Κατασκευαστής - Σπουρδαλάκης

Φιλε μου συγνωμη που παρεμβαινω αλλα βιαστηκες! διοτι εδς και ενα χρονο περιπου πουλαω ενα τριχορδο του Σπουρδαλακη με παρα πολυ δυνατο ηχο και τελευταια το εριξα στα 1100 και εχει και ανθρακονηματα στο μανίκι… Τεσπα δε πειράζει ελπιζω να μεινεις ευχαρηστημένος με το νεο σου οργανο!

1 «Μου αρέσει»

Φίλε Fon το μπουζούκι σου το δίνεις όντως σε καλή τιμή και είναι και από τα καλύτερα του Χρήστου(θα το είχα αγοράσει αλλά μου λείπουν μερικά ευρουλάκια) ΑΛΛΑ έτσι δεν μπορεί κανείς να εκμεταλευτεί το μεγάλο πλεονέκτημα που δίνει ο Σπουρδαλάκης, όταν αγοράζεις απευθείας από εκείνον, για αγορά καλύτερου οργάνου στο μέλλον πληρώνοντας μόνο την διαφορά.
Πάντως είναι καταπληκτικό το μπουζούκι που πουλάς και απορώ γιατί τόσο καιρό δεν το έχει αγοράσει κάποιος!!!
Ίσως δεν έχουν δει και ακούσει από κοντά σκάφος bernabuko με σκαφτές ντούγες…κρίμα που δεν διαθέτω εγώ τόσα χρήματα αυτήν την περίοδο.:016:

Όπα, δηλαδή ο Σπουρδαλάκης δέχεται ανταλλαγή/αναβάθμιση ΜΟΝΟ εάν έχεις αγοράσει απευθείας από αυτόν ?
Δεν μου φαίνεται λογικό…:080:

Από όσα ξέρω babi έτσι μου φαίνεται γιατί όταν παίρνεις όργανο κρατάει μερικά στοιχεία σου κ τι όργανο αγόρασες. Μόνο που εμένα μου φένεται φυσιολογικό…

ΟΧΙ ο ΧΡΗΣΤΟΣ δέχεται οποιοδήποτε όργανο, είναι δικό του,είτε για ανταλαγή είτε για επισκευή,ανεξαρτήτως που το όργανο έχει καταλήξει. Τα στοιχεία που κρατάει είναι υπό μορφή αρχείου, για να ξέρει στο κάθε όργανό του , τι έχει συμβεί,τι έχει βγάλει στον χρόνο,την συμπεριφορά του κ.α.

Τί αλλάζει εάν έχει περάσει από δύο ή τρεις ή 153 μουσικούς ? Το όργανο δεν κρίνεται από την “αντικειμενική” του αξία και την κατάστασή του την ημέρα της ανταλλαγής/αναβάθμισης?

(όσο έγραφα απάντησε ο Νίκος…)

Ετσι ειναι. Και μενα μου κρατησε ονομα και μια περιγραφη του οργανου σε περιπτωση που θελω αργοτερα να το αλλαξω με κατι καλυτερο αλλα και για περιπτωσεις που χρειαστει καμια επισκευη η οποια ειναι δωρεαν (εκτος και αν το σπασω βεβαια απο μονος μου) :slight_smile:

Εγώ κάνω το λάθος τότε. Απλώς θα μου φαινόταν φυσιολογικό για τις τόσες εγγυήσεις που δίνει για τα όργανα του. Δεν ξέρω πως αλλιώς να το εξυγήσω αλλά όποτε χρειάστηκα κάτι με ρώτησε πως με λένε και με την μια μου απάντησε κατάλληλα.Όποτε μάλλον στέκει πιο πολύ αυτό για την εξέλιξη του οργάνου.:088:

Εκεινο που παρατηρησα ειναι μια μικρη κλιση στα καπακια αλλα την ειχαν ολα τα οργανα. Εκει που ειναι η τρυπα δηλαδη. Σε ολα τα μπουζουκια του Χριστου ηταν ιδια λες και εχουν φτιαχτει ετσι.

Αν την είχαν όλα προφανώς θα ήταν εσκεμμένο… έτσι πιστεύω, πάντως το δικό μου δεν έχει τέτοια κλίση που αναφέρεις και μου φαινόταν και πολύ περίεργο αυτό όταν το είχα αγοράσει γιατί νόμιζα πως όλα τα καπάκια πρέπει να έχουν αυτήν την κλίση.

Ειναι του Χριστου το δικο σου? Ουτε το δικο μου το παλιο ειχε τετοια κλιση. Ειναι εντελως flat το καπακι του.

Ναι του Χρήστου είναι αγορασμένο πριν σχεδόν 1 χρόνο.Όμως πρέπει να είναι αρκετά παλιότερης κατασκευής.

φιλε sifnos καλοριζικο το μπουζουκακι σου.πληροφοριακα γι αυτουs που τουs αρεσει ο ηχοs του χρηστου,ενα απο τα πολυ καλα του οργανα(bernabouco) ‘στρωμενο’ εχει ο καλκεψοs στο μαγαζι του γυρω στα 1000ευρω.οπωs επισηs ο καρολοs ενα πιο καινουριο στην ιδια τιμη περιπου.

Παιδιά καλησπέρα κι από μένα και καλορίζικο το μπουζούκι. Παίρνω την ευκαιρία μια και μιλήσατε για ανταλλαγές να βάλω ένα ερώτημα και αν μπορεί κάποιος να μου δώσει μια λογικοφανή εξήγηση. Λοιπόν γιατί κανένας κατασκευαστής δεν δέχεται να ανταλλάξει ( με το αζημίωτο φυσικά ) ένα μπουζούκι του με άλλου κατασκευαστή; Αφού μπορεί να ξέρει τα ξύλα που έχουν χρησιμοποιηθεί, τις τυχόν ζημιές, την ποιότητα του οργάνου κλπ. Ας δίνει τα όργανα που θα ανταλλάσονται με το όνομα του κατασκευαστή, πχ είμαι ο τάδε, δες τα μπουζούκια μου, αλλά έχω ένα του Σπουρδαλάκη, του Μάτσικα κλπ.Φοβούνται τις συγκρίσεις; ή τέλος πάντων τι γίνεται; Στο κάτω - κάτω όλοι μας έχουμε γυρίσει σχεδόν όλους τους μάστορες μέχρι να καταλήξουμε σε μια αγορά. Ευχαριστώ

Σε κάποια μαγαζιά μου έχει τύχει να το δω αυτό με την μορφή της ανακατασκευής …αλλά όχι σε μεγάλη έκταση… Αν εγώ όμως είχα οργανοποϊίο και είχα κοπιάσει να φτάσω σε ένα υψηλό επίπεδο και να χτίσω ένα σεβαστό όνομα στην αγορά, δεν θα ασχολιόμουν με αγοραπωλησίες μπουζουκιών άλλων κατασκευαστών…θα προτιμούσα να πουλάω τα δικά μου για να φτιάχνω και καινούργια και έτσι να εξελίσω και την τέχνη μου.
Ελπίζω να σου φαίνεται λογικοφανή η εξήγησή μου…:78:

Γεια σου φίλε Σαράντο. Και ανακατασκευή τι σημαίνει; Ποια είναι αυτά τα μαγαζιά που την κάνουν;

Γεια χαρά, ανακατασκευή εννοώ να έχει αγοραστεί ένα μπουζούκι από τον Χ μάστορα και να πάει σε έναν άλλο για αλλαγή ταστιέρας ή καπακιού, κλπ.
Δεν νομίζω ότι υπάρχουν μαγαζιά που κάνουν αυτήν την δουλειά συστηματικά.
Απλά μου έχει τύχει σε μερικά μαγαζιά να ρωτήσω για κάποιο μπουζούκι που είχαν στο μαγαζί τους και να μου πει ο μάστορας : “αυτό δεν είναι δικό μου όργανο, μου το έδωσε ένας γνωστός να του φτιάξω το μανίκι και αν ενδιαφερθεί κανείς μου είπε ότι το πουλάει κιόλας σε καλή τιμή”…
…αυτό είναι όλο!..ή μάλλον αυτό έχω δει εγώ στην αγορά μέχρι τώρα…
Ελπίζω να βοήθησα!:088:

Μα φυσικά και γίνονται τέτοιες ανταλλαγές. Οχι όμως ως κανόνας. Είναι αρκετοί οι μαστόροι που δέχονται τέτοιες ανταλλαγές. Ομως μόνο αν τους συμφέρει ξεκάθαρα, αν με καταλαβαίνεις τι εννοώ. Και είναι βέβαια δικαιολογημένοι, στα πλαίσια του εμπορίου.

Δεν νομίζω ότι οργανοποιοί όπως ο Σπουρδαλάκης (όπως και άλλοι) φοβούνται ή αποφεύγουν σύγκρισή με άλλους κατασκευαστές η οποία έμμεσα ή άμεσα συμβαίνει

Ευχαριστώ πολύ τον Κύριο Σπουρδαλάκη για την υπομονη, την γνώση που μου μετέδωσε σχετικά με τα όργανα και κυρίως για το καταπληκτικό μπουζουκι που από προχθές έχω και χαίρομαι… Μακάρι όλοι οι επαγγελματίες και όχι μόνο του χώρου, να ήταν έτσι.