Καρελλάς Γιώργος

Δεν έχει γίνει κουβέντα για τα όργανα του Καρελλά.
έχει κανείς όργανο από αυτόν το μάστορα ?
εντυπώσεις ?

Ο πατριώτης μου Καρελλάς φτιάχνει όμορφα όργανα και προσεγμένα.Βέβαια σε ένα μπουζ.1500ευ που είχε πάρει ένας φίλος κουνήθηκε η ένωση τάκου -μανικιού.Απ΄ότι θυμάμαι το κράτησε ο κατασκευαστής και του έφτιαξε άλλο (ίσως λόγω ιδιαίτερης φιλικής σχέσης).

Εχω εδω και εξι μήνες ένα μπουζουκι από τον Καρελλά. Είμαι πολύ ευχαριστημένος! Και από τον ήχο του αλλά και από το “ύφος” του οργάνου! Και από τον κατασκευαστή είμαι ευχαριστημένος: είναι ωραίος τύπος!:110:

κι εγω εχω ενα οργανο του Καρελλα. Το ειχα παρει αβλεπι το 96 και εκτοτε δεν με εχει απασχολησει ουτε μια φορα με κανενου ειδους προβληματα. Ουτε σερβις του εχω κανει ολα αυτα τα χρονια. Βεβαια δεν το ταλαιπωρησα κιολας. Η χρηση που του κανω ειναι καθαρα ερασιτεχνικη και μπορει να μεινει και μηνες στη θηκη του. Οταν παντως το βγαζω ειναι παντα κουρδισμενο στην πενα!
Για τα στολισματα του Καρελλα δεν μπορω να πω, γιατι το μπουζουκι μου ειναι μαλλον το πιο λιτο της υφηλιου. Αν υπαρχει αμφιβολια, ανεβαζω ευχαριστως και φωτογραφια!

Μανος

:063: Παίδες, για όποιον θέλει να δει το τριχορδάκι, ανεβασα μια φωτο στο Album του Forum

Δημήτρη πράγματι εμφανισιακά είναι πολύ όμορφο το όργανο:088: :110: .
Τί ξύλο είναι το καπάκι ? Μου φαίνεται αρκετά σκουρόχρωμο.
Σε μέγεθος το ηχείο είναι μικρότερο από το σύνηθες “λαϊκό” ?

[LEFT]Το καπάκι είναι από κέδρο. Όσο για το σχήμα του ηχείου είναι καρυδιά και πιο αμυγδαλόσχημο, θυμίζει κάπως μπουζούκια εποχής '35-50. Τα λούστρα του δεν “γυαλίζουν”, μιας και δεν μου αρέσουν τα “φανταχτερα” μπουζούκια.
Μέχρι στιγμής είμαι 100% ευχαριστημένος από τον ήχο και την εμφάνιση του. Βέβαια ο χρόνος θα δείξει… [/LEFT]

Στο πολίτικο λαούτο μου, τούρκικο αγορασμένο στην Ελλάδα φτηνά, σειράς, όχι ιδιαίτερα υψηλής ποιότητας κατασκευής, επισκεύασε αριστοτεχνικά μία τρύπα που απέκτησε μιά δούγα όταν το όργανο γλίστρησε και έπεσε κάτω πριν δέκα χρόνια. Επίσης, του πήγα για ριζική επισκευή παλιό μπουζούκι του Ζοζέφ, από τα πολύ φτηνά που έφτιαχνε τη δεκαετία του '60 για τη δεύτερη αγορά, στο οποίο α: είχε ξεκολλήσει το κομμάτι του καράουλου από το μπράτσο και β: χρειάστηκε να ξεκολληθεί το καπάκι. Μου ζήτησε την άδεια πριν κολλήσει κάτω από την ετικέτα του Ζοζέφ και τη δική του, με την ένδειξη “επισκευή” και ημερομηνία. Έμεινα πολύ ευχαριστημένος.

Αγαπητέ Δημήτρη το μπουζουκάκι είναι πανέμορφο, είμαι πάρα πολύ περίεργος να δω την διαφορά που θα χει στον ήχο από τα συνηθισμένα μπουζούκια με έλατο στο καπάκι. Βρίσκεσαι στην Αθήνα?

πολυ καλο παιδι - μετρια οργανα. εφτασα στο μαγαζι του αλλα δεν μπορεσα να βρω οργανο οπως το ηθελα

Zabe, είμαι Θεσσαλονικιός αλλά λόγω εργασίας μένω στην Φωκίδα (Ιτέα). Για τον ήχο του μπουζουκιού, ανθρώποι απείρως καλύτεροι από εμένα στην γνώση του οργανού μου είπαν τα καλύτερα λόγια :slight_smile:

Μου χει κεντρίση το ενδιαφέρον βλέπεις, γιατί όλοι είναι σχεδόν απόλυτοι στον έλατο και λένε οτι είναι το καλύτερο ξύλο για καπάκι, και οτι το καπάκι είναι το ΠΙΟ σημαντικό μέρος του μπουζουκιού. Ευχαριστώ πάντος, αν τυχόν βρεθείς Αθήνα ξανά θα χαρώ να τα πούμε.

Παντως ακομα και στην Αυστραλια οπου και βρισκομαι ακουγονται πολυ καλα λογια για τον Καρελα. Εγω παντως εχω μπουζουκακι απο το Μανωλη το Γαλιατσο δεν ξερω αν εχετε ακουστα.καλο μπουζουκακι πριματο. θα προσπαθησω να βαλω κ μια φωτο στο αμεσο μελλον…

http://www.youtube.com/user/gkarellas

Σε αυτό το λινκ ανακάλυψα βίντεο με μπουζούκια και κιθαρόνι του Καρελλά.
Απ’ ότι φαίνεται τα ανεβάζει ο ίδιος.
Θεωρώ καλή την προσπάθεια, γιατί αν και δεν ακούγονται όλες οι ηχητικές λεπτομέρειες, μπορείς να έχεις μια γενική ακουστική εικόνα κάθε οργάνου.

Πρίν λίγες μερες παρελαβα το τριχορδακι μου που ειχα παραγγείλει απο τον Καρελλα, που ηταν καλυτερο των προσδοκιών μου!

Πολυ καλος μαστορας και ανθρωπος

Ή ισως παλι λογω επαγγελματισμου. Οταν τον γνωρισα (το μαγαζι μου ειναι κοντα στο οργανοποιιο του στο Ψυρρη) μου φανηκε σοβαρος ανθρωπος. Οργανο δεν πηρα τελικα αλλα μου εμεινε η καλη εντυπωση.

Μπορώ και εγώ να επιβεβαιώσω με τα καλύτερα λόγια το ποιόν του ανθρώπου και του Μάστορα Γιώργου Καρελλά.

Δεν έχω δοκιμάσει πολλά μπουζούκια του, ένα φιλαράκι μου έχει ένα τετράχορδο του κατασκευής 96ʼ που παίζουμε μαζί στο ρεμπετάδικο …τι να πω για τι συγκεκριμένο όργανο ρε παιδιά δεν ξέρω αν έχει να κάνει με την δεκαετία κ βάλε που κουβαλάει στις πλάκες του αλλά είναι το μοναδικό όργανο που έχω παίξει και έχει εκτός από ένταση καμπάνα , μια γλύκα και ένα βαθύ ήχο που πραγματικά το ζηλεύω κ το θαυμάζω το συγκεκριμένο όργανο μου θυμίζει πολύ ήχο Ζαμπέτα έτσι όπως μιλάει:039:. Το είχε αγοράσει τότε 340.000 δραχμές από ότι ξέρω κουβαλάει πολλές ώρες παιξίματος πάνω του και το μόνο που χρειάστηκε ήταν ένα ξεσκεβρώμα το οποίο έγινε πριν από λίγους μήνες πρώτο κ μοναδικό σέρβις στα τόσα χρόνια…:088:

Συμφωνώ με τους “προλαλήσαντες”.
Και αυτός μαζί με άλλους σημαντικούς Έλληνες οργανοποιούς της Ελλάδας και του Εξωτερικού ,πιθανότατα,θα βρίσκεται στη Σπάρτη στις 13 Ιουνίου όπου θα διοργανωθεί ημερίδα για την οργανοποιία γενικότερα και τον Αναστάσιο Σταθόπουλο ειδικότερα, από τον σύλλογο φίλων παραδοσιακής λαϊκής και ρεμπέτικης μουσικής
:088:

εχω παιξει τρια οργανακια απο τον συγκεκριμενο μαστορα,ειναι πολυ καλα και σε ηχο αλλα και σε κατασκευη.και σχετικα φθηνος απο κατι αλλους που ακους 3000,3500, 4500.μονο κατα παραγγελια… δεν εχει ετοιμα οργανα.