κολλησω με ξυλοκολλα και την μεγαλυτερη δυνατη ακριβεια,το αποτελεσμα τουλαχιστον οπτικα ηταν πολυ καλο,δεν φαινοταν τιποτα.ξανακολλησα το καμαρι το οποιο ειχε ξεκολλησει…αυτα.
για μια στιγμη σκεφτηκα να αλλαξω και το χαρτι στο εσωτερικο του σκαφους αλλα ειπα…αστο που θα βρω κατι τετοιο;
ο μπαγλαμασ επαιζε σωστα μονο καο μονο οταν ειχε μονο τον κατω καβαλαρη.εβαλα 2 αρχικα μα δεν επαιζε σωστα.εβγαλα τον πΑανω και οι χορδες ακουμπουσαν σε ενα συρμα (ταστο που εκανε τη δουλεια του καβαλαρη!!!)δεν το εχω ξαναδει…ειναι καποια πατεντα;
εχετε καποια ιδεα για το θεμα του ηχου;</font>