Κατάλληλη πένα για τρίχορδο

το χορδοφωνο στα εξαρχεια φερνει αρκετες απο τις Wegen. σημειωτεον οτι τις πενες αυτες τις χρησιμοποιει και ο Rosenberg (jazz κιθαριστας)

ο χορδόφωνος έχει μόνο τις 3,5mm που είναι για κιθάρα.
Δεν ξέρω αν έχει φέρει και τα άλλα μοντέλα από την τελευταία φορά που είχα ρωτήσει.(πριν 4-5 μήνες)

Ο rosenberg παίζει με τις πέννες αυτές αλλά νομίζω πολύ πιο λεπτές.Γύρω στο 1,5-2mm.

Αν έχει κάποιος paypal μπορεί να παραγγείλει από εδώ : https://www.gypsyguitar.de/picks/wegen/
Είχα πάρει τις Bluegrass και τις Dipper Wegen, αλλά το ελάχιστο που έχει είναι σε πάχος 1.0mm. Πάντως σε 5 μέρες έρχονται.
Η Bluegrass δεν με ικανοποίησε σε μπουζουκι, ενώ η Dipper βγάζει αρκετά γεμάτο ήχο και έχει 3 διαφορετικές “μύτες” για όλα τα γούστα. Γενικά όμως το υλικό των Wegen έχει λίγο “τραχιά” αίσθηση στις χορδές και αν θέλει κάποιος η πένα να “γλυστράει” στο παίξιμο ίσως αυτό να του κακοφανεί. Προσωπικά μου άρεσε αυτή η αίσθηση.

τελευταια φορα που πηγα εγω ειχε κανα 10 αρι ειδη wegen (πριν 2 χρονια). αυτη τη στιγμη δεν ξερω τι φερνει. εγω προσωπικα χρησιμοποιουσα τη wegen του rosenberg στην κιθαρα αλλα την αλλαξα με μια ξεχασμενη planet waves 1.0 mm Μπλε που βρηκα. βγαζει πολυ πιο στρογγυλα μπασα και αναδεικνυει περισσοτερο τον ηχο των χορδων και γενικα του οργανου. σε ενα τριχορδο που την ειχα δοκιμασει ακουστηκε εξισου ωραια

Οι Ibanez Grip Wizard (η αν δεις να γραφει PA = polyacetal) μου αρεσουν εχουν μικρο μεγεθος (short teardorp το λενε αυτοι ) και εντονη μυτη. Στα 0.8-1-1.2 mm , αν θες πιστευω αξιζει να δοκιμασεις. Γεια χαρα

Το όργανό σου είναι ένα σύγχρονων προδιαγραφών μπουζούκι:

  1. εάν θέλεις να παίξεις σύγχρονο τρίχορδο ρεπερτόριο ή απλά να είσαι ο εαυτός σου στο παίξιμο, θα σου πρότεινα την MASTRO HEAVY μικρό τριγωνάκι πλαστική “ταρταρούγα”.
  2. εάν θέλεις ήχο Τσιτσανικό στην πενιά δοκίμασε την κλασσική Dunlop πορτοκαλί (0.73;)
  3. Αν θες ήχο προπολεμικό, προτείνω πάλι την πρώτη λύση, ή για πιο μαντολινέ πράγματα τύπου Περιστέρη, μεγάλες τριγωνικές κοκάλλινες.

Να ξέρεις ότι με έφτιαξες με την τριγωνική ibanez 0,75! Εξαιρετική πένα για τα γούστα μου, με ήχο όπως τον περιέγραψες. Λίγο με ζορίζει μετά τις 2,5-3 ώρες άλλα πιστεύω είναι μέχρι να συνηθίσω το κόψιμό της. Ευχαριστώ!

πολύ χαίρομαι που σου ταίριαξε!
άφηνε την πένα χαλαρή στα δάχτυλά σου, να την νοιώθεις να “παίζει” όταν ακουμπάει την χορδή. εντάξει, όχι να χοροπηδάει κιόλας!
εκτός κι αν έχεις το πιάσιμο του τσιτσάνη με τα δάχτυλα στο καπάκι (τσιμπητή πενιά), όπου εκεί είναι πιο σταθερή.

Το Τσιτσάνικο πιάσιμο έχω αλλά το σκάβω το μπουζούκι, όποτε αντιμετωπίζω μία μικρή δυσκολία στο να αφήσω την πένα να “ψιλοπαίζει”. Γι΄αυτό και κουράζεται λίγο το δεξί μετά τις 2-3 ώρες. Θα την βρω την λύση πάντως!

Συμφωνώ και εγώ για τις Ibanez (0,75). Νομίζω οτι αναδεικνύουν τον ήχο του οργάνου χωρίς να υπερτονίζουν ή να “πνίγουν” συχνότητες. Επίσης έχω χρησιμοποιήσει αυτές: http://www.osiamo.com/PB37P07 όταν κάποια στιγμή τις βρήκα τυχαία σε κατάστημα της Κοζάνης. Παρόμοια συμπεριφορά με τις Ibanez και εργονομικές στη λαβή τους!

είναι βασικό να είναι χαλαρό το χέρι, και το αριστερό και το δεξί. κι εγώ τώρα που κάνω κάποια μεροκάματα με μπουζούκι αντί κιθάρα, στην αρχή ζοριζόμουνα (στα κομμάτια που είχα μόλις βγάλει και δεν ήμουν άνετος). η τενοντίτιδα καραδοκεί…

Υπάρχουν όμως κάποιες πένες που ξεχωρίζουν, για τα τρίχορδα μπουζουκάκια. Τα χελωνάκια της dunlop είναι αξία. Τόσο το κόκκινο 0,5, όσο το κίτρινο 0.7, είναι ποιοτικές πένες, τόσο σε αντοχή, όσο και σε χρηστικότητα. Το μεγάλο μέγεθος ίσως ζαλίσει στην αρχή, αλλά σε βάθος χρόνου, είναι ξεκούραστες πένες που σου δίνουν καλή αίσθηση στο παίξιμο. Επειδή παίζω μαλακά και ρεμπέτικα, το σκληρό το 0.73 κάνει θαύματα σε σκάσιμο. Το κόκκινο, το 0,5, είναι για ώρες που θες την έξτρα τη γλυκάδα, να σκάσεις λίγο διαγώνια την πένα κ.λ.π. που γνωρίζουν οι απανταχού μερακλήδες του φόρουμ. Πάντως καλές υπάρχουν και άλλες. Αλλά πάνω απο το 0.88 για μπουζούκι, με προβληματίζει τι ήχο θα βγάλει κάποιος. Όχι ότι δεν έχω ακούσει παικταράδες με σκληρή πένα. Απλά ελάχιστους

Γεια σας παιδιά!Βρηκα εδώ κ λίγες μέρες ανάμεσα σε πράγματα που είχα χρόνια να κυταξω μια πένα η οποία νομίζω ότι είναι φυσική ταρταρούγα . Δεν μπορώ να είμαι κ σίγουρος γι αυτό κ σκέφτηκα να ανεβάσω εδώ κάποια φωτογραφία μήπως κ κανείς γνωρίζει … Aria heavy γράφει επάνω

…ευχαριστώ!

1 «Μου αρέσει»

Γεια σου φιλε,οχι δεν ειναι ταρταρουγα. Καμια πενα του εμποριου με σταμπα επανω δεν ειναι απο ταρταρουγα.

1 «Μου αρέσει»

Αν και πολύ καθηστερημενα σ ευχαριστώ για την απάντηση!