"Καρδια παραπονιαρα"/Χατζηχρηστου

Ρε παιδια συγνωμη κιολας που ρωτω δευτερη πληροφορια μεσα σε 2 μονο μερες αλλα δε εχω καποιον αλλο να με βοηθησει σε αυτο το θεμα και τα χω λιγο χαμενα .
Ο λογος ειναι οτι ενω παιζω αρκετα χρονια αυτοδιδακτος μπουζουκι μολις προσφατα αρχισα ψαχνω κλιμακες με τι βοηθεια του βιβλιου του Χ.Παγιατη.

Λοιπον … εκατσα και εγραψα ποιες νοτες παιζω στο ανωθεν ασμα…
Αν λοιπον εβγαλα τις σωστες ειναι οι…ρε-μιb-φα-σολb-λα-σιb-ντο-ρε…

Οι κλιμακες που μοιαζουν ειναι οι σαμπαχ και ουσακ αλλα…:112:στη σαμπαχ εχω μι και οχι μιb…αντιστοιχα στην ουσακ εχω σολ και οχι σολb που θελω…

Ειναι δυνατο να ειναι το τραγουδι μιξη των 2 κλιμακων???
Αν ειναι μονο 1 η κλιμακα θα λεγα σαμπαχ επειδη ταιριαζει Φα κυρια συνχορδια … αλλα στην ουσακ υπαρχει επισης ως δευτερευουσα … πωπω μπερδεμα …

Επισης στο σημειο …“καρδια γιατι να λιω-ω-“ντο#”-ω-ω-ω-ω-νεις”…παιζω και μια ντο# στο κατεβασμα…αυτη δε ρωτω καν απο που βγαινει γιατι κατι μου λεει οτι πρεπει να μαθω και αρμονια για να το καταλαβω αυτο…

Σας κουρασα μαλλον … τελικα σε τι κλιμακα ειναι το τραγουδι -εκτελεση Μπελλου- και ευχαριστω για την υπομονη σας

Το σαμπαχ οπως και το ουσακ ειναι μινορε.Η καρδια παραπονιαρα ματζορε-χιτζαζ κατι κανεις λαθος βρες την τονικη πρωτα

Δεν είμαι αρμόδιος, αλλά επειδή βλέπω ότι οι περισσότερο αρμόδιοι …καλοκαίριασαν, σου απαντάω:
Καταρχήν, όπως σου λέει κι ο Κώστας, έχεις βγάλει λάθος συμπέρασμα όσον αφορά το δρόμο. Είναι Χιτζάζ.
Εκείνο που προφανώς σε μπερδεύει είναι το φυσικό Si που εμφανίζεται σε μερικά σημεία. Είναι συχνό φαινόμενο σε αρκετά τραγούδια γραμμένα σε Χιτζάζ. Οταν το Sol- γίνεται Sol+ τότε το Sib γίνεται φυσικό Si.
Για πιο έγκυρη ενημέρωση ρίξε μια ματιά εδώ:
http://www.klika.gr/cms/index.php?option=com_content&task=view&id=79&Itemid=73
Τι διάολο! Τζάμπα τη βγάζουμε την “Κλίκα”;

Πρωτα απ ολα σας ευχαριστω για τις απαντησεις.

Αρη το προβλημα μου να αναγνωρισω την κλιμακα δεν οφειλεται στο σι.
Εγω σιb ακουω οπως ακριβως εμφανιζεται και στη χιτζαζ…σι δε ακουω νομιζω …

Απ την αλλη ακουω φα# αλλα ΚΑΙ φα φυσικο…ντο ΚΑΙ ντο# … αλλα η χιτζαζ κανονικα δεν εχει φα ουτε ντο# …παει τα παιξε τ αυτι μου?

Ισως να “μπουκωσε” γιατι επαιζα ωρες πριν το ψαξω…

Παντος σας ευχαριστω για απαντησεις και παλι και “σημειωνω” χιτζαζ" … με συγκρηση με αλλα τραγουδακια καπου θα καταλαβω τι “παιζει” μ αυτες τις κλιμακες…

Μια τελευταια ερωτηση μονο.Αν “ανεβαζα” μια λιστα με καμια 20-30 τραγουδακια που νομιζω οτι παιζω ικανοποιιτικα ,ζητοντας να μου πουν σε τι κλιμακες ειναι γραμμενα θα … “δοκιμαζα” την υπομονη και τα νευρα του admin και της κοινοτητας η ειναι οκ?

Κατ αρχήν το κομμάτι είναι χιτζάζ.Ο χιτζάζ κάτω από την βάση του μπορεί να κάνει πεντάχορδο Ράστ.(άν ασ πούμε η βάση του χιτζάζ είναι το ρε ,μπορεί να εμφανίσει το 5χ σολ λα σι ντο ρε ,πίσω από την βάση.)Στο ρεφραίν αυτού του τραγουδιού που συμβαίνει αυτό, απλά θεώρησε ότι η βάση του είναι το πάνω ρε.:089:

Νομιζω “επιασα” τι εννοoις Δημήτρη .Ευχαριστω.

Ανέβασε όσα τραγούδια θέλεις, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Θα είναι ευχαρίστησή μας να σε βοηθήσουμε. :088: