Κάποιες απορίες

Αρχικό μήνυμα από αμπατης
[b]Πιστευω οτι η οργανοποιία εχει κατασταλαξει σε 5-10 ειδη ξυλων που χρησιμοποιει. Ειδικοτερα τα μαντολινα, κιθαρες, βιολια, λυρες, μπουζουκια κλπ εχουν τα “δικα” τους ξυλα. Απο κει και περα . . .

[/b]αυτό ήξερα και εγώ αλλά όταν βλέπω κατασκευές από τικ, ιρόκο, οξυά …
βλέπε www.trixordo.com … την ψάχνεις και λίγο παραπέρα και χωρίς να χρειαστεί να ξαναανακαλύψεις την ακατανόμαστη.

Όπως σου είπα και πιό πρίν . . .

Το Ιρόκο θα σε δυσκολέψει μάλλον στο κόλημα. Η Οξυά (ρώτα και τον παπού σου) “δουλεύει” πολύ με την υγρασία, οπότε . . .

Φιλικά, Γιώργος.

πιστεύω ότι το πείραμα που έκανα με την βοήθεια του παππού και το οποίο περιγράφω στην αρχή του ποστ δίνει κάποια ασφαλή συμπεράσματα. οπότε σύμφωνα με τις οδηγίες του παππού ένα μαδέρι κατασκευασμένο σε σαντουιτς με τα ακόλυθα μίνιμουμ :
φέτες σκληρού ξύλου τουλάχιστον 10mm
φέτες πολύ σκληρού ξύλου τουλάχιστον 5mm
σειρά ξύλων του τύπου π.χ. φλαμούρι-μαόνι-μουριά-μαόνι-φλαμούρι
σειρά διαστάσεων του τύπου π.χ. 10-5-10-5-10
νερά σε αντιθέσεις
ισχυρή κόλληση

πιστεύω μας δίνει ένα ‘‘ατσάλινο’’ αποτέλεσμα και είναι κάτι στο οποίο καταλήγω [και σκέφτομαι να το ξεκινήσω για το σκαφτό γονατάκι που θέλω να φτιάξω] για τους ακόλουθους λόγους:
το σάντουιτς πιστεύω είναι πιό αξιόπιστο δομικά από ένα απλό μαδέρι π.χ. μουριάς
γλιτώνουμε τα αδύναμα σημεία ενός μονοκόματου μαδεριού
έχουμε την δυνατότητα να κατευθύνουμε τα νερά όπου θέλουμε
πιστεύω απαλλασόμαστε από την ανάγκη κουρδίσματος των συντονισμών και των ιδιοσυχνοτήτων

υπό το πρίσμα ότι το σάντουίτς μας σε καμία περίπτωση δεν θέλουμε να ξεκολήσει η κόλλα οπότε αναγκαστικά θα χρησιμοποιηθεί χημική κόλλα πιστεύω ότι και το ιρόκο θα είναι πανεύκολο να κολληθεί με ειδική ναυτιλιακή κόλλα. το θέμα είναι αν σαν ξύλο τραγουδάει

ζήτημα γενάτε στην επιλογή της ποιότητας και των σωστών νερών των φετών μιας και ο παππούς λόγω προχωρημένης ηλικίας δεν βλέπει

όσον αφορά την ταστιέρα διάβαζα στο site της fender [μιας από τις σοβαρότερες κατασκευάστριες ηλεκτρικών κιθάρων ] ότι σε σοβαρά μοντέλα τους χρησιμοποιούν maple που αν δεν κάνω λάθος είναι σφένδαμος.

δεν τίθεται θέμα ότι στο καπάκι-καμάρια θα χρησιμοποιηθεί ο ακριβότερος-ποιοτικότερος έλατος που θα βρώ, αυτό που με προβληματίζει όμως, και εδώ είναι που αγαπητοί συνομιλητές θα βασιστώ στην γνώμη σας είναι το εξής :
καταλήγω στην χρήση μαόνι-τριαντάφυλλο-κεράσι ίσως και ιρόκο αν τραγουδάει…με τι σειρά όμως να βάλω τα ξύλα ? με ποιά σειρά θα τα βάζατε ? ποί είναι δηλαδή το πιό σκληρό για να γίνει φέτα των 5mm και ποιό το επόμενο σε σκληρότητα για να γίνει 10mm ???
ευχαριστώ προκαταβολικά

Απο αυτό δεν γλυτώνεις ποτέ.
Απλώς, όσο πιό σκληρός γίνεσαι, τόσο ψηλώνουν οι συχνότητες.
Ωστόσο, μήν σκαλώσεις σ’αυτό. Φαντάζομαι οτι έχεις ένα μάτσο κατασκευαστικά ζητήματα να λύσεις πρώτα,
πριν ασχοληθείς με το κούρδισμα των ιδιοσυντονισμών.

Το κελεμπέκι (σφένδαμος / maple) είναι μιά οικογένεια δέντρων που έχει πολλά είδη, με διαφορετικές μηχανικές ιδιότητες το καθένα. Στις ταστιέρες κιθάρας χρησιμοποιείται κυρίως Rock Maple (Hard Maple), εμποτισμένο με χημικά συνήθως, και βερνικωμένο με ΠΟΛΥ ΣΚΛΗΡΟ βερνίκι. Πρόσεξε, γιατί άν βάλεις κάποιο μαλακό κελεμπέκι, και χωρίς βερνίκι, θα τρίβεται εύκολα απο τις χορδές.

Γιά τις μηχανικές ιδιότητες των ξύλων, δές εδώ . . . http://www.fpl.fs.fed.us/documnts/fplgtr/fplgtr113/ch04.pdf

Φιλικά, Γιώργος.

πιστευω οτι το μπρατσο πρεπει να ειναι λιγο ελαστικο για να μπορεις να το κουμανταρις με χοντριτερα ταστα , επισεις η κολλες παιζουν σημαντικο ρολο στην μεταδοση του ηχου , προσφατα
εκανα 2 κολλησεις σε μπρατσο με μπολικη ψαροκολλα και την αλλη με μια πινελια μονο ,θελεις να σου πω ποιο ειναι ποιο στιβαρο? αυτο με την πινελια η ποσοτητα δε παιζει ρολο η κολλα ναι βεβαια εχω καποια κενα αλλα μαλλων θα χρησιμοποιησω πολυουρθανης για να τα γεμισω , γενικα η κατασκευη μου παει αρκετα καλα… και ειμαι πολυ χαρουμενος:088: