Καινούργιο CD με οργανικά - Βαγγέλης Τρίγκας

Ιωάννα, για το κοbλιμάν ‘ευχαριστώ και ανταποδίδω’, που λέγανε και οι πειρατικοί των FM. Βεβαίως και σε προσέχω - κι ας μην φαίνεται πάντα.

Αρη Κάππα, δεν νευριάζω όσα πόστινγκ και να πέσουν. Ειδικά αν έχουν εξώδικο και πλημμελή χαρακτήρα.

Καλό Σ/Κ παίδες.

http://www.rembetiko.gr/forum/messages/177/100388.jpg

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
Ο εξαιρετικός σολίστας του μπουζουκιού Δημήτρης Χιονάς παρουσιάζει το νέο του album με τίτλο “Roads” που περιέχει συνθέσεις του, με το μπουζούκι σε πρωταγωνιστικό ρόλο. Ο εξαιρετικός μουσικός που επί τριάντα πέντε χρόνια πιστά υπηρετεί το μπουζούκι θα γοητεύσει με τις εξαιρετικές μελωδίες του αλλά και την ερμηνευτική και δεξιοτεχνική ικανότητα του.
Ο Δημήτρης Χιονάς με συμμετοχή σε ηχογραφήσεις 15.000 τραγουδιών στο ενεργητικό του και συνεργασίες με σπουδαίους συνθέτες και τραγουδιστές στην δισκογραφία αλλά και στο πάλκο νυχτερινών κέντρων παρουσιάζει με το μπουζούκι του δεκατέσσερις υπέροχες συνθέσεις του, που μας επιδεικνύουν την μοναδικότητα του εξαιρετικού λαϊκού οργάνου, που αποτελεί μοναδικό αμυντικό όπλο στην ισοπέδωση της λαϊκής μουσικής μας παράδοσης και καταφέρνει να σταθεί κυρίαρχο στην μουσική μας σκηνή για δεκαετίες. Στις ηχογραφήσεις ο Δημήτρης Χιονάς που έπαιξε εκτός από μπουζούκι, τζουρά, ούτι και μπαγλαμά συνεργάστηκε με εξαιρετικούς συναδέλφους του όπως ο Δημήτρης Καπηλίδης που ήταν υπεύθυνος για την ενορχήστρωση και έπαιξε πιάνο, ο Νίκος Νομικός και ο Γιάννης Φράγκος στο βιολί, ο Τζώρτζης Καλάργαρης και ο Γιώργος Φωστηρόπουλος που έπαιξαν κιθάρα, ο Νίκος Καπηλίδης που έπαιξε ντραμς, ο Πέτρος Πελέλης στα κρουστά, ο Ναπολέων Δάμος στο κλαρίνο, ο Πόλυς Πελέλης στο μπάσο.

Σημ. Γ.Β. : για το “15.000 τραγουδια” δεν παιρνω ορκο …

Εχει παραγίνει η κατάσταση με τους αριθμούς που δίνει ο καθένας για τα τραγούδια που έγραψε ή έπαιξε ή ενορχήστρωσε και πάει λέγοντας…
Εχουμε και λέμε:
Ενα (1) τραγούδι την ημέρα. Δεκαπέντε χιλιάδες τραγούδια (15000) δια τριακόσιες εξηνταπέντε μέρες (365) που έχει ο χρόνος μάς κάνουν σαράντα ένα χρόνια και κάτι ψιλά (15000:365=41,095).
Δηλαδή για 41 χρόνια (και κάτι ψιλά) ηχογραφούσε ένα τραγούδι την ημέρα! Κάθε μέρα, και Κυριακές, και την 25η Μαρτίου, και την Πρωτοχρονιά ανήμερα!
Αμα κόλλαγε ΙΚΑ θα είχε 41.000 ένσημα! Ρεκόρ Γκίκες!
Να σοβαρευτούμε λίγο θα έλεγα εγώ…

Αυτη τη στιγμη ο Πανος Γεραμανης παρουσιαζει το
Βαγγελη Τριγκα και το δισκο του.

Και τις επομενες μερες θα εχει το Δημητρη Χιονα
και το Γιαννη Σταματιου με τους νεους δισκους τους !!!

Άκουσα τον μισό Γεραμάνη

Αξιόλογη δουλειά αλλά ο ήχος μου φάνηκε λίγο πειραγμένος, δεν μου φαινόταν εντελώς φυσικός, παραείταν καθαρός για φυσικός;

Τετάρτη: Καραντίνης
Πέμπτη: Χιονάς
Παρασκευή: Σταματίου

παιδιά έχω το cd του Χιονά.

Καλό δισκάκι με ωραίες μελωδίες, αλλα η διαφορά με τον δισκο Β. Τρίγκα, είναι οτι το μπουζούκι στο cd του Χιονά δεν έχει πρωταρχικό ρόλο.

Δεν ξέρω αν κάποιος απο σας το άκουσε και έχει διαφρετική γνώμη …

Του Σταματίου, το έχει κανείς?

