Καρσιλαμάς, Καμηλιέρικο

Χαιρετώ όλους. Είμαι νέος στο φόρουμ, και πραγματικά οι πρώτες μου εντυπώσεις είναι πάνω από τις προσδοκίες μου. Παιδιά, διάβασα κάπου ότι ο καρσιλαμάς είναι ένα γρήγορο απτάλικο ή ένα αργό καμηλιέρικο. Έχω το ρυθμό του καρσιλαμά πάνω σε ένα αρμόνιο της yamaha (PSR S550) και αγόρασα τους ελληνικούς ρυθμούς από τον Νάκα. Δηλαδή τώρα αν χαμηλώσω το τέμπο του καρσιλαμά, θα έχω ένα καμηλιέρικο? Ρωτώ αυτό, γιατί θα ήθελα να παίξω τα καβουράκια ή το με παράσυρε το ρέμα κ.λ.π. τα οποία θεωρούνται καμηλιέρικα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Όχι δεν θα έχεις καμηλιέρικο. Κάντο και θα το ακούσεις.

Καλώς ήρθες

Ναι φίλε Δημήτρη Ν. Το κατάλαβα. Σἒυχαριστώ για την απάντηση. Μήπως ξέρει κανείς που μπορώ να βρω καμηλιέρικο ρυθμό σε μορφή sty για αρμόνιο yamaha?

καλησπερα και απο μένα
Εδω μεσα λιγοι ασχολουνται με αρμονιο.
Για ρωτα στο παρακατω φορουμ.
Αν δε ξερουν αυτοι δυσκολα θα το βρεις…

http://www.midipart.gr/main/

Ειναι λιγο περιεργη η δομη του φορουμ αλλα θα τα καταφερεις…
Κανε εγγραφη οπως και εδω…

Ευχαριστώ πολύ παιδιά.

Να ρωτήσω τους γνώστες:
Aπτάλικο και καμηλιέρικο είναι 9/8 πάντα ή υπάρχει και 9/4;
Απτάλικο: 3/8+2/8+2/8+2/8 = 9/8
Καμηλιέρικο: 2/8+2/8+2/8+3/8 = 9/8

Είναι έτσι ή κάνω λάθος;

Γιώργο μου, καθαρά πρακτικό θέμα αγωγής χρόνου είναι. Αν βέβαια το έβλεπες με τα εργαλεία της Ελληνικής (κατά Καρά) μουσικής, δεν θα σε απασχολούσε το ερώτημα: Εννεάσημο μέτρο είναι, και παρονομαστή δεν χρειάζεται. Θεωρητικά πάντως, και με σημειογραφία στα 9/4 θα μπορούσαν να γραφούν και οι δύο τονισμοί του μέτρου, και με 9/8 απλά, για τα πιό αλλέγρα κομμάτια προτιμάται το 9/8, για τα πιό αργόσυρτα το 9/4 για πρακτικούς λόγους ευανάγνωστης καταγραφής.