καλησπερα στην παρεα

καλησπερα και απο εμενα:088:
σωτηρης απο τρικαλα.
ιστορικο μουσικης, επαιζα 5 χρονια μπουζουκι ξεκινωντας στο γυμνασιο και στα 37 μου τωρα ξεκινησα βιολι

καλώς ήρθες!
ποτέ δεν είναι αργά, αλλά θέλει αφιερωμένη ενασχόληση το βιολί… κι εγώ προσπάθησα αλλά δεν τα κατάφερα.

ειναι πολυ δυσκολο οργανο,αλλα βλεπω οτι το πρελθον με το μπουζουκι μου εδωσε μεγαλο ατου,με καθημερινες ασκησεις τα δαχτυλα βρηκανε πολυ γρηγορα και παλι την φορμα τους,εχει να κανει και με το οτι ειναι 4 χορδα και τα δυο.
αυτο που με ζορισε αρκετα ειναι το κουρδισμα και ο ηχος του.
δηλαδη κουρδιζεις και πατας δυνατα για να σταθεροποιηθει το κλειδι,αυτο δεν το ηξερα απο την αρχη.
ο ηχος του βιολιου ειναι το ρετσινι πανω στο δοξαρι και οχι το δαξαρι,2 εβδομαδες πεδαιομουν χωρις να μπορω να βγαλω ηχο.
τον βρηκα λιγο τον δρομο τελικα…
αν και στο μπουζουκι πηγαινα ωδειο,τωρα στο βιολι ειμαι αυτοδιδακτος και με ζορισε με αυτα τα δυο μεχρι να βρω το κουμπι τους

νομίζω ότι ο αριθμός των χορδών δεν παίζει ρόλο, και επίσης έχει εντελώς άλλη τοποθέτηση από το μπουζούκι.
θα σου πρότεινα να βρεις κάποιον καλό δάσκαλο στην περιοχή σου.

τωρα προσεξα οτι ασχολεισαι με το μπουζουκι…τι σε δυσκολεψε στο βιολι?το σταματησες?

βασικά πάνε δέκα χρόνια από τότε… ήμουν πολύ τσίτα και το βιολί θέλει απολυτα χαλαρά χέρια (όπως και το καθτεί άλλωστε).
με δυσκόλευε πολύ το πιάσιμο στο αριστερό, αλλά και ο χειρισμός του δοξαριού. γενικά δεν το είχα καθόλου και το άφησα για τους υπόλοιπους!

ειχα σκοπο να παω οδειο τουλαχιστον για τα βασικα,αλλα προχωρησα πολυ γρηγορα με το οργανο τελικα,
εχω 3 μηνες και κατι που ξεκινησα,τις τελευταιες 3 εβδομαδες εβγαλα το 4season summer τα πρωτα 50 δεπτερολεπτα
συν καποια αλλα.
μου το λενε και οι γυρω μου δηλαδη οτι προχωραω γρηγορα για το διαστημα που παιζω.
περιμενα να με δυσκολεψει το οτι δεν εχει ταστα,αλλα δεν με ζορισε πολυ στην πραξη

το βασικό είναι ό,τι παίζεται να παίζεται σωστά, μόνο τότε έχει αξία. ειδικά στο βιολί, που δεν συγχωρεί λάθη και ανακρίβειες.
μην το πάρεις προσωπικά, γενικά το λέω ως αποτυχημένος wannabe βιολιτζής.

δεν το παιρνω προσωπικα…με ενδιαφερει η γνωμη οσων εχουν ασχοληθει με το οργανο γι αυτο και ρωταω πραγματα.
ειχα ποιασει τον πρωτο μηνα αυτο το τραγουδι και το ειχα βγαλει λαθος,απογοητεύτηκα,το σταματησα για δυο μηνες ξεκινωντας αλλα τραγουδια.
η δευτερη προσπαθεια πριν 3 εβδομαδες πετυχε,δηλαδη εβγαλα σωστα τις νοτες,απλα παιζω με την μιση ταχυτητα ακομα
βοηθησε παααρα πολυ αυτο https://www.youtube.com/watch?v=bBJloAQmWSY
το οποιο μπορεις να το κατεβασεις σε mb4 σαν βιντεο στον υπολογιστη,μετα με το προγραμμα vlc player μπορεις να βαλεις μεχρι και 4 φορες ποιο αργη ταχυτητα και να μελετησεις,το καλο ειναι οτι αν ριξεις την ταχυτητα δεν παραμορφωνει τις νοτες

Καλημέρα μετά από καιρό.στον όγδοο μήνα πλέον…
Απλά μια ενημέρωση της προόδου.ισως φανεί χρήσιμο σε κάποιους που ξεκινούν.
Στον έκτο μήνα άρχισε να χαλαρώνει νοητά το δεξί χέρι του δοξαριου δηλαδή
Αυτό μου έχει προσθέσει ένα 20% μπορεί και 30% σε ταχύτητα.
Είναι κάτι που ήρθε με τον καιρό και δεν το είχα στο ξεκίνημα.
Βέβαια δεν θα το ακολουθήσω επαγγελματικά μιας και έχω φτάσει πολύ ψηλά στην δουλειά μου μετά από τόσα χρονια

εγώ θα επιμείνω στο θέμα του δασκάλου, ειδικά για το βιολί. αυτή η τόσο απαραίτητη χαλάρωση θα έπρεπε να είχε επιτευχθεί εξαρχής.
απορώ γιατί αναφέρεται τόσο συχνά η επαγγελματική ενασχόληση, ειδικά σε ανθρώπους που μόλις ξεκινάνε κάποιο όργανο…
καλή πρόοδο εύχομαι!

εννοω δεν εχω στοχο να το ακολουθησω σαν επαγγελμα,ειναι ενα χομπυ