Ο Τρίγγας φίλοι μου είναι μεγάλος παίχτης

Φίλε Άρη…Γνωρίζω προσωπικά πολύ καλά τον Δ.Χιονά και θα ήθελα να σε διαβεβαιώσω πως όντως έχει ηχογραφήσει γύρω στα 15.000 τραγούδια και με πόλυ σημαντικούς καλλιτέχνες…Έχει παίξει σε αυθεντικές ηχογραφήσεις με το Στέλιο Καζαντζίδη,Πάνο Γαβαλά,Β.Περπινιάδη,Γ.Νταλάρα κ.α…Επίσης έχει παίξει σε μεγάλα νυχτερινά κέντρα όπως τα Δειλινά στις αρχές του 70’ μάζι με τον Κώστα Παπαδόπουλο και ερμηνευτές το Γρηγόρη Μπιθικώτση και τη Βίκη Μοσχολιού κ.α…Αργότερα έπαιξε μαζί με τον Γιάννη Παλαιόλογου και ερμηνευτές το Στράτο Διονυσίου και τη Δούκισσα…Έχει επίσης παίξει σε συναυλίες του Σταύρου Ξαρχάκου και άλλων σημαντικών συνθετών…Επίσης έχει συνεργαστεί και παίξει πολλές φορές μαζί με το Γ.Ζαμπέτα…Μαζί με τον ξαδερφό του Χρήστο Ψαρρό,με τον οποίο έπαιζε στις ηχογραφήσεις των δίσκων αποτέλεσαν το δεύτερο καλύτερο δύδιμο μετά από αυτό του Κώστα Παπαδόπουλο και Λάκη Καρνέζη…

Προσωπική άποψη μου είναι ότι ο Χιονάς είναι ένας μπουζουξής της σειράς και δεν μου λέει κάτι το πέξιμό του! Και τι να λέει δηλαδή ότι έχει παίξει μαζί με τον Ζαμπέτα?

Αύτο είναι προσωπική άποψη…εγώ δεν προσπάθησα να πίσω κανέναν για το παίξιμο του Δ.Χιονά…απλά ανέφερα μερικά πράγματα απο την αξιοζήλευτη καριέρα του…

Κι εμένα δε μ’ αρέσει το παίξιμο του Χιονά. Ασχετα όμως με τα προσωπικά γούστα, δεν μπορεί να χαρακτηριστεί “της σειράς” ένας μουσικός σαν κι αυτόν. Είναι ένας καταξιωμένος μπουζουξής με πολλά χρόνια στο κουρμπέτι. Βέβαια (τα 'χουμε πει πολλές φορές) κάτι νούμερα, όπως αυτό το 15.000 που αναφέρεται πιο πάνω, είναι λίγο αμφίβολα, ακόμη και για “πρακτικούς” λόγους.

μάλλον αυτό που εννοούσε ο Κώστας Π είναι ότι ο Χιονάς δεν είναι δεξιοτέχνης, που όντως δεν είναι. Αλλά το ότι είναι “εργάτης” και χρόνια στο πάλκο είναι αναμφισβήτητο γεγονός, ανεξάρτητα από την ποιότητα του παιξίματος του ή το αν τον γουστάρουμε ή όχι. Και μόνο που τρώει στη μάπα όλη τη πλέμπα του “στην υγειά μας”, είναι ήρωας ο άνθρωπος.

γεια σας παιδια.εχει κυκλοφορησει ενα cd νομιζω που τραγουδα ο Νταλαρας και παιζει ο Καραντινης και νομιζω ειναι αφιερωμα στον Τσιτσανη στο μεγαρο μουσικης.το ξερει κανεις?

οντως ο χιονας , δεν ειναι δεξιοτεχνης οπως δεν ειναι και γνωστης μουσικης ισως να μην εχει ηχογραφισει 15 000 τραγουδια Αλλα ο ανθρωπος εχει απιστευτα μεγαλο ρεπερτοριο , δε παιζει τραγουδι να μην το εχει περασμενο .

Τριγκας… απλα Θεος ειχα ακουσει Συνεφφιασμενη κυριακη και Μινορε της αυγης … πσσ… θα μου μεινουν αξεχαστα τα εχει αυτα στο cd? εχει κυκλοφορισει?

Οχτάχορδε ρίξε μια ματιά εδω http://www.trigas.gr/gr/disc_004.html

Το δίσκο τον έχω και είναι πραγματικό διαμάντι!!!
Όλος ο δίσκος, κυλάει γάργαρο νεράκι, πεντακάθαρο!
Ε! Τρίγγας!!!
Ένα κι ΄ένα είναι όλα τα κομμάτια, αλλά εκεί που τρελάθηκα, είναι η σόλο εκτέλεση στην ‘καρδιά παραπονιάρα’ του Χατζηχρήστου.

Εγώ πάντως μάγγες μου ψηφίζω ανεπιφύλακτα Μανώλη Πάππο, Χρήστο Ψαρρό, Νικόλα Τριήρη.
Από τους σημερινούς εννοείται.
Προσωπικά οι υπόλοιποι είναι πολύ καλοί έως μέτριοι ενώ μερικοί ξεχωρίζουν για τα ταξίμια τους.
Στην ουσία όλοι χτίζουνε το λιθαράκι τους, ακόμα και όσοι προσπαθούν, άξιος ο μισθός τους.

Νικόλας ο ψαράς

Να μην ξεχνάμε καιμ τον Λίβανο τον Δημήτρη.Εξαιρετικός !!!