Καλησπέρα Μάγκες και Μάγκισσες

Με λενε Γιωργο ,ειμαι φοιτητης στην Αθηνα , μενω στο Περιστερι και αγαπω ιδιαιτερα το ρεμπετικο. Απο μικρη ηλικια ασχολουμε με την μουσικη παιζω τετραχορδο μπουζουκι , κιθαρα , κρητικο λαουτο ,καχον, τουμπερλεκι, μπαγλαμα και προσφατα ξεκινησα να ασχολουμε με την φυσαρμονικα. Ελπιζω να βρω εδω μεσα και αλλους πορωμενους με το ρεμπετικο σαν εμενα και ανυπομονώ να ερθω σε καποια μαζωξη του φορουμ.

3 «Μου αρέσει»

καλώς ήρθες! καχόν τρίχορδο ή τετράχορδο;
επόμενη μάζωξη τον σεπτέμβρη μετά το καλοκαίρι, stay tuned.

τετραχορδο… μουρμουρικο
σας περιμενω στη Σκοπελο 15 με 18 στο Φεστιβάλ Ρεμπετικου να γνωριστουμε κι εκει :grinning:

2 «Μου αρέσει»

μουρμούρικο; καιρός για τρίχορδο δηλαδή!
(πορωμένους με το ρεμπέτικο δεν έψαχνες; :wink::grin:)

@ Νίκος Σαρηγιάννης
Α ρε Νικόλα, με προσπέρασες κατά μίαν ώρα! Αυτό που είχα εγώ στο μυαλό μου: «Πορωμένος με το ρεμπέτικο; Τρίχορδο θα φέρει αυτό!»

@GiwrgosK
Γιώργο , θα τα πούμε στη Σκύρο!

1 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα @GiwrgosK! Καλωσόρισες στην παρέα μας! :smiley:

Κι εγώ φοιτητής είμαι στην Αθήνα αν και μένω στην άλλη άκρη της (Αργυρούπολη).

Μην ανησυχείς, εδώ μέσα είμαστε πολλοί οι πορωμένοι. Το σημαντικό εδώ, είναι ότι έχουμε την δυνατότητα να ανταλλάξουμε απόψεις, αλλά και να αντλήσουμε πληροφορίες από χιλιάδες συζητήσεις που έχουν γίνει ανά καιρούς. (Το Φόρουμ υπάρχει από το 1996!).

Ό,τι χρειάζεσαι, μπορείς να ανοίξεις καινούργιο θέμα, ή να απαντήσεις σε κάποιο ήδη υπάρχον…

Πριν δυο βδομάδες περίπου κάναμε την τελευταία μάζωξη πριν το καλοκαίρι… Μπορείς να δεις φωτογραφίες εδώ.

Γενικά η επόμενη (επίσημη) μάζωξη, όπως είπε και ο φίλος @liga_rosa, θα γίνει τον Σεπτέμβρη, αν και αν αποφασίσεις να μαζευτείς με φίλους - παρέα για παιξίματα, και θέλεις να το ανοίξεις και σε περισσότερο κόσμο, μπορείς να το ανακοινώσεις στο φόρουμ και πού ξέρεις; κάποιος μπορεί να περάσει :wink:

Τις επίσημες - ανεπίσημες μαζώξεις τις ανακοινώνουμε εδώ: Μαζώξεις.

Πολύ ενδιαφέρον! Θα ήταν ωραίο αν μετά το φεστιβάλ άνοιγες ένα νέο θέμα να μας παραθέσεις τις εμπειρίες σου, να δούμε και εμείς που δεν θα είμαστε εκεί! (Εγώ θα είμαι 14-21 στη Σκύρο, στο Ρεμπέτικο Σεμινάριο!)

Γενικά, ό,τι χρειάζεσαι μπορείς να ανοίξεις ένα νέο θέμα, ή να απαντήσεις σε κάποιο υπάρχον.

Και πάλι καλωσόρισες φίλε!

1 «Μου αρέσει»

Θα ήθελα πολύ να αποκτήσω κι ένα τριχορδο σε κάποια φάση αλλά γνώμη μου είναι ότι στο τετραχορδο μπορείς να κάνεις πολλές κωλοτούμπες και έχει και αυτό πολύ ενδιαφέροντα στοιχεία.

Επόμενη μου αγορά λογικά θα είναι ένας τζουρας

πρόσεχε μην σπάσει το όργανο με τις κωλοτούμπες! πέρα από την πλάκα, νομίζω θα ευχαριστηθείς πολύ τον τζουρά άμα μπεις στο νόημα.
ρε μην τα λέτε έτσι απότομα για τα σεμινάρια στα νησιά, ζηλεύουμε εμείς που μείναμε αθήνα…

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 365 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.