κατασκευη μπουζουκιου με 63 πραγματικες ντουγιες και η παρολιγο καταστροφη του

Αγαπητοί φιλοι Ζαρκάδα και Μπότη,

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια για την οπτική πλευρά του μπουζουκιού
Ειναι πράγματι ανιαρό να επαναλαμβάνεται η συζήτηση για τις δούγιες Πρέπει όμως να εκτιμηθεί ότι ανακάλυψα το φόρουμ σας μολις πριν μια εβδομάδα και ακόμη το μελετώ.
Φίλε Κώστα ειναι γεγονός ότι,ακόμη και σε εμένα πού δέν παίζω μπουζούκι,όταν ερωτήσω κάποιο αν εχει καλό μπουζούκι η απάντηση είναι ναι έχω ένα με 70 δούγες !
Ομως απο την δική μου σύντομη πείρα θεώρησα ότι έπρεπε να γράψω αυτά που παρατήρησα.Δηλαδή πολλές πραγματικές δουγιες σε συνδιασμό με λέπτυνση του σκάφους και ελαφρότερο όργανο έχουν θετική επίδραση στον ήχο,
Θα σας ανεβάσω φωτογραφίες του μπουζουκιού αυτου μετά την καταστροφή και το σπασμένο καπάκι ,το μπουζούκι μετά την αλλαγή καπακιού ,τού άλλου μπουζουκιού που κατασκεύασα πριν 6 μήνες
Επειδή διαισθάνομαι μιία δυσπιστία ή και αμφιβολία για κατασκευή μπουζουκιού μου με τόσες αληθινές δούγιες στέλνω φωτογραφίες απο ένα αριθμό δούγιες που εφτιαξα για το τέταρτο μπουζούκι που θα φτιάξω Οπως φαίνεται καθαρά απο το παρεμβαλλόμενο μέτρο, εχουν μέγιστο πλάτος 5 χιλ (όπως πολύ σωστά υπολόγισε ο κύριος Χαλιός ) και στο λεπτότερο σβηνουν στο 0,5 χιλ ή και λιγότερο

Το δεύτερο και τρίτο μπουζούκι που έχω κατασκευάσει.

Το σπασμένο μπουζούκι, μαζί με το αλλαγμένο καπάκι.

Δούγιες για την κατάσκευή του τέταρτου μπουζουκιού.

Καλέ μου φίλε FILIOS.Πέρα από την ικανότητά σου,- που την θαυμάζω βεβαίως- πες μου τι σημαντικό προσφέρει στην οργανοποιία αυτή σου η ικανότητα.Δεν μιλάω προσωπικά,γιατί κι άλλοι παινεύονται για παρόμοιες δεξιότητες,δεδομένου ότι ο αριθμός των ντουγών ,παίζει μεν ρόλο στην γενικότερη ηχητική του μπουζουκιού,αλλά εξαιρετικά μικρό ρόλο.Μήπως θα έπρεπε να εστιάζουμε στα σοβαρά θέματα της βελτίωσης του ήχου των οργάνων,και της μακροημέρευσης τους,και όχι σε θέματα εμφάνισης κυρίως;

Ενας κατασκευαστής που κάνει 60 πραγματικές ντουγες https://www.facebook.com/sxoinasgr/photos/a.748885418509791.1073741828.718394984892168/748885538509779/?type=1&theater

Αγαπητέ μου φίλε nikosn.Θα αναγκαστώ να μακρηγορίσω κάπως.
Ειλικρινά πίστεψε με δεν με ενδιαφέρει καθόλου άν προσφέρω κάτι σημαντικό στην οργανοποιία ούτε και είναι η δουλειά μου Και δέν μπήκα στο φόρουμ γιά να παινευτώ γιά τις δεξιότητες μου. Απλά ήθελα να μοιραστώ τις εμπειρίες μου και να ακούσω απόψεις των επαϊόντων που γνωρίζω ότι υπάρχουν πολλοί στην ελλαδα. Το θέμα για μένα είναι γιατί και αλλοι παινεύονται όπως λές για την κατασκευή τετοιων οργάνων αφού κατα την αποψη σου ο αριθμος των ντούγων παίζει εξαιρετικά μικρό ρόλο στον ήχο.Σίγουρα όχι γιά σκοπούς προβολής
Το ότι δεν με ενδιαφέρει κυρίως μόνο το θέμα εμφάνισης φαίνεται στο μπουζούκι της 4ης φωτογραφίας .Προτίμησα να χρησιμοποιήσω καπάκι απο ένα πολύ παλιό πιάνο σε τρία κομμάτια από το soundboard με εμφανείς γραμμώσεις δυσχρωμίας,λογω της πιθανότητας και μόνο καλού ήχου .Εϊναι δε γνωστό σε όλους ότι ο ήχος ενός σωστά κατασκευασμένου εγχόρδου οργάνου εξαρτάται κυρίως απο την ποιότητα του καπακιού (επίσης την ηλικία του ,το πάχος σε διάφορα σημεία ,τον οπλισμό του και τον τρόπο κόλλησης του στο σκάφος) Επειδή το μπουζούκι εχει φθάσει στο απόγειο της κατασκευής του κατά την γνώμη μου δεν έχει κανείς πολλές πιθανότητες να επιφέρει σημαντική βελτίωση στον ήχο. Τα υπόλοιπα κατασκευαστικά στοιχεία παίζουν,πάντα κατα την γνώμη μου,μικρό έως εξαιρετικά μικρό ρόλο όπως λες .Οσο αφορά την μακροημέρευση τά 2 πρώτα μπουζούκια που έφτιαξα( μαζύ με το πρώην σπασμένο ) είναι τώρα δέκα χρόνων και παρά την πολύ λεπτή κατασκευή τους (σκάφος 1,7 χιλ.)δεν έχει παραμορφωθεϊ καθόλου ο ντακος ή η κλίση του μάνικου.Τα μπουζούκια αυτά όπως ξανανάφερα έπαιζαν πολύ καλά απο τις πρώτες βδομάδες κατασκευής τους συμφωνα με πολύ καλούς φίλους επαγγελματίες. Όπως πιστεύω και έχω διαπιστώσει,και ο κάθε ένας δικαιούται μίας γνώμης, η συμβολή του σκαφους είναι σημαντική Εάν φίλε nikosn φτιαξεις ενα μπουζούκι με πάχος δούγων ας πούμε 2,5 -3 χιλ.χαραγμένες και που να μην ειναι απόλυτα ισοπαχείς,και να έχει σωστή εσωτερική καμπυλότητα ,που να είναι γεμάτο γάζες κορδέλλες και χαρτί για να έχει μακροημερευση (και δεν αναφέρομαι σε κανενα από τους πολλούς κατασκευαστες )είναι δυνατό να έχει την ίδια ή και παρόμοια ανταπόκριση (response) μέ ένα κατασκευασμένο όπως εγώ ανέφερα ?
Επιμένω λοιπόν ότι ο μεγάλος αριθμός δούγων και η δυσκαμψία που παρέχει γιά κατάσκευή ένός λεπτότερου και ελαφρύτερου σκάφους ( rosewood ) δεν παίζει μόνο ένα εξαιρετικά μικρό ρόλο στον ήχο Και πώς μπορείς φίλε nikosn νά έισαι τόσο βέβαιος χωρίς προηγούμενες τέτοιες κατασκευές με ταυτόχρονη σύγκριση λεπτού VS παχύ σκάφους Εγώ θα μπορούσα να αποδείξω τα ανωτέρω κατασκευάζοντας ένα άλλο μπουζούκι με περιπου τα ιδια υλικά αλλα παχύτερες δούγες Ομως δεν έχω τον χρόνο ή ίσως και τα χρόνια .Θά μπορούσα σε κάποιο στάδιο να ανεβάσω ήχο πριν και μετά την αλλαγή καπακιού να θέλεις
Σε χαιρετώ

Αγαπητέ Filios.Με μεγάλη χαρά,μαθαίνω ότι ασχολείσαι αρκετά χρόνια με την οργανοποιία…Οταν ξεκινούσα κι εγώ το ταξίδι στην οργανοποιία πριν 30 χρόνια,ο δάσκαλός μου ο συγχωρεμένος μαστρο Γιάννης Τοκμακογλου,ένας εξαιρετικός σκαφαδόρος μεταξύ άλλων.έφτιαχνε τα σκάφη με 15 δούγιες,και μετά τα χάραζε ξετρυπώντας τα με το πριόνι του,όσες φορές ήθελε,ξαναέβαζε το σκάφος στο καλούπι για να έχει πάτημα το φιλέτο,και είχε 30-45-60 δούγιες πραγματικές όπως λένε τώρα.Με το κόψιμο,το σκάφος έδινε μόνο του την καμπυώτητα λόγω των τομών.Και φυσικά ήταν πιο κοίλο από ότι ένα ας πουμε 30ρι.Κατόπιν κατέβαζε το πάχος όσο ήθελε,όσο να ήταν “κουρδισμένο” όπως το έλεγε.Η εμφάνιση του μη ξετρυπημένου σκάφους ήλθε αργότερα,με το επιχείρημα πολλών τεχνιτών,“ότι έτσι είναι πιο γερά”.Δεν διαφωνώ στο ότι οι παχύτερες ή οι λεπτότερες δούγιες δεν παίζουν ρόλο στην ηχητική του οργάνου.Διφωνώ με τον τρόπο.Δηλαδή η δεξιοτεχνία από μόνη της δεν αρκεί.Το αποτέλεσμα μετράει.Πιο παλιά σε παρόμια κουβέντα,για το ίδιο θέμα είχα παρομοιάσει τους οργανοποιούς ως μαγείρους.Ο ένας μαγειρεύει και προσπαθεί να κάνει πιο καλά φαγητά,πιο νόστιμα,πιο εμφανίσημα,και επικεντρώνει εκεί όλη του την προσοχή,ενώ ο άλλος -σε ένα ιαπωνικό εστιατόριο ασ πούμε- ,σου μαγειρεύει μπροστά σου στο πλατώ,πετώντας μαχαίρια στον αέρα,πηρούνια,κάνοντας ταχυδακτυλουργικά,και φακιρικά κόλπα.Μαγειρεύει ο πρώτος,αλλά μαγειρεύει κι δεύτερος.Ποιος όμως νομίζεις ότι ασχολείται με τα βαθύτερα μυστικά της τέχνης του;Ο πρώτος φυσικά,γιατί ο δεύτερος ξοδεύει τον χρόνο του για διαφορετικά πράγματα.
Το μπουζούκι μπορεί να έχει προοδεύσει κατασκευαστικά,δεν έχει φθάσει όμως στο απόγειο της κατασκευής του.Και πιοί είμαστε εμείς που θα το κρίνουμε αυτό έτσι απλά , καταθέτοντας μόνο την γνώμη μας ,χωρίς προβληματισμούς και επιχειρήματα.Εγώ θεωρώ ότι η οργανοποιία έιναι ατελείωτη,εμπεριέχει τις επιστήμες της Φυσικής και των μαθηματικών,οι οποίες από μόνες τους τείνουν στο άπειρο.Για να σου δώσω να καταλάβεις,μιοα καλή παράμετρος,είναι να βλέπεις και κυρίωα να ακούς όργανα διαφόρων οργανοποιών,και να τα ξεχωρίζεις εύκολα,όπως π.χ. Ξεχωρίζεις εύκολα ένα Ζοζέφ,από ένα Τσακιριάν.Πόσοι νομίζεις οργανοποιοί του σήμερα είναι αναγνωρίσιμοι δίνοντας το δικό τους προσωπικό στίγμα;Πιστεύω ειλικρινά ότι σίγουρα ότι δεν μπήκες στο φόρουμ για να παινευτής για τις δεξιότητές σου,αυτό τουλάχιστον δείχνει το ήθος της γραφής σου.Και ειλικρινά κι εγώ δεν γράφω για να αντιμαχίσω μαζί σου.Το θέμα δεν είναι προσωπικό.Επειδή στο φόρουμ ο καθένας έχει το δικαίωμα της γνώμης του,πολλές φορές γράφονται και πράγματα που ισχύουν,και πράγματα που δεν ισχύουν.Το θέμα έχει έλθει κατ επανάληψη για συζήτηση,και δίνεται η εντύπωση , ότι ένα σκάφος “ξετρυπημένο” με 60 δούγιες,υπολείπτεται ενός σκάφους , με τις ίδιες δούγιες,αλλά τοποθετημένες μία μία.Μάλιστα γίνεται και προσπάθεια ονομασίας τους ως “πραγματικές”.Δηλαδή οι άλλες είναι στην σφαίρα της φαντασίας ως “φανταστικές”.Να αναφέρω μόνο έτσι για την ιστορία,ότι το βάψιμο των δουγών και ο αριθμός τους, έχει ξεκινήσει από εδώ τον Πειραιά. Όπως είχαν πει οι μακαρίτες Γενίτσαρης,και Μπίνης,αυτά έγιναν ότον τα μπουζούκια ανέβηκαν στα πάλκα από τα τραπέζια,ήθελαν να έχουν ασσορτί εμφάνιση με τα μαύρα τους κοστούμια,με τις πολλές ρίγες.Ακόμα μερικοί παλιοί εδώ τα μπουζούκια αυτά τα προσφωνούν "πολυτελείας"Ξαναλέω ότι τα θέματα της οργανοποιίας είναι πολλά,υπάρχει ακόμα πολύς δρόμος,και καλό είναι οιμ προσανατολισμοί μας να είναι στην σωστή κατεύνθυση.Αυτά τα λίγα προς όλους , δεν ανφέρομαι προσωπικά σε σένα FILIOS, απλά από την τοποθέτησή σου πήρα το έναυσμα.
Να σαι πάντα καλά,και καλές κατασκευές.

Δυο τρίχορδα Χωρίς ντούγιες…

http://www.rembetiko.gr/forums/group.php?do=picture&groupid=29&attachmentid=6730
http://www.rembetiko.gr/forums/group.php?do=picture&groupid=29&attachmentid=6713
http://www.rembetiko.gr/forums/group.php?do=picture&groupid=29&attachmentid=6711
http://www.rembetiko.gr/forums/group.php?do=picture&groupid=29&attachmentid=6716

Αγαπητέ φίλε nikosn
Ένας καινούργιος στο φόρουμ δεν μπορεί να γνωρίζει την πείρα και τις κατασκευαστικές γνώσεις των συνφουρομητών. Οπωσδήποτε ένας με την δική σου πείρα κάνει την συζήτηση πιο ενδιαφέρουσα και εποικοδομητική. Εδώ θέλω να προσθέσω ότι αν διέκρινα το παραμικρό στοιχείο αντιπαλότητας θα ήμουν ο πρώτος που θα αποσυρόμουν από το φόρουμ με τις ευχαριστίες μου
Μακάρι και εγώ σε κάποιο στάδιο της ζωής μου να είχα την τύχη να παρακολουθήσω τον μακαρίτη φίλο σου σκαφαδόρο έστω και για μια μέρα
Ανέβασα στο φόρουμ φωτογραφίες του δικού μου σκάφους μετά που διάβασα τα άρθρα του κυρίου Σπουρδaλάκη και αλλων, ότι είναι σχεδόν αδύνατο να κατασκευαστεί μπουζούκι με πάνω από 30 πραγματικές δούγες ,χωρίς να θέλω να θίξω ή να προσβάλω κανένα
Γράφεις με ένα ωραίο και ευγενικό τρόπο όμως μένει η αίσθηση ότι απευθύνεσαι σε κάποιο που πιστεύεις ότι κάνει το πρώτο του βήμα στην όμορφη τέχνη της οργανοποιίας όπως την αποκαλεί ο Ν.Φρονιμόπουλος.
Μου άρεσε η ιστορία σου με τους δύο μαγείρους και θα την χρησιμοποιώ. στο μέλλον Εγώ όμως δεν ανήκω στην δεύτερη κατηγορία. Συμφωνώ απόλυτα ότι η δεξιοτεχνία στις κατασκευές από μόνη της δεν αρκεί και το αποτέλεσμα μετράει Πως όμως μπορεί κάποιος να γνωρίζει το δικό μου αποτέλεσμα χωρίς να το δει;
Φίλε nikosn, αυτά που γράφεις παρακάτω μου δημιουργούν την εντύπωση πως πιστεύεις ότι η οποιαδήποτε υποτιθέμενη δεξιοτεχνία και γνώσεις μου μπορεί να εξαντλούνται στη δύσκολη κατασκευή ενός σκάφους. Παρόλο που δεν είναι σωστό να μιλά κανείς για τον εαυτό του και νιώθω πολύ άβολα, πρέπει εδώ να αναφέρω ορισμένα πράγματα που μπορεί να φανούν και χρήσιμα σε κάποιο που τώρα αρχίζει την κατασκευή του πρώτου του οργάνου
Την δεκαετία του 1970 στην Αγγλία όταν κουραζόμουν από την μελέτη με ξεκούραζε το διάβασμα βιβλίων για μουσικά όργανα όπως πχ του Simone Sacconi “τhe secrets of Stradivari”, και άλλα. Όταν επέστρεψα στην πατρίδα τα τελευταία 37 χρόνια μελέτησα επιστάμενα σχεδόν όλα τα σημαντικά βιβλία για κατασκευή κυρίως κλασσικών κιθάρων Πρότυπο μου κατασκευαστών έχω τον Antonio Torres .τον Hermann Houser και τον Hose Romanillos .Επίσης έχω διαβάσει πολλά άρθρα και έχω δει πολλά βίντεο για κατασκευές μουσικών οργάνων
Έφτιαξα λοιπόν αυτά τα όργανα μετά από πολλή μελέτη ,και προβληματισμούς για το αντικείμενο Για τις 6 κλασσικές κιθάρες που έχω φτιάξει δεν θα κάνω σχόλια
Τα δε τρία μπουζούκια αν μπορούσες να τα πάρεις στα χέρια σου αγαπητέ μου φίλε πιστεύω ότι δεν θα εύρισκες κάποιο κατασκευαστικό λάθος Δεν άφησα τίποτα στη τύχη. Είναι κατασκευασμένα με πολύ αγάπη, από πολύ καλά υλικά, με προσοχή στην λεπτομέρεια , και αποκλειστικά με ψαρόκολλα.(Hide glue) Δεν υπάρχουν πουθενά στόκοι πάστες και κόλλες .Είναι πολύ συμμετρικά, ελαφριά 1190 gr παρά τον έβενο μπροστά και πίσω στον καράολο και ισοζυγισμένα στην άρθρωση του μάνικου
Τα πάχη όλων των ξύλων είναι μετρημένα με παχύμετρο και ισοπαχή Το σκάφος στα 1,7 χιλ.(και 1,5 χιλ το πρόσφατο σκάφος,) Καπάκι 2,5χιλ στα πρίμα και μπροστά από τον καβαλάρη και 2,2 χιλ στα μπάσα.Το doming του καπακιού στα 3.5 – 4 χιλιοστά Η κολάντζα και τα παραπέτια και αυτά μετρημένα χωρίς αθέμιτες διακυμάνσεις στο πάχος Το σημαντικό είναι ότι δεν υπάρχουν πουθενά τάσεις στο καπάκι, στην κόλληση του οποίου έχω χρησιμοποιήσει και στοιχεία από την κατασκευή κιθάρας. Στην διακόσμηση και στην ροζέτα όπως βλέπεις χρησιμοποίησα New Zealand paua abalone το οποίο θεωρώ πανέμορφο (είμαι βλέπεις και θαλασσινός )Πιστεύω ότι η χρήση φιγούρων θα αποσπούσε το βλέμμα από αυτό το όμορφο κοχύλι και ίσως να είχαν και δυσμενή επίδραση στον ήχο Το μόνο συνθετικό που υπάρχει είναι το άσπρο Perloid στο γύρο του καπακιού και το εξαιρετικά λεπτό μαύρο pick guard Δεν χρησιμοποίησα καθόλου Router ή Dremmel και είναι εξ ολοκλήρου χειροποίητο .Λούστρο όλο γομαλάκα.
Πες μου λοιπόν σε πια άλλη “σωστή κατεύθυνση θα πρέπει να εστιάσουμε και που αλλού θα πρέπει να στραφούν οι προσανατολισμοί μου” και είμαι πρόθυμος να ακούσω εισηγήσεις .
Το σημαντικότερο φυσικά είναι ο ήχος και το playability του μπουζουκιού Νοιώθω άσχημα που πρέπει να αναφέρω ότι είχα προτάσεις από επαγγελματίες μπουζουξήδες για κατασκευή μπουζουκιού με προκαταβολή τετραψήφιο αριθμό και αι τα υπόλοιπα χρήματα όποτε κατασκευαστεί το μπουζούκι και εγκωμιαστικά σχόλια από άλλους επαγγελματίες
Φυσικά η απάντηση ήταν όχι
Νομίζω λοιπόν ότι έχω το δικαίωμα να επιμένω ότι κατά την γνώμη μου το λεπτό ισοπαχές ελαφρύ σκάφος από παλίσανδρο με τις πολλές λεπτές δούγες συντελεί στο καλό αποτέλεσα και αυτό δεν είναι αμελητέο. Είμαι βέβαιος ότι δεν εισάγω καινά δαιμόνια για τους πολλούς άριστους οργανοποιούς.
Φίλε nikosn για να αφήσω αυτό που φαίνεται υπέρμετρος κομπασμός και περιαυτολόγηση οφείλω να σου πω ότι είμαι 69 χρόνων και λόγω επαγγελματικών και άλλων υποχρεώσεων μου στην καλύτερη περίπτωση το πολύ να μπορέσω να κατασκευάσω ακόμη δυο τρία μπουζούκια ,μπορεί και δυο τρεις κιθάρες. Σε ευχαριστώ για τις ευχές σου να είμαι καλά που το χρειάζομαι και για καλές κατασκευές που για μένα δεν θα είναι πολλές.

Δεν συνηθίζω να καταθέτω την γνώμη μου χωρίς προβληματισμούς και επιχειρήματα
Ίσως να έπρεπε να ¨είχα γράψει το μπουζούκι έχει φτάσει ΣΧΕΔΟΝ στο απόγειο ¨της κατασκευής του.

1 Συμφωνώ μαζί σου ότι τα μαθηματικά και η φυσική τείνουν στο άπειρο (“sky is the limit”) και μπορεί να συμβάλουν στη βελτίωση ορισμένων χαρακτηριστικών των μουσικών οργάνων Όμως ήταν ο Torres και ο Stradivari μαθηματικές ιδιοφυίες; Τι βελτίωση μπορούν μελλοντικά να επiφέρουν τα μαθηματικά στον ήχο ενός Στραντιβάριους βάρους 380 γραμμαρίων που μιλά στην ψυχή και για 320 χρόνια παραμένει αξεπέραστο;*
Γνωρίζω τις μελέτες που έχουν γίνει για βελτίωση του ήχου βιολιών. με διερεύνηση με εξειδικευμένα όργανα , υπολογιστές και scanners, τις εμβαπτίσεις ξύλων σε ποταμούς και λίμνες και fungus treatment, καπακιών κυρίως, χρήση χημικών ουσιών βόρακα και πρόπολη με στόχο να φτιάξουν βιολί ισάξιο ενός Στραντιβαριους, και σχεδόν το επέτυχαν Όχι όμως ένα βιολί καλύτερο από το Στραντιβαριους. Επίσης κατάφεραν να κατασκευάσουν κιθάρες με δυνατό ήχο όπως ο Greg Smallmαn με balsa wood grit ,fan struts και ανθρακονήματα και άλλοι με double tops και backs.και άλλα πολλά . Αυτά χωρίς την βοήθεια φυσικής και μαθηματικών Ομως από αυτές τις κιθάρες λείπει η ποιότητα ήχου και οι Smallman είναι ένρινες πολύ βαριές και δύσχρηστες
Οι περισσότεροι κιθαριστές λοιπόν επιστρέφουν στις παραδοσιακές κιθάρες στυλ Torres , Romanillos, Hermann Houser και άλλων παλιών κλασσικών κατασκευαστών
Η ίδιες αλλαγές όπως γνωρίζεις επιχειρήθηκαν και στα μπουζούκια ,όπως καπάκια με balsa wood grit ,και άλλα με διαφορετικό είδους ξύλου για καπάκι και σκάφος Δεν γνωρίζω τις απόψεις σου και αν είσαι ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα Τι βελτίωση όμως λοιπόν να επιχειρήσει κάποιος στον ήχο ενός καλού Ζοζεφ;

Και είμαι τυχερός διότι εδώ που ζω υπάρχουν 4 Ζοζεφ (τα οποία έχω μελετήσει), και μπουζούκια πολλών άλλων άριστων κατασκευαστών.

Εγώ δεν προβλέπω σημαντικές βελτίωσης στην ποιότητα του ήχου σε αυτή την γενιά.
Οποιαδήποτε Βελτίωση θα κάνει όργανα χωρίς αναγνωρίσιμους ήχους( π.χ. όπως του Ζοζεφ και του Τσακκιριάν ) Μπορεί όλα αυτά να ισοπεδώσουν τελικά τις κατασκευές αλλά να έχουν και την μονοτονία διαπασών
Μετά από 100 χρόνια θα νοσταλγούν (αυτοί που θα ζουν )τους παλιούς ήχους όπως τώρα αναζητούν πολλοί ήχουs παλιών κατασκευαστών.

2- Θα ανεβάσω ηχογράφηση του μπουζουκιού πριν και μετά την αλλαγή του καπακιού όχι για να αποσπάσω επαίνους αλλά για την γνώμη σας στο forum για τον προτιμότερο ήχο δηλαδή πριν ή μετά την αλλαγή καπακιού και τον μελλοντικό στόχο μου Δηλαδή πιο μπάσο η πρίμο όργανο;,πιο ρετρό;, περισσότερο sustain; να στοχεύσω προς ήχο Ζοζέφ που ο ήχος του μου είναι γνωστός για πολλές δεκαετίες.

Εγώ θα σου ευχηθώ πάνω από όλα υγεία

Αγαπητέ Φίλιε.Σου αντεύχομαι υπερυγεία,και να σε έχουμε πολλά πολλά ακόμη χρόνια,να κάνεις κατασκευές όμορφες ,όπως αυτές που περιέγραψες.Χαίρομαι ιδιαιτέρως που η συζήτηση μπαίνει στον δρόμο της ουσίας.Φυσικά και δεν αμφισβητώ,το όποιο αποτέλεσμα έχεις με τον παλίσανδρο,-δεν το έχω μελετήση επαρκώς-,απλά το θέμα είναι “63 πραγματικές δούγες”,και φυσικά καλύπτει όλα τα ξύλα.Θεωρώ ότι από μόνες τους οι “Χ” δούγες,δεν μπορούν να πουν πολλά πράγματα,γιατί έχουμε ένα σωρό άλλες παραμέτρους.Σίγουρα δεν θα είναι το ίδιο σε μία καρυδιά,σε μία βαμμένη καρυδιά,σε ένα κελεμπέκι,κ.λ.π. ξύλα, λόγω της διαφορετικής συστάσεως των διαφόρων ξύλων.Πάντως ξαναλέω ότι η απάντησή σου , όσο αφορά τουλάχιστον τον παλίσσανδρο με καλύπτει.Βεβαίως έχω δει και ακούσει όργανα, με διάφορα είδη ξύλων όπως ανέφερες,και σκάφη με limba έχω δει,και καπάκι δρύϊνο έχω δει,και άλλα πολλά.Σαφώς οι παλιότεροι τεχνίτες,είχαν κατασταλάξει,σε κάποια είδη ξύλων,και αυτό σίγουρα δεν είναι τυχαίο.Όμως η έρευνα πάντα συνεχίζεται -για το καλό της οργανοποιίας,κι ας λες ότι δεν θες να προσφέρεις,και μόνο ότι γράφεις τους προβληματισμούς σου εδώ,αυτό είναι μια μορφής προσφορά-,και πάντα θα έχουμε δίγματα προς αξιολόγηση.Εδώ όμως πρέπει να πούμε ακόμη,ότι πολλές φορές το ζητούμενο είναι π.χ. ένας ήχος Ζοζέφ.Ένας εξαιρετικός ήχος.είναι όμως και ο ήχος που έχει συνηθίση το αυτί μας σαν ήχο μπουζουκιού,μέσα από τις ιστορικές ηχογραφήσεις,και το ευρύ ρεπερτόριο.Αν κάποιος κατασκευαστής έχει δικό του προσωπικό ήχο αξιώσεων,έχει την δυσκολία να επιβάλλει τον ήχο του,λόγω του ασυνήθιστου στα αυτιά των μουσικών ήχο.Θα χαρώ πολύ να ανεβάσεις ηχογραφήσεις οργάνων σου.Ακόμα θα χαρώ περισσότερο,αν σε φέρουν τα βήματά σου προς την Αθήνα ,και τον Πειραιά,να γνωριστούμε από κοντά,μαζί,μα και με άλλα μέλη του φόρουμ.Να είσαι πάντα καλά και γερός,
ΝΙΚΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΥ

Αγαπητέ Νίκο,

Ήχος του πρώτου μπουζουκιού πριν σπάσει:

//youtu.be/eUTLLQpsGys

Ήχος του ίδιου μπουζουκιού μετά την αλλαγή του καπακιού πριν 6 μήνες. Έχει παιχτεί για μόνο 15 ώρες από μη επαγγελματία και αναμένω σημαντική βελτίωση όσο αφορά γλυκύτητα και sustain:

//youtu.be/-VdyASqjj8w

Παίζει ο φίλος επαγγελματίας Mike Minas, ηχογράφηση στο δικό του στούντιο με μικρόφωνο (χωρίς αλλίωση του ήχου με προσθήκη reverb ή sustain, μπάσο, treble κτλ.)

Ποιον ήχο να προσπαθήσω να αντιγράψω; Πριν ή μετά την αλλαγή του καπακιού; Ή κανένα από τα δύο;

Σε χαιρετώ,

Φίλιος.

Και τα δύο ωραία ακούγονται.Αλλά δεν κρίνεις ασφαλώς μέσω ηχογράφησης, γιατί συνυπάρχουν και άλλοι παράγοντες.Πάλι όμως λέω ότι όπως τα ακούω , και τα δύο ωραία ακούγονται.

O πραγματικός ήχος των μπουζουκιών είναι περίπου όπως ακούονται στην ηχογράφηση.
Το μπουζούκι πριν την αλλαγή καπακιού είχε κάπως ρετρό ή παλιό ήχο, παρόλο ότι η ηχογράφηση έγινε πριν 9 χρόνια όταν ήταν σχεδόν καινούργιο και ελάχιστα παιγμένο. Αυτό οφειλόταν στο πολύ λεπτό, παλιό ( μπορεί και σχεδόν 100 χρόνων ) καπάκι πιάνου σε τρία κομμάτια Θα είναι πολύ δύσκολο, αλλά όχι αδύνατο, να αντιγράψω τον χαμένο ήχο. Θα πρέπει να βρεθεί παρόμοιο ξύλο και η μεγαλύτερη δυσκολία θα είναι να υπολογιστεί η κλίση του μάνικου -ταστιέρας δεδομένης της βεβαίας βύθισης του καπακιού .
Το μπουζούκι, μετά την αλλαγή καπακιού, όπως αναμενόταν, απέκτησε περισσότερη προβολή, sustain και κάπως πιο λαμπρό ήχο. Έχασε όμως τον παλιό ήχο που είχε. Αναμένω φυσικά σημαντική αλλαγή εάν παιχτεί καλά τα επόμενα 1 - 2 χρόνια.
Σύντομα αρχίζω την κατασκευή του επόμενου μπουζουκιού, μπορεί και του τελευταίου μου, και μετά θα ασχοληθώ με την κατασκευή κλασσικής κιθάρας από όπου και ξεκίνησα και είναι η αδυναμία μου.
Θα εκτιμούσα λοιπόν και θα αξιολογούσα και τη γνώμη και άλλων μουσικών ή κατασκευαστών του φόρουμ (όπως πχ των φίλων Ζαρκάδα Kώστα , Κώστα Χαλιό, Μπότη και άλλων) Ποιος ήχος πριν ή μετά την αλλαγή είναι προτιμότερος ? Για να επιχειρήσω κατασκευή με πρότυπο ήχου Ζοζέφ θα πρέπει να αλλάξω ξύλο σκάφους (καρυδιά ίσως) που έχει άλλες ιδιότητες και με την δική μου μέθοδο κατασκευής και τα οριακά πάχη μάλλον δεν θα αντέξει Δεν γνωρίζω εάν ο Ζοσέφ χρησιμοποιούσε παλίσανδρο. παρόλο που έφτιαξε μπουζούκια με έβενο, και έχω πολύ παλιό έβενο (τουλάχιστον 50 χρονών) εξαιρετικής ποιότητος. Γνωρίζει κάποιος τις ηχητικές ιδιότητες του εβένου στο μπουζούκι .Στις κλασσικές κιθάρες δεν χρησιμοποιήθηκε σχεδόν ποτέ.

Μήνυμα από τη συντονιστική ομάδα: Αγαπητέ FILIOS, παρακαλούμε η συζήτηση σε αυτό το θέμα να παραμείνει τριγύρω από το ζήτημα αριθμού πραγματικών δουγών, και οι υπόλοιπες κατασκευές να παρουσιαστούν αυτόνομα στην ενότητα ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΤΩΝ ΜΕΛΩΝ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ. Ευχαριστούμε πολύ

Αγαπητέ Babis.Απολογούμαι,λάθος μου .
Παρακαλώ ή δυνατόν διαγραφή των φωτογραφιών και της τελευταίας παραγράφου "ανεβάζω φωτογραφίες "…κλπ

Φιλε μου ειληκρινα με τιμα η αναφορα σου στο ονομα μου αλλα νομιζω οτι ειμαι πολυ λιγος ωστε να μπορω να κρινω τετοια δουλεια. Ετσι για να πουμε κατι θα πω οτι μου αρεσει το πρωτο. Οχι οτι το δευτερ ειναι ασχημο, απλα αυτο μου καθετε στο αυτι καλυτερα. Ισως να ειναι και το ταξιμακι οπου στο δευτερο Ζαμπετιζει εντονα.Καλο Πασχα να εχεις

Αγαπητέ φίλε κώστα,
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και την γνώμη σου για τον προτιμότερο ήχο του μπουζουκιού.Απο αυτά που γράφεις διακρίνω έναν άνθρωπο με ταπεινοφροσύνη και χιούμορ( "να δέσουμε τη χορδή μας κόμπο"και “γκραααααανννν” ) Βλέπω ότι χαίρεις εκτίμησης γιά τις αξιόλογες επισκευές σου που πιστεύω ότι πολλές φορές μπορεί και να έχουν μεγάλο βαθμό δυσκολίας σε αξιόλογα όργανα λόγω των μοντέρνων κόλλων και καμιά φορά λόγω κατασκευαστικών ατελειών Εγώ ποτέ δεν δέχθηκα επισκευές ακόμη και απο καλούς φίλους
Εγώ εχω μόνο κολλήσει 6 μάνικα κιθαρων και ενός λαούτου (τα τελευταία 30 χρόνια) Χρησιμοποίησα πάντα κόλλα εποξική Araldite την αργή που σφίγγει στις 24 ή καλυτερα στίς 48 ώρες Ποτέ δεν έβαλα σφίνες ή βίδες Ποτέ δεν ξεκόλλησε κάτι και η δήναμη της είναι εκπληκτική ( 170 κιλά / cm Το απιπρόσθετο πλεονεκτιμα της είναι ότι δεν θέλει πολύ σφιξιμο και γεμίζει κενά
Οπου νάναι ξεκινώ την κατασκευή του καινούργιου μου σκάφους και ο τελικός ήχος θα καθόριστέί απο την ηλικί
Σε χαιρετώ και νάσαι πάντα καλά