Καλησπέρα σε όλους και όλες - Αγορά Τζουρά

Καλησπέρα σε όλους και όλες λοιπόν…

Ονομάζομαι Θοδωρής και είμαι ολοκαίνουριος στο forum.Είμαι πολύ χαρούμενος που είμαστε τόσοι πολλοί που αγαπάμε και δεν ξεχνάμε το ρεμπέτικο τραγούδι.Ωραίο forum, άκρως ενδιαφέρων και ενημερωτικό.Μπράβο σε όλους σας.

Δεν θα σας ζαλίσω πολύ…

Ο λόγος για τον οποίο γράφω σ αυτή την ενότητα είναι ο εξής:
Δεν είμαι επίδοξος κατασκευαστής μουσικών οργάνων…απλά παίζω εξάχορδο τζουρά τα τελευταία 5 χρόνια σε αρκετά ικανοποιητικό επίπεδο.Έχω έρωτα με το συγκεκριμένο όργανο αλλά δυστυχώς δεν με βολεύει και δεν με ικανοποιεί πλέον το παλιό μου Τζουραδάκι.
Σκεφτόμουν λοιπόν να αναθέσω σε κάποιον μάστορα να μου φτιάξει ένα άρτιο επαγγελματικό εξάχορδο Τζουρά.Το θέμα όμως είναι πως δεν έχω τις γνώσεις για κάτι τέτοιο.Δεν ξέρω τί να ζητήσω και πώς να το ζητήσω.Εγώ απλά να παίζω ξέρω…:)γι’ αυτό και απευθύνομαι σ’ εσάς…τους ειδικούς του είδους.

Ξεκαθαρίζω εξ αρχής πως δεν έχω πρόβλημα αναφορικά με το κόστος.Μπορώ να διαθέσω μέχρι και 2.000 ή 2.500 ευρώ για τον σκοπό αυτό.

Η έγνοια μου είναι να φτιάξω κάτι άκρως επαγγελματικό,με άριστο ήχο και ποιότητα υλικών αλλά να είναι και ομορφούλι.Κάτι που να μου μείνει για χρόνια και να μη το μετανιώσω στην πορεία.Ελπίζω να με καταλαβαίνετε…

Αν λοιπόν κάποιος από εσάς,ο οποίος διαθέτει τις απαραίτητες γνώσεις,έχει την όρεξη και την διάθεση να μου απαντήσει και να με συμβουλεύσει, τον ευχαριστώ εκ των προτέρων προκαταβολικά.

1.) Θα ήθελα λοιπόν να ενημερωθώ αρχικά πλήρως για τα είδη των ξύλων που πρέπει να ζητήσω από τον μάστορα.Ενδιαφέρομαι για άριστη ποιότητα ξύλων η οποία να αποδίδει και άριστη ακουστική του οργάνου.Δεν ενδιαφέρομαι για κάτι συμβατικό με το οποίο απλά να κάνω την δουλειά μου και όσο με βγάλει…Ενδιαφέρομαι για την άριστη ποιότητα των ξύλων και γενικά των υλικών.
π.χ. από τι ξύλο πρέπει να είναι φτιαγμένο το σκάφος?από τι ξύλο το καπάκι?από τι ξύλο η ταστιέρα?από τι ξύλο το μάνικο? και τα λοιπά…και τα λοιπά…!!!π.χ. έχω ακούσει και έχω διαβάσει πως η κόκκινη Μουρία είναι το καλύτερο και πιο αξιόπιστο ξύλο για την κατασκευή του σκάφους!!!

2.) Υπάρχουν μάστορες που να αναλαμβάνουν δουλειές με ότι υλικά τους ζητήσεις? ή ο καθένας χρησιμοποιεί μόνο τα υλικά και τα ξύλα που αγαπάει και εμπιστεύεται τόσα χρόνια?

3.) Που θα βρω έναν άψογο μάστορα για να του αναθέσω την δουλειά?Θέλω όμως να είναι από τους καλύτερους…να κάνει δηλαδή δουλειά άψογη και λεπτομερέστατη…να το κατέχει στο έπακρο το θέμα δηλαδή.

4.) Αναφορικά με το θέμα του φινιρίσματος και της εξωτερικής εμφάνισης θα το ψάξω πιο βαθιά μόνος μου…αν και πάνω απ’ όλα με ενδιαφέρει ο καλός και σωστός ήχος του οργάνου και μετά όλα τ’ άλλα.

Το πρόβλημα είναι πως όλοι οι άνθρωποι,ειδικά οι μάστορες και οι ειδικοί κάθε είδους έχουν μάθει να εκθειάζουν μόνο τον δικό τους τρόπο, μόνο τα δικά τους υλικά, μόνο τα δικά τους προϊόντα και αυτό είναι κακό διότι δεν υπάρχει αντικειμενικότητα.π.χ. ο ένας υποστηρίζει πως η Μουριά ειναι το καλύτερο ξύλο…ο άλλος λέει όχι και υποστηρίζει πως η καστανιά είναι το καλύτερο ξύλο επειδή με αυτήν έμαθε και αυτή χρησιμοποιεί τόσα χρόνια και πάει λέγοντας και μπλα μπλα μπλα…

Εγώ θέλω,αν κάποιος μου απαντήσει,να μου απαντήσει με την πιο αντικειμενική ματιά που διαθέτει και όχι κινούμενος από προσωπικές εμπειρίες.

Αυτά…συγχωρέστε με για την άγνοιά μου…συγνώμη για την φλυαρία και ευχαριστώ για τον χρόνο σας!!!
Θοδωρής…

Η δική μου ανεπιφύλακτη πρόταση είναι ο Πάνος Καφετζόπουλος, 210 3304185. Καλύπτει όλες τις προδιαγραφές ποιότητας που απαιτείς και είμαι πολύ ευχαριστημένος και από το μπουζούκι και από τον τζουρά που έχω από εκείνον (όργανα δεκαετίας και άνω).

Σ ευχαριστώ για την απάντηση…θα τό χω υπόψιν μου!!!

Καλώς όρισες Θοδωρή.

Νομίζω ότι ένα καλό ξεκίνημα θα ήταν να διαβάσεις τις συνεντεύξεις των οργανοποιών στην Κλίκα:

http://www.klika.gr/cms/index.php?option=com_content&task=section&id=16&Itemid=75

Eπίσης, αν έχεις τα τεύχη του περιοδικού Λαικό Τραγούδι, στις σελίδες του, κάνει μιά καλή προσπάθεια καταγραφής των καλών-ποιοτικών ξύλων και λεπτομερειών των οργάνων ο Χρήστος Σπουρδαλάκης. Στο τρέχον περιοδικό γίνεται εκτενής μνεία στο θέμα σκάφος, όπου προσωπικά πρώτη φορά άκουσα για τις άριστες ιδιότητες του ξύλου μπερναμπούκο.

Καλως ήρθες στην παρέα,
έχεις λύσει —απ’ ό,τι κατάλαβα—μια σοβαρή παράμετρο, το οικονομικό θέμα.
με τα λεφτά που διαθέτεις, θα σου πρότεινα να πάρεις 2, ίσως και 3 τζουράδες, διαφορετικών υλικών και ύφους, όλους από καλούς μάστορες και να κάνεις τη δουλειά σου με πολλές επιλογές. 2000-2500 ευρώ για μόνο ένα τζουρά νομίζω ότι είναι πάρα πολλά…

Αγαπητέ φίλε καλωσόρισες στο Φόρουμ.

Υπάρχουν μερικοί καλοί οργανοποιοί στους οποίους θα μπορούσες να φτιάξεις ένα όργανο από αξιοπρεπές μέχρι πολύ καλό. Ο κάθε ένας εδώ στο φόρουμ μπορεί να σου προτείνει και κάποιον ή κάποιους.

Όμως αν θέλεις ένα όργανο με προσωπικότητα, που να έχει κατασκευαστεί με μεράκι, με απόλυτη γνώση (ακόμα και επιστημονική), με μεγάλη εμπειρία και με σεβασμό στις επιθυμίες σου, που να είναι σχεδιασμένο και κατασκευασμένο από τον ίδιο τον οργανοποιό (και όχι από κάποιον τρίτον που τον χρησιμοποιεί ως φασόν ο υποτιθέμενος κατασκευαστής), τότε βάλε πολύ ψηλά στη λίστα των υποψηφίων τον Νίκο Φρονιμόπουλο και δεν θα χάσεις.

Ο Νίκος Φρονιμόπουλος είναι μέλος του Φόρουμ και έχει αρθρογραφήσει και στην Κλίκα. Ετσι δεν έχεις παρά να αναζητήσεις τις παρεμβάσεις του για να καταλάβεις περί τίνος πρόκειται. Τα τηλέφωνά του είναι 2292051013 και 694646723804.

Επειδή είναι ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ και όχι έμπορος, φτιάχνει λίγα όργανα, αλλά πολύ υψηλής ποιότητας. Σαν και αυτό που αναζητάς.Νομίζω μάλιστα ότι πρόσφατα έχει φτιάξει 1-2 τζουράδες και έτσι θα μπορέσεις να ακούσεις πριν αποφασίσεις. Σε κάθε περίπτωση μόνο να κερδίσεις έχεις από την επαφή μαζί του.

Σωστός ο Pakag. Αξίζει πράγματι να περάσεις από το οργανοποιείο του Νίκου και δεν θα χάσεις. Στην επόμενη κλίκα ο Νίκος συμμετέχει με ένα ακόμη άρθρο του περί οργανοποιείας. Αναμείνατε στο ακουστικό σας…

παιδιά, σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια και για τις πολύτιμες συμβουλές σας!!!

Και σίγουρα πρέπει να περάσεις και από τον Παναγιώτη το Βάρλα! Εκεί δεν θα δεις κάποιο έτοιμο τζουρά αλλά αξίζει να συζητήσεις μαζί του το τι ακριβώς θέλεις! Το εργαστήριο είναι Κωλλέτη 7 στην Αθήνα! Τηλ 210 3822358!:088:

:107:αναμένουμε στα κάρβουνα! για δώσε admin, δώσεεεεεεεεεεεεεεε!:085:

Ρε φίλε, μην αναφέρεις τέτοια ποσά δημοσίως. Θα τα διαβάσει κανας “επιτήδειος” και θα δούμε ξαφνικά τους τζουράδες να πουλιούνται δυόμισι χιλιάρικα (θεός φυλάξοι!).
Πολύ καλοί τζουράδες πουλιούνται κάτω (ίσως και πολύ κάτω) από χίλια ευρώ.

Οσο λιγότερα στολίδια γίνεται.

Κουβέντιασε με το Φρονιμόπουλο για τα ξύλα και τις λοιπές λεπτομέρειες. Πήγαινε επίσης να κουβεντιάσεις και με το Σπουρδαλάκη. Μετά στείλε μήνυμα στο Σώτο, για να σου “διευκρινίσει” όσα σου είπαν οι μαστόροι και να πάρεις μία έγκυρη άποψη ενός έμπειρου “πελάτη” με γνώσεις οργανοποιίας.

Από τη στιγμή που ασχολείσαι όπως λες 5 χρόνια, μπορείς να κάνεις μια γύρα στους καλούς μαστόρους και να βρεις ένα έτοιμο όργανο που θα σου αρέσει. Παραγγελία για τζουρά… μμμ… κομματάκι δύσκολο μου φαίνεται.
Ξεκίνα από το Φρονιμόπουλο (που έχεις και “γλείψιμο” ως μέλος του Φόρουμ), συνέχισε στον Κλεφτογιάννη (που σίγουρα θα έχει έτοιμα όργανα), πέρνα από τον Καρελλά και αρκετούς άλλους, τα ονόματα και τις διευθύνσεις των οποίων μπορείς να βρεις στον κατάλογο του Pakag στο Φόρουμ.
Σημείωση: Οταν βρεις ένα καλό τζουρά, μην τον αγοράσεις επιτόπου. Ολοκλήρωσε τη βόλτα σου στους οργανοποιούς, φτιάξε συνολική εικόνα και μετά πήγαινε και πάρε αυτόν που θεωρείς καλύτερο.
Μη βιαστείς, αφού έτσι κι αλλιώς έχεις όργανο, δεν είσαι ρέστος. Το όργανο που θα πάρεις είναι σαν τη σύζυγο. Θα περάσεις πολλές ώρες μαζί του, οπότε πρέπει να σ’ αρέσει στα σίγουρα. Απ’ τη στιγμή που δεν υπάρχει πίεση, μη συμβιβαστείς με κάτι λιγότερο από αυτό που θα ήθελες.