Κατασκευή κανονάκι

Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε σχετικά με την αγορά η κάποιον που κατασκευάζει κανονάκι.
Ευχαριστώ!

Βεβαίως…πάρε το λεωφορείο και πήγαινε στην Ιστανμπουλ.Εκεί αναλόγως με το βαλάντιο σου θα πρότεινα δύο μέρη…

α)Galip Dede Caddesi (στο τέρμα της Ιστικλάλ Τσαντεσί -περιοχή τουνελ) εκεί πέρα απο μια σειρά μουσικών καταστημάτων έχει και έναν καλό κατασκευαστή (ακριβώς στην αρχή του δρόμου) που λέγεται Sadettin Sandi (το μαγαζί του ονομάζεται Cankaya)

β) ο πιο γνωστός κανονοκατασκευαστής της πόλης (και ο πιο ακριβώς προφανώς) είναι όμως ο Κεναν Οζτέν.
Τηλ:0 212 589 03 48
Διευθ.: cerrahpasa cad. semi molla sokak no 1/1 --Αksaray.

Νίκος

Υπαρχει ο Θεοφιλος Μπρας στην Αθηνα που φτιαχνει τρομερα κανονακια, ολα χειροποιητα μεχρι και οι χορδες και απ΄οτι ξερω ειναι ο μονος στην Ελλαδα που φτιαχνει τετοια οργανα. Οι τιμες τους νομιζω ειναι γυρω στα 1500-2000 ευρω. Δεν χανεις τιποτα να πας να δεις γιατι ειναι οργανα που αξιζουν. το τηλεφωνο του ειναι 2102311429

Παίδες ειλικρινά σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες σας.
Μένω υπόχρεος.

Προσωπικά φίλε μου, πήγα στον Θεόφιλο πριν 5 μήνες και είδα ένα κανονάκι όπου έμεινα άφωνος. Το κατέβασε από το ράφι, σκονισμένο και καταχωνιασμένο όπως ήταν του τραβάει ένα απλό σκούπισμα.

Όργανο εμφανισιακά απλό, ευγενικό χωρίς να προκαλεί αλλά κομψό και κλασσικό. Ε λοιπόν όταν έκανε ένα απλό ντραν από κάτω μέχρι πάνω τις χορδές, μου φύγανε τα αυτιά. Ήχος ελληνικός, κανόνας, διαστήμματα άψογα, κούρδισμα άριστο.

Υ.Γ.1: Έχω δει και παίξει δίπλα σε αρκετά άλλα αξιόλογα κανονάκια όπως Δημητρακόπουλο, Λαμπροπούλου κλπ αλλά αυτό τον ήχο πρώτη φορά τον άκουσα.

Υ.Γ.2: Δεν νομίζω το κόστος να κυμαίνεται στα 1500 - 2000 ? αλλά περίπου στο διπλάσιο. Μιλάμε για έργο με πολύ δουλειά. 400 περίπου κιλά τάση στον καβαλάρη του από τις χορδές, ελληνικά ξύλα, πολύ μικρό βάρος κλπ

Το μόνο που έχετε να κάνετε είναι να το δείτε…

:063: