Κατασκευή χορδιέρας

Πολλές φορές με έχουν ρωτήσει γιά τις χορδιέρες κάποιων οργάνων μου.

Σήμερα στο blog μου, δημοσίευσα μιά σειρά από φωτογραφίες από τις οποίες φαίνεται όλη η διαδικασία της κατασκευής μιας χορδιέρας που μόλις τελείωσα, γιά ένα από τα τελευταία όργανά μου.

Ο ορισμός της καλλιτεχνικής οργανοποιίας! :110:

καλησπέρα κύριε Νίκο,
δεν μπορείτε να δημοσιέυσετε και εδώ μια δυο φωτογραφίες για να έχουμε μια ιδέα;

Βεβαίως μπορώ, αλλά…γιατί να μη δεί κανείς την παρουσίαση της δουλειάς, ολόκληρη; ένα κλίκ χρειάζεται…
Ας βάλω λοιπόν και δω κάποιες φωτογραφίες.

δεν είχα προσέξει ότι έχετε βάλει το μπλογκ σας στην υπογραφή… για αυτό! για να δελεάσουμε και τους υπόλοιπους να το βρουν…:088:

Ευχαριστουμε για τις γνωσεις που μοιραζεσαι μαζι μας κ.Νικο .Σπουδαια δουλεια ,ειναι αυτες οι λεπτομερειες που λεμε οτι κανουν τι διαφορα.

Πράγματι πολυ όμορφη δουλειά. Δεν το είχα δει πουθενα αλλού αυτο. Ομορφαίνει πολύ το όργανο απο τα ασχημα μεταλλικά του μέρη…

Αληθεια σε υπαρχοντα όργανα ασχολείστε; Προφανώς με άλλο σχηματακι καθώς το όργανο που ενδιαφερομαι είναι αγορασμένο απο Θεσσαλονίκη πριν 15 χρόνια… Η δεν αξίζει ο κόπος; Το κόστος πιο είναι;

Αντιμετωπίζω την Τέχνη της Οργανοποιίας σαν ολοκληρωμένη καλλιτεχνική δημιουργία.

Γι` αυτό το λόγο, κάποια ανάλογα πράγματα προσωπικού σχεδιασμού, δε θέλω να μπαίνουν επάνω σε όργανα άλλων κατασκευαστών. Τα φτιάχνω μόνο γιά να ολοκληρώσουν αισθητικά, κάποια από την αρχή σχεδιασμένα δικά μου όργανα.

Σε αντίθετη περίπτωση, θα έπρεπε να αντιληφθώ τον εαυτό μου σαν κατασκευαστή «αξεσουάρ» οργάνων, κάτι που δεν ταιριάζει καθόλου στη δική μου αντίληψη. Αφήστε πως, αν υπολόγιζα το κόστος (μόνον σαν εργατοώρες, όχι σαν πρωτότυπο σχεδιασμό κάποιου μοναδικού κομματιού) θα ήταν απαγορευτικό…

Κάποιος που έχει φαντασία και ικανότητα όμως, μπορεί να εκμεταλευτεί τις πληροφορίες που δίνω και να δημιουργήσει κάτι ανάλογο.

εχετε απόλυτο δίκαιο. :109:
Ημουν σίγουρος ότι αυτη θα ήταν η απάντησή σας.
Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες που μας ανεβαζετε στο μπλοκ σας…

Θα μπορούσε κάποιος συντονιστής να επέμβει στο προηγούμενο μήνυμά μου…μιά και εγώ δεν μπορώ, πλέον;
Ο δαίμονας του πληκτρολογίου κοτσάρισε ένα μεγαλοπρεπές ήτα στο «αντηληφθώ»:112: και κινδυνεύουν τα μάτια όσων μας διαβάζουν !

Και μερικές φωτογραφίες μιας χορδιέρας μπαγλαμά φρέσκιας, σημερινής!
Φτιαγμένη για το μπαγλαμά κάποιου από δω μέσα …:088:

Τον κατάλαβα απ΄τα αρχικά.Καλορίζικος!

Ευτυχής και ανυπόμονος μέχρι αύριο που θα παραληφθεί! :110:Νίκο μου ευχαριστώ!

Για να μοιραστώ την χαρά φωτογραφίες από Δευτέρα…:090:

Και στην πρώτη μάζωξη μετά οργάνων θα με συνοδεύει!

Και οι φωτογραφίες που υποσχέθηκα!

Άλλο ένα μεγάλο ευχαριστώ στο Νίκο που όπως βλέπετε είναι απόλυτα δικαιολογημένο:088::110::109: