Κατάλογος Σύγχρονων Ελλήνων Οργανοποιών (2006)

Καλησπέρα σε όλους,
Ενθουσιάζομαι πάντα όταν βλέπω, έστω για χιλιοστή φορά, πόσο μεγάλη δύναμη έχει το κοινό ενδιαφέρον των ανθρώπων, στην συγκεκριμμένη περίπτωση των μελών αυτού του φόρουμ,για ένα τόσο σπουδαίο θέμα όπως αυτό της οργανοποιϊας ή καλύτερα της καλλιτεχνικής οργανοποιϊας.
Όλα αυτά που συζητούμε είναι σπουδαία όπως σπουδαία είναι και η πρωτοβουλία του Παναγιώτη και των άλλων φίλων συνφορουμιτών για το Μητρώο των Οργανοποιών.
Τολμώ να σας πώ ότι για μένα δεν αρκεί και ότι εδώ και καιρό θα ήθελα το πράγμα να πάει πιό πέρα απο ένα Μητρώο πενήντα-εκατό σιωπηλών οργανοποιών που όλοι κλείνουν και κάποιοι προσπαθουν να κλειδώσουν την εμπειρία και την τεχνογνωσία τους σε κάποιο συρτάρι του πάγκου εργασίας τους.
Το πρόβλημα για μένα, και είναι πολύ ουσιαστικό, είναι να γίνει δυνατόν όλοι αυτοί οι τεχνίτες να ανοίξουν τα κοιτάπια τους και να έρθουν σε επικοινωνία μεταξύ τους μεταφέροντας την προσωπική και ατομική τους γνώση,εμπειρία και δεξιότητα σέ κοινή θέα, και να συμβάλλουν ο καθένας με τον τρόπο του στην παραγωγή ενός συλλογικού προϊόντος, έχοντας και διατηρώντας ο καθένας την αξία του.Και αυτό ας αναλογισθούμε τι αξία μπορεί να έχει την στιγμή που η Ελληνική Πολιτεία ακόμα και σήμερα όταν αναφέρεται στον Ελληνικό πολιτισμό εννέα στις δέκα φορές εννοεί τις κάθε είδους αρχαιότητες και δεν μπορεί να καταλάβει πως μια τέτοια χώρα με τέτοια μουσική παράδοση και πλούτο δεν δικαιούται να αδιαφορεί(και εννοώ την απουσία δομών εκπαίδευσης, κατάρτισης και επαγγελματικής κατοχύρωσης) για τέχνες που απο την θέση τους ως ακρογωνιαίος λίθος πολύπλευρα υποστήριξαν, υποστηρίζουν και θα υποστηρίζουν την παραγωγή της μουσικής έκφρασης, με την ευρύτερη έννοια του όρου.
Την πρόταση μου γιά την δημιουργία ενός φόρουμ εξειδικευμένου σε θέματα οργανοποιϊας, στα πλαίσια του υπάρχοντος φόρουμ, την κουβέντιασα πρίν κανα δυό μήνες με τον Κώστα τον Κουρούνη. Δεν επεκταθήκαμε σε λεπτομέρειες και το πράγμα έμεινε εκεί.
Η μαζική συμμετοχή στην κουβέντα αυτή για το θέμα με προκαλεί να την επαναφέρω και να την απευθύνώ προς όλους, πιστεύοντας ότι θα είναι μεγάλο κατόρθωμα άν μία τέτοια πρόταση την βάλλουμε μπροστά και πολυ περισσότερο άν κατορθώσουμε να κινητοποιήσουμε ένα σημαντικό μέρος του κόσμου των κατασκευαστών,μέσα απο επικοινωνία και διάλογο, κοινές εκθέσεις,διαλέξεις,συναντήσεις,έρευνα, ειδικές εκδόσεις, κ.λ.π κ.λ.π. και θα έχει πολλές και ποικίλλες επιπτώσεις και μακροπρόθεσμη προοπτική.
Θέλει πρωτοβουλία το πράμα και πολλή προσπάθεια και κουβέντα.

Τώρα βρήκα το λάθος σχετικά με την μετάφραση, λοιπόν, προσοχή στα γραφτά κείμενα.

Ο συγγραφέας έγραψε (και μάλλον είδε) ένα “cither”, που για μας σημαίνει ένα όργανο σαν το σαντούρι ή το κανονάκι, αλλά μου φαίνεται ότι στη μετάφραση αυτός κατάλαβε “cithara” (δηλ. κιθάρα ή guitara).

Αν η εικόνα του Rorbye με τις κιθάρες είναι αυθεντικά, πραγματικά θα ήταν πολύ σπουδαίο πράγμα.

Αγαπητή Βασιλική,

Από ότι κατάλαβα, υπάρχουν δύο σωματεία. Το ένα είναι το επαγγελματικό σωματείο Ελλήνων οργανοποιών “ΤΕΡΠΑΝΔΡΟΣ”, του οποίου πρόεδρος ήταν πράγματι ο Γ. Καρελλάς. Δες και στο site http://www.karellas.gr/services.html

Το άλλο, είναι το σωματείο φίλων καλλιτεχνών οργανοποιών του οποίου πρόεδρος πρέπει να είναι ο Ν. Φρονιμόπουλος.

Έτσι λοιπόν πράγματι υπάρχει λάθος στις παρατηρήσεις δίπλα στον Ν. Φρονιμόπουλο, γιατί πρόκειται για διαφορετικό σωματείο και όχι τον ΤΕΡΠΑΝΔΡΟ. θα το διορθώσω στην επόμενη έκδοση του καταλόγου που ετοιμάζω. Περιμένω λίγο για τυχόν προσθήκες και παρατηρήσεις και από άλλα μέλη του Φόρουμ. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

  1. Ο Γάϊλας ΒΑΖΕΙ χορδές στην κιθάρα της γκραβούρας.

  2. Μάρθα, όπως λέει κι ο Μακρυγιάννης, οι Βαυαροί μας φέρανε (1834) “κιθάρες και πιανοφόρτια”. Αμφιβάλλω αν φέρανε και zither, αλλά παρεμπιπτόντως, πάντα λέγαμε πως ο Αντόν Καράς ήταν… Έλληνας! Από την άλλη, υπάρχει μία εκπληκτική περιγραφή της Φελίσια Σκιν, όπου περιγράφει στο παλάτι του Όθωνα, τον Θεόδωρο Κολοκοτρώνη να χτυπάει παλαμάκια στα βαλς και τις καντρίλιες!!!

  3. Μπράβο, Άννα, τοποθετήθηκες υπέροχα και χωρίς περιττούς πουριτανισμούς.

  4. Ελένη, μη λες μεγάλο λόγο… Ο “Μπάτσοι” που παίζομε, είναι από προφορική παράδοση (συγκεκριμένα τον Θόδωρο Πολυκανδριώτη), και είναι έτσι που παιζόταν παλιά, ακόμα και μετά το 1934.

  5. Όσο γιά της αυστηρότητες του Γιώργου (αν δεν κάνω λάθος), ΟΧΙ, αρνούμαι κατηγορηματικά πως η “προφορική παράδοση” δεν πρέπει να λαμβάνεται υπ’ όψιν. Η “δισκογραφημένη παράδοση”, έχει το εγγενές λάθος των προδιαγραφών της δισκογραφίας (3 λεπτά) και των λογοκρισιών, και η “πιστή” μίμησή τους αποτελεί μουμιοποίηση και θανάτωση. Δε θα ξεχάσω ποτέ τον καυγά γιατί ο Χατζηδάκις “διόρθωσε” ένα ρυθμικό λάθος στο “Χαράματα η ώρα τρεις” που είχε κάνει ο Μάρκος απ’ την πολλή μαστούρα, που οι κομπανίες θεωρούσαν… μαγκιά και το διαιωνίζανε στις εκτελέσεις τους!

Ωραία Κώστα, ευχαριστώ πολύ. Μου αρέσει πολύ η σκηνή με τον Μακρυγιάννη…
Αυτός που έγραψε το βιβλίο περιγράφει μια ωραια σκηνή στην Αθήνα πως χορεύαν οι Έλληνες στους δρομους με το όργανο “zither” . Αρκετά σίγουρα είχε δει ένα σαντούρι(!) Όταν είχε γυρίσει δυο χρόνια μετά (1836) δεν το έκαναν πια. Ρώτησε τι έγινε και του είπαν “μόνο στις γειτονιές των Αρβανιτών μπορείτε να το βρείτε ακόμα”. Αυτό δείχνει ότι δεν μίλησε για “κιθάρα”
(ο μεταφράστης δεν είχε καταλάβει το νόημα της ιστορίας αυτής).

κ.Κ.Φέρρη
Για την γκραβούρα του M. Rorbye, είναι σίγουρο ότι την λεζάντα την έβαλε ο ίδιος? Μήπως την έβαλε κάποιος άλλος (πολύ) μεταγενέστερα, ας πούμε κάποιο Μουσείο ή κάποιος εκδότης που δεν μπορούσε να γνωρίζει τη διαφορά μπουζουκιού-ταμπουρά? Ο ίδιος ο Rorbye πέθανε 45 χρονών το 1848. Δυστυχώς παρόλο ότι έψαξα πάλι και για αρκετές ώρες στο web δεν μπόρεσα να εντοπίσω σε κανένα site την συγκεκριμένη γκραβούρα ή κάτι σχετικό.

Αγαπητοί φίλοι και φίλες,

Εύχομαι σε όλους ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ, να περάσουμε όλοι καλά και να γυρίσουμε με το καλό όσοι από μας θα ταξιδέψουν (προσοχή στους δήθεν Σουμάχερ που προσπερνούν από δεξιά)!!

Θα τα ξαναπούμε από βδομάδα με μια νέα έκδοση του καταλόγου των σύγχρονων οργανοποιών διορθωμένη και αρκετά επηυξημένη. Μέχρι τότε γειά σας.

Καλό μήνα! Εύχομαι να περάσαμε όλοι καλά και να επιστρέψαμε ανανεωμένοι.

Έχω ετοιμάσει μια νέα έκδοση (2.0) του καταλόγου των σύγχρονων Ελλήνων οργανοποιών. Σε σχέση με την προηγούμενη έκδοση έχουν γίνει αρκετές και σημαντικές αλλαγές, τόσο ως προς το περιεχόμενο, όσο και ως προς την μορφή.

Ως προς το περιεχόμενο έχουν γίνει αρκετές διορθώσεις και ενημερώσεις σε πολλά σημεία του προηγούμενου καταλόγου, ενώ έχουν προστεθεί και αρκετά νέα ονόματα οργανοποιών. Όμως η πιο σημαντική προσθήκη είναι νομίζω οι πίνακες με τους Έλληνες οργανοποιούς, στην Κρήτη (από στοιχεία του Γιώργου Β.), αλλά και στην Κύπρο και σε άλλες χώρες (όσους μπόρεσα να εντοπίσω μέχρι σήμερα). Νομίζω ότι οι οργανοποιοί της διασποράς, αποτελούν ένα σημαντικό κεφάλαιο της Ελληνικής οργανοποιίας.

Ως προς την μορφή, η σημαντικότερη αλλαγή είναι ότι για κάθε περιοχή έχει δημιουργηθεί ένα ξεχωριστό φύλλο εργασίας. Έτσι τώρα έχουμε τα εξής φύλλα εργασίας: 1.Αττική, 2.Θεσσαλονίκη, 3.Κρήτη, 4.Υπόλοιπη Ελλάδα, 5.Κύπρος, 6.Υπόλοιπος κόσμος. Για τους μη εξοικιωμένους με το Excel, η επιλογή τους γίνεται με κλικ στα αντίστοιχα «ταμπελάκια» που φαίνονται κάτω αριστερά στην οθόνη του Excel.

Δυστυχώς μόλις τώρα διαπίστωσα ότι το αρχείο έχει μέγεθος 145kB άρα ξεπερνά κατά πολύ το όριο των 75 kB που έχει τεθεί. Δεν ξαίρω πως αλλιώς να τον στείλω. Αν υπάρχει καμιά ιδέα μου τη λέτε. Τι λέει και ο διαχειριστής μας?

Αγάπιε, για τις γενικότερες σκέψεις σου που διατύπωσες στο μήνυμά σου της 18-4-2006, εγώ είμαι διαθέσιμος στην περίπτωση που μπορώ να βοηθήσω σε κάτι. Όποτε νομίζεις στείλε μου ένα email για να το συζητήσουμε περαιτέρω και επίσης αν θέλεις και μπορείς, περιμένω επαφή με Θ. Βαλαβάνη.

Ανέβασε το με μορφή zip.

Ιδού λοιπόν το αρχείο σε μορφή zip (Ευχαριστώ Σώτο)

ΣΥΓΧΡΟΝΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ 2_0.zip (το συνημμένο δεν ήταν δυνατό να ανακτηθεί)

Παναγιώτη
Κάτι συμβαίνει με το αρχείο σου και δεν μπορώ να το διαβάσω.Ψάξε το!
Αγάπιος

Αγάπιε το (ξανα)δοκίμασα μόλις τώρα και το κατέβασα σαν απλός χρήστης από το φορουμ και εγώ δεν διαπιστώνω κανένα πρόβλημα, το διαβάζω κανονικά. Σε κάθε περίπτωση θα στο στείλω με προσωπικό μήνυμα χωρίς συμπίεση και πιστεύω να μπορείς έτσι να το διαβάσεις.

Έχει και άλλος πρόβλημα να διαβάσει το αρχείο?

(Μπαγιόκος)

Μια χαρά διαβάζεται το αρχείο.

Παναγιώτη ευχαριστούμε για την προσπάθεια. Προσωπικά το βρίσκω αρκετά χρήσιμο.

Νά 'σαι καλά.

Εντάξει διαβάζεται το αρχείο. Έχει όμως πολύ περισσότερες κενές γραμμές (αύξων αριθμός) από τις περίπου 100 που χρειάζονται, εγώ μέτρησα πάνω από χίλιες. Δεν έχω μεγάλη εμπειρία στο εξέλ.

Αν κατάλαβα καλά εννοείς την αρίθμηση για τις γραμμές και τις στήλες που πράγματι περιέχει το ίδιο το πρόγραμμα by default για να καθορίζει τα κελιά (cells). Άν όμως τυπώσεις το αρχείο, αυτά δεν θα τυπωθούν. θα τυπωθεί μόνο το μέρος που έχει γίνει επεξεργασία, χωρίς κενές γραμμές, με τον αύξοντα αριθμό των γραμμών που έχουν μπεί κατά το στάδιο της επεξεργασίας (στήλη Α). Αν θέλεις απλά να το δείς χωρίς να το τυπώσεις, πήγαινε File/Print preview.

(sakis georgiou)

χαιρετω την παρεα!!
με λενε Σακη και θα θελα να μου πειτε εαν γνωριζετε εναν οργανοποιο ονοματι ΚΑΤΟΧΙΑΝΟΣ.
εχω φτιαξει εκει ενα οργανο αλλα κατι δεν μου αρεσει.το εχω ενα εξαμηνο περιπου και οι χορδες οσο ανεβαινουμε προς τον καβαλαρη ειναι αρκετα ψηλα απο την ταστιερα.ειναι φυσικο?
και τωρα ειναι η ωρα του μπουζουκιου για το servis του.τι λετε?
ευχαριστω.

(Σπύρος Πατράς)

Για ρίχτε μιά ματιά στο http://www.greekbouzouki.gr Είναι το νέο site του Καρβούνη. Πιστεύω πως όταν κάποιος παίξει μπουζούκι του , δύσκολα θα παραγγείλει σε άλλον οργανοποιό

Σιχαίνομαι να κάνω συγκρίσεις οργάνων και κυρίως κατασκευαστών αλλά με προκαλείς να πώ την εμπειρία μου.Ο επι 2ετίας συμπαίχτης μου είχε ένα ακριβοθώρητο τρίχορδο απο τον Καρβούνη που όταν το ακουμπούσαμε έτρεμε μη διαλυ8εί το οποίο…δεν έπιανε μία μπροστά στο μπουζουκάκι μου κατασκευής Αλεξανδρή (που ήταν και με πιο μικρό ηχείο σε σύγκριση με του Καρβούνη).Και όχι μόνο εξαιτίας του ήχου του.Παρουσίαζε ελαφριά προβλήματα σκευρώματος μετά απο μια αλλαγή ταστών που του έκανε ο Καρβούνης.Το αποτέλεσμα ήταν να τον βλέπω κάθε φορά με το τέλος της ζωντανής εμφάνισης να το ξεκουρδίζει για να μην πάρει κι άλλο.Πράγμα που είδα για πρώτη φορά.Και επειδή ξέρω οτι ο Καρβούνης είναι απο τους μεγάλους κατασκευαστές με αρκετούς γνωστούς επαγγελματίες να τον στηρίζουν (βλέπε Πάππο) το μόνο που μου ρχεται στο μυαλό είναι ότι μπορεί να έπιασε τον ποπό του μετανάστη απο τη Γερμανία (γιατι το όργανο αυτό κόστισε τρελά λεφτά ,χωρίς στολίδια καθόλου)…

Νίκος

Και για να μη παρεξηγηθώ δεν είχα σκοπό να κρίνω τον κατασκευαστή.Μπορεί και έχει σίγουρα φτιάξει οργανάρες αλλα μπορεί και σίγουρα έχει φτιάξει και χειρότερα όργανα όπως συμβαίνει με όλους.