Κατασκευή Μπουζουκιού (2005)

Φίλε θανάση , καλώς μας ήρθες.
Το πιθανότερο που θα καταφέρεις με την προσπάθεια κατασκευής μπουζουκιού με “μονταζ” είναι να πετάξεις καμμιά 300 ευρώ στα σκουπίδια και να κατασκευάσεις ενα έπιπλο με σχήμα μπουζουκιού στην καλύτερη περίπτωση.
Είναι δύσκολο να πετύχεις τα πάχη,τις κλίσεις τις συγκολήσεις την εφαρμογή κ.λ.π έτσι με την πρώτη και χωρίς γνώσεις.
Στην αρχή σκάψε ένα μονοκόματο μπαγλαμά απο μουριά
η αν δεν βρείς απο οξυά και αφου καταφέρεις να καταλάβεις πως προχωράει η φάση (ρωτά μας οτι θες)
μπορεί αργότερα να αξίζει τον κόπο να παλέψεις το μπουζούκι.
Υλικά μπορείς να βρείς στον Κωνσταντέλο , Πάρνηθος 192 Ανω Κυψέλη (δεν είμαι βέβαιος για το 192 αλλα ψάχτο λίγο) και στον Καρελλά στου Ψυρή (ρωτόντας θα τον βρείς , έχει και site που λέει και τιμές για τα κομμάτια του μπουζουκιού.
Το σκάφος θα κοστίσει απο 120 - 300 ευρώ
Το καπάκι απο 10 - 200 ευρώ
η κλειδιέρα απο 5-100 ευρώ
το μπράτσο με σφήνα 10-15 ευρώ
η ροζέτα της τρύπας 5-150 ευρώ
οι τσαμπουκάδες (μικροί μεγάλοι) απο 10-50 ευρώ
η χελώνα 5 ευρώ
οι χορδές 4 ευρώ
τα κοκαλα 10 ευρώ
ο έβενος της ταστιέρας 15-30 ευρώ
οι κόλλες 10 ευρώ
τα φιλέτα 15-20 ευρώ
ενα κομμάτι φλαμούρι για καράβολο 2-3 ευρώ
η φιγούρα απο 5 εύρώ σκέτη πάστα εως 5.000 η Αρτα με τα Γιάννενα.
ταστο 10 ευρώ (1-2 μέτρα)
Χρειάζεσαι επίσης εργαλεία , μια δυο ράσπες , ενα δυο σκαρπέλα , πολλά γυαλόχαρτα , βίδες μικρές μεγάλες (σφιγκτήρες ξυλουργικής) μια μέγγενη ,χαρτοταινία , πριόνια 1 για τάστα και ένα για την
χελιδονο-ουρά (μπράτσο-σκάφος),τρυπάνι ηλεκτρικό κ.λ.π
Επίσης χρειάζεσαι οδηγίες και γνώσεις που για να τα βρείς θέλει τρεχάλα.
Καλή τύχη κι ότι θές ρώτα μας.

1 «Μου αρέσει»

Θανάση ο Σωτήρης σου παρέθεσε με λεπτομέρειες τα υλικά.Πάντως υπάρχει μεγάλη περίπτωση να μπλέξεις ,να έχεις χαλάσει ένα σωρό χρήματα και να μην έχεις αποτέλεσμα.Θα πρότεινα λοιπόν και εγώ να ξεκίναγες να σκάψεις ένα μπαγλαμά.Θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τα στάδια κατασκευής και την όλη διαδικασία.Επειδή τα έχω περάσει και ξέρω (το πρώτο όργανο που έφτιαξα ήταν ενας μονοκόμματος τζουράς από μουριά…Ταλαιπωρία! )χρειάζεται υπομονή και επιμονή και κάτι άλλο σημαντικό :όταν κατι δεν σου βγαίνει άστο για λίγο και πίαστο αργότερα,θα το δείς με άλλο μάτι.
Κωστα Χαλιέ σου έχω στείλει ένα μαιλ,ελπίζω να το χεις λάβει.

να στε καλα παιδια για την βοηθεια.θα σκαψω εγω μπαγλαμα οπως μου ειπατε αλλα σημερα μηλισα με 1 τυπο ο οποιος εχει φτιαξει 12 μπουζουκια και εχει το ιδιο μερακι με εμενα.αυτος με ειπε να παω απο το σπιτι του για να τα δουμε στην πραξη.θα φτιαξουμε μαζι μπουζουκι και θα με διξει της οποιες γνωσεις εχει.μονο που πρεπει να βρω καλουπι.μηπως γνωριζει κανεις που μπορω να βρω??ειμαι απο θεσ/νικη.και παλι σας ευχαριστω.αν εχω καμια απορια θα σας την πω.θα τα ξαναπουμε.

Γεια σου φίλε Θανάση. Από τα γραφόμενα σου μου γεννήθηκε καλοπροαίρετα μια μεγάλη απορία. Ο γνωστός σου που έχει κατασκευάσει αρκετά μπουζούκια, αν δεν είχε το καβούκι όπως το λες (εγώ θα το έλεγα καλούπι) με ποιον τρόπο (τεχνοτροπία) τα έχει κατασκευάσει. Και επειδή πιστεύω ότι δεν υπάρχει ένας και μόνος δρόμος για να ανεβείς στο βουνό, αν μάθεις κάτι το ασυνήθιστο ως προς την κατασκευή του σκάφους (χωρίς καλούπι) ενημέρωσε μας.

Δεν υπάρχει περίπτωση να φτιάξεις σκάφος χωρίς καλούπι, εκτός αν το κάνεις σκαφτό.

Μήν επιχειρήσεις όμως να φτιάξεις σκαφτό σκάφος για μπουζούκι, αλλά μόνο για μπαγλαμά ή τζουρά.

Σωστα δεν το διευκρινησα.αυτος εχει καβουκι.εγω δεν εχω για μενα.και με ειπε οτι ειναι λιγο δυσκολο να βρω.μηπως ξερετε που μπορω να βρω??

Πουθενά , δεν νομίζω κανένας να σου δώσει καλούπι παρα μόνο αν είναι σκάρτο.
Φτιάξε ένα απο μαλακό παλιόξυλο , έλατο απο μπαλέτες (τους τάκους τους) τρίβε, κόλα και δώσε το κατάληλο σχήμα με μέτρημα και αρμονία.
Ξεκίνα απο καλούπι μπαγλαμά.

Ποιός κατασκευαστής στην Αθήνα θα δεχόταν να δείξει απ’ την αρχή την κατασκευή του οργάνου; Πολλοί με ρωτούν κατα καιρούς και πρόσφατα κάποιος επιπλοποιός που θα ήθελε να ασχοληθεί ερασιτεχνικά. Εγώ προσωπικά δεν τολμώ να το ζητήσω από κατασκευαστή για ευνόητους λόγους. Ένας επίδοξος ανταγωνιστής δεν είναι ότι καλύτερο. Ο ίδιος βρίσκομαι κατά καιρούς σε οργανοποιούς όταν δουλεύουν αλλά είμαι “ακίνδυνος” αφού δεν μπορώ να κατασκευάσω ούτε στραβό σκουπόξυλο!!

Φίλε Παναγιώτη πρέπει να καταλάβουμε επιτέλους ότι για να πάνε τα πράγματα της οργανοποιίας μπροστά στη χώρα μας χρειαζόμαστε επικοινωνία, να συζητούν όλοι οι κατασκευαστές μεταξύ τους όχι με ένα τρόπο τυχαίο αλλά οργανωμένα μέσα απο ένα φόρουμ.Χρειαζόμαστε και μια σχολή με παραρτήματα με την εποπτεία του Υπουργείου Πολιτισμού ή Παιδείας ή της Ένωσης Δήμων ή δεν ξέρω τι. Χρειαζόμαστε και διαρκή επιμόρφωση γιατί κανείς δεν τα ξέρει όλα και η πρόοδος της επιστήμης και η τεχνολογίας αφορά και την τέχνη της παραδοσιακής ή καλλιτεχνικής οργανοποιίας.Αυτά περι μυστικών τα καταλαβαίνω και εγώ αλλά μέχρι κανείς να φθάσει στα μυστικά έχει και μπορεί να πεί για το υπόλοιπο 90%της κατασκευής ενός εγχόρδου. Στην Αμέρικα όσο και αν όλοι μας, άλλος λίγο άλλος πολύ δεν την πολυαγαπάμε, οι πρόοδος βασίζεται στον ανοικτό διάλογο και επικοινωνία των οργανοποιών και όχι σε κάτι αξιολύπητες σέχτες.

Θανάση,εγώ αυτό που έκανα για το καλούπι ήταν να φτιάξω ένα τρισδιάστατο καλούπι στον υπολογιστή,το έκοψα (στον υπολογιστή) σε φέτες και έτσι είχα 5 κομμάτια.“Έσφαξα” ένα παλιό γραφείο που είχα (ξύλο 2,4 εκατοστά) και με σέγα έκοψα σε σχήμα καμάρας 4 κομμάτια κλιμακούμενα σε μέγεθος(το πέμπτο είναι εκείνο στο οποίο μπαίνει η κολλάντζα και πρέπει να δουλευτεί ιδιαιτέρως με ράσπα).Πάντως,εμένα μου βγήκε συμπαθητικό το καλούπι και τώρα βρίσκομαι στο λύγισμα και εφαρμογή των ντουγών στο καλούπι.Αν είσαι από Θεσσαλονίκη, μπορούμε να τα πούμε από κοντά.

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην kostis 19 Δεκέμβριος, 2005)

Είμαι εντελώς άσχετος με το άθλημα και διαβάζοντας τις απαντήσεις σας μου γεννήθηκε η εξής απορία: Ποιός ο λόγος που χρησιμοποιείται το καλούπι στα σκαφτά όργανα και σε ποιό στάδιο της κατασκευής;

Δε νομίζω να αναφέρθηκε κάποιος για καλούπι σε σκαφτό όργανο…

Issac, exw valei edw ena excel file, me tous xaraktirismous pou paredwses pio panw gia to mikos ton tastwn.<center><table border=1><tr><td>Mikos Tastiers
Tastiera.xls (18.9 k)</td></tr></table></center>

Ζητώ συγγνώμη, παρανόησα

Υπάρχει κάποιος κανόνας - στάνταρ αναλογίες στις διαστάσεις που πρέπει να έχει το σκάφος;

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην tzourasic 31 Ιανουάριος, 2006)

θα ηθελα να ρωτήσω αν η ταστιέρα του τετράχορδου εχει διαφορά απο τρίχορδο πόσα χιλιοστά είναι η καθεμία ?