... και οι γυναίκες στην ζωή ....

Καλημέρα σε όλους ! Πριν έναν περίπου χρόνο εάν θυμάμαι καλά στην εκπομπή της Μπήλιως Τσουκαλά
στη ΝΕΤ είχε αφιέρωμα για τον οργανοποιό Π. Βάρλα. Κάπου στο τέλος τραγούδησε ο Βάρλας με τον
Μωραϊτη μπουζούκι ένα τραγούδι το οποίο εγώ λέω μάλλον ήταν του Χιώτη και το οποίο ψάχνω να βρώ.
Νομίζω ότι ήταν νιαβέντ και από στίχο το μόνο που θυμάμαι είναι ότι έλεγε… και οι γυναίκες στην ζωή
… τίποτα άλλο δεν θυμάμαι. Ρώτησα και τον ίδιο τον Βάρλα αλλά δεν θυμόταν. Το ξέρω βάζω δύσκολα αλλά ίσως κάποιος ξέρει. Ευχαριστώ !

Θυμάσαι αν ήταν ζεϊμπέκικο ή χασάπικο; Επίσης αν θυμάσαι κάποια γενικό νόημα του κομματιού, θα βοηθούσε πολύ.

Δεν θυμάμαι καθόλου τι ρυθμός ήταν ούτε το γενικότερο νόημα γιατί δεν το τραγούδησαν ολόκληρο. Στον στίχο που θυμάμαι υπήρχε μια κατηγορία για τις γυναίκες. Αυτό θυμάμαι μόνο. Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου!

Θα τολμήσω να κάνω μια μαντεψιά που τριγυρνάει στο μυαλό μου και ό,τι γίνει. Για δοκίμασε ν’ ακούσεις το τραγούδι: “Η γυναίκα που ψηφίζει”, του Απόστολου Καλδάρα, ερμηνεύει η Μαρίκα Νίνου. (1950)

Τώρα μόλις βρήκα το τραγούδι του Καλδάρα ! Δεν είναι αυτό που ψάχνω αλλά είναι πολύ ωραίο και
αυτό! Σε ευχαριστώ και πάλι !

Ωραία! Βγάλαμε ένα στην άκρη! Μας μείνανε μερικές χιλιάδες ακόμα, αλλά θα το βρούμε! Αγάντα, λοιπόν! :088:

Θα προτείνω ένα ακόμα που μου έρχεται στο μυαλό: “Για μια γυναίκα στη ζωή”, του Γ. Μητσάκη, με την Ιωάννα Γεωργακοπούλου, 1947.

Καλησπέρα, άκουσα το τραγούδι του Μητσάκη και τελικά δεν είναι αυτό. Νομίζω ότι το βρήκα από μία
άλλη συζήτηση εδώ στο φόρουμ. Είναι το " Οταν στα κέντρα σε πηγαίνω " του Τσιτσάνη. Φοβερό τραγούδι
κατ’ εμέ ! Σ’ ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου ! Να σου πω την αλήθεια δεν περίμενα να το βρώ αλλά καμιά φορά … είσαι και τυχερός !

Ουφ! Μπράβο, βρε παιδί μου! :090: