Κατασκευαστής???

Kapaki.JPGSkafos.JPGPlai.JPGProsopsi.JPG

είπα να υιοθετήσω αυτό το όργανο, το οποίο πωλήθηκε στο ebay σήμερα, για σχετικά μικρό ποσό.
Εμένα μου φαίνεται για Μουρατίδη, περίπου του 60 με άβαφη καρυδια. Μου φαίνεται για σχετικα απλό και φτηνό μοντέλο, αν και το συγκεκριμένο φαίνεται υγειές, πέρα απο απο τις βλακείες που του κόλλησαν στο καπάκι.
Θέλω αν γίνεται απόψεις και γνώμες για το όργανο, ειδικά για τον κατασκευαστή.
Θα το παραλάβω σε καμια βδομάδα
Σας ευχαριστώ

Αλέξανδρε, θα γελάσεις! Το σκάφος μοιάζει καταπληκτικά με το πρώτο μου όργανο, που αγόρασα αρχές δεκαετίας 60 από την Αλιπέδου. Δεν θυμάμαι αν ήταν απ’ του Μουρατίδη ή άλλο μαγαζί και το όργανο, φτηνιάρικο και σπασμένο λόγω ζέστης στο πίσω παράθυρο ενός αυτοκινήτου, έχει πεταχτεί από δεκαετίες. Είναι όμως πολύ δύσκολο να μαντέψεις κατασκευαστή, μόνο από φωτογραφίες.

Τώρα, εγώ δεν έχω καταλάβει αν Μουρατίδης=Λαζαρίδης…αν μιλάμε για το ίδιο εργαστήριο ή 2 διαφορετικά…
έχω ένα καπάκι πάντως που φαίνεται να είναι στο ίδιο καλούπι και έχει τα ίδια κορδόνια γύρω γύρω και στην τρύπα…Νομίζω ίδιου εργαστηρίου.Θα περιμένω να το δω

Εδώ,
image
μάλλον άλλο ένα “αδελφάκι” του.
Η πρώτη μου αγορά πριν από 35 χρόνια περίπου. Έχει πεντακάθαρο ήχο, δεν χάνει το κούρδισμα του σχεδόν ποτέ, αλλά υστερεί αρκετά σε ένταση (πολύ χαμηλή).
Δεν γνωρίζω κατασκευαστή.

ενδιαφέρον, ευχαριστώ!
Μάλλον θα βάλω τη φιγούρα απο αυτότο καπάκι αν ταιριάξει. Ας δούμε πρώτα τι λέει και απο κοντά.