Καρελλάς Γιώργος

Ο καθε επαγγελματιας οργανοποιος ξεκιναει απο μια τιμη που αξιολογει ο ιδιος γι’αυτο που προσφερει.Σ’αυτη την τιμη θα παρεις τον “ηχο του” που ειναι η σφραγιδα του.Απο κει και περα τη “σφραγιδα” του μπορει να στην δωσει με κορνιζα απο σεντεφια οστρακα διαμαντια και ρουμπινια αναλογα με την αισθητικη του καθενος,βεβαιως με το αναλογο κοστος, ο ηχος ομως δεν θα ειναι κατι παραπανω ,ισως παρακατω.Εν τελει ,φανταζομαι μπορει καποιος να παραγγειλει οργανο απο τον κυριο Καρελλα με 60++ ντουγιες και κλαρες απο οστρακα παντου εφοσον του αρεσει και εχει να “τ’ακουμπησει”.

Για να το διευκρινίσω… εννοώ το κόστος του μπαγλαμά να το ρίξει παραπάνω σε εργασία πάνω στο μπουζούκι… “ακόμη ακόμη και το χάραγμα πάνω στις ντούγιες απαιτεί εργασία…”

…και πολυ καψημο και κολα!

Εαν κατεβεις προς Αθηνα , θα σου συνιστουσα να περασεις απο το μαγαζι του.Εγω τον βρηκα τυχαια το 2000 σε μια επισκεψη μου στην Ελλαδα, και επαιξα με καποια οργανα του. Αγορασα ενα διαμαντι μπαγλαμα που εχει καταενθουσιασει οποιον τον επαιξε.Δεν αγορασα μπουζουκι διοτι ειχα παραγειλει ηδη απο αλλο οργανοποιο εκεινη ακριβως την περιοδο ενα μπουζουκι.

Οταν παιξεις τα οργανα του και δεις απο κοντα την τοσο “καθαρη” δουλεια, ισως να αλλαξεις γνωμη.

Απο το σαιτ του:
“Στην τιμή περιλαμβάνονται βαλίτσα, χορδές,πέννες και έξοδα αποστολής για όλες τις χώρες του κόσμου.Δώρο ένας σκαφτός μπαγλαμάς.Στη τιμή συμπεριλαμβάνεται ο ΦΠΑ”

Συνήθως άλλοι οργανοποιοί περιλαμβάνουν τα παραπανω σε όργανα παραγγελίας, όταν αυτά κοστίζουν αρκετά ακριβότερα

Το μπουζούκι και ο μπαγλαμάς που θα δεις είναι του κ. Καρελλά.

image image

Είμαι πολύ ευχαριστημένος από τα όργανα ως ήχο-κατασκευή αλλά και από τον ίδιο ως συμπεριφορά και χαρακτήρα. Αξίζει να τον γνωρίσεις κι ας μην αγοράσεις… Αν έχεις την δυνατότητα πέρνα από το εργαστήριο του. Τον συστήνω ανεπιφύλακτα.

Υπάρχουν ήδη 2 άλλα θέματα σχετικά με τον κ.Γιώργο στο φόρουμ. Είναι εξαιρετικός μάστορας και πολύ καλός άνθρωπος. Περιμένω σύντομα ένα μπουζούκι δικό του.

Το καλοκαίρι που σκέφτομαι να πάρω ένα μπασάτο, αν ξεχαστώ και περάσω “τον κάμπο”… θα περάσω μια βόλτα να δοκιμάσω κάποιο έτοιμο που θα έχει στο εργαστήρι.

Αρκεί να έχει κάποιο έτοιμο για αριστερόχειρα…

Φίλε Άσωτε, δύσκολα θα βρεις έτοιμο μπουζούκι στον Καρελλά για δεξιόχειρες. Πόσο μάλλον για αριστερόχειρα. Και όχι μόνο στον Καρελλά. Ο μόνος που έχει έκθεση είναι νομίζω ο Σπουρδαλάκης.

Και εγώ αριστερόχειρας είμαι. Τον εμπιστεύτηκα και μέχρι τώρα έχω δικαιωθεί. Αυτά απο εμένα.

Γιώργο το ξέρω, ότι δύσκολα θα βρεις έτοιμο μπουζούκι να δοκιμάσεις… εκτός εάν είσαι τυχερός και πας μόλις έχει τελειώσει κανένα και πριν το στείλει… αλλά και πάλι αριστερό 1/1000000000000000000000000000…00000

Το θέμα είναι ότι τον μόνο που εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια είναι ένας… και ξέρω πως θα βγει οργανάρα πριν καν το δοκιμάσω… αλλά πότε δεν χάνεις να δοκιμάσεις και άλλου κατασκευαστή…

Εξάλλου και γω θέλω να πάρω τελείως σκέτο… χωρίς τίποτε πάνω… να μην υπάρχει τίποτε που θα αλλοιώσει έστω και στο ελάχιστο τον ήχο…

Ένα μέσοπριμο που άκουσα που έχει στο site σε ηχητικό έχει καλό ήχο αλλά το θεωρώ πολύ ακριβό (3500)… καλό θα ήταν να είχε ηχητικό και από το 1300αρι.

Τέλος πάντων…

Φίλε Άσωτε ο κ Γιώργος έχει σελίδα στο youtube που έχει ανεβάσει διάφορα βιντεάκια απο οργανά του. Θα το βρεις εδώ: http://www.youtube.com/user/gkarellas

Ευχαριστώ Γιώργο

Είμαι εδώ και λίγες μέρες κάτοχος ενός υπέροχου τρίχορδου μπουζουκιού από τον κύριο Γιώργο. Η κατασκευή είναι υπέροχη και αισθητικά αλλά κυρίως ακουστικά. Ο κέδρος είναι όντως ένα σπουδαίο υλικό για καπάκι (στα σωστά χέρια). Εντύπωση μου κάνει επίσης ότι το όργανο δεν έχει κάνει “μούτρα” στην αλλαγή χώρας και κλίματος και, αν και ακόμα βρέφος…συμπεριφέρεται εντελώς πολιτισμένα.
Τώρα πρέπει να μάθω να παίζω όμως…:230:

επεξεργασία: υπάρχουν 2 θέματα για τον Γιώργο Καρελλά, μήπως να …γινόντουσαν 1;

Προς συντονιστές :
Μήπως πρέπει και το όνομα του Γιώργου να μπει στη λίστα των οργανοποιών καθώς είναι το μόνο από τα ονόματα των καταξιωμένων οργανοποιών που δεν υπάρχει;

αλέξανδρε καλορίζικο κι από δώ!

κούρε, ας μπεί στη λίστα φυσικά -αλλά λείπουν αρκετά ονόματα από τη λίστα, σε σχέση πχ με τον κατάλογο του PaKag. από τους υπόλοιπους κανείς δεν είναι καταξιωμένος δηλαδή, παρά μόνο ο καρελλάς; μου έρχονται πέντε οργανοποιοί με την πρώτη, όπως και στον καθένα. δεν το λέω εριστικά, απλά εκείνο το “μόνο” θεωρώ άστοχο.

Καλορίζικο το όργανο, ανέβασε κανά βιντεάκι!
Τώρα, αναφορικά με την τακτοποίηση θεμάτων και με τα ονόματα οργανοποιών, γνωρίζουμε τις ελλείψεις και θα τις ρυθμίσουμε, το συντομότερο δυνατόν…

Φίλε μου δυστυχώς δεν είμαι πολύ καιρό στα μουσικά πράγματα και μπορεί πράγματι το “μόνο” που αναφέρεις να είναι άστοχο. Από την άλλη στον κατάλογο του φίλου Παναγιώτη υπάρχουν ονόματα που προσωπικώς μου είναι άγνωστα και από το ψάξιμο που έκανα (όσο μπορούσα) δεν μπόρεσα να τεκμηριώσω γνώμη για την καταξίωσή τους ή όχι. Αντιθέτως για τον Καρελλά πέραν των πληροφοριών που αναφέρονται στο χώρο μας και αλλού έχω και προσωπική γνώμη.
Αν κάποιος από τους καταξιωμένους οργανοποιούς που εγώ δεν γνωρίζω και δεν περιέχεται στην λίστα του χώρου μας έχει θιχτεί από το “μόνο”, του ζητώ ειλικρινώς συγγνώμη.

Διευκρινίζω ότι εμείς ως Φόρουμ δεν έχουμε ΛΙΣΤΑ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΩΝ (πράγμα που θα ήταν αδύνατον αφού μόνο στην Αττική υπάρχουν καμιά 80αριά και βάλε επαγγελματίες), έχουμε απλά κάποιες ετικέτες με κάποια ονόματα οργανοποιών, για τους οποίους έχουν γίνει πολλές συζητήσεις, τις οποίες ομαδοποιούμε προς διευκόλυνση των μελών.

ΥΓ. Τα δύο θέματα Καρελλά ενώθηκαν, ας μην χαλάσουμε άλλο το ποστ…

Παιδιά είμαι νεος στο site και αρχάριος σαν παίκτης. Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για την καθοδήγηση που πήρα από το site για την αγορα του μπουζουκιού μου. Περιμένω από τον κ. Γιώργο (πολύ εντάξει άνθρωπος μου ακούστηκε)ένα μπουζουκάκι τρετάχορδο το οποίο είναι λιτό αλλά έτσι μου αρέσει. Είναι ελαφρώς μεταχειρισμένο απο οτι μου είπε αλλά τα σπάει. Περιμένω πως και πως να το πάρω στα χέρια μου και να αρχίσω να παιζω. Θα βάλω φωτό μόλις το παραλάβω

Με μεγάλη χαρά παρέλαβα μόλις χθες το καινούριο μου τρίχορδο από τον κ. Γιώργο. Αν και το όργανο είναι εντελώς άστρωτο, έχει ήδη έναν καλό ήχο νομίζω και έτσι λέω να μοιραστώ τη χαρά μου ανεβάζοντας ένα ηχητικό δείγμα. Τον ευχαριστώ και από εδω, σωστός επαγγελματίας πιστεύω, σου δίνει κάτι παραπάνω από αυτό που πληρώνεις

υγ. δεν παίζω εγώ(για να μην πέσει γέλιο), αλλά ο κ. Ρωμανός.

//youtu.be/xSluPRj8pMc

Στα δικά μου αυτιά (όσο μπορώ καταλάβω από αυτό το βιντεάκι) ακούγεται όμορφο όργανο, με στακάτο ήχο. Καλορίζικο και καλά γέντια!

Καλόπαιχτο!!Καρελλάς.Εγγύηση…

Με γειες το οργανάκι, μπράβο καλή επιλογή πραγματικά!
Είμαι σίγουρος ότι θα το χαρείς με το παραπάνω.