Κατασκευή Λύρας

Αγαπητοί μου φίλοι, Φτιάχνω μία κρητική λύρα και έχω μερικές απορίες που ελπίζω ότι θα με βοηθήσετε με τη γνώμη σας να λύσω.Τα ερωτήματα είναι τα παρακάτω:1. Στο καράουλο, το οποίο είναι μονοκόμματο στο συγκεκριμένο όργανο που φτιάχνω, προσπαθώ να το κάνω με βάση το επικρατέστερο μοντέλο που κυκλοφορεί πλέον, με τα γυριστάρια που μοιάζει με χαρτί που τυλίγεται. Αυτά πως τα φτιάχνω; Τρώω πρώτα το έξω κομμάτι γύρω -γύρω και μετά το εσωτερικό, και μετά το εσωτερικό γύρω - γύρω και μένει το παραμέσα και ου το καθεξής; 2. Το σχέδιο στις λύρες από πίσω (αετός κλπ) που έχουν είναι είτε σκαλιστό,είτε εφαρμοστό-κολλητό. Το κολλητό πως γίνεται; 3. Το καπάκι, έχει εσωτερικό κάθετο καμάρι στη μέση που χρησιμεύει για νεύρο και για να ενώσει τα δύο προς κόλληση κομμάτια. Αν τώρα χρειάζονται παραπάνω από δύο κολλήσεις, τα καμάρια πως θα γίνουν δεδομένου ότι το καπάκι είναι καμπυλωτό - κουρμπωτό; Και σε περίπτωση που δεν βρω κατράνι πιο άλλο ξύλο είναι κατάλληλο για τη λύρα; Με ενδιαφέρει ένα καλό καπάκι γιατί το αντιηχείο αποτελείται από παλιά καρυδιά με πολλές δυνατότητες και δεν θέλω να το χαλάσω με ένα κακό καπάκι π.χ. πεύκο ή ένα καλό καπάκι π.χ. έλατο, που όμως δεν συνηθίζεται στη κατασκευή καπακιών κρητικής λύρας μιας και έχει διαφορετικό ασυνήθιστο ηχόχρωμα στα κρητικά ακούσματα με λύρα.