Καρελλάς Γιώργος

Παιδια το δευτερο μου τριχορδο το εφτιαξα στον Γιωργο και μπορω να πω οτι ειναι ο καλυτερος μαστορας που εχω γνωρισει τουλαχιστον εγω,αξιαγαπητος ανθρωπος και με ορεξη για την ενημερωση του πελατη.Μπορει να καθεται με τις ωρες να σου εξηγει οτι αποριες εχεις,πραγμα που το συναντας σπανια.Το οργανακι το εχω περιπου 8 χρονια και δεν εχει παρει ουτε χιλιοστο,το ειχα αγορασει 300.000δρχ.το μονο που χρειαζεται στα σερβις του ειναι η αλαγη των ταστων,τα εχει βγαλει τα λεφτα του και με το παραπανω!Πιστευω παντος οτι οσοι δεν τον εχουν γνωρισει αξιζει να περασουν απο το εργαστηριο του κατι θα μαθουν παραπανω!:088:

Βρήκα στο youtube αυτό το βιντεάκι και ενθουσιάστηκα με τον ήχο αυτού του μπουζουκιού. Τι λέτε;

ΥΓ
Για όσους έχουν περάσει από εκεί και έχουν δεί, πρέπει να είναι το μικρό καλούπι που δουλεύει.

Σωστό το όργανο,αλλά 2700…;:083:

Γιώργο την τιμή που τη βρήκες;
Όντως για το δικό μου βαλάντιο είναι πολλά τα 2700.

Πάντως μου αρέσανε και τα κιθαρόνια του που είδα.

Στην ιστοσελίδα του Καρελλά το αναφέρει.
http://www.karellas.gr/product.php?id=7

Γιώργο, ο ήχος είναι ο ίδιος αλλά το όργανο είναι άλλο. Μου δίνει την αίσθηση ότι αυτό που φαίνεται στην φωτογραφία πρέπει να είναι το μεγάλο σκάφος. Πάντως από ήχο σκίζει.

Φίλε Δημήτρη όσο αφορά τον ήχο, με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο(Καρελλάς είναι αυτός…).
Εμφανισιακά, η μόνη διαφορά που εντόπισα είναι στη ροζέτα.

Tον μπαγλαμα μου τον ειχα φτιαξει πριν 5 χρονια …τον πηγα για επισκευη και ακομα τον περιμενω…σωστος .καθαρος , και αρκετα μπασος αν και πολυ συναδερφοι μου ειπαν οτι ο μπαγλαμας πρεπει ναναι μεσεος …ηταν πολυ γλυκος ο ηχος του …εμενα προσωπικα μεκαμε :slight_smile: βγαζαμε δυδιμο μπαγλαμαδων,πριμος μπασος ,ηταν μαγια αν τον ειχα κιολας τι καλα που θατανε , το οργανο κλαπηκε .απο το μαγαζι του ,δεν τον πιεζω περιμενωωωωω να μου το αντικαταστησει …λιον συντομος κιολας θα τον επισκευτω …:080:

Βασικά έχει ωραία όργανα. Αλλα είναι λίγο ακριβώς στο service.
Πήγα τζουρά για αλλαγή καπάκι και μου είπε 400euro. Είναι κρίμα που και οι τζουράδες του ειναι ακριβοί.
Είναι καλός μάστορας αλλα και το 1000αρικο μινιμουμ τιμής, είναι ζόρικο.

Καλημέρα και καλή Σαρακοστή.

Έχω ένα τετράχορδο αγνώστου…πατρός (παλιό, πάνω από 30 ετών) το οποίο ακούγεται στα δικά μου αυτιά περίφημα… (παίζω μόνο ένα χρόνο και έχω φτάσει στα 15 τραγούδια, προσπαθώ τουλάχιστον).

Έχω δει στο net για το οργανοποιείο ΙΑΠΕΤΟΣ του Γ. Καρέλλα (http://www.karellas.gr/) κάτι ωραία τρίχορδα, δεν έχω πάει ακόμη να δω… Έχει ακούσει κάτι κάποιος συμφορουμίτης καλό η κακό για τα τρίχορδα του συγκεκριμέννου??

Επισυνάπτω φωτο από το μπουζουκάκι μου και link για το Θερμαστή που παίζω στο youtube…

Ευχαριστώ

Γνωρίζω το Γιώργο Καρελλά από χρόνια. Δεν έχω δικό του όργανο, αλλά μου έχει επισκευάσει ένα πολίτικο λαούτο που είχε τρύπα από πέσιμο και ένα παλαιό φτηνό όργανο με ταμπέλα Ζοζέφ, γενική επισκευή με βγάλσιμο καπακιού. Είμαι πολύ ευχαριστημένος και τον συστήνω ανεπιφύλακτα.

Αναρωτιέμαι πως για ένα τόσο καλο οργανοποιό υπάρχει μονο μια απάντηση.
Ο κύριος Καρελλάς φτιάχνει όργανα με απίστευτο φινίρισμα και πολύ όμορφο και δυνατό ήχο. Είναι “κύριος” πάνω από όλα και ενας ηθικοτατος μάστορας .Τον συστηνω ανεπιφύλακτα!

Αγαπητέ SDimis, θα συμφωνήσω μαζί σου. Θεωρώ τα τρίχορδα του Καρελλά καλά και πανέμορφα. Επίσης είναι φθηνά, με την έννοια σχέσης ποιότητας/τιμής και νομίζω πως στα μπουζούκια του των 1100-1200 ευρώ δίνει δώρο και ένα σκαφτό μπαγλαμά (έτσι φαίνεται στο σάιτ). Και ως άνθρωπος είναι ξεχωριστός.

Εμένα μου φάνηκε ακριβός για τα χαρακτηριστικά που δίνει… π.χ. http://www.karellas.gr/product.php?id=53

εφόσον τον γνωρίζετε… προτείνετε τον να αφήσει τα δώρα με τους μπαγλαμάδες και να προσθέσει καμιά ντούγια παραπάνω στα όργανα…

Δεν δίνει ο άλλος 1300 ευρώ για να πάρει μπουζούκι με 30 Ντούγιες…

Άντε πάλι με τις δούγιες… Φίλε μου αν το ψάξεις μετά από κάποιο αριθμό, οι δούγιες δεν είναι πραγματικές αλλά χαρασμένες πάνω στις άλλες. Οπότε δεν έχει διαφορά στον ήχο…

Ο κ Καρελλάς είναι πολύ καλός οργανοποιός. Εξυπηρετικότατος. Τα όργανα του φυσάνε. Πήρα και εγώ το καλοκαίρι ένα τριχορδάκι και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Έτσι είναι Άσωτε, και υποθέτω ότι έχεις “60αρι”. Αμ δε! 15αρι έχεις χαραγμένο στα 4. Υπάρχει βέβαια, μία πολύ μικρή πιθανότητα να έχεις και 30αρι στα 2, αλλά μάλλον δεν…!!!

Δυστυχως για τους εχοντες 60αρια 45αρια 30αρια μπουζουκια κατα παρα πολυ μεγαλη πλειονοτητα ειναι 15 η ντουγιες ,αντε 19-21 εαν ο μαστορας ηταν στο τσακιρ κεφι.Εχουν ειπωθει πολλες φορες αυτα,το οργανο δεν ειναι “εκει” ειναι “αλλου” και θελω να πω πως δεν ειναι μαραγκοδουλεια αλλιως καθε ξυλουργος θα εφτιαχνε και μπουζουκια.Και οσο για τον Καρελλα μπουζουκι δεν εχω δικο του αλλα τα οργανα φαινονται διαμαντια και εξ οψεως και ηχητικα.Η αισθητικη βεβαιως ειναι υποκειμενικη.

Ο Γιώργης είναι άψογος.Και ως μάστορας και ως άνθρωπος.

Προσυπογράφω για τον κ.Γιώργο.Εξαιρετικός μάστορας και ευγενέστατος!

Μάλλον δεν καταλάβατε το πνεύμα μου…
μάλλον εγώ δεν το έγραψα σωστά καθώς έπρεπε να βάλω “Δεν δίνει ο άλλος 1300 ευρώ για να πάρει μπουζούκι με 30 Ντούγιες…”

… τέλος πάντων…

Για να το διευκρινίσω… εννοώ το κόστος του μπαγλαμά να το ρίξει παραπάνω σε εργασία πάνω στο μπουζούκι… “ακόμη ακόμη και το χάραγμα πάνω στις ντούγιες απαιτεί εργασία…” (το βάζω τώρα σε εισαγωγικά μου μου λέτε πάλι περί ντούγιας… μπορεί να μην είμαι οργανοποιός αλλά κάτι σκαμπάζουμε και μεις από μπουζούκι).

Η δουλειά που βλέπω εγώ οπτικά (δεν τον ξέρω τον άνθρωπο και δεν έχω ακούσει μπουζούκι του), δεν μου γεμίζει το μάτι για 1300 Ευρώ… ούτε τα υλικά είναι τέτοια που από μόνα τους να κάνουν την διαφορά στην τιμή…

Βέβαια μπορεί από ήχο να σκίζουν… αυτό δεν το ξέρω…