ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΜΕ ΑΓΑΠΗ, ΥΓΕΙΑ & ΧΑΡΑ.

Και απο εμένα - από καρδιάς -

"ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ"

σε όλη την υπέροχη παρέα του φόρουμ!.

Να περάσετε όλοι καλά, με όλα τα απαραίτητα :127: και :102: …

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ και από εμάς.

Με φαγοπότι γερό και μεγάλα γλέντια!

ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΨΥΧΕΣ ΜΑΣ ΠΑΙΔΙΑ

Άιντε και καλή ανάσταση να έχουμε…

Καλή ανάσταση, παιδιά! Να περάσετε όλοι κι όλες καλά!
:127: :090:
(Παίρνω τη λαμπάδα μου και φεύγω)


Χρόνια Πολλά σε όλους

[b]ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ

σε ολους τους φορουμιτες
[/b]
ευτυχισμενα και τριχορδα …


υγεια, μακροημερευση και μουσικη ευδαιμονία !!!

bΧρ[/b]ιbστός Ανέστη [/b]

bχρόνια πολλά και καλές πενιές από την Γερμανία[/b]

[/b]

Χριστός Ανέστη!
Χρόνια πολλά σε όλους με υγεία και ευτυχία :slight_smile:

Χαιρετισμούς απο το ηλιόλουστο Nottingham

Παραδόξως, κι εδώ τα ίδια… δε το’λπιζα πως μετά το αρνάκι θα χόρευα πεντοζάλη στη λιακάδα. :slight_smile:

Χρόνια Πολλά σε όλους, ΥΓΕΙΑ & ΑΓΑΠΗ σε φίλους αλλά και εχθρούς.

ΥΓ.: Όσο για το Φίλο που έστειλε τη φωτό με το μπότη που πέφτει ήταν τσου Κορυφούς τούτες τσι μέρες; Αν ναι ήπρεπε να ρίξει σύρμα να βρεθουμε! Ναστε καλά.:slight_smile:

Δαμιανε τη φωτο ανεβασε φιλη Κερκυραια σε αλλο φορουμ και ειναι ετσι κι αλλιως απο το in.gr, τζογια μου !!!
Συνοδευε η λεζαντα :
Το εθιμο αυτο κρατησαν οι Κερκυραιοι για το Πασχα μια και το Ευαγγελιο αναφερει
“Συ δε Κυριε αναστησον με ινα συντριψω αυτους ως σκευη κεραμεως” κι ετσι τα σπαμε ολα χε χε χε … Μετα οι φιλαρμονικες παιανιζουν στην πλατεια της πολης αναμεσα στους χιλιαδες επισκεπτες παιζοντας το αλλεγκρο μαρς “Μη φοβαστε οι Γραικοι” και αρχιζει η γιορτινη ατμοσφαιρα !!!

[quote=“Πάνος Καραγιώργος”]

Παραδόξως, κι εδώ τα ίδια… δε το’λπιζα πως μετά το αρνάκι θα χόρευα πεντοζάλη στη λιακάδα. :)[/quote]

Κυττα να δεις στην Ιγκλετερα ξεφαντωσες !!!
Μπραβο ρε παιδια, παντα τετοια !!!
(μη μου πειτε πως ειχατε και κοκορετσι ε ;;…)

[quote=yiorgosv;148645[b]Το εθιμο αυτο κρατησαν οι Κερκυραιοι για το Πασχα μια και το Ευαγγελιο αναφερει “Συ δε Κυριε αναστησον με ινα συντριψω αυτους ως σκευη κεραμεως” κι ετσι τα σπαμε ολα χε χε χε … Μετα οι φιλαρμονικες παιανιζουν στην πλατεια της πολης αναμεσα στους χιλιαδες επισκεπτες παιζοντας το αλλεγκρο μαρς “Μη φοβαστε οι Γραικοι” και αρχιζει η γιορτινη ατμοσφαιρα !!!

[/quote]

Το ίδιο έθιμο τιμάνε και στη Πάτρα, κυρίως στην Οδό Ερμού. Με το που θα “χτυπήσει” Πρώτη Ανάσταση (Μεγάλο Σάββατο πρωι) γίνεται του Βιετνάμ και όχι μόνο με “σκεύη κεράμεως” αλλά με οτιδήποτε σπάζει ή κάνει θόρυβο.
Όποιος περνάει τυχαία, χωρίς να γνωρίζει τι θα ακολουθήσει, βιώνει μεγάλη τρομάρα.