Κάτι ομολογουμένως περίεργο! Ο Αγάθωνας στη Eurovision!

Κανένας άνθρωπος με στοιχειώδη κριτήρια δεν ασχολείται -ούτε καν για χαβαλέ!- με φιέστες του τύπου Eurovision.

Δεν καταλαβαίνω όμως: γιατί την πέσατε στον Αγάθωνα; Προσωπικά δεν τον συμπαθώ, ούτε τον θεωρώ αξιόλογο μουσικό, έκανε όμως τη δουλίτσα που του προτείνανε έναντι αμοιβής, δεν έκλεψε.

Να σας θυμήσω, ότι μουσικός που χαίρει εκτίμησης στο forum, μετέσχε σε πολύ χειρότερες…«παραγωγές», επειδή όμως είναι έξυπνος επαγγελματίας, έκανε πολύ καλά από αυτή την άποψη. Δεν είδα όμως κανέναν από τους παροικούντες -τιμητές και μή του Αγάθωνος- να τολμήσει κριτική!

Το νάσαι γερός επαγγελματίας ενώ ταυτόχρονα διαθέτεις αισθητήριο αλλά και αδένες για να δέχεσαι ή να απορρίπτεις με τη συνείδησή σου τις δουλειές/συμμετοχές, εκεί είναι η ουσία!

Επομένως προσπεράστε το γεγονός, όπως άλλωστε του αρμόζει!

Προσωπικά διαφωνώ, νομίζω ότι είναι καλός μουσικός και πολύ καλός και σωστός τραγουδιστής. (Άλλο αν δεν σου αρέσει και κατάλαβα λάθος), οπότε και με νοιάζει γιατί τον εκτιμώ. όχι ότι θα βάλω και το γάτο μου να κλαίει…
επίσης θα μπορούσες να είσαι πιο σαφής φίλε Πίκινε για τον ποιόν θα έπρεπε να κατακρίναμε και δεν το κάναμε;
φιλικά πάντα

Στα “ξένα” πάντως , με κατάλληλη παρέα αλλά και ακροατήριο, τα πηγαίνει συμπαθητικά έως και καλά…

“Το μπαρμπεράκι” του Αμπάτη (1935)

Υ.Γ.
Σάματις θα προκριθεί ; Σάματις θα τον ψηφίσουμε; Σάματις θα τους δούμε; Σάματις μας κόφτει;
Σ΄αυτήν την ζωή “το κάθε κατσικάκι κρέμεται από το ποδαράκι του”… λέγανε οι παλιοί…
Δεν γνωρίζω βέβαια αν αυτό ισχύει ακόμη…

:089:

Πικίνε αυτό που λες για τον μουσικό που εκτιμούν στο φόρουμ (δεν ξέρω για ποιον λες) βγήκε ως ΡΕΜΠΕΤΗΣ να τραγουδήσει με τον Ρουβά και την Παπαρίζου? Για αυτό και μόνο ασχολήθηκαν με το θέμα όσοι ασχολήθηκαν και όχι γιατί κάηκαν για την ΕυροΒυζοn έτσι?

Ποιός μουσικός, ποιές παραγωγές;

ρίξε λάδι στη φωτιά να δω τι θα καταλάβεις!:080:

Το ιδανικό πάντως θα ήταν να πήγαινε ο Αγάθωνας με δικό του γνήσιο ρεμπέτικο τραγούδι. Εμένα προσωπικά θα μου άρεσε πολύ έτσι να δείξουμε στους Ευρωπαίους την πραγματική Ελληνική μουσική.

συμφωνω. ετσι ακριβως. με ενα απταλικο για παραδειγμα που δεν θα ειχαν ιδεα σαν ρυθμο. ενδεχεται να ξαφνιαζε ευχαριστα.

όσο θα ξάφνιαζε ευχάριστα ένα σκυλά να ακούσει σοπέν, το ίδιο ευχάριστα θα ξαφνιάζονταν κι αυτοί… γιατί το αυτί εκπαιδεύεται, το γούστο αλλάζει σύμφωνα με τις επιρροές του γύρω περιβάλλοντος και δεν μπορεί αισθητικά να δεχτεί κάτι που δεν έχει συνηθίσει… άσε που δεν θέλω να σκέφτομαι καν πως μπορεί να παρουσιάζαμε ένα αξιοπρεπές λαϊκό τραγούδι έπειτα από ένα ποπ ένα γκόθικ και ένα τέκνο, δυο αδερφές και τρεις ξώβυζες… αφήστε τη γιουροβύζιον στην λαμπερή και κιτς αισθητική της και μην την μπερδεύτεσε άλλα μονοπάτια… και το κιτς έχει τη χάρη του…

Με όλο το θάρρος και εντελώς φιλικά, βεβαίως: γιατί δεν κατεβαίνετε εσείς; Εμείς δεσμευόμαστε, να μη σας επηρρεάσουμε λέγοντάς σας τι μας αρέσει και τι δεν, ώστε να μας παρουσιάσετε (αν μπορείτε και θέλετε), αυτό που εμείς θέλουμε.

φιλε μου Νικο κουβεντα κανουμε και λεμε μια αποψη. τελος παντων, Γιουροβιζιον τελος. δεν εχει κανενα νοημα αλλωστε να επιμεινουμε περισσοτερο. προχωραμε…

Να σας ενημερώσω ότι είδα άρθρο για τον Αγάθωνα σε “κοσμικό” e-περιοδικό. Η στήλη λέγεται celebrities, και το άρθρο τιτλοφορείται «Τι είπε ο Αγάθωνας Ιακωβίδης για τον Γιώργο Μαζωνάκη, τα σουξεδάκια και τις επιτυχίες της μιας εβδομάδας του Φοίβου». Δεν το διάβασα, δεν ξέρω αν σχετίζεται με τη Γιουροβίζιον, αλλά λογικά αποκλείεται τέτοια στήλη να καταπιανόταν με τον Αγάθωνα αν δεν ήταν υποψήφιος της Γιουροβίζιον.

Το θεωρώ μεγάλη κατάντια.

Φυσικά δεν παύω να τον εκτιμώ για τους λόγους που τον εκτιμούσα μέχρι την περασμένη βδομάδα.

είχα κάποτε την τύχη να βρεθώ για κάποιες μέρες στο ίδιο μέρος με τον Αγάθωνα.Τότε με ξένισε ο τρόπος με τον οποίο μιλούσε για κάποιους.Ασχετα αν διαφωνώ κάθετα με τον θεσμό της eurovision σαν θεσμό και όχι λόγω Αγάθωνα τουλάχιστον χαίρομαι που βλέπω ότι τις απόψεις του δεν τις κρύβει από τα media.Είναι αυτές ακριβώς που πιστεύει.

Γιώργο, αν τότε είχαμε ζητήσει τη γνώμη του Αγάθωνα για την Ευρωβίζιον, είτε ως θεσμό, είτε ως πραγματικότητα, τι φαντάζεσαι ότι θα μας είχε πει; Αν, ακόμα περισσότερο, τον είχαμε ρωτήσει “γιατί δεν πάς κι εσύ στο θεσμό αυτό;”

χε χε χε… νομίζω Νίκο μου ότι ξέρουμε τι θα μας είχε πεί.Εγώ απλώς αναφέρθηκα στις απόψεις του για κάποιους συναδέλφους του που ίσως να ξένισαν κάποιους εδώ.

Για όνομα του Θεού!!

Εγώ απλώς ανέφερα ότι μια ανούσια στήλη ενός ανούσιου περιοδικού ασχολήθηκε με τον Αγάθωνα. Το «τι είπε για τον Α και τον Β» είναι ακριβώς το στίγμα της στήλης: δηλώνει ότι πρόκειται περί κουτσομπολιού. (Διότι, για παράδειγμα, και στην Κλίκα αν του έπαιρναν συνέντευξη μπορεί κάποια στιγμή να έλεγε και τη γνώμη του για τον Α και τον Β, οι συντάκτες όμως δε θα διάλεγαν αυτό από όλη τη συνέντευξη για τίτλο.)
Ο ίδιος ο Αγάθων (ή οποιοσδήποτε στη θέση του), τα ίδια θα πει όποιος κι αν τον ρωτήσει. Όμως άλλα θα τον ρωτήσουν από ένα κοσμικό περιοδικό κι άλλα από ένα μουσικό. Ή, ακόμη κι αν κάποιες ερωτήσεις είναι κοινές, άλλο τελικό κείμενο θα βγει σε κάθε περίπτωση.
Η είδηση που πόσταρα δεν ήταν τι όντως είπε ο Αγάθων περί του Α και του Β (ούτε και περίμενα να ασχοληθεί κανείς μ’ αυτό!!), αλλά το γεγονός ότι τον θυμήθηκαν από ένα τέτοιο περιοδικό.

μολις τελειωσε το τραγουδι στην ΕΤ1 που συμμετειχε και ο Αγαθωνας για τη eurovision
τιτλος: alcool free
σαν τσιρκο ητανε.ολα τα κοπέλια γυρω -γυρω με κοντα παντελονακια και καρω (!) ποδιες να χοραπηδανε σαν τρελλα κατσικια και ο αγαθωνας στη μεση ακινητος με παντελονι τζιν και τον μπαγλαμα …
καιρο ειχα να δω τετοιο συνδυασμο κιτς …
αλλα δεν βαριεσαι…
“μωραινει κυριος ον βουλεται απολεσαι…”

Με τις υγείες μας, δηλαδή; Κατεβαίνουμε στο στίβο της γιουροβίσιον με Αγάθωνα και κατσικάκια; Για να ξέρω κι εγώ, να περιφανεύομαι. Να χαίρομαι κιόλας, που ο μπαγλαμάς θα γίνει σύμβολο της Ελλάδας μας και οι κακοί Τούρκοι θα γίνουν Τούρκοι απ’ το κακό τους, που τους πήραμε τα πρωτεία. Τους φάγαμε το μπουζούκι, τώρα πάει κι ο μπαγλαμάς.

Το alcohol free, πώς βγαίνει;

ο Αγάθωνας ο ρεμπέτης με τη μουστάκα, που τον έμαθε το πανελλήνιο πριν χρόνια μέσα από τη διαφήμιση για το Λαϊκό Λαχείο, να τραγουδάει «Την είδα απόψε λαϊκάάάάάάά».

Event KOZA MOSTRA & ΑΓΑΘΩΝΑΣ (press conference + live + after party)jukebox.gr/music/live-reviews/item/2121-spread-the-word-alcohol-is-free

αντιγραφω:
"Πριν από λίγα ώρα λεπτά τελείωσε ο ελληνικός τελικός της Eurovision και ανέδειξε νικητή «Alcohol is Free» -Koza Mostra και Αγάθωνας που θα μας εκπροσωπήσει στον διαγωνισμό της EUROVISION στην Σουηδία ."